نگهداری از سالمند
در چه شرایطی مراقبت و نگهداری از سالمند در منزل انجام می شود؟

اغلب سالمندان به دلیل کاهش توانایی‌های حرکتی نمی‌توانند به تنهایی از خود مراقبت و نگهداری کنند. به همین دلیل نیاز به یک مراقب و پرستار دارند. هومکا با مجرب ترین پرستاران آماده ارائه خدمات به سالمندان عزیز است. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان میتوانید با کارشناسان مجموعه هوم کا تماس بگیرید.

نگهداری از سالمند

مراقبت و نگهداری از سالمند در سال‌های اخیر زمینه جدیدی از خدمات مراقبت‌های بهداشتی در ایران است. متاسفانه اغلب افراد در مورد نیازهای بهداشتی و چگونگی پاسخ به نیاز سالمندان اطلاعات کافی ندارند. با افزایش سن، برخی تغییرات طبیعی مانند کم شدن توانایی‌ها رخ می‌دهد. این تغییرات بیماری نیستند و در واقع روند طبیعی زندگی انسان هستند. این یک واقعیت است که سالمندی با نوعی ترس از مرگ همراه است. در صورتی که مراقبت و نگهداری از سالمند در شرایط مناسبی صورت نگیرد میزان نگرانی آن‌ها به طور چشم گیری افزایش پیدا می‌کند. حفظ سلامتی سالمندان یکی از وظایف مهم تمام اعضای خانواده است. سالمندان بیشترین احساس آرامش را در خانه خود دارند. از این رو بهتر است مراقبت و نگهداری از سالمند در منزل انجام شود. اما گاهی اوقات به دلیل مشغله‌های اعضای خانواده امکان مراقبت از سالمند در منزل به صورت 24 ساعته فراهم نیست. در این صورت خانواده‌ها می‌توانند برای نگهداری سالمند در منزل از خدمات پرستاری و مراقبتی سالمند بهره مند شوند. استخدام پرستار سالمند در چنین شرایطی راه مناسبی برای نگهداری از سالمند است.


شرایط مراقبت و نگهداری از سالمند در منزل

اغلب سالمندان به دلیل کاهش توانایی‌های حرکتی نمی‌توانند به تنهایی از خود مراقبت و نگهداری کنند. به همین دلیل نیاز به یک مراقب و پرستار دارند. از آن جایی که سالمندان در خانه خود احساس امنیت بیشتری می‌کنند تمایل به ترک خانه خود ندارند. اما ممکن است مراقبت و نگهداری از سالمند در منزل برای همه خانواده‌ها امکان پذیر نباشد. به همین دلیل یکی از بهترین گزینه‌های پیش رو برای این افراد استخدام پرستار سالمند است. البته در شرایطی که سالمند نیاز به مراقبت‌های خاص پزشکی داشته باشد، امکان حضور پزشک درمنزل و اندیشیدن تدابیر مورد نیاز مراقبت تخصصی از بیمار وجود دارد.

برای حفظ آرامش و افزایش روحیه‌ی سالمند، ایجاد محیطی امن و شاداب، یکی از وظایف اعضای خانواده سالمند می‌باشد. شرایط فیزیکی و جو حاکم بر منزل زمانی که پرستار در حال مراقبت از سالمند می‌باشد، بسیار اهمیت دارد. سالمند با دیدن رفتار و روی خوش از سوی اعضای خانواده‌ی خود، اعتماد به نفس بالایی کسب خواهد کرد.

 

 

 هزینه خدمات نگهداری از سالمند در منزل

هزینه خدمات نگهداری از سالمند در منزل با توجه به وظایف او و وضعیت جسمانی سالمند متفاوت است. اصلی‌ترین وظایف پرستار سالمند عبارتند از:

✔ مراقبت و نگهداری از سالمند در ساعات توافق شده

✔ پیگیری وضعیت سلامتی سالمند و دادن داروها طبق دستور پزشک

✔ رسیدگی به امور بهداشتی سالمند مانند استحمام

✔ هم صحبتی و ایجاد ارتباط عاطفی با سالمند

✔ توجه به وعدعه‌ها و رژیم غذایی سالمند

✔ همراهی سالمند برای پیاده روی در خارج از منزل در صورت نیاز

البته درصورتی که سالمند دارای بیماری‌هایی مانند آلزایمر و بی اختیاری ادرار باشد وظایف دیگری نیز به این لیست اضافه خواهد شد. مهم‌ترین فاکتور تاثیر گذار در هزینه پرستار سالمند، ساعات حضور و شرح وظایف او است. به عنوان مثال پرستاری از سالمندی که قادر به انجام کارهای روزانه خود است و تنها نیاز به یک مراقب دارد بسیار کمتر از هزینه پرستاری از یک سالمند ناتوان است.

همچنین پرستار سالمند در صورت تشخیص لزوم استفاده از برخی خدمات دیگر برای سالمند، پیشنهاد انجام خدمات را به خانواده‌ی سالمند خواهند داد. فیزیوتراپی در منزل و کار درمانی در منزل برای سالمندان دارای اختلال حرکتی و تزریقات در منزل در صورت ابتلای سالمند به بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی، از جمله این خدمات می‌باشند.

 


مزایای نگهداری از سالمند در منزل

اغلب سالمندان علاقه‌ای به ترک منزل خود ندارند و دوست دارند تا دوران سالمندی خود را در خانه خود سپری کنند. طبق مطالعات انجام شده نگهداری و مراقبت از سالمندان در منزل می‌تواند سبب بهبود شرایط جسمی و روحی آن‌ها شود. از طرف دیگر از دست دادن حس استقلال در اغلب موارد، تاثیرات بسیار منفی در سلامت روانی افراد سالمند دارد. بنابراین مراقبت و نگهداری از سالمند در منزل سبب تقویت حس استقلال در آن‌ها می‌شود. شاید در گذشته خدمات درمانی تا این حد تخصصی مانند درمان زخم در منزل، آزمایش در منزل و تست کرونا در منزل قابل انجام نبود یا به دلیل برخی باورها استخدام پرستار کودک، استخدام پرستار سالمند و استخدام پرستار بیمار ناپسند تصور می‌شد. اما امروزه انجام تخصصی‌ترین خدمات در منزل وجود دارد.
همچنین در سال‌های اخیر هزینه‌های نگهداری از افراد سالمند در مراکز درمانی و خانه سالمندان به شدت افزایش پیدا کرده است. در حالی که استخدام پرستار سالمند برای مراقبت و نگهداری از سالمند در منزل از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است. برخورداری از مراقبت اختصاصی یکی دیگر از مزایای مراقبت از سالمند در منزل است. چرا که پرستار وظیفه نگهداری از یک سالمند را برعهده دارد و به همین خاطر می‌تواند زمان بیشتری را برای رفع نیازهای سالمند اختصاص دهد. 
یکی از مهمترین نیازهای افراد سالمند برقراری ارتباط با آشنایان و اعضای خانواده است. در صورتی که متاسفانه در خانه سالمندان روابط آن‌ها محدود می‌شود. مراقبت و نگهداری از سالمند در منزل امکان رفت و آمد با نزدیکان و خویشان را برای آن‌ها فراهم می‌کند. حفظ روابط بیشترین تاثیر را در بهداشت روان سالمند دارد. نباید فراموش کرد که در آموزه‌های دینی ما نیز یکی از نکاتی که به آن توصیه شده است صله رحم با سالمندان است. نگهداری و مراقبت از سالمندان در منزل از قطع ارتباط سالمندان با سایر اعضای خانواده جلوگیری خواهد کرد. این تعاملات اجتماعی یکی از مهم‌ترین فاکتورهای اثرگذار در نشاط سالمندی است. 


 علت افزایش نیاز به مراقبت از پیرمرد و پیرزن

از آن جایی که میانگین عمر مفید انسان در سال‌های اخیر افزایش پیدا کرده است، تعداد افراد بیشتری پیری را تجربه می‌کنند. به علاوه جمعیت کشور ما رو به سالمندی است و سالمندان به مرور درصد بیشتری از جامعه را تشکیل می‌دهند.
مراقبت از افراد سالمند برای اغلب خانواده‌ها به دلیل مشغله‌های زندگی شهر نشینی کار سختی است. از این رو در سال‌های اخیر افرادی زیادی به دنبال دریافت خدمات پرستاری و مراقبت از سالمندان هستند. این خدمات با توجه به شرایط جسمی و روحی فرد سالمند می‌تواند متفاوت باشد. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره‌های رایگان مربوط به مراقبت از سالمندان در منزل با مجموعه هوم کا تماس بگیرید.

 

اهمیت مراقبت از سالمند در منزل

انسان در اثر گذشت زمان قوای روانی و جسمی خود را از دست می‌دهد و وارد دوران سالمندی می‌شود. هر چند در ایران تعریف درستی از سن سالمندی وجود ندارد اما در حالت کلی 60 سالگی را می‌توان آغاز سن سالمندی معرفی کرد. نیازهای سالمندان با توجه به شرایط جسمی و روحی آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. سالمندان را می‌توان به دو گروه تقسیم کرد. سالمندانی که توانایی انجام کارهای روزانه خود را دارند و گروم دوم سالمندانی که برای انجام کارهای شخصی خود نیاز به کمک دارند. مراقبت از سالمندان گروه دوم در منزل به مرور و با افزایش سن بسیار حیاتی است. یکی از بهترین روش‌ها برای مراقبت از سالمند در منزل استخدام پرستار سالمند است. 

 

 

خدمات نگهداری سالمند در منزل با هوم کا

مراقبت و نگهداری از سالمند یکی از مشغولیت‌های ذهنی اغلب خانواده‌ها است. مجموعه هوم کا جهت آرامش خاطر مشتریان اقدام به ارائه خدمات نگهداری سالمند در منزل با کادری مجرب و دوره دیده کرده است. اصلی‌ترین خدمات هوم کا که به سالمندان ارائه می‌شود عبارتند از:

✔ مراقبت سالمند (روزانه، شبانه روزی و شبانه)

✔ امور درمانی سالمند در منزل شامل پرستاری، بهیاری و توانبخشی و امور پزشکی

✔ همراه سالمند 

مجموعه هوم کا جهت ارائه خدمات تخصصی مطابق با نیازهای سالمند و اطمینان از این که تمام نیازهای سالمند رفع خواهد شد از طریق مصاحبه و حتی حضور در منزل فرد سالمند اقدام به جمع آوری اطلاعات می‌کند. مهم‌ترین سوالاتی که مشاوران هوم کا از مشتریان خود می‌پرسند شامل موارد زیر است:

✔ سوابق پزشکی فرد سالمند 

✔ جزئیات فعالیت سالمند در طول روز

✔ مراقبت شخصی از سالمند شامل چه مواردی خواهد بود؟

✔ مشکلات بهداشتی سالمند

پس از تحلیل و بررسی اطلاعات به دست آمده مجموعه هوم کا اقدام به اعزام پرستار به منزل متناسب با شرایط سالمند می‌کند. یکی از مهم‌ترین اهداف این مجموعه ارائه خدمات نگهداری سالمند در منزل با بالاترین کیفیت ممکن است. تمام پرستاران این مجموعه افرادی هستند که دوره های آموزشی لازم را گذرانده‌اند و دانش لازم درباره نگهداری و مراقبت از سالمند را به دست آورده‌اند.

تاریخ به روز رسانی: 1399/06/18

نظرات

شما هم می‌توانید درمورد این خدمت نظر دهید.

برای ثبت نظر کافیست ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

افزودن نظر


سوالات متداول

قیمت خدمات مراقبت و پرستاری در هوم کا چگونه تعیین می شود؟
کارشناسان هوم کا پس از دریافت نیازهای دقیق متقاضی بر اساس تعرفه های موجود، بازه قیمتی و پیشنهادات خود را به مشتری اعلام می کنند. این بازه قیمتی بسته به نیازهای مشتری متغیر است و لازم است تا کارشناسان به طور دقیق نیازهای متقاضی و شرایط سالمند، کودک و یا بیمار را بدانند. بدین منظور متقاضیان می توانند از مشاوره رایگان کارشناسان هوم کا استفاده کنند.
هوم کا چگونه افراد متخصص در مراقبت و پرستاری را جذب می کند؟
ثبت رایگان درخواست