سونوگرافی در منزل
خانه
خدمات
سونوگرافی در منزل

سونوگرافی در منزل

سونوگرافی در منزل
آیا تاکنون برای شما هم پیش آمده است که برای امور پزشکی خود نیازمند مراجعه به بیمارستان و انجام سونوگرافی باشید؟ فکر می‌کنید که سونوگرافی در منزل هم قابل انجام است؟ شما می‌توانید بدون اینکه به مراکز آزمایشگاهی مراجعه کنید، انواع خدمات سونوگرافی در منزل تهران را انجام دهید.

آیا تاکنون برای شما هم پیش آمده است که برای امور پزشکی خود نیازمند مراجعه به بیمارستان و انجام سونوگرافی باشید؟ فکر می‌کنید که سونوگرافی در منزل هم قابل انجام است؟ همواره بسیاری از خانم‌های باردار دغدغه رفت و آمد به مراکز درمانی برای انجام سونوگرافی را دارند، اما بهتر است بدانید که به راحتی می‌توانید تا به جای مراجعه به مراکز درمانی برای انجام سونوگرافی، این کار را در منزل نیز انجام دهید. اگر قصد دارید تا اطلاعات کاملی در ارتباط با نحوه انجام سونوگرافی در منزل بدست بیاورید، ادامه مطالب را دنبال کنید.

 

سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی یک نوع آزمایش تشخیصی پزشکی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا (که امواج اولتراسوند نیز نامیده می‌شود) برای عبور از بافت‌های بدن و تصویر برداری استفاده می‌کنند. برای انجام سونوگرافی از دستگاهی به نام مبدل استفاده می‌شود. دستگاه مبدل بر روی سطح پوست حرکت کرده و امواج را برای تشکیل تصویر واضح به کامپیوتر مرکزی ارسال می‌کند.

این تصویر اندازه، شکل و تراکم ساختار داخلی بدن را نشان می‌دهد. اگر بافت مورد نظر متراکم و سخت باشد، امواج صوتی فرکانس بیشتری را به مبدل باز می‌گرداند و تصویر سونوگرافی روشن‌تر خواهد شد.

سونوگرافی چیست؟

 

آشنایی با انواع سونوگرافی در منزل

  • سونوگرافی شکم و لگن در منزل

سونوگرافی لگن و شکم امکان بررسی دقیق اندام‌ها و ساختارهای داخل لگن مثل: رحم، دهانه رحم، واژن، لولههای فالوپ و تخمدان‌ها را فراهم می‌کند. در این سونوگرافی از یک مبدل استفاده می‌شود که امواج اولتراسوند را با فرکانس بسیار بالا ارسال کند تا تصویر مورد نظر در کامپیوتر مرکزی ایجاد شود. برای استفاده از خدمات سونوگرافی در منزل، تکنسین مجرب پس از رزرو نوع خدمات در سایت، آماده اعزام به منزل شما برای انجام این سونوگرافی می‌شود.

  • سونوگرافی کبد در منزل

سونوگرافی کبد به منظور ارزیابی کبد و شبکه عروق خونی آن (در قسمت ورودی، داخلی و تحتانی کبد) انجام می‌شود. بررسی کبد از طریق سونوگرافی می‌تواند به پزشکان در تشخیص بیماری و بررسی روند درمان مشکلات و بیماری‌های مختلف مرتبط با کبد مانند کبد چرب کمک کند.

  • سونوگرافی کلیه و مثانه در منزل

سونوگرافی کلیه اغلب برای ارزیابی اندازه، وضعیت، شکل کلیه‌ها و ساختارهای مرتبط با این بافت مانند: حالب و مثانه تجویز می‌شود. انجام سونوگرافی مثانه تشخیصی برای این بافت، می‌تواند کیست، تومور، آبسه، انسداد، نقص در جمع آوری مایعات و ابتلا به عفونت در داخل یا اطراف کلیه‌ها را تشخیص دهد. اگر نگران آلوده بودن مراکز بهداشتی در شرایط شیوع کرونا هستید، انجام این سونوگرافی را به خدمات سونوگرافی در منزل بسپارید. البته بهتر است بدانید سونوگرافی کلیه معمولا در کنار آزمایشات کلیه برای بررسی دقیق‌تر آن صورت می‌گیرد.

  • سونوگرافی بیضه در منزل

سونوگرافی بافت بیضه از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصویری واضح از بیضه‌ها و بافت اطراف آنها استفاده می‌کند. با انجام سونوگرافی می‌توان تصاویر دقیقی از کیسه بیضه، بیضه‌ها و عروق خونی آنها بدست آورد. پزشکان این نوع سونوگرافی را "سونوگرافی اسکروتوم" نیز می‌نامند.

  • سونوگرافی رحم و تخمدان

انجام سونوگرافی تخمدان یا رحم معمولا اولین اقدامی است که در صورت مشکوک شدن به وجود اختلال در تخمدان‌ها انجام می‌شود. از این سونوگرافی می‌توان برای یافتن تومور تخمدان و بررسی اینکه توده جامد (تومور) یا کیست رحم مشاهده شده در چه شرایطی است و اندازه آن چه قدر است، استفاده می‌شود. همچنین پزشکان از نتیجه سونوگرافی رحم به منظور بررسی وضعیت رحم برای باردار شدن استفاده می‌کنند.

*در صورت بارداری، برای بررسی وضعیت جنین این سونوگرافی انجام می‌شود. از آنجایی که مراکز بهداشتی همیشه آلوده به انواع ویروس و عفونت‌ است، پیشنهاد می‌کنیم برای حفظ سلامتی خود و جنین‌تان از خدمات سونوگرافی در منزل استفاده کنید.

  • سونوگرافی تیروئید در منزل

در این نوع سونوگرافی از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری دو بعدی از غده تیروئید در گردن استفاده می‌شود. هدف از انجام سونوگرافی تیروئید، تشخیص وجود تومورها، کیست‌ها یا گواتر تیروئید است. بررسی بافت‌ها با سونوگرافی بسیار سودمند است؛ زیرا در این روش بدون درد و خطر، تصویر واضحی از بافت‎های مورد نظر ارائه می‌شود. البته در بسیاری از موارد نیز آزمایش تیروئید در کنار سونوگرافی انجام می‌شود تا تشخیص بیماری بطور دقیق اتفاق بیفتد.

  • سونوگرافی طبق دستور پزشک در منزل

همانطور که اشاره شد، انواع مختلفی سونوگرافی وجود دارد که هر کدام از آنها تصویر واضحی از بافت‌های بدن فرد یا جنین ارائه می‌دهند. پزشکان متخصص به منظور چکاپ بدن هر سال یکبار، انجام سونوگرافی را به افراد مختلف توصیه می‌کنند.

توجه کنید! تجربه و مهارت تکنسینی که سونوگرافی را انجام می‌دهد بسیار مهم است. این فرد باید توان تشخیص طیف مختلفی از مشکلاتی که مورد نظر پزشک است را داشته باشد. در خدمات آزمایش در منزل از افراد متخصص و تجهیزات پیشرفته استفاده می‌شود؛ بنابراین شما می‌توانید با خیال راحت سونوگرافی که پزشک برایتان تجویز کرده را زیر نظر تکنسین مجرب انجام دهید.

انواع سونوگرافی در منزل

 

آیا سونوگرافی کودک در منزل نیز انجام می‌شود؟

انجام آزمایش سونوگرافی در منزل هیچ محدودیت سنی ندارد. اگر برای کودک شما انجام سونوگرافی تجویز شده احتمالا به این فکر می‌کنید که چطور به کودک‌تان در خصوص این آزمایش توضیح داده و او را برای انجام سونوگرافی آماده کنید. به غیر از این مورد در مراکز بیمارستانی به علت اینکه انواع بیماران رفت و آمد دارند و خطر ابتلا به انواع عفونت‌ در آنجا بالاست، انجام آزمایش برای کودکان در این مراکز دارای ریسک بالایی دارد. پیشنهاد می‌کنیم برای انجام سونوگرافی و آزمایش خون از خدمات آزمایش در منزل شرکت هومکا استفاده کنید.

کادر اعزامی ما برای آماده کردن و آرام نمودن کودکان جهت انجام انواع مختلف آزمایش‌ و سونوگرافی آموزش‌های لازم دیده‌اند. بنابراین با اطمینان و بدون استرس، انجام آزمایش‌های کودک خود را به ما بسپارید.

*پس از رزرو نوع خدمات درخواستی، تمامی دستورات لازم برای آمادگی قبل از انجام آزمایش برای شما توضیح داده خواهد شد.

برای ثبت رایگان درخواست سونوگرافی در منزل می‌توانید بر روی بنر زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

مزایای سونوگرافی در منزل

بیمارستان‌ها یکی از شلوغ‌ترین مکان‌هایی است که افراد زیادی در انتظار نوبت‌های طولانی و کسالت‌آور سپری می‌کنند. افرادی در این بین هستند که به دلیل سن بالا و معلولیت‌های جسمی سختی‌های بیشتری را در این مسیر متحمل می‌شوند. در این بخش امتیازهای استفاده از سونوگرافی به اختصار بیان می‌شود:

✔ امکان استفاده در منزل

✔ عدم تجربه انتظارهای طولانی مدت

✔ صرفه‌جویی در وقت

✔ نتیجه دقیق‌تر

چنانچه تجربه یک بار استفاده از این خدمات را در منزل خود داشته باشید، این موارد برای شما قابل لمس‌تر است.

امکان استفاده در منزل
بزرگترین مزیتی که در استفاده از این خدمات شامل افراد متقاضی می‌شود، این است که نیاز به خروج از منزل را ندارند. به هم دلیل هم نیاز به حضور فیزیکی و پیمایش راه را به سمت بیمارستان‌ها نخواهد داشت. این امتیاز برای افرادی که مشکل جسمانی دارند یا سن بالاتری دارند، یک گزینه عالی به حساب می‌آید. 
ویروس کرونا در زندگی تمام مردم دنیا حضور دارد و همگی موظف به رعایت قرنطینه و فاصله‌های اجتماعی برای قطع زنجیره انتقال هستیم. از آنجا که یکی از آلوده‌ترین مکان‌ها بیمارستان‌ها هستند، بهتر است با استفاده از خدمات پزشکی در منزل خود را از خطر آلودگی به این ویروس در امان نگاه داریم.

عدم تجربه انتظارهای طولانی مدت
از مهم‌ترین دلایلی که مردم برای مراجعه به بیمارستان‌ها و پیگیری راه درمانی خود بی‌میل هستند، انتظارهای طولانی و گاهی چند ساعته است. هنگامی که از سرویس‌هایی در منزل استفاده می‌کنید، دیگر در نوبت‌های طولانی به انتظار نمی‌نشینید. 
گاهی متقاضیان استفاده از سونوگرافی خانواده‌هایی هستند که کودکان کوچک دارند و انتظارهای طولانی همراه کودکان مشکل‌تر است. با انجام سونوگرافی در منزل دیگر انتظارهای طولانی را برای صف‌های بلند تجربه نخواهید کرد.

صرفه‌جویی در وقت
شاید بزرگترین مزیت استفاده از خدمات پزشکی مانند سونوگرافی آن هم در منزل، ذخیره زمان باشد. اگر از ابتدا که در حال آمادگی برای رفتن به بیمارستان هستید، زمان خود را محاسبه کنید حتما تعجب می‌کنید که چقدر وقت صرف این کار می‌شود. در استفاده از این خدمات در منزل خود وقت بیشتری را برای خود می‌خرید.

نتیجه دقیق‌تر
گاهی حجم زیاد کارها ممکن است باعث شوند که نتیجه آزمایش‌ها و حتی سونوگرافیهای ما درست و دقیق نباشند. انجام سونوگرافی در منزل باعث می‌شود که دقت و تمرکز بالاتر باشد و زمان کافی را در انجام این سرویس در اختیار داشته باشید. در ادامه نیز نتیجه دقیق‌تری از این سونوگرافی نصیب ما خواهد شد.

وبسایت معتبر Healthline در ارتباط با آمادگی برای انجام سونوگرافی اینگونه بیان می‌کند:

مراحلی که برای آماده شدن برای سونوگرافی انجام خواهید داد به اندامی که در حال بررسی است بستگی دارد. ممکن است پزشک به شما بگوید که ۸ تا ۱۲ ساعت قبل از سونوگرافی ناشتا باشید، به خصوص اگر ناحیه شکم در حال بررسی است زیرا غذای هضم نشده می‌تواند در برخی از موارد موجب اختلال در سونوگرافی شود.

مزایای سونوگرافی در منزل

 

کاربردهای سونوگرافی در منزل

از آنجا که کاربرد دستگاه سونوگرافی تقریبا زیاد است، برای انجام هرکدام نیز موارد خاصی باید رعایت شود. در این بخش شما را با کاربردهای این دستگاه در موارد مختلف آشنا می‌کنیم. شرایطی که در استفاده هرکدام از آنها باید رعایت کنید نیز بیان می‌شود.

✔ تشخیص وجود برخی از بیماری‌ها مانند فیبروم‌های رحمی، سرطان دهانه رحم و تخمدان‌ها، انواع کیست و عفونت‌های لگنی با استفاده از سونوگرافی رحم یا سونوگرافی تخمدان.

✔ تشخیص مشکلات مربوط به کبد مانند کبد چرب با استفاده از سونوگرافی کبد.

✔ سونوگرافی‌های دوره‌ای برای خانم‌های باردار که باید مرتب و تحت نظر پزشک رشد و سلامت جنین را بررسی کنند.

✔ شناسایی بیماری‌های مختلفی که در قسمت شکم و اندام‌های داخلی ممکن است بروز پیدا کنند.

✔ انجام معاینات پزشکی برای قسمت‌هایی از بدن مانند پستان‌ها و بررسی غده تیروئید با عنوان سونوگرافی تیروئید انجام می‌شود. 

✔ در انواع عارضه‌های چشمی مانند خونریزی، تومورهای درون چشم، تعیین ضخامت چشم و... نیز از سونوگرافی استفاده می‌شود.

انجام سونوگرافی با توجه به تجویز و تشخیص پزشک انجام می‌پذیرد.

کاربردهای سونوگرافی در منزل

 

چه مواردی را در انجام سونوگرافی در منزل باید رعایت کرد؟ 

با توجه به اینکه سونوگرافی برای قسمت‌های مختلف بدن تجویز می‌شود، برای هرکدام نیز باید شرایطی را فراهم کنید که نتیجه درستی به دست آید. به طور مثال در برخی از این سونوگرافی‌ها مانند بررسی وجود و اندازه فیبروم‌ها نیازمند مثانه‌ای پرآب هستید؛ بنابراین باید قبل از انجام آن آب زیادی بنوشید. 
در اندام‌هایی مانند طحال، کبد یا پانکراس که نیازمند انجام سونوگرافی باشند، نباید غذاهای چرب مصرف شده باشند. در سونوگرافی که برای کلیه‌های خود انجام می‌دهید بایستی ناشتا باشید و همچنین پر بودن مثانه از دیگر موارد مهم در نتیجه‌گیری دقیق‌تر مربوط به کلیه است.
سونوگرافی در واقع تصویربرداری از اندام‌های نرم بدن است. وجود مو در محلی که این تصویربرداری انجام می‌شود اگر زیاد باشد قبل از انجام آن باید زدوده شوند. هنگامی که در اندام مورد نظر زخمی دارید، انجام سونوگرافی ممکن نیست. همچنین منجر به آلودگی بیشتر این زخم می‌شود. علت این امر آن است که سونوگرافی با ژل مخصوص و از روی سطح پوست انجام می‌شود.

نکات مهم سونوگرافی در منزل

 

انجام سونوگرافی در منزل با هومکا

 مجموعه هومکا با همکاری بهترین آزمایشگاه‌ها در تهران، همواره بهترین خدمات سونوگرافی در منزل و آزمایش در منزل را به شما ارائه می‌‍دهد. شما با شماره‌ ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس بگیرید و درخواست سونوگرافی در منزل تهران یا سایر آزمایش‌های مورد نظر خود را ثبت کنید تا در کوتاه‌ترین زمان، خدمات مورد نظر شما انجام شود.

دسترسی سریع

سوالات متداول

مزیت‌های استفاده از سونوگرافی در خانه چیست؟
عدم تجربه انتظارهای طولانی مدت صرفه‌جویی در وقت نتیجه دقیق‌تر آرامش روحی و روانی
کاربرد های سونوگرافی در علم پزشکی چیست؟
✔ تشخیص وجود و البته میزان برخی از بیماری‌ها مانند فیبروم‌های رحمی، سرطان دهانه رحم و تخمدان‌ها، انواع کیست و عفونت‌های لگنی ✔ سونوگرافیهای دوره‌ای برای خانم‌های باردار که باید مرتب و تحت نظر پزشک رشد و سلامت جنین را بررسی کنند. ✔ شناسایی بیماری‌های مختلفی که در قسمت شکم و اندام‌های داخلی ممکن است بروز پیدا کنند. ✔ انجام معاینات پزشکی برای قسمت‌هایی از بدن مانند پستان‌ها و بررسی غده تیروئید توسط دستگاه سونوگرافی انجام می‌شود.  ✔ در انواع عارضه‌های چشمی مانند خونریزی، تومورهای درون چشم، تعیین ضخامت چشم و... نیز از سونوگرافی استفاده می‌شود.
آیا استفاده از سونوگرافی محدودیت سنی دارد؟
استفاده از این شیوه پزشکی محدودیت سنی ندارد.
خدمات هومکا در چه زمینه‌هایی به مخاطبان ارائه می‌شود؟
این مجموعه در زمینه های درمانی و آزمایشگاهی فعالیت دارد.
فعالیت هومکا مربوط به چه شهرهایی می‌شود؟
مجموعه هومکا خدمات آزمایشی را در سراسر استان تهران، کرج، قزوین، شیراز، اصفهان، قم، یزد، رشت، تبریز، اهواز و مشهد انجام می‌دهد. اما خدمات سونوگرافی در منزل در حال حاضر فقط در شهر تهران امکان پذیر است.

پرسش و پاسخ با پزشک

Loading...
Loading...