آزمایش BG Rh
خانه
مقالات
آزمایش BG Rh

آزمایش BG Rh

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1401/05/19
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
آزمایش BG Rh و شرایط انجام آن
آزمایش BG Rh، تستی است که با استفاده از نتایج آن گروه خونی افراد تعیین می‌شوند. تابحال دقت کرده‌اید که گروه‌های خونی با دو علامت مثبت و منفی ارائه می‌شوند. یعنی می‌گویند شما A مثبت یا B منفی هستید. اگر می‌خواهید مفهوم مثبت یا منفی بودن گروه‌های خونی را بفهمید این مقاله را مطالعه کنید. انجام آزمایش BG Rh در زنان باردار از اهمیت ویژه‌ایی برخوردار است.

در این مقاله به طور اختصار و البته جامع، به بررسی و تحلیل آزمایش BG Rh‌ خواهیم پرداخت و اطلاعات مورد نیاز درمورد این آزمایش را در اختیارتان قرار خواهیم داد. به طور کلی باید بگوییم که این آزمایش برای بانوان باردار و پس از تشخیص بارداری  انجام می‌گیرد و اطلاعات مفیدی را در اختیار پزشک و مادر قرار می‌دهد. علاوه بر  آن باید گفت این آزمایش جهت تشخیص گروه خونی (ABO) و فاکتور Rh نیز کاربرد دارد. زمانی که بارداری آغاز می‌شود آزمایشاتی به عنوان غربالگری انجام خواهد شد که یکی از آنها، مربوط به آزمایش BG Rh‌ است. اگر نسخه آزمایش دارید و وقت کافی برای رفتن به آزمایشگاه را ندارید، کلیک کنید! با این مقاله از هومکا همراه باشید. 

 

آزمایش BG Rh چیست؟

آزمایش تعیین گروه خونی به نام تست BG Rh‌ شناخته می‌شود. همانطور که گفته شد، پس از اینکه بارداری مادر تشخیص داده شد، آزمایشاتی برای تشخیص سلامت مادر و جنین در مراحل بعدی صورت خواهد گرفت. از جمله‌ی آن‌ها، آزمایش BG Rh مربوط به آزمایش گروه خونی و مثبت یا منفی بودن آن است که با نام اختصاری  ABO Rh‌ از آن یاد می‌شود. این آزمایش گروه خونی زوج را مشخص می‌کند و چنانچه Rh خانم منفی و Rh مرد مثبت باشد، پزشک در ادامه برای پیشگیری از خطرات احتمالی و پیشامدهای ناگوار، بررسی‌های بیشتری در این زمینه انجام خواهد داد.

از نام‌های دیگر این آزمایش می‌توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

 • ABO group and Rh type
 • Blood Group and Blood type Antibody Identification and Rh factor
 • Grouping and Rh Blood

آزمایش BG Rh

 

شرایط انجام آزمایش BG Rh

شاید فکر کنید که این آزمایش نیز مانند بسیاری از آزمایش‌های دیگر نیاز به ناشتا بودن قبل از آزمایش دارد در صورتی که  آزمایش BG Rh نیاز به ناشتایی ندارد. در صورتیکه که داروی خاصی مصرف می‌کنید، حتما در مورد آن با پزشک و تکنسین آزمایشگاه صحبت کنید. خونگیری به طور روتین از ورید بازویی گرفته می‌شود. 

آزمایش BG Rh

 

بررسی فاکتور آزمایشی BG Rh در بارداری

پس از اینکه آزمایش BG Rh را انجام دادید، در صورتی که در نتیجه‌ی آزمایش شما مشکلی وجود داشته باشد،‌ پزشک برای درمان بیماری و اختلالات پیش آمده، شیوه درمانی را پیشنهاد خواهد کرد. یکی از مواردی که باعث ایجاد اختلال در نتیجه آزمایش BG Rh می‌شود، بارداری است.

در زنانی که Rh خون آنها منفی می‌شود، احتمال اینکه خون مادر با خون جنین ناسازگاری داشته باشد زیاد است. از آنجایی که معمولا خون جنین آر اچ مثبت می‌شود در صورتی که مقداری از خون جنین وارد خون مادر شود،‌ ممکن است در بارداری‌های بعدی به فرزند دوم آسیب برساند. علت آن هم این است که بدن مادر Rh نوزاد دوم را دشمن تشخیص داده و به آن حمله می‌کند. اگر نتیجه آزمایش BG Rh شما منفی شده است و می‌خواهید که تفسیر آن را بدانید، کلیک کنید! 

آزمایش BG Rh

 

تفسیر آزمایش BG Rh

آزمایش BG Rh  اختصار یافته‌ی ‌Blood Group Rh است که ترجمه‌ی آن گروه خونی آر اچ است. از این تست در هنگام پیوند اعضا، تشخیص آر اچ مادران باردار، اهدا خون و دیگر فراورده‌های خونی استفاده می‌شود. در بانوان باردار، پس از اینکه پزشک تشخیص بارداری را بدهد، باید آزمایش خون و تشخیص گروه خونی مادر صورت بگیرد.

اغلب مادران دارای گروه خونی مثبت هستند که غالب بر ۸۵ درصد افراد را تشکیل می‌دهند. افرادی که عامل RH‌ را در خون خود داشته باشند، در بین گروه‌های خونی مثبت قرار می‌گیرند. RH نوعی پروتئین است که در خون انسان قرار دارد و افرادی هم که این عامل را نداشته باشند، گروه خونی آن‌ها منفی در نظر گرفته خواهد شد.

 این آزمایش برای بیماری‌هایی از قبیل تومورهای بدخیم،‌ بیماری‌های ریوی و کبدی، بیماری‌های مفصلی و استخوانی، و قبل از جراحی‌های قلبی نیز صورت می‌گیرد. نتیجه‌ی آزمایش می‌تواند کمک موثری در درمان بیماری‌های مختلف داشته باشد.

در سایت March Of Dimes درباره مشکلاتی که بیماری Rh می‌تواند برای کودک ایجاد کند آمده است:

بیماری Rh می تواند مشکلات جدی برای کودک ایجاد کند، از جمله: کم خونی، ضربه مغزی، نارسایی قلبی و زردی. زردی می‌تواند چشم و پوست کودک را زرد نشان دهد. این بیماری زمانی رخ می‌هد که كبد كاملاً رشد نكرده است و یا كار نمی‌کند. اگر زردی شدید باشد و درمان نشود، کودک می‌تواند به نوعی آسیب مغزی بنام کرنیکتروس ( نوعی اختلال نادر مغزی)  مبتلا شود. 

تفسیر آزمایش

 

تست‌های مرتبط با آزمایش BG Rh

قبل از اینکه نوزادی متولد بشود، پزشک برای اطمینان از سلامتی نوزاد و مادر، آزمایش‌هایی را برای بیمار تجویز خواهد کرد که هر کدام در نوع خود می‌تواند در تشخیص بیماری‌ها، موثر و کمک کننده باشد. یکی از تست‌هایی که بعد از بارداری گرفته می‌شود، آزمایش BG Rh‌ است. در کنار آن تست‌های دیگری نیز به عنوان غربالگری از مادر دریافت می‌شود که در ادامه به بیان برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

 • تست HSV
  برای تشخیص ویروسی به نام هرپس در بدن مادر انجام می‌شود. که وجود آن در بدن مادر ممکن است موجب عفونت دهان و در برخی موارد عفونت ناحیه‌ی تناسلی شود.
 • تست هپاتیت بی و آزمایش ایدز
  این دو تست با نام‌های HBs Ag و HIV شناخته می‌شود و برای تشخیص عدم ابتلای بیمار به هپاتیت بی و ایدز بسیار مهم هستند. 
 • تست تشخیص کم خونی باآزمایش CBC ( آزمایش شمارش کامل سلول‌های خون)
  در این آزمایش با بررسی تعداد گلبول‌های قرمز و میزان هموگلوبین خون، کم خونی مادر تشخیص داده می شود.
 • تست VDRL
  این آزمایش برای تشخیص عفونت‌های احتمالی که ممکن است از طریق جنسی منتقل شوند تجویز می‌شود. 
 • آزمایش FBS
  از دیگر تست‌های فراورده‌های خونی، تست مربوط به قند خون ناشتا است. این تست سطح گلوکز خون را اندازه‌گیری خواهد کرد. 

اگر نسخه دارید و می‌خواهید آزمایش خود را در منزل انجام دهید، کلیک کنید

 

چه عواملی در نتیجه آزمایش BG Rh موثر هستند. 

شرایط زیر می‌توانند بر نتیجه‌ی آزمایش ‌BG Rh تاثیر گذار باشند: 

 • باردار بودن.
 •  دوران عادت ماهانه در بانوان.  
 • مصرف مواد مخدر. 
 •  مصرف مواد غذایی که دارای قند زیادی هستند. 
 •  استرس پس از عمل جراحی و قبل از آزمایش خون. 
 • انجام فعالیت سنگین مانند ورزش‌های سخت قبل از آزمایش

 

آیا می‌توان  آزمایش BG Rh را در منزل انجام داد؟

برای انجام طیف وسیعی از آزمایش‌ها به نمونه خون نیاز است. به همین دلیل بسیاری از آنها در خانه به راحتی انجام خواهند شد. کارشناسان هومکا در مورد چگونگی ارائه خدمت آزمایش در منزل، شما را راهنمایی خواهند کرد. 

برای ثبت درخواست خود فقط کافی است با شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس بگیرید. همچنین می‌توانید همین حالا بر روی بنر زیر کلیک کرده و سفارش خود را ثبت نمایید. پس گذشت لحظاتی کوتاه، کارشناس هومکا با شما تماس خواهد گرفت. در همین مرحله همه سوالات خود را بپرسید. چنانچه موافقت کنید، درخواست به طور نهایی ثبت خواهد شد. حالا فقط کافی است در خانه بمانید تا متخصص هومکا را در منزل یا محل مورد نظر خود ملاقات کنید. 

دکمه ثبت درخواست رایگان

هرجای تهران، کرج، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز، اهواز، قزوین و رشت که ساکن باشید، می‌توانید از خدمات آزمایشگاهی و درمانی هومکا بهره ببرید. هومکا همراه شما در مسیر سلامتی است. این مسیر را به دیگران نیز معرفی کنید. 

دسترسی سریع

سوالات متداول

فاکتور بارداری Rh چیست؟
فاکتور Rh پروتئینی است که می‌توان آن را در سطح گلبول‌های قرمز یافت. اگر سلول‌های خونی شما این پروتئین را داشته باشند، Rh مثبت دارید. اگر سلول‌های خونی شما این پروتئین را نداشته باشند Rh منفی هستید. در دوران بارداری، اگر Rh منفی باشید و جنین شما Rh مثبت باشد، ممکن است مشکلاتی ایجاد شود.
آیا عامل Rh می‌تواند باعث سقط جنین شود؟
منفی بودن Rh به خودی خود باعث سقط جنین یا از دست دادن بارداری نمی‌شود و فقط در صورت حساس بودن در معرض خطر هستید.
اگر مادر Rh منفی باشد و پدر Rh مثبت چه اتفاقی می‌افتد؟
اگر مادر Rh منفی باشد و پدر Rh مثبت داشته باشد، احتمال زیادی وجود دارد که کودک دارای خون Rh مثبت باشد و حساسیت Rh می‌تواند رخ دهد. اگر هر دو نفر والدین خون Rh منفی داشته باشند، کودک دارای خون Rh منفی است و از آنجا که خون مادر و خون کودک با هم مطابقت دارند، حساسیت ایجاد نمی‌شود.
اثرات طولانی مدت بیماری Rh چیست؟
بیماری رزوس باعث تجمع مقادیر بیش از حد ماده ای به نام بیلی روبین می‌شود. در صورت عدم درمان سریع، تجمع بیلی روبین در مغز می‌تواند منجر به یک بیماری عصبی به نام کرنیکتروس شود. این می‌تواند منجر به ناشنوایی، نابینایی، آسیب مغزی، مشکلات یادگیری و یا حتی مرگ شود.
آیا بیماری Rh قابل درمان است؟
بیماری Rh قابل پیشگیری است. درمان در دوران بارداری می‌تواند از کودک شما و بارداری‌های آینده محافظت کند. اگر Rh منفی هستید و کودک Rh مثبت دارید ، ممکن است در معرض خطر بیماری Rh باشد. این می‌تواند مشکلات جدی از جمله مرگ برای کودک شما ایجاد کند.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...
دوست دارید درباره فاکتور CBC بیشتر بدانید؟
برای دریافت فایل راهنما، کافیست اطلاعات زیر را وارد نمایید.
request
دانلود فایل