تست گروه خونی در منزل
خانه
مقالات
تست گروه خونی در منزل

تست گروه خونی در منزل

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1399/12/12
ثبت رایگان درخواست
تست گروه خونی در منزل
اگر قصد اطلاع از نوع گروه خونی تان را دارید و می‌خواهید این آزمایش در منزل انجام شود، به شما استفاده از خدمات هوم کا را پیشنهاد می کنیم. هوم کا، با تیمی از متخصصان مجرب آماده‌ی ارائه‌ی بهترین خدمات در زمینه انجام آزمایش در محل به شما عزیزان می‌باشد.

آیا نمیدانید که گروه خونی‌تان چیست و نیاز به دانستن گروه خونی‌تان دارید؟ دانستن گروه خونی کمک زیادی به افراد می کند. تست گروه خونی، برای شناسایی آنتی ژن‌های موجود در گلبول‌های قرمز فرد که گروه خونی فرد را تعیین می‌کند، استفاده می‌شود. تست گروه خونی یکی از آزمایش‌هایی است که هر فردی در زندگی می‌خواهد این آزمایش را برای دانستن گروه خونی خود انجام دهد. دانستن گروه خونی مزایایی دارد. در شرایط حساس و بحرانی به عنوان هنگامی که حادثه ای رخ میدهد، دانستن گروه خونی کمک زیادی به فرد می‌کند. انجام تست گروه خونی و اطلاع از نوع گروه خونی باعث نجات یافتن افراد از مرگ می‌شود. اگر قصد انجام تست گروه خونی را دارید ولی زمان کافی برای رفتن به آزمایشگاه را ندارید یا اینکه به دلایل دیگر امکان رفتن به آزمایشگاه میسر نیست، هوم کا متخصصان خود را به منزل شما میفرستد تا نمونه لازم را به منظور انجام آزمایشات لازم جهت تعیین گروه خونی را از شما بگیرند. نمونه خونی که از شما گرفته می شود به آزمایشگاه‌های معتبر ارسال می‌شود و در آنجا با استفاده از روش‌ها و پروتکل‌های مشخص وتعیین شده، گروه خونی تعیین شده و نتیجه به شما اعلام خواهد شد. 

تست گروه خونی در خانه


با انجام آزمایش تعیین گروه‌خونی، گروه خونی فرد مشخص می‌شود. گروه خونی شما بر اساس وجود یا نبودن پروتئین های خاص بر روی گلبول‌های قرمز خون شما است، به این پروتئین‌ها آنتی ژن گفته می‌شود. گروه خونی با وجود یا عدم وجود آنتی‌بادی‌ها و آنتی ژن‌های خاص در سطح گلبول های قرمز (RBC) طبقه بندی می‌شود. چهار گروه خونی متمایز وجود دارند که در ادامه در خصوص انواع گروه های خونی و ممنوعیت های استفاده و حضور همزمان آن ها در کنار یکدیگر توضیحات لازم داده خواهد شد. همان گونه که می دانیم، گروه های بر خی از گروه های خونی با یکدیگر در تضاد می باشند و حضورشان در کنار یکدیگر می تواند برای افراد بسیار خطرناک بوده و حتی منجر به مرگ آن ها شود. آزمایش برای تعیین گروه خونی قبل از انتقال خون بسیار مهم است. این آزمایش زمانی لازم است که به دریافت خون نیاز دارید یا قصد اهدای خون را دارید. به علت عدم سازگاری همه گروه‌های خونی باهم، مشخص کردن گروه خونی بسیار حائز اهمیت است. تعیین گروه خونی در شرایط مختلف مانند قبل از اهدای خون یا انتقال خون، پیوند اعضا یا در دوران بارداری اهمیت بسیار بیشتری پیدا می کند. در ادامه با روش‌های تعیین گروه خونی و این محدودیت ها بیشتر آشنا می‌شوید.

انواع تست گروه خونی در منزل

در آزمایشگاه، تست‌های خاص و تخصصی به منظور مشخص کردن گروه خونی فرد بر روی نمونه خون گرفته شده از فرد انجام می‌شوند.

سل تایپ (Cell Type): در این روش از طریق شناسایی آنتی‌ژن‌های سطحی گلبول‌های قرمز خون، گروه خونی فرد را تشخیص می‌دهند. روش سل تایپ این را مشخص می‌کند که خون فرد چه آنتی‌ژن‌هایی دارد. در روش سل تایپ، نمونه‌های خونی با سرم‌های دارای آنتی‌بادی‌های ضد A و ضد B ترکیب می‌شود. الگوی لخته شدن، نوع گروه خونی را نشان میدهد.

ریورز تایپ (Reverse Type): به منظور تعیین گروه خونی از آنتی‌بادی‌های موجود در سرم استفاده می‌شود. این روش نشان می‌دهد که که چه آنتی‌بادی‌هایی در پلاسمای وجود دارد. در آزمایش ریورز تایپ، نمونه خونی با خون‌هایی از نوع A و B ترکیب می‌شود، و بعد الگوی لخته شدن نمونه خون بررسی می‌شود. از این روش برای شناسایی گروه‌های خونی کمیاب استفاده می‌شود. با استفاده از هر دو روش آزمایش می‌توان با اطمینان گروه خونی فرد را مشخص کرد.

سیستم گروه خونی ABO در آزمایش گروه خونی

این سیستم بیشتر در زمان پیش از انتقال خون مورد استفاده قرار می‌گیرد، البته بسیار مهم است و نباید درمورد آن سهل انگاری کرد. در مواردی که افراد دچار عارضه‌های استخوانی و مفاصل هستند، دچار سرطان و تومور هستند، جراحی قلب دارند و یا بیماری کبدی و ریوی محسوب می‌شوند حتما باید تفسیر سیستم ABO را پیش از انجام انتقال خون جدی گرفت.

البته این مورد برای افرادی که دچار کم خونی همولیتیک، کم خونی خود ایمنی و کم خونی همولیتیک هستند هم صدق می‌کند.

سیستم گروه خونی RH در آزمایش گروه خونی

یکی از مواردی که اهمیت سیستم RH گروه‌های خونی را پررنگ تر می‌کند، مسئله مثبت و منفی بودن آن است. این آنتی ژن همچون آنتی ژن‌های A و B دو نوع مثبت و منفی دارد. اما این مثبت و منفی بودن چه زمان‌هایی مورد توجه قرار می‌گیرند:

 • در اهدای خون: هنگام اهدای خون فردی با RH منفی نمی‌تواند از فرد با گروه خونی RH مثبت خون دریافت کند. در مرتبه اول مشکلی ایجاد نمی‌شود اما در دریافت بعدی RH منفی نسبت به نوع مثبت آنتی بادی تولید کرده، سلول‌ها را دفع می‌کند. خون دریافت رسوب کرده و خطرات جدی برای فرد بهمراه خواهد داشت.
 • بارداری: یکی دیگر از مواردی که بانوان باید درموردش محتاط باشند RH منفی و مثبت است. اگر مادر RH منفی داشته باشد و جنین مثبت در این صورت باید پس از زایمان مادر آمپول روگام تزریق کند. چراکه گفتیم خون آنتی بادی تولید می‌کند بنابراین باید این تزریق در سریعترین زمان ممکن انجام بگیرد تا خون فرصت تولید آنتی بادی پیدا نکند.

علت درخواست آزمایش گروه خونی چیست؟

آزمایش گروه خونی یکی از موارد بسیار پرکاربردیست که افراد در طول زندگی بارها به آن احتیاج خواهند داشت. از جمله مواردی که ما نیز به آزمایش گروه خونی خواهیم داشت می‌توان به:

 • آزمایش گروه خون جهت سازگاری خون زوجین.
 • آزمایش گروه خون جهت تشخیص RH خون منفی یا مثبت.
 • آزمایش گروه خون برای دریافت کارت گواهینامه.
 • آزمایش گروه خون برای دریافت کارت پایان خدمت.
 • آزمایش گروه خون جهت اهدای خون.
 • آزمایش گروه خون جهت اهدای عضو و ... اشاره کرد.

آزمایش خون آنلاین در منزل

آیا می‌دانید که بدون خروج از منزل و یا محل کار می‌توانید با در ارتباط بودن با هوم‌کا آزمایش خون آنلاین انجام دهید؟ بدون مراجعه حضوری در آزمایشگاه و مراکز تشخیصی کافیست با هوم کا تماس بگیرید و درخواست آزمایش خون در منزل بدهید.

 • برای انجام آزمایش خون آنلاین به وب‌سایت هوم کا مراجعه کنید.
 • فرم‌های مورد نظر را پر کنید و آزمایش خون خود را به ثبت برسانید.
 • پس از بررسی در کوتاهترین زمان ممکن می‌توانید پاسخ و تفسیر آزمایش خون را در پروفایل شخصی خود مشاهده کنید.
 • شما می‌توانید هر نوع آزمایش خون اعم از آزمایش ایمونولوژی، خون شناسی، سرولوژی و هورمونی را بصورت آنلاین از طریق هوم کا انجام دهید.

تشخیص گروه خونی در خانه

در بسیاری از موارد افراد ممکن است شرایط خروج از منزل را نداشته باشند، اما از طرفی نیاز دارند که به مراکز درمانی و تشخیصی جهت انجام آزمایش مراجعه کنند. تشخیص گروه خونی یکی از موارد پر تکرار آزمایشی است که افراد بارها در طول عمر به آن نیاز دارند.

اگر شما شرایطتان بصورتی است که نمی‌توانید محل زندگی خود را ترک کنید، نگران نباشید. برای تشخیص گروه خونی در خانه می‌توانید از خدمات آزمایشی و تشخیصی هوم کا استفاده کنید. بصورت آنلاین و حضوری در هر منطقه از تهران آماده ارائه خدمات به شما هستیم.

قیمت کیت تشخیص گروه خونی

کیت تشخیص گروه خونی یکی از روش‌های جدید و کاربردی در زمینه آزمایش و تست گروه خونیست که نیاز افراد به مراجعه درمانگاهی و آزمایشگاهی را برطرف می‌کند. با تهیه این کیت تشخیصی می‌توانید در منزل گروه خونی خود تشخیص بدهید. کافیست از کیت تشخیصی و نوارهای آنتی کر استفاده کنید.

برای تهیه و خرید کیت تشخیص گروه خونی و اطلاع از هزینه آن می‌توانید با گروه خدمات درمانی و پرستاری هوم کا در بصورت آنلاین و یا تلفنی در ارتباط باشید.

گروه خونی در برگه آزمایش خون

تفسیر و تشخیص گروه خونی در برگه آزمایش یکی از بخش‌های تخصصی است که توسط پزشک معالج انجام می‌گیرد و یا اینکه شما می‌توانید با استفاده از خدمات تشخیص گروه خونی در منزل اینکار را انجام دهید. اگر برای خواندن و تفسیر برگه آزمایش دچار دشواری شدید و مرکز تخصصی در نزدیکی شما نبود می‌توانید بصورت آنلاین با هوم کا در ارتباط باشید.

آزمایش گروه خونی در گواهی‌نامه رانندگی

یکی از مواردی که شما حتما به آزمایش گروه خونی احتیاج پیدا خواهید کرد، زمان دریافت گواهینامه رانندگیست. برای انجام آزمایش باید به آزمایشگاه تشخیص پزشکی مراجعه کنید. این تست معمولا در سریعترین زمان ممکن انجام می‌گیرد. اما ممکن است فرصت کافی برای انجام تست در مراکز آزمایشگاهی را نداشته باشید در اینصورت می‌توانید خدمات تست گروه خون را در محل کار و یا منزل از هوم کا بخواهید.

آزمایش گروه خونی در بارداری

آزمایش گروه خونی در بارداری یکی از موارد ضررویست که بانوان به انجام تست گروه خون و یا آزمایش خون احتیاج پیدا می‌کنند. هنگامی که باردار می‌شوید باید برای تعیین RH و تعیین گروه خونی آزمایش بدهید. RH روی سطح گلبول‌های قرمز خون بیشتر افراد وجود دارد.

 • اگر تست گروه خون بارداری عامل RH در خون وجود داشته باشد، تست مثبت و در صورت نبود منفی می‌شود.
 • اگر در تست خون مادر عامل RH وجود نداشته باشد لازم است که مادر در دوره بارداری تحت مراقبت باشد. چراکه اغلب جنین‌ها RH مثبت دارند و اگر مادر این عامل را در خون نداشته باشد، خون مادر و فرزند ناسازگار خواهد بود.
 • این مورد منفی بودن RH شاید در بارداری اول مشکلی ایجاد نکند اما اگر مقداری از خون جنین در بدن شما باقی بماند بدنتان آنتی بادی آن را تولید می‌کند و در بارداری بعدی اگر RH خون جنین مثبت باشد به خون جنین حمله ور خواهد شد.
 • این مادران پس از زایمان تزریق داروی ایمونوگلوبولین یا روگام انجام می‌دهند.
 • مادران با RH منفی اگر پس از زایمان آمپول روگام دریافت نکنند ممکن است بارداری بعدی آن‌ها با سقط و یا بارداری خارج از رحم مواجه شود.
 • اگر روگام را دیر دریافت کنید و آنتی بادی تولید شده باشد دیگر تزریق روگام فایده‌ای ندارد و جنین بعدی با RH مثبت دچار مشکل می‌شود.

تشخیص گروه خونی در منزل بدون آزمایش

تشخیص گروه خونی در منزل و بدون انجام آزمایش تست خون نیز ممکن است، بنابراین دیگر نیاز نخواهد بود که به آزمایشگاه مراجعه کنید. می‌توانید در منزل از خدمات تست خون هوم کا استفاده کنید و یا از نوارهای کاغذی حاوی آنتی بادی که به تشخیص گروه خون کمک می‌کنند.

این نوارها حاوی آنتی‌ژن‌های مختلف گروه‌های خونی هستند و کافیست چند قطره خون از انگشت بگیرید و روی هر نوار یک قطره بچکانید تا گروه خونی خود را متوجه شوید.

تشخیص گروه خونی اصلی از گروه خونی والدین

در ابتدا لازم است بدانید که لزوما همیشه گروه خونی فرزند ناشی از ترکیب گروه خونی پدر و مادر نیست و ممکن است متفاوت باشد:

 • همچون دیگر فاکتورهای وراثتی نوع خون نیز عاملی ژنتیکی است که از والدین خود به ارث می‌بریم.
 • چنانچه مادر AB و پدر A باشد گروه خونی فرزند A، B یا AB خواهد بود.
 • چنانچه مادر AB و پدر O باشد، گروه خونی فرزند A یا B خواهد بود.
 • اگر والدین گروه خونی A باشند، فرزند از گروه A یا O خواهد بود.

سریعترین راه تعیین گروه خونی

در بهترین حالت توصیه ما این است که به مراکز اهدای خون مراجعه کنید و یا اینکه درصورت عدم توانایی برای مراجعه به مراکز آزمایشگاهی با هوم کا تماس بگیرید و خدمات تست گروه خون را در منزل از ما دریافت کنید. در هرمنطقه از تهران که باشید گروه هوم کا آماده ارائه خدمات به شماست.

اما اگر بخواهید در منزل اینکار را خودتان انجام دهید نیز ممکن است:

 • یک سوزن قندخون استریل بردارید و روی انگشت بزنید و سه قطره خون روی یک شیشه استریل و تمیز بچکانید.
 • برای تست به آنتی کر A، B و RH نیاز دارید، یعنی سه آنتی کر متفاوت.
 • روی هر آنتی کر یک قطره از خون را بریزید و هر یک را خوب هم بزنید.
 • چنانچه هر یک از دو آنتی کر نخست لخته شدن به این معناست که گروه خون شما یا A است و یا B.
 • اگر خون هر دو آنتی کر نخست یعنی A و B لخته شد به این معناست که گروه خون شما AB است.
 • اگر این دو لخته نشدند یعنی شما از گروه خونی O هستید.
 • حال به آنتی کر سوم نگاه کنید، اگر لخته نیست گروه خونی شما منفی است و اگر لخته شد گروه خونیتان مثبت است.

چرا تست گروه خونی در منزل انجام می شود؟

تعیین گروه خونی هنگام اهدای خون و قبل از انتقال خون انجام می‌شود. تعیین گروه خونی یک راه آسان و سریع برای اطمینان از این است که شما هنگام جراحی یا در صورت نیاز، خون سازگار با بدنتان را دریافت می‌کنید. اگر خون دریافتی با خون‌تان ناسازگار باشد، می‌تواند باعث خونریزی یا مرگ شود. در بسیاری از موارد اورژانسی، بیمار نیاز به تزریق خون پیدا می کند و اگر خونی که به بیمار تزریق شده با گروه خونی بیمار تفاوت داشته باشد، برای سلامت بیمار خطرناک است و حتی باعث مرگ وی می‌شود. تعیین گروه خونی برای خانم‌های باردار نیز حائز اهمیت است. 

عوامل تشکیل دهنده گروه خونی و انجام تست گروه خونی در منزل

خون شامل سلول‌ها شامل گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید و مایعی به نام پلاسما است. گروه خونی توسط عواملی که روی سلول‌های خونی قرار دارند، تعیین می‌شود. باکتری‌ها و ویروس‌ها اغلب حامل یک آنتی‌ژن هستند که پروتئین‌های خاص و عاملی را در سطح خود دارند. در طول عفونت و برخورد بدن با این عوامل بیماری‌زا، آنتی‌ژن‌های آن‌ها به عنوان نشانه‌ای از عوامل بیگانه عمل کرده و در این حالت توسط سیستم ایمنی بدن شناسایی می‌شوند و برای ویروس‌ها آنتی‌بادی ساخته می‌شود. اکثر گلبول‌های قرمز خون حاوی آنتی‌ژن‌هایی هستند که در سطح سلولی پیدا می‌شوند. گروه‌های خونی توسط آنتی‌ژن و آنتی‌بادی‌های موجود در خون شناسایی می‌شوند. آنتی‌بادی‌ها، پروتئین‌هایی هستند که معمولاً در پلاسما وجود دارند. این پروتئین‌ها بخشی از سیستم دفاعی بدن را تشکیل می‌دهند. آنتی‌بادی‌ها، عوامل بیگانه را شناسایی کرده و به سیستم ایمنی بدن هشدار می‌دهند که آن‌ها را از بین ببرند.

انواع گروه های خونی مختلف

چهار گروه خونی اصلی وجود دارد. این گروه‌های خونی عبارتند از:

✔ گروه خونی A: این گروه خونی حاوی آنتی ژن A و آنتی بادی B است.

✔ گروه خونی B: این گروه خونی حاوی آنتی ژن B و آنتی بادی A است.

✔ گروه خونی AB: حاوی دو آنتی ژن A و B ، اما فاقد هر دو آنتی بادی A و B است.

✔ گروه خونی O: فاقد دو آنتی ژن A و B ، اما حاوی هر دو آنتی بادی A و B است.

سازگاری گروه های خونی

✔ افرادی که گروه خونی A دارند، می‌توانند به گروه‌های AB و A خون اهدا و از گروه‌های خونی A و O خون دریافت کنند.

✔ افرادی که گروه خونی Bدارند، می‌توانند به گروه‌های خونی  AB و B خون اهدا کنند و از گروه‌های خونی B و O خون دریافت کنند.

✔ افرادی که گروه خونی Oدارند، قادر به اهدی خون به تمام گروه‌های خونی هستند. اما این افراد فقط می‌توانند از گروه خونی O  خون دریافت کنند.

✔ افرادی که گروه خونی AB دارند، فقط می‌توانند به گروه خونی AB خون اهدا کنند، این افراد میتوانند از همه‌ی گروه‌های خونی خون دریافت کنند.

تست گروه خونی در منزل با هوم کا

اگر قصد اطلاع از نوع گروه خونی تان را دارید و می‌خواهید این آزمایش در منزل انجام شود، به شما استفاده از خدمات هوم کا را پیشنهاد می کنیم. هوم کا، با تیمی از متخصصان مجرب آماده‌ی ارائه‌ی بهترین خدمات در زمینه انجام آزمایش در محل به شما عزیزان می‌باشد، فقط کافیست به وب سایت هوم کا به نشانی www.homeca.ir مراجعه کرده و درخواست‌تان را ثبت کنید. یا اینکه با شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ تماس بگیرید و از مشاوره رایگان کارشناسان هوم که با هدف بالاتر بردن کیفیت خدمات صورت می گیرد، استفاده نمایید. پس از ثبت درخواست و انجام هماهنگی‌های لازم که توسط کارشناسان این مجموعه و پس از تماس با شما صورت می‌گیرد، پرستار نمونه‌گیر متخصص در این امر به محل حضور شما ارسال می‌گردد و نمونه خون را از شما می‌گیرد. نمونه گیر با حفظ و رعایت پروتکل‌های بهداشتی وضع شده به واسطه محدودیت های کرونا به حضور شما خواهد آمد. نمونه به آزمایشگاه برده می‌شود و پس از انجام مراحل آزمایشی پیش بینی شده و تخصصی، به حضور شما اعلام می‌گردد. 

دسترسی سریع
سوالات متداول
آیا پزشکان در فرایند تست گروه خونی در خانه نکات بهداشتی را رعایت می‌کنند؟
در این زمینه جای نگرانی نیست. تمام پزشکان آموزش‌دیده و با تجربه هستند و در هنگام مراجعه به منزل شما، تمامی پروتکل‌های بهداشتی را رعایت خواهند کرد و کمترین تماس را با وسایل خانه شما خواهند داشت.
آیا هوم کا مجوزهای لازم را برای انجام تست گروه خونی در منزل در اختیار دارد؟
بله. نام شرکت ما سفیران سلامت سپینود است و با برند هوم‌کا در حال فعالیت هستیم. مجوز مورد نیاز برای انجام چنین فعالیتی «مجوز ارائه خدمات و مراقبت‌های بالینی در منزل» است که مجموعه‌‌ی هوم‌کا آن را کسب کرده است.
مقالات مرتبط
درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.