ترک پوستی ناشی از چاقی و درمان آن

سلامت عمومی

 

ترک‌های پوستی قسمت طبیعی از رشد بدن خیلی از زنان و مردان محسوب می‌شوند. ترک‌های پوستی ممکن است در دوره بلوغ، بارداری، افزایش وزن و افزایش سریع سطح عضلانی به وجود بیایند. البته باید به این نکته توجه کرد که پیش نیاز درمان ترک پوستی ناشی از چاقی، درمان چاقی است. علائم کشش پوستی را نمی‌توانید به‌صورت طبیعی برطرف کنید. اما امروز روش‌هایی هستند که جهت بهبود ظاهر پوست مورداستفاده قرار می‌گیرند. در این بخش از مجله هومکا قصد داریم به مبحث چگونگی ایجاد ترک پوستی ناشی از چاقی و بهترین روش درمان آن بپردازیم.

چه کسانی دچار ترک پوستی می‌شوند؟

چه کسانی دچار ترک پوستی می‌شوند؟

ترک پوستی ناشی از چاقی یا اضافه وزن یکی از مشکلات شایع پوست به‌شمار می‌رود و هیچ محدودیت سنی ندارد. بنابراین جای هیچ نگرانی نیست و هرکسی در هر سنی ممکن است دچار ترک پوستی شود. ۷۰ درصد دختران و ۴۰ درصد پسران دچار این مشکل پوستی می‌شوند. ترک پوستی در نقاط خاصی از بدن که دچار کشش پوست می‌شود، به وجود می‌آید. بیشتر گروه‌های زیر دچار ترک پوستی می‌شوند:

 • زنان باردار: این پروسه کاملاً غیرقابل‌کنترل است و مادران در دوره بارداری نمی‌توانند از ترک خوردن پوستشان جلوگیری کنند. معمولاً ناحیه‌های به‌خصوصی مانند سینه و شکم در بانوان باردار دچار ترک پوستی می‌شود
 • نوجوانان: نوجوانان در دوره رشد و بلوغ جهش زیادی را تجربه می‌کنند. به همین خاطر در این گروه سنی روی سینه، باسن و ران استریا بروز می‌کند
 • افراد چاق: افرادی که مبتلا به چاقی و اضافه‌وزن هستند، حتماً با شدت یافتن چاقی دچار ترک‌های پوستی متعدد می‌شوند

ترک پوستی ناشی از چاقی چیست؟

ترک‌های پوستی خطوط ریز روی بدن هستند که از بافت زیر پوست تشکیل می‌شوند. کشیدگی‌ها یا ترک‌های پوستی در اثر رشد سریع یا کشیدگی بیش‌ازحد پوست به وجود می‌آیند. ترک پوستی یک بیماری پوستی شایع است و تقریباً هیچ خطری برای فرد به دنبال نخواهد داشت. در حقیقت ترک پوستی یک مشکل پزشکی نیست و نیازی نیست حتماً برای درمانش به پزشک مراجعه کنید.

معمولاً زمانی که فرد دچار اضافه‌وزن می‌شود، ترک‌هایی روی بخش‌های مختلف بدنش به وجود می‌آید. هم‌زمان با اضافه‌وزن پوست کشیده می‌شود و اگر سرعت و شدت این کشش زیاد باشد، پوست دچار ترک می‌شود.

آیا تنها چاقی سبب ترک پوستی می‌شود؟

خیر! علاوه بر چاقی ترک‌های پوستی به دلایل دیگری نیز بروز می‌کنند. ترک‌های پوستی ممکن است در اثر استفاده طولانی‌مدت از کورتیکواستروئیدهای خوراکی یا موضعی و استروئیدهای آنابولیک ایجاد شوند. ترک‌های پوستی گاهی یکی از علائم و ویژگی‌های بیماری سندرم کوشینگ هستند. زمانی که فرد مبتلا به سندرم کوشینگ می‌شود، فعالیت قشر آدرنال بدنش بیش‌ازحد نرمال افزایش پیدا می‌کند و ترک‌های پوستی نیز یکی از علائم آن است.

آیا تنها چاقی سبب ترک پوستی می‌شود؟

انواع ترک‌های پوستی

 • استریا نوجوانی: این نوع استریا یا ترک پوستی در نوجوانان در حال رشد بروز می‌کند
 • ترک پوستی فیزیولوژیکی: این نوع ترک پوستی با بیماری یا عارضه زمینه‌ای مرتبط نیست و خطری درپی ندارد
 • استریا پاتولوژیک: اگر فرد مبتلا به بیماری زمینه‌ای یا شرایط زمینه‌ای باشد، بیشتر در معرض ابتلا به این نوع ترک پوستی قرار دارد
 • ترک پوستی آتروفیکا: زمانی که پوست ترک می‌خورد و نازک می‌شود، به آن استریا یا ترک پوستی آتروفیکا می‌گوییم
 • استریا روبرا: این نوع ترک پوستی قرمز رنگ است.
 • ترک پوستی آلبا: این نوع ترک پوستی را با رنگ سفید می‌توان تشخیص داد.
 • استریا گراویداروم: زنان زمانی که باردار می‌شوند، ترک پوستی بارداری را تجربه می‌کنند
 • Striae nigrae: در این گونه از ترک پوستی، پوست علاوه بر ترک خوردن کبود و سیاه می‌شود
 • Striae caerulea: در این نوع ترک پوستی، پوست فرد به رنگ آبی تیره متمایل می‌شود

چاقی سبب بروز چه مشکلات پوستی می‌شود؟

ضمن اینکه چاقی سبب بروز مشکلات پوستی متعددی می‌شود، تغییرات فیزیولوژی پوستی به‌خصوصی را ایجاد می‌کند. با افزایش وزن پوست تغییرات زیر را تجربه خواهد کرد:

 • تغییر لایه اپیدرمی که منجر ‌به افزایش اتلاف آب بدن از طریق پوست به مقدار غیرطبیعی می‌شود
 • ایجاد لایه‌ای ضخیم از چربی زیر جلدی که سبب بروز چین‌های پوستی بزرگ‌تر و بیشتر شدن تعریق می‌شود
 • افزایش سطح تولید سموم از غدد چربی
 • ایجاد اختلال در جریان لنفاوی در بافت زیر جلدی که سبب لنف ادم می‌شود
 • بروز اختلال در تولید کلاژن که اگر کم شود زخم‌ها به‌سختی بهبود پیدا می‌کنند

علائم ترک پوستی ناشی از چاقی چیست؟

یکی از اولین علائم ایجاد ترک‌های پوستی ناشی از چاقی این است، که ناحیه‌ای از پوست نازک، صاف و صورتی می‌شود. گاهی این تغییر حالت پوست همراه با خارش است. خیلی زود خطوطی متورم و به رنگ ارغوانی و یا قرمز عمود بر جهت کشش پوست به وجود می‌آیند. به‌مرورزمان این خطوط کمرنگ شده و سفید می‌شوند، گاهی نیز حالتی گوشتی پیدا می‌کنند.

معمولاً هر ترک پوستی بین ۱ تا ۱۰ میلی‌متر عرض و چندین سانتی‌متر طول دارد. اگر ترک پوستی به علت ابتلا به سندرم کوشینگ یا کورتیکواستروئید بروز کند، اغلب بزرگ‌تر و گسترده‌تر خواهد بود. گاهی نیز این خطوط در پوست صورت نیز به وجود می‌آیند.

به گفته وب‌سایت mayoclinic با وجود اینکه ترک پوستی ناشی چاقی می‌تواند در همه افراد بروز کند اما برخی از افرادی که ریسک‌فاکتورهایی دارند بیشتر در معرض آن هستند. این ریسک‌فاکتورها عبارت‌اند از:

 • زن بودن
 • داشتن سابقه ترک پوستی در خود یا خانواده
 • بارداری به‌خصوص در دوران جوانی
 • رشد سریع در جوانی
 • افزایش یا کاهش وزن ناگهانی
 • استفاده از کورتیکواستروئیدها
 • داشتن سابقه جراحی بزرگ‌کردن سینه
 • سندرم کوشینگ

درمان ترک پوستی ناشی از چاقی

اگر شما هم علائم بروز ترک‌های پوستی را دارید، ناراحت نباشید چراکه تنها نیستید و خیلی از افراد دچار این حالت می‌شوند. در هر سنی افراد مبتلا به این وضعیت پوستی می‌شوند. شما می‌توانید با استفاده از برخی تکنیک‌ها و روش‌ها نشانه‌های ترک پوستی را مخفی کنید و گاهی نیز بهبود ببخشید. ترک‌های پوستی اغلب نیازی به درمان ندارند، چراکه خطری برای سلامت بدن ایجاد نمی‌کنند.

البته افرادی که  ترک‌های پوستی دارند چون پوست بسیار نازکی دارند، ممکن است در حادثه به‌راحتی آسیب ببینند و زخمی شوند. معمولاً ترک‌های پوستی در نوجوانان با گذشت زمان کم‌رنگ‌تر می‌شود. اگر ترک‌های پوستی ناشی از چاقی یا علل دیگر باشد، استفاده از مرطوب کننده‌ها، سوزن زدن پوست، لایه‌برداری شیمیایی، لیزر درمانی با رنگ پالسی و درمان موضعی ریتنوئید توصیه می‌شود. برخی روش‎‌های درمانی عبارت‌اند از:

درمان ترک پوستی ناشی از چاقی

استفاده از کرم برنزه کننده

این یک راه‌حل موضعی است و تاثیری در درمان ترک‌های پوستی ندارد. برنزه کننده‌های فاقد ضد آفتاب می‌توانند در پر کردن و مخفی کردن ترک‌های پوستی به شما کمک کنند. در حقیقت با استفاده از برنزر می‌توانید رنگ ترک‌ها را به رنگ پوست نزدیک کنید. اما این خیلی روش کارسازی نیست. استفاده منظم از برنزر کرمی سبب آسیب دیدن پوست می‌شود و پس‌ازآن مجبور می‌شوید عوارض پوستی کرم برنزه را تحمل کنید. ضمناً این کرم در پوشش دادن نشانه‌های ترک پوستی خیلی قوی نیست.

استفاده از کرم پودر

کرم پودر دیگر روش موضعی مخفی کردن ترک‌های پوستی است. کرم می‌تواند دست کم یک روز یا یک شب ترک‌های پوستتان را مخفی کند. اما پس از چند ساعت کاملاً از بین می‌رود و مجدداً ترک‌های پوستی پیدا می‌شوند.

استفاده از کرم یا پماد موضعی

برخی از محصولات بهداشتی و مراقبت از پوست ادعای تأثیرگذاری در درمان ترک‌های پوستی را دارند. شاید واقعاً مؤثر باشند اما کاملاً ترک‌های پوستی را درمان نمی‌کنند. در مقایسه با کرم‌های آرایشی گزینه بهتر و ایمن‌تری محسوب می‌شوند.

پوشیدن لباس‌های پوشیده

این راحت‌ترین کاری است که می‌توانید برای مخفی کردن ترک‌های پوستی انجام دهید. اگر از لباس‌های پوشیده استفاده کنید، مجبور به مصرف کرم زیاد نیز نخواهید بود.

اثرات چاقی و افزایش وزن بر روی بدن

اثرات چاقی و افزایش وزن بر روی بدن

عوامل و اثرات مکانیکی چاقی بر بدن و به‌ویژه پوست عبارت‌اند از:

 • افزایش فشار روی پاها به علت افزایش وزن
 • کشش پوست در هنگام افزایش وزن
 • افزایش رطوبت و اصطکاک بین چین‌های پوستی
 • کاهش حساسیت به درد به علت عروقی شدن عصب‌ها

چگونه از بروز ترک پوستی جلوگیری کنیم؟

تقریباً هیچ راه قطعی برای جلوگیری از بروز ترک پوستی وجود ندارد. حتی اگر شما مرتباً از لوسیون‌ها و کرم‌های مخصوص استفاده کنید، امکان دارد که دچار ترک پوستی شوید. بااین‌وجود توصیه می‌شود وزنتان را در محدوده سلامت حفظ کنید. مواد غذایی بخورید که کمترین سطح چربی را داشته باشند و یا حاوی چربی‌های سالم باشند.

حجم غذای مصرفی خود را ناگهان افزایش ندهید، چراکه بدن نمی‌تواند ناگهان ظرفیت مصرف انرژی خود را افزایش دهد. بنابراین انرژی اضافه را ذخیره می‌کند، لایه‌های چربی بیشتر می‌شوند و درنتیجه پوست کشیده می‌شود. مرتباً ورزش کنید و حداقل در طول هفته سه روز تمرینات مختلف ورزشی انجام دهید. به‌جز ترک پوستی ناشی از چاقی، گاهی ترک پوستی به علت لاغری بروز می‌کند. اگر می‌خواهید وزنتان را کم کنید، تدریجی و اصولی این کار را انجام دهید تا دچار ترک پوستی و دیگر عوارض جدی کاهش وزن ناگهانی آن نشوید.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
mayoclinichealthlinedermnetnz

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲۲ دیدگاه

 1. سلام من وقتی یکم چاق شدم لکه های قرمز رو پهلوم دیدم و اول نفهمیدم به خاطر چاقیه
  رده های قرمز خطی
  ترک پوستیه؟ چیکار میشه کرد که کلا برطرف بشه

   1. سلام مهناز عزیز
    ابتدا باید ضایعات پوستی مشاهده و معاینه بشن و اگه به دلیل چاقی به‌وجود اومده باشن می‌شه از درمان موضعی یا لیزر برای درمان کمک گرفت.

     1. ممنون از اینکه نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتین
      اما بهتره برای درمان مشکلات پوستی و هر نوع بیماری دیگه‌ای با پزشک مشورت بشه
      قبل از اینکه درمان خونگی رو شروع کنین در مورد اون روش از پزشکتون سوال کنین.

        1. سلام زهرای عزیز
         متاسفانه ما نمیتونیم تو این مورد به شما کمک کنیم
         اما امیدواریم بقیه دوستان اگه اطلاعی دارند به شما کمک کنن

      • سلام من ب مدت سه ماه حدود ۱٠ کیلو اضافه کردم و روی باسن و رون پاهام و زیر بازوهام ترک پوستی صورتی رنگ ایجاد شده
       چیکار کنم خوب شن؟
       الان ی ماهه ک وزنم اضافه نشده و ب نظرتون اگ وزن اضافه نکنم چن مدت روی همون وزن بمونم اوکی میشه؟

        1. سلام به شما
         این ترک ها نیاز به درمان توسط متخصص پوست، و غالبا درمان های تهاجمی دارن. با بازگشت وزن اصلاح نمی‌شن. باید حتما به متخصص پوست مراجعه کنین تا ارزیابی و براساس اون درمان بشه.

        1. ترک پوستی به ژنتیک و مراقبت پوست هم بستگی داره. می‌تونین برای رفع مشکلتون به متخصص پوست و مو مراجعه کنین.

        2. سلام من یکماه هست که‌ ورزش هوازی کار میکنم قسمتی از رون پاهام ترک های سفید بوجود اومده نمیدونم برای چاقیه یا لاغری؟؟

          1. سلام به شما
           ترک‌های پوستی در واقع به علت کشیدگی بیش از حد پوست ایجاد میشن مثلا در اثر چاقی، بارداری، افزایش حجم عضلات و…
           در صورت ایجاد در اثر چاقی ممکنه بعد از لاغر شدن روی پوست به شکل خطوط تیره یا روشن همراه با گود رفتگی دیده بشن.

          2. سلام من ی ورزشکارم بدنساز و کشتی گیر رفتم خدمت خیلی لاغر شدم تو خدمت تمرین ام نداشتم منطقه مرزی بودم قرص چاقی گرفتم خوردم حدود ۲۵ کیلو وزن گرفتم کل بدنم کل بدن شکم دور تا دورش خیلی ترک های شدید گرفت بعد الان که خدمتم تموم شد بدنمو درست کردم ولی این ترک ها موندگار شد عمل میشه کرد یا بسوزونمش یا برنزه کنم بدنمو خیلی مهمه بدنمو زشت کرد با این اندامی ک من دارم حیفه اینجوری بمومه لطفا کمک کنید

            1. سلام دوست عزیز
             ترک‌های پوستی ناشی از تغییر وزن هست. در حال حاضر روش‌های درمانی مختلفی دارن. پزشک متخصص پوست می‌تونه به شما کمک کنه.

            2. سلام ذوی بازوهام تا حتی ساعدم ترک پوستی دارم که سفید و قدیمی مربوط به بیش از ده سال
             با ۴،۵ جلسه لیزر فوتونا بهم گفتن ۵۰،۶۰ درصد بهتر میکنه آیا درست گفتن؟؟؟
             دائمی یا برمیگرده؟
             در استان خودم لیزر فوتونا نیست اما لیزر دیگه هست که متخصص پوست گفت ممکنه برگرده ترک ها نمیدونم هزینه کنم برم تهران و فوتونا انجام بدم یا با همین لیزر اینجا شانسمو امتحان کنم

              1. سلام به شما
               بدون معاینه، اظهار نظر در مورد موفقیت درمان ممکن نیست. اگرچه ضایعات پوستی، غالبا درمان صددرصدی ندارن. اگر پژشک متخصص پوست هست، به نظر و درمانشون اعتماد کنین.

               1. سلام به شما
                بدون معاینه، امکان تشخیص و درمان وجود نداره. باید به پزشک متخصص پوست مراجعه کنین تا ضمن بررسی محتوای دارو، در رفع علامت به شما کمک کنن.

               دکمه بازگشت به بالا