ویتامین A و هر آنچه که باید درباره آن بدانید.

تغذیه سالم

 

ویتامین A یکی از ضروری‌ترین مواد مغذی است که بدن برای سلامتی به آن نیاز دارد. مانند ویتامین C و ویتامین D، بدن قادر نیست ویتامین آ را بسازد. رژیم غذایی سالم تنها‌ترین راه برای دریافت این ویتامین‌ها هستند. خوب است بدانید  ویتامین a محلول در چربی است. در این مقاله با هومکا همراه باشید تا در مورد ویتامین آ، دلایل کمبود ویتامین A  و خواص آن اطلاعات بهتر و کامل‌تری کسب کنید.

ویتامین A چیست؟

ویتامین A با عنوان‌های دیگری همچون رتینول و رتینوئیک اسید نیز معرفی می‌شود. این ماده مغذی برای حفظ سلامت بینایی، تقسیم سلولی، رشد سلولی، تولید مثل و حفظ سیستم ایمنی بدن مهم است. ویتامین آ خواص آنتی اکسیدانی بیشماری دارد. آنتی اکسیدان‌ها ترکیباتی هستند که از سلول‌های بدن  در برابر اثرات مخرب و بخصوص رادیکال‌های آزاد مراقبت می‌کنند. رادیکال‌های آزاد همان مولکول‌هایی هستند که زمان تجزیه غذا و یا در مقابل دود تنباکو و تشعشعات تولید می‌شوند. رادیکال‌های آزاد از جمله دلایل اصلی آسیب دیدن اعضای مختلف بدن بشمار می‌روند. بسیاری از بیماری‌ها همچون سرطان و بیماری‌های قلبی در اثر افزایش رادیکال‌های آزاد بروز می‌کنند و شدت می‌یابند.

در سایت Web Md در مورد این ویتامین بیشتر خواهید خواند:

ویتامین A برای رشد و عملکرد مناسب قسمت‌های مختلف بدن مانند چشم، پوست و سیستم ایمنی ضروری است. این ماده در بسیاری از غذاها از جمله میوه‌ها، سبزیجات و ماهی وجود دارد.

مصرف این ویتامین برای جلوگیری از  پیری پوست، آکنه، آب مروارید، رشد کودک، عفونت ها و بسیاری از شرایط دیگر مانند ایدز  مورد توجه قرار می‌گیرد.

ویتامین A

برای کمبود ویتامین A چه بخوریم؟

منابع ویتامین a خیلی محدود نیستند، خوشبختانه می‌توانید از طریق مصرف مواد غذایی و مکمل‌های مختلفی نیاز روزانه بدن به ویتامین A را برطرف کنید. ویتامین آ برای حفظ سلامت بدن ضروریست. زمانیکه شما به اندازه کافی آن را دریافت می‌کنید بدنتان قوی می‌ماند و سیستم ایمنی آمادگی بیشتری برای دفع مهاجمین دارد. در ادامه به چند منبع خوب ویتامین a اشاره خواهیم کرد:

جگر گاو

جگر گاو به عنوان بمب ویتامین آ بشمار می‌رود. این ماده در بدن انسان و حیوانات داخل کبد ذخیره می‌شود، اما مقدار آن در کبد حیوانات بیشتر است. به همین علت خوردن جگر گاو یا سایر حیوانات حلال گوشت توصیه می‌شود.

یک وعده ۳ اونسی جگر گاو حاوی ۶۵۸۲ میکروگرم ویتامین A است. این مقدار چیزی معادل با ۷۳۱ درصد از ارزش روزانه ثبت شده در DV است. بعنوان یک منبع گوشتی، جگر بیش از دیگر اعضای بدن حیوانات پروتئین دارد، ضمن اینکه سرشار از ویتامین b2، b12 و فولات نیز است.

سیب زمینی شیرین

هر عدد سیب زمینی شیرین ۱۴.۳ میکروگرم، ویتامین A دارد. این ماده دبصورت بتاکاروتن در آن ذخیره شده است. بتاکاروتن از بدن در برابر سرطان بخصوص، سرطان پروستات محافظت می‌کند.

هویج

هویج سرشار از بتاکاروتن است. هر نصف فنجان هویج خام حاوی ۴۵۹ میکروگرم ویتامین a است. شما می‌توانید از هویج در هر وعده‌ای استفاده کنید، اما اگر میان وعده شما باشد؛ می‌تواند کالری کمتری به بدن برساند، سیرتان کند و از طرفی نیاز بدن به ویتامین آ را برطرف کند. درضمن مصرف این میوه سبب بهبود عملکرد دستگاه گوارش می‌شود.

لوبیا چشم بلبلی

لوبیا چشم بلبلی یک پروتئین گیاهی است. هر فنجان نخود چشم بلبلی حاوی ۶۶ میکروگرم ویتامین A است. این لوبیا سبب ارتقای سلامت قلب  می‌شود، ریسک ابتلا به فشارخون بالا را کاهش می‌دهد و از ابتلا به دیابت نوع ۲ جلوگیری می‌کند.

کمبود ویتامین A

میزان نیاز روزانه بدن به ویتامین آ چقدر است؟

دقت کنید به همان میزان که بدن احتیاج به این ویتامین و سایر ویتامین‌ها دارد؛ مصرف زیادش نیز سبب مسمومیت و بروز عوارض جانبی می‌شود. بانوان کمتر از ۵۰ سال روزانه به ۷۰۰ میکروگرم و مردان نیز به ۹۰۰ میکروگرم از این ماده احتیاج دارند. نیاز زنان باردار کمی بیشتر است.

چرا کمبود ویتامین A دارم؟

برخی از علل مهم کمبود ویتامین a به قرار زیر هستند:

ابتلا به نوعی بیماری

برخی از بیماری‌ها و شدت یافتن آنها سبب کمبود ویتامین a در بدن می‌شود. سلیاک، فیبروز سیستیک، کلستاز کبد (نوعی بیماری کبدی) و پانکراتیت مزمن از جمله بیماری‌هایی هستند که زمینه را برای بروز این مشکل فراهم می‌کنند.

ژنتیک

وراثت همیشه ردپایی از خود برجای می‌گذارد و کمبود ویتامین a نیز در این دسته جای می‌گیرد. برخی از مبتلایان پس از بررسی دقیق متوجه می‌شوند که در خانواده‌شان سابقه ابتلا به کمبود این ماده وجود دارد.

نوزاد زودرس

 نوزادان و کودکانی که زودرس هستند، یا با وزن خیلی کمی متولد می‌شوند و یا توده چربی خیلی کمی دارند، دچار کمبود این ویتامین خواهند شد.

کمبود ویتامین A

خواص ویتامین A چیست؟

سلامت سیستم ایمنی

ویتامین‌های D و A دو ماده مغذی هستند که سیستم ایمنی بدن برای عملکرد صحیح و بموقع به آن‌ها نیاز مبرم دارد. ویتامین آ در سیستم ایمنی سبب بهبود عملکرد لنفوسیت می‌شود، به سلول‌های T کمک می‌کند و سبب تولید آنتی بادی‌ها می‌شود. کمبود آن سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند. در این حالت احتمال بروز عفونت افزایش می‌یابد.

رشد سلولی

دیگر خاصیت ویتامین آ برای بدن این است که رشد سلولی را سرعت می‌بخشد. جالب است بدانید که حتی رشد جنین و تشکیل اندام‌های جنین نیز وابسته به این ویتامین است. بنابراین با توضیحاتی که دادیم حتماً متوجه شدید که چرا بانوان باردار باید مقدار بیشتری از آن دریافت کنند. البته خوب است بدانید که مصرف زیاد آن نیز سبب ایجاد نقص جنینی خواهد شد.

محافظت آنتی اکسیدانی

ویتامین‌های E، A و C سه آنتی اکسیدان مهمی هستند که بدن به آن‌ها احتیاج دارد. ویتامین A از سلول‌های بدن در مقابل آسیب‌ و بیماری‌هایی مانند سرطان و ترکیبات سمی محافظت می‌کند.

خوب است بدانید که ویتامین آ عامل مبارزه با رشد سلول‌های سرطانی است، اما مصرف بیش از حد آن نمی‌تواند درمان و ازبین رفتن سلول‌های سرطانی را سرعت ببخشد.

حفظ سلامت چشم

ویتامین A قسمت قابل توجهی از ساختار چشمانتان را به خود اختصاص می‌دهد، بنابراین باید بدانید که بخشی از دریافت روزانه شما از آن برای حفظ سلامت چشمانتان صرف می‌شود. این ویتامین قسمتی از پروتئینی محسوب می‌شود که نور را به خود جذب می‌کند. این پروتئین رودوپسین نام دارد.

دریافت میزان کافی ویتامین a برای حفظ سلامت سلول‌های قرنیه نیز ضروری است. زمانی که بدن دچار کمبود این ماده شود؛ هنگام شب ضعف در بینایی خواهید داشت.  چشم برای تولید رودوپسین به میزان کافی ویتامین آ دریافت نمی‌کند؛ به همین دلیل با این مشکل مواجه می‌شود. دقت کنید اگر عینکی هستید و یا اینکه از لنز استفاده می‌کنید، مصرف بیش از حد این ویتامین نمی‌تواند مشکلات بینایی را کاهش دهد؛ چون ویتامین آ عامل بهبودی بینایی محسوب نمی‌شود.

کمبود ویتامین A

خواص ویتامین A برای پوست صورت چیست؟

ویتامین a خشکی پوست را ترمیم می‌کند.

ویتامین A عامل موثری در ترمیم آسیب‌های پوستی است و سلول‌های پوست را بازسازی می‌کند. اگر پوستتان دچار التهاب شده باشد با دریافت  این ویتامین التهاب پوستی کاملا برطرف می‌شود. زمانی که پوست به اندازه کافی ویتامین آ دریافت نمی‌کند، احتمال اینکه دچار خشکی و اگزما شود، زیاد است.

ویتامین آ زخم‌ها را بهبود می‌بخشد.

برخی از افراد پس از آسیب دیدن یا وقتی که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند خیلی دیر زخم‌هایشان خوب می‌شود. احتمال اینکه این گروه از افراد دچار کمبود ویتامین آ باشند زیاد است، چراکه  این ماده سبب تولید کلاژن در پوست می‌شود و پوست را تقویت می‌کند.

ویتامین A از بروز آکنه و جوش جلوگیری می‌کند.

سومین فایده ویتامین a برای پوست این است که از بروز جوش و آکنه جلوگیری می‌کند. این ویتامین خاصیت ضدالتهابی دارد؛ بنابراین مانع رشد باکتری‌ها و دیگر علل بروز جوش و آکنه می‌شود.

ویتامین آ در یک نگاه

ویتامین A یکی از مهمترین ویتامین‌های بدن به‌شمار می‌رود. کمبود آن می‌تواند منجر به تضعیف سیستم ایمنی شود. به این ترتیب بدن در برابر عوامل بیماری‌زا مقاومت بسیار کمتری از خود نشان خواهد داد. بهترین راه برای دریافت این ماده، رژیم غذایی سالم است.

اگر به تست‌های مرتبط با کمبود ویتامین آ و یا دیگر ویتامین‌های ضروری بدن نیاز دارید، لازم نیست حتماً به آزمایشگاه مراجعه کنید. تکنسین باتجربه هومکا اینکار را در منزل و محل کار برایتان انجام می‌دهد، کافیست شما با شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس بگیرید. همچنین از جمله آزمایش‌های دیگری که در این زمینه به شما کمک می‌کند می‌توان به آزمایش ویتامین D اشاره کرد.

توجه داشته باشید که این مطلب، جایگزین نظرات و توصیه‌های تخصصی پزشکان نیست و هرگز از این مطلب به‌عنوان جایگزین توصیه پزشکان استفاده نکنید.

منبع
Web Md

مقالاتی که شاید برایتان جالب باشد

نظرات

شماره تلفن همراه و نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲ دیدگاه

    1. این اختلال خیلی نادره و چندتا نشانه داره مثل شب‌کوری، ناباروری، مشکلات سو تغذیه، مشکلات پوستی و…
      اگر منابع ویتامین A مثل میوه‌های نارنجی (هویج و کدو حلوایی)، تخم‌مرغ و… رو به اندازه کافی مصرف می‌کنین جای نگرانی نیست

    دکمه بازگشت به بالا