کیست هموراژیک + درمان کیست هموراژیک

سلامت عمومی

 

کیست‌ هموراژیک یکی از انواع کیست تخمدان به‌شمار می‌رود. کیست‌های تخمدانی خونریزی دهنده یا هموراژیک را به‌اختصار تحت عنوان HOCs نیز معرفی می‌کنند. کیست‌های هموراژیک با شروع خونریزی در کیست فولیکولی بروز می‌کنند. اغلب افرادی که دچار کیست هموراژیک هستند دچار خونریزی و دردهای شدید در ناحیه شکم و لگن می‌شوند.

انواع کیست‌های هموراژیک

کیست‌های هموراژیک یا خونریزی دهنده به لحاظ نوع و ویژگی‌ها به دو دسته طبقه‌بندی می‌شوند:

 • عملکردی
 • نئوپلاستیک

بیشتر کیست‌های هموراژیک عملکردی هستند و به خیلی کم پیش می‌آید که کیست خونریزی دهنده از نوع نئوپلاستیک باشد. به‌طورکلی بهتر است نسبت به هر دو نوع این توده تخمدانی چندان نگران نباشید، چراکه در بیشتر موارد آن‌ها خودبه‌خود برطرف می‌شوند. همچنین در مورد بدخیم شدن آن‌ها نیز نگرانی نداشته باشید، به این علت که اغلب آن‌ها خوش‌خیم هستند.

علائم کیست هموراژیک

علائم کیست هموراژیک

کیست‌های هموراژیک در بانوان با علائم و نشانه‌های مختلفی بروز می‌کنند، بنابراین نمی‌توان دقیقاً چند علامت را به کیست‌های خونریزی دهنده تخمدان نسبت داد. گروهی از بانوان مبتلا به کیست هموراژیک هیچ علامتی ندارند، حال آنکه برخی از مبتلایان علائم حاد شکمی را تجربه می‌کنند. برخی از علائم عبارت‌اند از:

 • احساس پری و سنگینی شکم
 • درد حین مقاربت جنسی
 • درد حین اجابت مزاج
 • تغییر غیرطبیعی سیکل قاعدگی
 • احساس پری در لگن
 • احساس درد در لگن
 • بروز دردهای لگنی مداوم یا تکرارشونده

خونریزی کیست هموراژیک

کیست‌های خونریزی دهنده هموراژیک یا HOCs توده‌هایی آدنکسی هستند که با شروع خونریزی در جسم زرد یا کیست فولیکولی ایجاد می‌شوند. کیست‌ هموراژیک نوعی از کیست تخمدان است و ممکن است در سنین بعد از بلوغ و سنین باروری بروز کند. فرد مبتلا به کیست هموراژیک همانند دیگر زنان مبتلا به کیست‌های تخمدانی ممکن است علائم و نشانه‌های خفیف تا شدید را تجربه کند.

کیست‌های هموراژیک یا کیست‌های خونریزی دهنده قابل‌تشخیص هستند و در سونوگرافی مشاهده خواهند شد. اغلب تا زمانی که کیست خونریزی نکند فرد از وجود آن در تخمدان مطلع نمی‌شود. چراکه وقتی کیست خونریزی می‌کند درد شدید در ناحیه تخمدان‌ها و شکم به وجود می‌آید. ازاین‌رو فرد مجبور به مراجعه پزشکی شده و سونوگرافی انجام می‌دهد و درنهایت کیست هموراژیک تشخیص داده می‌شود.

درمان خانگی کیست هموراژیک

ازآنجایی‌که کیست هموراژیک نیز یکی از انواع کیست تخمدان است، اغلب متخصص پس از تشخیص کیست سعی می‌کند بدون جراحی این مشکل را برطرف کند. معمولاً با ارائه دستورالعمل‌های مراقبتی مدتی به کیست زمان داده می‌شود و پس از چند ماه مجدداً سونوگرافی تکرار می‌شود تا از وضعیت پیشرفت یا پسرفت کیست آگاهی به دست آید.

درصورتی‌که این کیست شرایط خوبی نداشته باشد و بیمار نیز علائم شدیدی را تجربه کند، روش‌های درمانی دیگر پیشنهاد می‌شوند. با سونوگرافی و اطلاع از کوچک شدن یا از بین رفتن کیست دیگر بیمار نیاز به جراحی نخواهد داشت. درصورتی‌که کیست در حال بزرگ شدن باشد یا علائم و عوارض ناشی از آن تشدید شوند، جراحی انجام می‌گیرد.

چه زمانی برای درمان کیست هموراژیک از جراحی استفاده می‌شود؟

 • احساس درد شدید در ناحیه شکم که اصلاً متوقف نمی‌شود
 • کیست‌های هموراژیک قطر بیشتر از ۵ سانتی‌متر داشته باشند
 • کیست‌هایی که با معیارهای سونوگرافی خوش‌خیم بودن آن‌ها تائید نشود
 • عدم رفع خودبه‌خود کیست
 • درصورتی‌که کیست پاره شده و خونریزی رخ دهد
 • درصورتی‌که تخمدان به دلیل حضور کیست دچار پیچ‌خوردگی شود

چه زمانی برای درمان کیست هموراژیک از جراحی استفاده می‌شود؟

آیا ابتلا به کیست هموراژیک مشکل جدی است؟

در بسیاری از موارد ابتلا به این کیست یا رشد این نوع کیست در تخمدان به معنای مشکل نیست. چراکه کیست‌های تخمدانی شیوع بالایی دارند و در اغلب موارد خودبه‌خود برطرف می‌شوند. خیلی وقت‌ها فرد مبتلا به کیست هموراژیک حتی متوجه رشد کیست در تخمدان نمی‌شود، چراکه هیچ‌یک از علائم شایع کیست خونریزی دهنده را تجربه نمی‌کند.

معمولاً زمانی زنان مبتلا به کیست هموراژیک از این مسئله مطلع می‌شوند، که به دلایل دیگری تحت معاینه لگنی قرار می‌گیرند. درصورتی‌که کیست خیلی کوچک یا متوسط باشد به‌احتمال‌زیاد بیمار دچار علائم شایع آن نمی‌شود. در این وضعیت بیمار درد ندارد، احساس گرفتگی شکم ندارد و شاید خونریزی شدید هم تجربه نکند.

بنابراین در بیشتر مواقعی که پزشک متخصص به‌طور تصادفی کیست هموراژیک را تشخیص می‌دهد، تنها توصیه به مراقبت می‌کند. پس از مدتی ممکن است مجدداً توصیه شود که شخص سونوگرافی را تکرار کند. نظارت بر وضعیت کیست، تصمیم‌گیری در مورد اینکه کیست خودش از بین می‌رود یا باید تحت درمان قرار بگیرد را راحت‌تر می‌کند.

آیا کیست هموراژیک تخمدان نیاز به تخلیه تخمدان دارد؟

این مورد خیلی نادر است و بسیار کم پیش می‌آید که تخمدان را به دلیل حضور کیست هموراژیک تخلیه کنند. درصورتی‌که کیست بزرگ‌تر از ۱۰ سانتی‌متر باشد، متخصص جراح سعی می‌کند با جراحی توده را از بدن بیمار خارج کند. اما در مواردی که کیست کاملاً تخمدان را درگیر کرده باشد یا بیمار مرتباً دچار کیست‌های تخمدانی شود، شاید تخلیه تخمدان تصمیم بهتری باشد.

گاهی کیست‌های هموراژیک به حدی آسیب‌رسان هستند که هر دو تخمدان را درگیر می‌کنند و هیچ بافت سالمی در دو تخمدان باقی نمی‌گذارند. در این وضعیت متخصص حفظ سلامت بیمار را ترجیح داده و تشخیص به حذف کل تخمدان به روش جراحی می‌دهد.

کیست هموراژیک تخمدان راست

این کیست توده‌ خوش‌خیم اما خونریزی دهنده است. زمانی که یک تخمک که طی فرآیند تخمک‌گذاری از راه فولیکول تخمدان داخل آن به وجود می‌آید، اگر فولیکول به داخل کیست خونریزی کند این حالت رخ می‌دهد. دقیقاً مشخص نیست که چرا چنین اتفاقی می‌افتد.

کیست هموراژیک تخمدان چپ

این کیست نیز نیز مانند کیست تخمدان هموراژیک تخمدان راست است و تفاوتی با یکدیگر ندارند. کیست‌های هموراژیک ممکن است در یک تخمدان و یا در هر دو تخمدان بروز کنند. علائم آن‌ها نیز چندان تفاوتی ندارد، مگر در مواردی که کیست یک تخمدان بزرگ‌تر باشد یا شرایط بدتری را به لحاظ علائم و عوارض ایجاد کند.

کیست هموراژیک چگونه تشخیص داده می‌شود؟

کیست‌های هموراژیک یا خونریزی دهنده اغلب با انجام سونوگرافی در مقیاس خاکستری در بیمار قابل‌تشخیص هستند. ولی به علت ظاهر متفاوت سونوگرافی خیلی وقت‌ها این نوع کیست‌ها توسط پزشک اشتباه تشخیص داده می‌شوند.

سونوگرافی در تشخیص کیست هموراژیک

سونوگرافی در تشخیص کیست هموراژیک

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم کیست‌های هموراژیک یا خونریزی دهنده در بیشتر موارد با سونوگرافی‌ به‌صورت کاملاً تصادفی تشخیص داده می‌شوند. همچنین ممکن است پزشک با هدف معاینه لگن به لحاظ وجود کیست خونریزی دهنده سونوگرافی را انجام دهد، چراکه برخی از زنان علائم کیست هموراژیک را دارند.

پس از تشخیص کیست چه روش درمانی تجویز شود و چه فرد توصیه به مراقبت شود، این احتمال زیاد است که سونوگرافی تکرار شود. معمولاً سونوگرافی دوم با فاصله چند ماه انجام می‌گیرد. اگر کیست کوچک شود، در این فاصله حتماً از بین می‌رود. اما درصورتی‌که باقی بماند، پزشک می‌تواند اندازه فعلی‌اش را بررسی کند و تشخیص دهد که آیا نسبت به قبل تغییر کرده یا خیر. همچنین می‌تواند بگوید که آیا این کیست نیاز به درمان دارد یا نه.

سرکوب و جلوگیری از به وجود آمدن کیست‌های هموراژیک

تقریباً هیچ راهی در حال حاضر وجود ندارد، که به کمک آن بتوانیم جلوی ایجاد و رشد کیست‌های خونریزی دهنده در تخمدان را بگیریم. برخی از متخصصین و محققین بر این باورند، زنانی که مصرف قرص‌ ضدبارداری دارند، به‌مراتب کمتر از سایر زنان پیش از یائسگی دچار کیست تخمدان خونریزی دهنده می‌شوند.

دیگر روشی که خیلی کم پیش می‌آید برای درمان و سرکوب قطعی کیست‌های هموراژیک توصیه شود، جراحی و تخلیه یک تخمدان یا هر دو تخمدان درگیر به کیست است. این مورد تنها در مواردی توصیه می‌شود که هیچ راهی برای کنترل این وضعیت وجود نداشته باشد و دو تخمدان تا حدود زیادی ازدست‌رفته یا شدیداً درگیر کیست باشند.

وب‌سایت خبری newsnetwork وابسته به وب‌سایت معتبر mayoclinic در مورد بهترین راه برای آگاهی از تغییرات تخمدان می‌گوید:

پزشکان توصیه می‌کنند با انجام غربالگری‌های منظم لگن در دوره‌های مختلف تغییرات جدید تخمدان را تحت نظارت قرار دهید. به تغییراتی که در چرخه عادت ماهانه‌ رخ می‌دهد دقت کنید.

اگر علائمی دارید که به نظر عجیب هستند و پیش‌ازاین در چرخه قاعدگی خود مشاهده نکردید، حتماً به پزشک مراجعه کنید. اگر علائم شما بیش از چند ماه طول کشیده است حتماً موضوع را با پزشک معالج در میان بگذارید. درصورتی‌که علائم زیر را دارید با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی تماس بگیرید یا به متخصص مراجعه کنید:

 • درد‌های مداوم لگنی
 • احساس پر بودن یا سنگین بودن لگن
 • احساس درد حین اجابت مزاج
 • درد حین رابطه جنسی

درمان قطعی کیست هموراژیک

نمی‌توان گفت که درمان قطعی برای کیست‌های هموراژیک وجود دارد. کیست‌های هموراژیک ازجمله انواع کیست تخمدانی هستند، تنها با این تفاوت که خونریزی دهنده‌اند و می‌توانند با پارگی کیست سبب بروز علائم فوق‌العاده شدید و اورژانسی شوند. تغییراتی که در اثر تخمک‌گذاری بروز می‌کند، سبب به وجود آمدن چنین کیستی می‌شود. بنابراین طبیعی است که در بسیاری از موارد کیست‌های هموراژیک نیز مانند انواع کیست‌ها به‌تدریج بدون درمانی خاص از بین بروند.

درمان کیست هموراژیک به فاکتورهایی همچون علائم بیمار و همچنین قطر توده بستگی دارد. در اضطراری‌ترین حالت پزشک برای تسکین علائم و همچنین درمان بیمار از روش جراحی جهت حذف کیست استفاده می‌کند.

درمان کیست هموراژیک

بهترین قرص برای کیست هموراژیک

در حال حاضر بهترین دارو برای کنترل کیست هموراژیک، داروهای هورمونی هستند که از تخمک‌گذاری جلوگیری می‌کنند. ازجمله قرص‌های هورمونی و ضدبارداری که می‌توانند در کنترل رشد و بروز مجدد کیست‌های هموراژیک تأثیر داشته باشند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Aviane
 • Alesse
 • Levlite
 • Estrostep
 • Enpresse
 • Nordette
 • Natazia
 • Ortho-Novum
 • Ortho Tri-Cyclen
 • Yaz
 • Yasmin
 • Lo/Orval

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

آیا کیست هموراژیک سبب ناباروری می‌شود؟

به‌طورکلی می‌توان در پاسخ به این سوال گفت، خیر! کیست‌های هموراژیک تأثیری سوء بر قدرت باروری ندارند. اگر فرد مبتلا به کیست هموراژیک تنها از یک تخمدان درگیر کیست باشد، مسلماً تخمدان سمت مخالف که سلامت است، می‌تواند در باردار شدن زن تأثیر داشته باشد. بنابراین خیلی از زنانی که مبتلا به کیست هموراژیک هستند می‌توانند بارداری و مادر شدن را تجربه کنند.

چه زمانی کیست هموراژیک سبب نازایی می‌شود؟

همان‌طور که توضیح دادیم کیست هموراژیک معمولاً یک تخمدان را درگیر می‌کند و خیلی کم پیش می‌آید که فرد از دو تخمدان دچار کیست هموراژیک شود و به حدی برسد که درمان غیرممکن باشد. بنابراین با فرض اینکه بیمار بدترین شرایط را دارد، اگر هر دو تخمدان درگیر کیست‌های هموراژیک شوند و کیست‌ها بافت سالمی در تخمدان باقی نگذارند، بله این مشکل به وجود آمده و بیمار قدرت باروری نخواهد داشت. همچنین ممکن است تخمدان‌ها تخلیه شوند و شانس بارداری کاملاً به صفر برسد.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
sciencedirectnewsnetworknewsnetwork

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۴۵ دیدگاه

 1. سلام من کیست هموراژیک تخمدان دارم والان دارم دارو مصرف میکنم خواستم ببینم آیا واکسن کرونا بزنم یانه

   1. سلام به شما
    واکسن تداخلی با کیست نداره.
    مگر اینکه داروهاتون تداخل ایجاد بکنه.
    باید از پزشک معالج که در جریان داروها و همچنین شرایط شما هستن بپرسین.

    • سلام
     دخترم ۱۵ سالشه و کیست هموژنیک تخمدان راست داره .الان قرص ال دی مصرف می کنه . ولی به صورت دوره ای علامتهایی مثل رنگی شدن ادرار، درد شکم ، ضعف و بی حالی داره. میشه لطفا کمکم کنید . راهنمایی کنید چطور دردش رو کم کنم و درمانش چیه؟

      1. سلام به شما
       دریافت درمان مناسب، توسط پزشک متخصص و بعد از معاینه و بررسی کامل ممکن هست. به پزشک متخصص زنان مراجعه کنین.

      2. فولیکول با نمای هموراژیک ب سایز ۱۷mm در تخمدان راست مشاهده شد. آیا مشکلی جدی وجود داره؟؟علائمی همچون درد شدید در ناحیه پهلو اختلال در زمان قاعدگی و خونریزی شدید خارج از زمان قاعدگی در واقع بین دو قاعدگی.ممنون میشم راهنمایی کنید.۲۱ ساله مجرد.

        1. این به معنی وجود کیست هموراژیک هست. باید توسط متخصص زنان تحت درمان قرار بگیرین تا کیست رشد نکنه و همچنین تحت نظر باشه.

        2. سلام ممنون از اینکه که وقت میذارید و به سوالم جواب میدید
         من ماه قبل دوتا آمپول HCGزدم حدود ۳ روز پریودم عقب افتاد و بعد از این سه روز تاخیر لکه بینیم(لکه قهوه ای که اصلا قرمز نیست) شروع شد و تا الان که حدودا ۴ روز میگذره ادامه داره و گاهیم یه چیزی شبیه خیلی عذر میخوام پوست خارج میشه آیا این حالات من مربوط به تزریق اچ سی جی هست یا امکان بارداری وجود داره؟چون مادرم مثل این حالت من بوده سر بارداریاش

          1. سلام به شما
           ممنون از اینکه پیامتون رو با محبت شروع می کنین.
           بارداری رو نمی شه براساس علامت رد یا تایید کرد و موضوع احتمالات نیست. حتما باید بارداری با انجام آزمایش بتا بررسی بشه. لکه بینی یا خونریزی بارداری رو رد نمی کنه. ممکنه به علت دارو باشه، اما الان بیش از مهم بودن علت ایجاد کننده، تشخیص نهایی وضعیت هست.

         • سلام من کیست هموراژیک دارم و قصد بارداری هم دارم الان دکترم دو دوره ال دی تجویز کرده یه دوره کامل دارم میخورم که ۴ تاش مونده به نظر شما با توجه به اینکه من میخوام سریع تر باردار شم با توجه به اینکه سنم حدودا ۳۲ ساله میشه به همون یه ورق اکتفا کنم یا نه یه دارویی هست که مصرف کنم هم کیستم از بین بره هم مانع بارداریم نشه؟؟

           1. سلام ژیلای عزیز
            دارو باید به طور کامل و به میزانی که پزشک تجویز کرده مصرف بشه. نگران تاثیر داروها بر باروری نباشین.

           2. سلام خسته نباشید.من ۴۹ سال دارم.کیست هموراژیک در تخمدان راست دارم.الان حدودا دوماهه هر ۲۰ روز پریود میشم.ممکنه علتش کیست باشه.ولی پریودم خیلی کم و رنگ تیره داره.ممنون راهنماییم کنید.

             1. سیکل قاعدگی بین ۲۱ تا ۳۵ روز طبیعی هست. اگرچه بهتره به دلیل کیست هموراژیک مداوم تحت نظر پزشک متخصص زنان باشین.

                1. سلام به شما
                 حتما باید تحت نظر متخصص زنان باشین. معاینه و سونوگرافی مجدد ضروری هست.

              • سلام من خانمی ۲۳ ساله هستم دوتا زایمان سزارین به فاصله ی دوسال داشتم الانم یک سال و شیش ماه از زایمان دومم میگذره درد در ناحیه ی شکم و لگن داشتم به سونوگرافی مراجعه کردم گفتن کیست هموراژیک در تخمدان سمت راست دارم ،عفونت دارم ،و ساک بارداری در مرحله ی ابتدایی رویت شده مثلا ۴ ،۵ هفته ،میخاستم بدونم مشکلی پیش نمیاد برای بارداری یا درمان کیست؟

                1. سلام به شما
                 با توجه به فواصل کمی بارداری‌ها، باید حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه و سلامت خودتون و جنین رو بررسی کنین. در مورد درمان کیست هم کمک خواهند کرد.

                2. سلام من کیست هموراژیک در تخمدان سمت راست دارم دکتر برام ۲ دوره قرص ال دی تجویز کرده، آیا ممکنه بعد از ۲ دوره از بین نره یا کوچیک نشه؟

                  1. سلام به شما
                   هراحتمالی وجود داره. درهر صورت تحت نظر پزشک باشین و بعد از اتمام دارو، برای بررسی مجدد مراجعه کنین.

                  2. سلام خسته نباشید
                   من ۲۳ سالمه چن روز پیش بخاطر دردهای شکمی و تست مثبت بارداری به سونوگرافی مراجعه کردم .گفتن تخمدان سمت راست کیست ۲۰ mmرویت شده و مایع آزاد لگنی مختصر تا متوسط هستش و کبدم چربه گرید یک هستش و ساک حاملگی ۴،۵ هفته ای هم مشاهده شد .خاستم بدونم مشکلی با وجود کیست و عفونت برای بارداری هستش یا خیر؟ چون دوتا بچه های قبلم شیر ب شیر بودن هردو سزارین شدم الان یکم جای بخیه هام اذیتم میکنه یک چیزی مثل سنگ داخل رحمم موقع خاب درد میگیره ممنون میشم توضیحی در این مورد بدین

                    1. سلام به شما
                     کیست برای بارداری مشکلی نداره، اما حتما باید توسط متخصص زنان معاینه انجام بشه. فاصله کم بین زایمان‌ها می‌تونه خطرناک باشه.

                    2. سلام خسته نباشید من دو ماه ال دی مصرف کردم برای کیست هموراژیکی که در دو تخمدانم داشتم سایزش یادم نیست چون سونو رو گم کردم الان یه کیست سه سانت و یه دونه کیست هفت سانت در تخمدان راست و چپم دارم اون دو ماهی که ال دی مصرف میکردم سرما خوردم و عفونت اداری داشتم به همین علت داروی مترونیدازول آزیترومایسین و سرماخوردگی مصرف میکردم که شنیدم ال دی رو بی اثر میکنن الان بازم به پزشک مراجعه کردم گفتن که داروی سیپروترون کامپاند ۳ ورق و داروی اسلاکتون۲۵ و ویتامین ای باید مصرف کنی خواستم بپرسم مصرف این داروهای تجویز شده خوبه یا به پزشک دیگه ای مراجعه کنم؟چون یه مطلبی خوندم درباره سیپروترون که گفته برای کیست نیست ضدبارداریه و برای ریزش مو وجوش خوبه ممنون میشم راهنماییم کنید آیا تین داروها موثره یا خیر

                      1. سلام دوست عزیز
                       اولین مرحله درمان موفق، اعتماد به پزشکتون هست. قطعا ایشون بیشتر از شما و منبع نامشخصی که مطالعه کردین به عملکرد داروها مسلط هستن. کماکان که این دارو مکررا برای کیست تجویز می‌شه و موثره. لطفا به درمان پایبند باشین.

                        1. ممنون که جواب دادین
                         به نظر شما یه بسته رو که تموم کردم بخوام برم سونو انجام‌بدم بذارم پریود شم یا مشکلی نیست قبل پریود برم (چون نگرانم دوست دارم ماه به ماه تغییرات کیستمو بدونم)اصلا راسته که میگن تو زمان پریود کیست دفع میشه یه عده ام میگن جذب تخمدان میشه کدومش درسته؟

                          1. نیازی به پیگیری با این فاصله کم نیست. ممکنه دفع و یا جذب بشه‌ برای سونوگرافی بهتره قاعده نباشین.

                        2. سلام کیست بدون سپتای ۷ سانت در تخمدانم مشاهده شده قرص جلوگیری مصرف میکنم الان میشه بگید بدون سپتا معنیش چیه؟خطرناک نیست؟دکترم گفت عمل نیاز نداره دارو بخور

                          1. سلام به شما
                           یعنی بدون تیغه میانی. ارتباطی با میزان خطرناک بودن کیست نداره. به پزشک درمان‌کننده خودتون اعتماد کنین و تحت نظر ایشون باشین.

                          2. سلام من دو تا کیست خیلی کوچیک دو دو تخمدانم دارم یکی هموراژیک یکی هم ساده
                           سن ۱۹سالمه
                           میخام بدونم امکان بارداریم هست یا نه؟

                            1. سلام به شما
                             کیست تخمدانی غالبا منافاتی با باروری ندارن. امل باید تحت نظر متخصص زنان باشین تا تحت کنترل قرار بگیره.

                              1. ممنون از شما
                               سونوگرافی سه ماهه دیگه گفتن باز برم چک کنم
                               و اینکه گفتن ۹۰درصد احتمالش زیاده ک خود به خود برن
                               ولی شوهرم قصد بچه دارع و جلوگیری نمیکنه میخام بدونم خطر ندارع و اینکه باردار میشم با این کیست

                                1. این رو پزشک متخصص زنان که تحت نظرش هستین می‌تونه پاسخ بده، بگه که بارداری براتون ایمن هست یا خیر.

                                2. سلام من یه ساله ک کیست هموراژیک دارم سنو گرفتم دکتر گفت خیلی ریزه نیازی ب دارو نیست ولی با درد باز رفتم سنو گرفتم کیس خون ریزی کرده دکتر بهم دارو جارلین داد سه شبه خوردم حالم خیلی بد شده بی حالی همش خاب احساس خستگی قلب لرزش پاهام ولی دکتر گفت باید دارو رو بخوری همراه با شربت دیفن هیدرامین موندم خود شربت خاب اوره حالا سه شب ک قرص رو نخوردم احساس استخوان درد دارم خیلی نگران حالمم هنوز اثر قرص معده مو نامنظم کرده چکار کنم

                                  1. سلام به شما
                                   تجویز پزشک حتما باید اجرا بشه و در صورت بروز علائم یا عوارض به دنبال مصرف قرص، نباید اون رو قطع کرد. بلکه باید به پزشک معالج اطلاع داد تا شرایط رو تسهیل کنه. شربت اثر خواب آوری داره نه قرص.

                                3. سلام وقتتون بخیر
                                 طی سونوگرافی که انجام شده به طور اتفاقی کیست هموراژی‌ در تخمدان راست مشاهده بشه و راه درمان فقط قرص های زد بارداری تجویز بشه
                                 میشه با توجه به اینکه این نوع قرص ها عوارضی با خودشون به همراه دارند اونهارو استفاده نکرد ؟
                                 و این کیست که میلیمتری هم هس میشه با داروهای گیاهی از بین بره یا فقط باید از قرص های زد بارداری برای کوچک شدنش استفاده کرد ؟

                                  1. سلام به شما
                                   اگر به پزشک مراجعه کردین تا برای شما تشخیص مطرح و براساس اون درمان تعیین بشه، پس باید از اون پیروی کرد. اساس هر درمان اعتماد به پزشک هست. داروهای گیاهی قابل کنترل و تثبیت شده نیستند. بعلاوه پزشک بیشتر از شما به عوارض دارو آگاه هست و قطعا با درنظر گرفتن اون‌ها سودمندی بیشتری دیده و تجویز کرده.

                                  2. سلام من ۳۳ سالمه و سابقه کیست هموراژیک دارم ،تا دوره ی قبل قرص لویتود مصرف میکردم اما قطع کردم و الان کیست هموراژیک ۵۹ میلیمتری دارم
                                   سوالم اینه تقریبا ده روز تا پریود بعدی مونده
                                   چه دارویی بخورم که این کیست رشد بیشتری نکنه و ازبین بره چون کیستهای قبلی تا ۱۱ سانت هم رشد میکردن
                                   درد هم دارم و نگرانم
                                   ممنون

                                    1. سلام به شما
                                     متاسفانه در بستری مجازی بدون معاینه و بررسی، امکان تجویز دارو وجود نداره. باید به متخصص زنان مراجعه کنین تا براساس شرایط بهترین درمان رو به شما پیشنهاد کنن. مضاف بر اینکه همیشه درمان دارویی پاسخگو نیست و لازمه جراحی انجام بشه.

                                    2. ۰۹۹۳۴۳۵۶۰۱۴
                                     سلام من ۱۵ سالمه چند روزه کیست هموراژیک تخم دان راست عمل کردم میخوام بدونم باعث نا باروری میشه؟ :’)

                                      1. سلام به شما
                                       خیر ارتباطی نداره. ناباروری از منشأ کیست هموراژیک ایجاد نمی‌شه. مگر علل زمینه ای دیگه. بهتره الان نگران این موضوع نباشین.

                                        1. سلام خانم دکتر من کیست هموراژیک در تخمدان راستم دارم ۷سانته ده روزه قرص میخورم امروز کمی لکه بینی داشتم برم دکتر یا طبیعیه؟

                                          1. سلام به شما
                                           لکه بینی مورد غیرطبیعی نیست و الزاما به کیست هموراژیک ربطی نداره. اما اگر خونریزی قاعدگی یا سیکل اون اختلال پیدا کرد، باید مجدد بررسی بشید.

                                        دکمه بازگشت به بالا