کاردرمانی در منزل
خانه
خدمات
کاردرمانی در منزل

کاردرمانی در منزل

خدمات کاردرمانی در منزل را از هومکا بخواهید.
خدمات کاردرمانی در منزل برای سالمندان، کودکان یا افراد بیماری است که طبق تجویز پزشک باید این دوره درمانی را بگذرانند و ترجیح می دهند این خدمت را در منزل دریافت کنند. در این مقاله ضمن آشنایی با این خدمت، با نحوه ارائه خدمت کاردرمانی در منزل در مجموعه هومکا آشنا خواهید شد.

عدم ارائه خدمت

امروزه اغلب مردم ترجیح می‌دهند که با تکنولوژی همراه باشند و این روند برای روش‌های درمانی نیز کاربرد دارد. به طوری که افراد ترجیح می‌دهند روش‌های درمانی جدید را نیز امتحان و تجربه کنند. بسیاری از افراد ممکن است مفهوم کاردرمانی را ندانند. کاردرمانی یکی از رشته‌های توانبخشی می‌باشد. روند درمان می‌‌تواند ابعاد روحی، روانی و جسمی فرد بیمار را تحت تاثیر قرار دهد و بر روی عملکرد فردی و اجتماعی بیمار نیز تاثیر بسزایی بگذارد. در این روش درمانی، درمانگر سعی می‌کند تا با استفاده از تکنیک‌های درمانی مناسب و درست، اختلالات فرد بیمار را در ابعاد جسمانی، روانی و رشدی درمان کند. این درمان به سن بیمار نیز بستگی دارد. کار درمانی می‌‌تواند فرد بیمار را از وابستگی‌های اضافی بیرون بیاورد و آن‌ها را به سمت فعال بودن و فعالیت داشتن هدایت کند. به عنوان مثال فردی که دچار سکته مغزی شده است به دلیل ناتوانی کلامی و یا حرکتی ممکن است در فعالیت‌های روزانه و حتی شغل او تداخلاتی به وجود بیاید. کار درمانی می تواند این ناتوانی‌ها و تداخلات را درمان کند و فرد بیمار را به زندگی عادی‌اش برگرداند. کاردرمانی محدودیت سنی ندارد یعنی هر فرد با هر سنی می‌تواند از این نوع درمان بهره گیرد. درمان‌ها برای افراد بیمار با سنین مختلف متفاوت است.
 بهره‌گیری از روش کار درمانی در کودکان نیز رایج است و در جهت کمک به اختلالات حرکتی و رشد استفاده می‌شود. کاردرمانی توسط کاردرمانگر انجام می‌شود و توصیه می‌شود از درمانگرانی استفاده کنید که مدرک دانشگاهی و تحصیلات مرتبط داشته باشند. زیرا عدم آگاهی درمانگر می‌تواند مشکلات جبران ناپذیری را به وجود بیاورد.

در برخی از شرایط مانند اختلالات حرکتی در فرد، استفاده‌ی همزمان خدماتی مانند فیزیوتراپی در منزل نیز توصیه می‌شود.

کار درمانی در منزل

 

شرایط کاردرمانی در منزل

به دلیل گستردگی فعالیت‌هایی که در کاردرمانی انجام می‌شود این روند درمانی برای بیماری در هر حیطه سنی قابل اجرا می‌باشد. درمانگران از سن نوزادی تا سالمندی بر اساس نوع بیماری فرد و اختلالی که دارند روش کار درمانی را به کار می‌گیرند. به نوعی می‌‌توان گفت هر فردی که در عملکرد خود استقلال نداشته باشد و دچار مشکل باشد و ناتوانی‌هایی داشته باشد باید از کار درمانی بهره گیرد. افرادی که واجد شرایط برای کاردرمانی هستند معمولاً عبارتند از :

✔ افرادی که دچار اختلالات جسمی هستند. این اختلالات می‌تواند منشاء مختلفی داشته باشد. اختلالات ارتوپدی شامل سوختگی ها و بیماری‌‌های روماتیسمی و یا اختلالات جسمی کودکان که معمولاً دررفتگی مادرزادی، کجی ران و یا تاخیر در حرکت را در بر می‌گیرد. اختلالات نورولوژیکی در بزرگسالان که شامل ام اس و سکته مغزی می‌باشد نیز می‌تواند در گروه اختلالات نیازمند به کاردرمانی قرار بگیرند.

✔ افرادی که دچار اختلالات روانی مانند هذیان، بی قراری، فوبیا، اختلالات خلقی و سوء مصرف مواد هستند.

✔ اختلالات ذهنی که معمولاً در کودکان رخ می‌دهد و شامل بیش ‌فعالی، مشکلات شناختی و مشکلات حافظه می‌باشد.

 معمولاً افرادی که از کار درمانی استفاده می‌کنند دچار اختلالاتی هستند که ناشی از عوامل مختلفی می‌باشد. کسانی که می‌خواهند از کاردرمانی بهره بگیرند باید شرایط موجود برای این روند درمان را داشته باشند. این درمان می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در بهبود وضعیت آنها داشته باشد. برخی از افراد ممکن است دچار اختلالات حرکتی باشند از این رو مراجعه به کلینیک برای بهره‌مندی از کاردرمانی برای آنها کار بسیار دشوار و مشکلی می‌باشد، بنابراین کاردرمانی در منزل می‌تواند از بهترین گزینه‌های درمانی برای آن ها باشد. باز هم تاکید می‌شود که درمانگر متعهد و متخصص می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در بهبود وضعیت افراد داشته باشد. زیرا دانش و آگاهی آنها نسبت به عملکرد بیمار بسیار بالا است و این می‌تواند روند بهبود را سرعت ببخشد. دوره‌‌های خدمات کاردرمانی از کوتاه مدت تا بلند مدت است اما اغلب افراد بیمار دوره طولانی مدت کاردرمانی را تجربه می‌کنند. در این صورت فرد بیمار و درمانگر هر دو باید دارای صبر و تحمل بسیار بالایی باشند تا بتوانند روند درمان را به پایان برسانند.

 

هزینه کاردرمانی در منزل

هزینه کاردرمانی در منزل بسته به وضعیت بیمار و سن او دارد. همچنین هزینه‌های شیفت شب با شیفت روز درمانگران در اکثر مراکز درمانی متفاوت است. برخی از بیماران از درمانگران شیفت شب و برخی از درمانگران شیفت روز استفاده می‌کنند. در ایران بیمه تکمیلی تمام هزینه های کاردرمانی را تقبل می‌کند. هر بیمه ای که آزمایشات و ویزیت یک متخصص و یا فوق متخصص را تقبل کند هزینه‌های کار درمانی را نیز پوشش می‌‌دهد.
 ممکن است برای بسیاری از افراد این سوال پیش بیاید که کدام بیمه تکمیلی هزینه های کاردرمانی را پرداخت می کند. در جواب به این سوال باید گفت که شرایط و قراردادهای بیمه های تکمیلی با هم متفاوت است. تحت پوشش قرار گرفتن این هزینه‌ها بسته به نوع قراردادی است که بسته می‌شود. در بعضی از قراردادها خدمات کاردرمانی تحت پوشش قرار می‌گیرد و در برخی اینگونه نمی‌باشد.
اگر شما جزء افرادی هستید که نیاز به کار درمانی دارید باید قبل از بستن قرارداد بیمه تکمیلی نوع خدمات خودتان را مشخص کنید تا متوجه شوید که آیا تحت پوشش بیمه شما قرار می‌گیرد یا خیر‌. باید به این نکته نیز اشاره کرد که هزینه های کاردرمانی در شهرستان ها متفاوت است و هر کلینیکی بر اساس محاسبات قانونی تعرفه خاصی از کار درمانی را دریافت می‌کند. اما به طور کلی هزینه کار درمانی در منزل بیشتر از کار درمانی در کلینیک می‌باشد و عواملی مانند مسافت خانه شما تا مرکز، تجهیزات مورد استفاده برای کاردرمانی و تجربه کاری درمانگر می‌تواند در تعیین هزینه نقش بسزایی داشته باشد. شما قبل از درخواست درمانگر باید نسبت به هزینه ی آن اطلاعات لازم را کسب کنید. مدت زمان مورد نیاز برای روند کار درمانی نیز می‌تواند در قیمت آن تاثیر داشته باشد. برای کسب اطلاعات دقیق از هزینه کاردرمانی می‌توانید ثبت سفارش کنید یا با مجموعه هومکا در تماس باشید.

کار درمانی در منزل

 

مزایای کاردرمانی در منزل

از آنجایی که کار درمانی برای هر سنی مناسب است. از این رو برای کودکان و بزرگسالان مزایای مختلفی دارد. مزایای کاردرمانی برای کودکان این است که درمانگرها به آنها کمک می‌کنند تا به یک درجه از استقلال برسند و بتوانند رشد کنند و مهارت‌هایی را به دست بیاورند. این مهارت‌ها می تواند در طول زندگی کودک حفظ شود.
 کاردرمانی علاوه بر مواردی که در بالا گفته شد، برای بزرگسالان و همچنین کودکان مزایای بسیاری نیز دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


✔ ارتقاء سطح سلامت جامعه

✔ افزایش تمرکز و توجه

✔ بهبود درک محیط

✔ بهبود حافظه

✔ بهبود مهارت های لازم برای انجام فعالیت های روزانه

✔ به حداکثر رساندن توانایی افراد

✔ کاهش ناتوانی‌ها و مشکلات افراد

✔ جلوگیری از پیشرفت بیماری و عوارض ناشی از آن

✔ بهبود مهارت های عاطفی و حسی حرکتی

✔ یادگیری مهارت های لازم برای زندگی عادی

✔ جلوگیری از الگوهای غلط حرکتی 

✔ افزایش توانایی های فردی

✔ بهبود و افزایش توان عضلانی

✔ یادگیری واکنش های تعادلی

✔ افزایش استقلال در عملکرد فرد

 تمام موارد گفته شده می‌‌تواند در زندگی افراد نقش بسیار زیادی داشته باشد. در صورتی که فرد بیمار در سن پایین باشد کار درمانی می‌تواند به نوعی بهبود زندگی آینده‌ی فرد را تضمین کند و اعتماد به نفس او را افزایش دهد. همه‌ی ما می‌دانیم که داشتن ناتوانی و اختلال می‌تواند اعتماد به نفس را از افراد بگیرد، در صورتی که این اختلالات درمان شود و فرد به زندگی عادی خود برگردد می‌تواند اعتماد به نفس از دست رفته را به او بازگرداند. علاوه بر کار درمانی در منزل، خدمات گفتار درمانی در منزل نیز می‌تواند مکمل خوبی برای تمرینات کار درمانی باشد.
یکی از مهم‌ترین مزیت‌های کار درمانی در منزل این است که درمانگر آموزشی به فرد بیمار می‌دهد تا فعالیت‌های روزانه خود را به تنهایی انجام دهد و از این رو فرد بیمار می‌تواند نقش بیشتری را در امور زندگی خود بازی کند. با آموزش‌هایی که به افراد دارای اختلالات رشدی، جسمی و روانی داده می‌‌شود آنها می‌توانند کارهای روزمره‌ی خود را با حداقل کمک گرفتن از اطرافیان انجام دهند. آنها این روش از زندگی را تا قبل از کاردرمانی نداشتند و برای انجام کارهای روزمره خود نیازمند دیگران بودند.

کار درمانی در منزل

 

روش های کاردرمانی در منزل

 توجه داشته باشید که انجام تمرینات و فعالیت‌های کاردرمانی باید حتماً توسط درمانگر انجام شود. در ادامه به برخی از روش‌های مرسوم کار درمانی در منزل اشاره می‌شود.

✔ تغییر در منزل:
 افرادی که سن بالای ۵۰ سال دارند ممکن است دوست داشته باشند که خانه‌ی خود را تغییر دهد اما به دلیل ناتوانی‌ای که دارند از انجام این کار دوری کنند. درمانگر به فرد بیمار کمک می کند تا تغییرات مفیدی را در خانه ایجاد کند و به نوعی خانه را به مکانی امن و ارامش بخش تبدیل کند. بسیاری از سالمندان به علت ضعف بدنی ناشی از کهولت سن، توانایی انجام کار را ندارند. در چنین شرایطی استخدام پرستار سالمند راه مناسبی برای کمک به سالمندان عزیز می‌باشد.

✔ فعالیت های تقویت کننده ی بالا تنه در سالمندان:
در افرادی که دچار عملکرد ضعیف جسمی هستند درمانگر سعی می کند تا تمریناتی را به آنها آموزش دهد تا توسط آن عضلات فرد بیمار را تقویت کند. زمانی که فرد بیمار تمرینات را انجام می‌دهد اگر درمانگر نتایج و دلیل این تمرینات را برای او بازگو کند بیمار با اشتیاق بیشتری آنها را انجام می دهد و به همان نسبت می‌تواند نتایج بهتری نیز از آن بگیرد.
 

✔ تمریناتی برای افزایش و بهبود عملکرد:
درمانگر تمریناتی را برای تقویت عضلات به فرد بیمار آموزش می‌‌دهد. سپس از او می‌‌خواهد که برای افزایش عملکرد خود فعالیت‌هایی مانند تا کردن لباس و ملحفه را انجام دهد. این کار می‌تواند عضلات فرد بیمار را قوی تر کند. حتی گاهی برای اینکه این روند بهتر انجام شود زمانی که فرد در حال انجام کارهای روزانه خود است، وزنه‌ی سنگین به دور مچ دست او بسته می‌شود. این کار می‌‌تواند قدرت و استقامت عضلات بیمار را افزایش دهد و عملکرد بیشتری در کارهای روزانه داشته باشد.

 روش‌های استفاده شده در کاردرمانی برای هر اختلال متفاوت است. برای کودکانی که دچار اوتیسم هستند روش کاردرمانی، ماساژ و یا تحریکات حسی است که توسط کار درمانگر انجام می‌شود. ماساژ بر اساس مشکل کودک بر روی ناحیه خاصی از بدن انجام می‌شود.
در کودکانی که دارای بیش فعالی هستند، تمرینات کاردرمانی می‌تواند برای آنها بسیار موثر باشد. روش‌های مورد استفاده برای کودکان بیش فعال افزایش توجه و تمرکز و همچنین کاهش انرژی کودک است. کار درمانگر با آموزش تمریناتی باعث می‌شود انرژی اضافی کودک گرفته شود. این کار می‌تواند روند درمان را تاثیرپذیرتر کند. بعد از اینکه انرژی اضافی کودک گرفته شد تمریناتی به او آموزش داده می ‌شود تا توجه و تمرکز و حافظه کودک افزایش پیدا کند.

از سوی دیگر برای مراقبت از کودک دارای اختلال رفتاری و حرکتی، استخدام پرستار کودک نیز می‌تواند بسیار راه‌گشا باشد. پرستار کودک تمام راه‌های درمانی این دسته از کودکان را می‌شناسد و این امر موجب بهبودی کودک در زمان کوتاهی خواهد شد. البته نیاز است که پرستار در این راه با پزشکان متخصص نیز مشورت کند که در این صورت امکان حضور پزشک درمنزل و بر بالین کودک مهیا خواهد شد.

کار درمانی در منزل

 

کاردرمانی در منزل با هومکا

هومکا مجموعه‌ای معتبر در حوزه خدمات مراقبت در منزل است که به ارائه خدمات توانبخشی در منزل نیز می‌پردازد. اگر به دلیل شرایط، نیازمند دریافت خدمات کار درمانی در منزل هستید می‌توانید ثبت سفارش کنید یا با شماره تلفن هومکا تماس برقرار کنید و از مشاوره کارشناسان استفاده کنید. مجموعه هومکا به دنبال ارائه خدمات با کیفیت توسط متخصصین مجرب خود می‌باشد. هومکا سعی نموده است تا با نظارت دقیق بر جذب متخصصین خود رضایت حداکثری مشتری را جلب نماید. در طول روند درمان، کارشناسان رضایت سنجی مشتریان هومکا با شما در ارتباط هستند و شما می‌توانید در پنل عضویت خود در سایت هومکا نظرات خود را در خصوص کاردرمانگر درج کنید و با کارشناسان هومکا در تماس باشید. 

دسترسی سریع

سوالات متداول

کاردرمانی چیست؟
یک تعریف رسمی از کاردرمانی عبارت است از "شکلی از درمان که به بازسازی از طریق انجام عملکردهای مورد نیاز در زندگی روزانه می پردازد". در حقیقت کاردرمانی در مورد این مسأله است که چه چیزی در مورد شما جواب می دهد و کدام کار در مورد شما اثر بخش نخواهد بود. کاردرمانی درباره شناخت بدن و کمک به داشتن احساسی راحت تر در زندگی روزانه است.
آیا کاردرمانی می تواند در خانه انجام شود؟
کاردرمانی درباره شناخت بدن شما و کمک کردن به احساس راحتی داشتن در زندگی روزانه است. به علت آن که مراکز کاردرمانی در مورد انجام کارهای زندگی روزانه فعالیت می کنند، یک انتخاب عالی و طبیعی انجام کاردرمانی در منزل است. این به جای انجام کاردرمانی در اداره یا باشگاه یک گزینه مناسب است. کاردرمانی در خانه راهکاری برای کمک کردن به فرزند شما است.
یک متخصص کاردرمانی در ویزیت خانگی چه کاری انجام می دهد؟
هنگامی که یک متخصص کاردرمانی به منزل یک بیمار می رود، ممکن است در ابتدا یک ارزیابی از عملکرد روزانه فرد بیمار داشته باشد. سپس در مورد این موضوع که برای انجام چه مواردی دچار مشکل شده است، گفت و گوهایی را با او داشته باشد. همچنین یک متخصص کاردرمانی ممکن است به ارزیابی مهارت های حرکتی بیمار، تاب آوری، همکاری، تعادل و قدرت بیمار بپردازد.
کاردرمانی در منزل چقدر طول می کشد؟
در پاسخ به این پرسش که مدت زمان لازم برای کاردرمانی چقدر است؟ برای گفتار درمانی، کاردرمانی و درمان فیزیکی ارزیابی های اولیه برای مدت ۱ ساعت یا ۶۰ دقیقه طول می کشد که با ویزیت های متداول که هر یک بین ۳۰ دقیقه الی ۴۵ دقیقه طول می کشد همراه هستند. البته ۳۰ دقیقه از این زمان به طور مستقیم به تعامل شما و متخصص کاردرمانی تان اختصاص می یابد. درمان گرها یا همان تراپیست ها هرگز در یک ساعت دو بیمار را ویزیت نخواهند کرد.
آیا کاردرمانی رشته ای دشوار است؟
جواب کوتاه به این سوال بله است. دانشکده کاردرمانی سخت و دشوار است. اما دانشکده درمان فیزیکی، دانشکده پرستاری، پزشکی، داروسازی و دستیار پزشکی نیز سختی های خاص خود را دارند. همه مدارج علمی درمانی چالش بر انگیز خواهند بود و باید هم این گونه باشند.
متخصصان کاردرمانی در خانه چه کارهایی انجام می دهند؟
در پاسخ به این سوال که متخصصان کاردرمانی چه فعالیت هایی را انجام می دهند باید گفت که آنها به درمان مصدومان، بیماران، و افراد ناتوان از طریق استفاده درمان گونه از فعالیت های روزانه زندگی می پردازند. متخصصان رشته کاردرمانی نه تنها در جهت بهبود و پیشرفت بیماران کمک می کنند بلکه به حفظ توانایی هایی که برای زندگی و کار به آنها نیاز دارند نیز کمک می کنند.
یک مثال از کاردرمانی کدام است؟
در اینجا مثال هایی از فعالیت و مهارت هایی است که متخصصان کاردرمانی باید بر آنها تمرکز کنند. مواردی که برای مراقبت روزانه از خود انجام می دهیم مانند لباس پوشیدن، که مهارت های حرکتی خوب و برنامه ریزی حرکتی در این قبیل فعالیت ها مورد توجه است. مهارت های نوشتاری و کپی کردن از یادداشت ها که مهارت های حرکتی خوب در این زمینه به همراه هماهنگی دست ها و چشم ها مورد توجه است. نگاه داشتن و کنترل مداد و قیچی، که در این مورد نیز مهارت های حرکتی و برنامه ریزی حرکتی باید مورد توجه باشد.
آیا کودک ۳ ساله من نیاز به کاردرمانی دارد؟
کودکان با اختلالات فرآیندهای حسی می توانند از کاردرمانی مخصوص کودکان بهره مند شوند. اگر کودک شما نسب به لمس کردن، شنیدن، صداها یا بو کردن حرکت های اضافی دارد، این می تواند حاکی از این موضوع باشد که کودک مشکل پردازش حسی دارد و در این زمان ممکن است به کاردرمانی نیاز داشته باشد.
از کجا بدانم که کودک من نیاز به کاردرمانی دارد؟
اگر کودک شما در انجام یکی از مواردی که در ادامه آورده شده است دچار مشکل است، ممکن است نیاز به مشاوره با یک متخصص کاردرمانی داشته باشید: • در مدرسه توانایی تمرکز کردن را ندارد. • به راحتی حواسش پرت می شود. • دنبال کردن دستورالعمل ها و تکمیل کردن کارهای پیچیده برای او دشوار است. • به راحتی در اثر انجام تکالیف مدرسه خسته می شود. • کنترل ضعیفی روی خواسته خود دارد. • فعالیت بسیار زیاد غیر معمولی و یا انرژی کم • توانایی همراهی هنگام انجام تکالیف در مدرسه را ندارد. • یادگیری موارد جدید برای او دشوار است. • اعداد و حروف را بعد از سن ۷ سالگی برعکس می کند.
چه نوع بیمارانی نیاز به کاردرمانی دارند؟
در پاسخ به این سوال که چه افرادی نیاز به کاردرمانی دارند باید بگوییم که کودکان آسیب دیده یا معلول، سربازان آسیب دیده یا افراد بزرگسالی که با ضعف عملکرد ماهیچه ای مواجه هستند معمولا برای انجام این نوع درمان سفارش می شوند.
۸ حوزه ای که متخصصان کاردرمانی در آن آموزش می بینند کدام است؟
• فعالیت های روزانه • فعالیت های مربوط به استفاده از ابزار در زندگی روزانه • خواب و استراحت • کار • آموزش • بازی • فراغت • مشارکت اجتماعی
هدف اصلی کاردرمانی چیست؟
کاردرمانی شاخه ای از پزشکی است که به افراد در هر گروه سنی که دارای مشکلات تشخیصی، حسی و فیزیکی هستند کمک می کند. کاردرمانی می تواند به این دسته از افراد کمک کند تا استقلال خود را در همه کارهای زندگی روزانه دوباره بدست آوردند. متخصصان کاردرمانی در رفع و بهبود نواقصی کمک می کنند که می تواند بر نیازهای اجتماعی، فیزیکی و احساسی افراد تأثیر بگذارد.
آیا متخصص کاردرمانی یک پزشک است؟
متخصصان کاردرمانی که با مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد مشغول فعالیت هستند نیازی به مدرک دکتری ندارند. اما با توجه به اینکه در کجا مشغول به طبابت هستند ممکن است نیاز به مدرک تحصیلی دکتری داشته باشند.
تفاوت بین متخصص کاردرمانی و فیزیک درمانی چیست؟
عموما متخصصان فیزیک درمانی برای چگونگی حرکات بدن آموزش دیده اند. در حالی که کار درمانان برای درمان در مواردی تمرکز می کنند که بیمار را به انجام فعالیت های روزانه خود به شکل عادی بر می گرداند. این موارد می تواند یک کار ساده باشد و یا انجام یک کار پیچیده و دشوار.
چرا کاردرمانی در منزل به خوبی شناخته نشده است؟
به گفته یکی از متخصصان کاردرمانی به نام کتی جورک که در بیمارستان Warm Springs کار می کند، کاردرمانی کمتر شناخته شده است چرا که بر عکس فیزیک درمانی و گفتار درمانی، وظایف این دسته از متخصصان به وضوح مشخص نشده است.
چه چیزی باید درباره کاردرمانی بدانیم؟
کاردرمانی به افراد کمک می کند تا به جای فقط درمان مستقیم یک نوع مصدومیت، تطابق لازم را برای افراد در انجام کارهای روزانه آنها ایجاد کند تا جایی که این افراد بتوانند مهارت های زندگی را به آسانی انجام دهند. در حالی که در درمان فیزیکی بر روی درمان یک مصدومیت و یا در توانایی بخشیدن به فرد برای انجام حرکت مورد نظر تمرکز می شود.
فرآیند کاردرمانی در خانه چگونه است؟
فرآیند کاردرمانی به صورت متقاضی محور است که خدمات کاردرمانی به او ارائه می شود. فرآیند کاردرمانی شامل ارزیابی و مداخله درمانی به منظور رسیدن به اهداف مورد نظر است. گام های فرآیند کاردرمانی و تعامل های پویا در بین جنبه های متفاوت فرآیند مورد تأکید واقع شده است.
آیا کاردرمانی ضروری است؟
معلمان امروز ممکن است کاردرمانی را پیشنهاد دهند چرا که کودک شما باید مرزهای بدن خود را بهتر یاد بگیرد. او به داخل اجسام برخورد می کند و یا به حریم خصوصصی افراد وارد می شود. یا ممکن است کم انرژی باشد و یا بر عکس پر از انرژی غیر معمول به نظر برسد. یک متخصص کاردرمانی ممکن است توصیه کند که این نوع درمان می تواند به کودک شما در انجام کارهای زندگی او کمک کند، که در نهایت به موفقیت کلی و اعتماد به نفس در او منجر خواهد شد.
اصول اصلی کاردرمانی کدام است؟
حرفه کاردرمانی بر ۷ ارزش اصلی همیشگی استوار است: ۱- نوع دوستی ۲- برابری ۳- آزادی ۴- عدالت ۵- والایی ۶- صداقت و ۷- ملاحظه . نوع دوستی اشاره دارد به در نظر گیری افراد در اینکه همواره در حالت خوب و سالمی باشند. برابری اشاره دارد به داشتن رفتاری یکسان در مقابل افراد دارای معلولیت و افرادی سالم. آزادی و انتخاب شخصی در حرفه ای که ارزش ها و آرزوهای متقاضی دریافت کاردرمانی راهنمای متخصص برای مداخله درمانی است امری مهم محسوب می شود. عدالت بیانگر حالتی است که در یک جامعه دارای تنوع همه افراد بتوانند عملکرد خوبی داشته باشند، رشدکنند و از زندگی رضایتمندانه برخوردار باشند.
چرا کاردرمانی منحصر به فرد است؟
کاردرمانی منحصر به فرد است چرا که از رویکردی مقدس نه تنها برای نگاه انداختن به دلایل مشارکت بیمار در فعالیت هایی که تحت تأثیر آنها قرار گرفته است استفاده می کند بلکه به نقش ها و محیط بیماران خود نیز توجه دارد.
در چه زمانی یک دانش آموز نیاز به کاردرمانی دارد؟
کاردرمانی در مواردی ممکن است به یک دانش آموز توصیه شود. این موارد که بر رفتار و یادگیری او تأثیر گذار هستند عبارتند از مهارت های حرکتی، فرآیند ادراکی و تشخیصی، مسائل ادراکی یا بصری، مشکلات مربوط به سلامت ذهنی، دشواری دانش آموز در دنبال کردن وظایف و تکالیف محوله، عدم برنامه ریزی و پاسخ های حسی نا مناسب.
یک متخصص کاردرمانی در مدرسه چه کاری انجام می دهد؟
برای آن دسته از دانش آموزانی که دشواری در انجام مهارت های حرکتی خود دارند، یک متخصص کاردرمانی به معلم در جهت یادگیری راهکارهای موثر کمک می نماید. یک متخصص کاردرمانی می تواند پیرامون موارد ساختاری، محیطی و اسکان دانش آموز پیشنهاداتی را ارائه دهد که در موفقیت و پیشرفت مهارت های حرکتی او تأثیر گذار باشند.
آیا متخصص کاردرمانی می تواند تشخیص دهد؟
آیا متخصص کاردرمانی می تواند اختلالات فرآیند حسی را تشخیص دهد؟ پاسخ خیر است. در حقیقت یک متخصص کاردرمانی اجازه تشخیص هیچ یک از اختلالات را ندارد. باید بگوییم که واقعیت ناراحت کننده این است که اختلال فرآیند حسی هنوز یک تشخیص رسمی محسوب نمی شود.
آیا متخصص کاردرمانی می تواند در زمینه گفتار درمانی نیز کمک کند؟
متخصص کاردرمانی بیشترین کمک را می تواند در فرآیند گفتار درمانی داشته باشد، همچنین متخصص کاردرمانی می تواند به پایداری وضعیت بدن کمک کند که برای برخی از بیماران که از مشکل گفتاری و بلع رنج می برند می تواند بسیار حیاتی و مهم باشد.
کاردرمانی بهتر است یا درمان فیزیکی؟
کاردرمانی و فیزیکال تراپی هر دو از انواع مراقبت های بازسازی بدن هستند. در حالی که هر دو رشته سعی در درمان برخی از شرایط مشابه و دارای اهداف یکسانی هستند، باید بدانیم که این دو با یکدیگر تفاوت هایی دارند. فیزیکال تراپی در بهبود حرکت، قدرت و محدوده ای از حرکت ها تمرکز دارد درحالی که کاردرمانی در بهبود آن دسته از مهارت های حرکتی نقش دارد که به شکل روزانه برای انجام کارهای روزانه به آنها نیاز است.
کاردرمانی برای سلامت ذهنی به چه معنا است؟
متخصصان کاردرمانی اقدام به درمان سلامت ذهن در کودکان و جوانان و سایر گروه های سنی می کنند که از بیماری مداوم و شدید ذهنی رنج می برند. تمرکز در انجام این گونه درمان ها معطوف به عملکرد و استقلال این دسته از بیماران است.
متخصصان کاردرمانی در چه مراکزی مشغول به کار هستند؟
اغلب متخصصان کاردرمانی در بیمارستان ها یا مراکز کاردرمانی مشغول به کار هستند، در حالی که سایر آنها در مدارس، مطب ها و خانه های انجام امور پرستاری و خدمات سلامت مشغول به کار می شوند.
ارزیابی کاردرمانی در منزل شامل چه مواردی می شود؟
هدف از ارزیابی عملکرد، تعیین نمودن وضعیت عملکرد کنونی فرد است. این ارزیابی شامل تشخیص حوزه های قدرت و ضعف در همه جنبه های زندگی روزانه می شود. در نتیجه توصیه هایی در جهت حذف مشکلات می شود تا فرد در حد امکان استقلال خود را بازیابد.
تفاوت بین کاردرمانی و گفتار درمانی چیست؟
در بعضی از مواقع ممکن است اهداف گفتار درمانان با اهداف متخصصان کاردرمانی هم پوشانی داشته باشد. اما در کاردرمانی تمرکز بر روی درمان عملکرد ها خواهد بود. در حالی که در گفتار درمانی تمرکز بر روی ارتباطات است.
آیا کاردرمانی بر اوتیسم موثر است؟
پرورش یک کودک با اختلال اوتیسم یک وظیفه بسیار دشوار است، اما کاردرمانی می تواند مفید واقع شود. کاردرمانی می تواند به کودکان دارای اختلال اوتیسم کمک کند تا در محیط مدرسه و خانه عملکرد بهتری داشته باشند.
چگونه تکنیک های روانشناسی در کاردرمانی مورد استفاده قرار می گیرند؟
هم کاردرمانی و هم روانشناسی می توانند کمک هایی در بخش هایی که در ادامه گفته می شود را ارائه دهند: استراتژی های رفتاری، مهارت های اجتماعی و رفتاری، بهبود کیفیت خواب، مهارت های استراحت کردن، راهکارهای والد بودن و غیره. با این وجود هر کدام از این رشته ها تمرکز های خود را بر روی مسائل جداگانه ای دارند.
چگونه کاردرمانی بر جامعه تأثیر می گذارد؟
کاردرمانی به افراد در همه سنین کمک می کند تا به شکل کامل توانایی انجام امور زندگی خود را داشته باشند. این مهم با کمک کردن به آنها از طریق بهبود سلامتی، تغییر در محیط و سبک زندگی و جلوگیری از صدمات و یا داشتن زندگی بهتر و کنار آمدن با صدمات، بیماری ها و ناتوانی ها است.
انتظار ما از کاردرمانی چیست؟
در اولین جلسه، متخصص کاردرمانی اقدام به انجام این موارد خواهد کرد: ارزیابی برای دریافت این که وضعیت عمومی بافت ها در جهت درمان حرکتی، قدرت و تعادل چگونه است. با شما وارد گفت و گو خواهد شد و اقدام به تعیین اهدافی خواهد کرد که بر پایه عملکرد هستند و نیازمند جلسات بیشتر کاردرمانی خواهند بود.
چطور می توانم یک ارزیابی کاردرمانی دریافت کنم؟
شما می توانید از طریق تماس با مراکز خدمات اجتماعی و یا دکتر خانوادگی خود ارزیابی از نیاز به کاردرمانی را دریافت کنید. همچنین، یک پرستار و مراکز حرفه ای مراقبت های اجتماعی و مراکز ارائه دهنده خدمات سلامت می توانند شما را در دریافت کاردرمانی کمک کنند.
یک متخصص کاردرمانی چه قسمت های از بدن را معالجه می کند؟
متخصصان کاردرمانی افرادی متخصص برای دشواری هایی هستند که آرنج، مچ و دست ها را تحت تأثیر قرار می دهند. متخصصان کاردرمانی هر مشکلی را که مرتبط با ستون فقرات باشد می توانند مورد بررسی قرار دهند. همچنین سایر قسمت های بدن شامل پا، مچ، زانو و مفصل ران. به علاوه، شانه ها نیز می تواند مورد درمان از طریق کاردرمانی قرار گیرد.
مراجعین برای دریافت خدمت کاردرمانی چه افرادی هستند؟
متخصصان کاردرمانی به درمان از طریق روش های مختلف در همه گروه های سنی از نوزادان تا افراد بزرگسال مشغول می شوند. به عنوان مثال، به بیماران دارای مشکلات ذهنی، یا به بیماران دارای مشکل اسکیزوفرنی در زندگی شان کمک کنند و یا در بیماران دارای اختلالات دو قطبی در مورد مدیریت شرایط آن ها کمک های لازم را فراهم آورند تا این بیماران بتوانند در جامعه و خانه به شکل مستقل زندگی کنند.
چه زمانی یک کودک نیازمند کاردرمانی است؟
اگر یک کودک نیاز به پشتیبانی برای رشد خود داشته باشد کاردرمانی می تواند کمک کننده باشد. هنگامی که یک کودک با تأخیر در انجام کارهایی رو به رو است و یا شرایط فیزیکی یا ذهنی شناخته شده ای در ارتباط با احتمال بالای وجود تأخیر دارا است، کاردرمانی می تواند در انجام کارهای حرکتی، تشخیصی، پردازش حسی و مهارت های بازی و ارتباطی به کودک کمک نماید.
منظور از بهداشت روان در کاردرمانی چیست؟
بهداشت روان مولفه ای تأثیر گذار در همه مداخلات کاردرمانی محسوب می شود، متخصصان حوزه کاردرمانی، درمان های مربوط به این بخش را برای همه گروه های سنی فراهم می آورند.
آیا متخصصان کاردرمانی در منزل می توانند تزریقات در منزل انجام دهند؟
یک متخصص کاردرمانی تنها می تواند موارد مشخصی از تزریقات را تحت نظر گروه پزشکان بیمار انجام دهد.
آیا کاردرمانی به طرز نوشتن نیز کمک می کند؟
متخصصان کاردرمانی می توانند به ارزیابی مولفه اصلی در نحوه نوشتار دانش آموز بپردازند، مانند قدرت ماهیچه ها، تاب آوری و هماهنگی و کنترل حرکتی. همچنین والدین نیز می توانند به تشویق فعالیت ها در خانه بپردازند تا مهارت خط دانش آموز بهبود یابد.
چگونه کاردرمانی در امر یادگیری کمک می کند؟
یادگیری یک ناتوانی ( learning disability) می تواند به عنوان فاصله بین سطح دستیابی مورد انتظار و سطحی که به آن دست یافته شده است تعریف گردد. متخصصان کاردرمانی به کودکان در یافتن استقلال خود کمک می کنند و آنها را در توسعه دادن مهارت های جدیدشان که منجر به مشارکت در فعالیت های روزانه مانند یادگیری، بازی و مراقبت فردی می شود یاری می رسانند.
رویکردهای مداخله درمانی در کاردرمانی کدامند؟
این رویکردها استراتژی های مخصوص و انتخاب شده ای هستند که فرآیند ارزیابی و برنامه ریزی مداخله، انتخاب و اجرای اقدامات را بر اساس خروجی های مورد انتظار از بیمار هدایت می کنند. همچنین این رویکردها در ارزیابی داده ها و شواهد کمک می کنند.
چگونه کاردرمانی را برای کودک توضیح دهیم؟
شغل کودک، رشد کردن، یادگیری، انجام بازی و تکالیف مدرسه است. کاردرمانی به کودک دارای یکی از مشکلات ناتوانی ادراکی، ناتوانی حسی و یا فیزیکی کمک می کند. کاردرمانی به آنها کمک می کند تا کارهای روزانه خود را مانند غذا خوردن، پوشیدن جوراب ها و کفش ها، تمرکز کردن روی یادگیری، نوشتن و بازی کردن با اسباب بازی ها و یا با سایر کودکان انجام دهند.
کاردرمانی چگونه مهارت خواندن را تقویت می کند؟
متخصصان کاردرمانی به تقویت مهارت های خواندن از طریق پشتیبانی از مهارت خواندن هر دانش آموز به شکل جداگانه، گروهی از دانش آموزان و در نهایت خواندن دسته جمعی در کلاس می پردازند. این متخصصان می توانند شرایط و محیط را برای امکان پذیر شدن مهارت خواندن مهیا نمایند.

پرسش و پاسخ با پزشک

Loading...
Loading...