آزمایش سرطان
آزمایش سرطان
خانه
خدمات
آزمایش سرطان

آزمایش سرطان

ثبت رایگان درخواست

خدمت خود را انتخاب کنید

همه‌ی خدمات آزمایشگاهی، تحت پوشش بیمه پایه و تکمیلی قابل انجام است.
آزمایش با نسخه یا درخواست شما

فرآیند ثبت درخواست

registeration-step-1 circle-icon
1
ابتدا درخواست خود را از طریق فرم یا تماس تلفنی ثبت می‌کنید.
registeration-step-2 circle-icon
2
کارشناسان هومکا با شما تماس گرفته و پس از هماهنگی، درخواست شما نهایی می‌شود.
registeration-step-3 circle-icon
3
نیروی متخصص به محل شما اعزام شده و نمونه‌گیری را انجام می‌دهد.
registeration-step-4 circle-icon
4
نتیجه آزمایش مطابق با بازه اعلام شده، در پنل کاربری شما قرار می‌گیرد.
1
registeration-step-1 circle-icon
فرم رو کامل می‌کنی و روی ثبت درخواست کلیک می‌کنی.
2
registeration-step-2 circle-icon
کارشناسان ما باهات تماس میگیرن و درخواست رو نهایی میکنن
3
registeration-step-3 circle-icon
پرستار ما میاد و در منزل یا محل کارت، نمونه‌گیری رو انجام میده.
4
registeration-step-4 circle-icon
بعد از زمان انتخابی خودت، نتیجه آزمایشت رو میتونی به راحتی از طریق صفحه پروفایلت ببینی.
چکاپ سرطان در منزل!
شناسایی به موقع علائم بروز سرطان و آغاز به موقع و سریع فرآیند درمان، یکی از مهمترین پارامترهای تاثیرگذار در درمان سرطان‌های مختلف است. تحقیقات صورت گرفته در این زمینه، ثابت کرده‌اند که شانس درمان سرطان در افراد مبتلا، در صورت شناسایی و درمان به موقع، بسیار بالاتر خواهد بود

سرطان، یکی از بیماری‌های شایع در تمام دنیاست. یکی از بیماری‌هایی که از دیرباز تا کنون، نام ترسناکی را با خود به یدک کشیده است. اما امروزه، بسیاری از انواع سرطان که به دلایل مختلف، گریبان افراد گوناگون را می‌گیرد، قابل درمان می‌باشد. این بیماری، اگر در زمان مناسب شناسایی شود، قابل درمان است و پس از درمان، فرد درگیر با این بیماری، به زندگی عادی خود باز خواهد گشت. 
آزمایشات غربالگری سرطان، که زیر مجموعه‌ای از خدمات آزمایش در منزل می‌باشد، مجموعه‌ای از آزمایشات است که هدف از انجام آن، شناسایی زود هنگام سرطان پیش از ظهور علائم بیماری است. پاسخ مثبت آزمایشات غربالگری سرطان، به معنی مسلم بودن ابتلای فرد متقاضی به سرطان نیست و در صورت مثبت بودن تست، نیاز به انجام تست‌های تکمیلی است. 

سایت معتبر cancer.gov غربالگری سرطان را اینگونه تعریف می‌نماید:

غربالگری سرطان به معنای جستجوی سرطان قبل از بروز علائم است. در این صورت، درمان سرطان و جلوگیری از پیش‌روی آن، به مراتب آسان‌تر خواهد بود. تست‌های غربالگری سرطان، انواع مختلفی دارد. از آنجایی که در نتیجه‌ی آزمایشات سرطان ممکن است نتیجه‌ی کاذب منفی یا مثبت حاصل شود، نیاز است تا آزمایشات آن به صورت کامل و در قالب پکیج کامل انجام شود. 

آزمایش سرطان

 

آزمایشات غربالگری سرطان

انجام غربالگری سرطان، می‌تواند مشخص نماید که کدام بافت بدن مستعد سرطان است یا اینکه در صورت ابتلا، سرطان از کدام بافت بدن فرد آزمایش‌دهنده آغاز شده است. علاوه بر این، آزمایشات غربالگری سرطان، قابلیت تشخیص بافت و یا اندام آسیب‌دیده از سرطان را نیز دارند. 

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

اهداف آزمایش سرطان

تشخیص زود هنگام سرطان در افراد، ارتباط مستقیم و تنگاتنگی با درمان فرد مبتلا به سرطان دارد. شناسایی به موقع علائم سرطان و آغاز درمان به موقع، شانس افراد برای بهبود را به مراتب بالاتر می‌برد. دو هدف اصلی از انجام غربالگری سرطان عبارتند از:
-    کاهش نرخ مرگ و میر در سرطان‌هایی که قابل درمان هستند.
-    پایین آمدن تعداد افرادی که سرطان در آن‌ها، به مرز پیشرفته می‌رسد. 

 

انواع آزمایش غربالگری سرطان

برای انجام آزمایشات غربالگری سرطان، نمونه‌گیری بر اساس نوع آزمایش، می‌تواند از خون، ادرار، مایعات بدن یا بافت خاصی، انجام گیرد. این تست‌ها، به پزشک کمک می‌کنند تا عملکرد اعضای بدن فرد آزمایش‌دهنده را مورد بررسی قرار دهد و در صورت تاثیر سرطان بر روی عملکرد دستگاه‌ها و اندام‌های مختلف، هر چه سریع‌تر، درمان آغاز شود. 
در ادامه، با بخشی از آزمایشات رایج در چکاپ سرطان‌شناسی، آشنا خواهیم شد. 
پکیج چکاپ غربالگری سرطان در مجموعه‌ی هوم‌کا، شامل دو دسته‌ی چکاپ آقایان در منزل و چکاپ زنان در منزل می‌باشد. 

 

چکاپ سرطان شناسی آقایان

شامل: آنتی‌ژن گلیکوپروتئینی (CEA)- آنتی‌ژن سرطانی ۹-۱۹ (CA19-9)- آلفافوتوپروتئین (αFP)- آنتی ژن پروستات (PSA & Free PSA)

 

چکاپ سرطان شناسی بانوان

شامل: آنتی‌ژن گلیکوپروتئینی (CEA)- آنتی‌ژن سرطانی ۹-۱۹ (CA19-9)- آلفافوتوپروتئین (αFP)- آنتی‌ژن کربوهیدرات ۳-۱۵ (CA 15-3)، اپیتلیال غیر موسینی (CA 125) 

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

روش های غربالگری سرطان

روش‌های مختلفی در تشخیص سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرند که انتخاب روش، بر عهده پزشک متخصص و باتوجه به نوع سرطان و درصد پیشرفت آن است. شما می‌توانید برای راحتی خود و جلوگیری از اتلاف وقت در ترافیک و مطب پزشک، از خدمات پزشک متخصص در منزل مجموعه هوم‌کا استفاده کنید. عکس‌برداری، تست‌های آزمایشگاهی، نمونه‌برداری از تومور، آندوسکوپی، جراحی و آزمایش‌های ژنتیکی از جمله روش‌های تشخیص سرطان محسوب می‌شوند. 

آزمایش سرطان

 

تست سرطان

برای انجام آزمایش سرطان، سطح مولفه‌های شیمیایی بدن فرد متقاضی انجام آزمایش را با تکیه بر علوم شیمی بالینی یا آسیب شناسی شیمیایی و با استفاده از روش‌های آزمایشگاهی خاص خود، مورد بررسی قرار می‌دهند. خون و ادرار، متداول‌ترین نمونه‌های مورد استفاده در شیمی بالینی هستند. 
متداول‌ترین نمونه‌هایی که برای انجام آزمایش سرطان از فرد متقاضی انجام آزمایش گرفته می‌شوند، شامل نمونه‌های خون و ادرار هستند. بررسی مواد موجود در این نمونه‌ها، می‌تواند شامل سنجش فاکتورهای قند خون، الکترولیت‌ها، آنزیم‌ها، هورمون‌ها، چربی‌ها، پروتئین‌ها و دیگر موارد متابولیک باشند. برای مثال، دسته‌های تست‌های آزمایشگاهی زیر، می‌توانند در این مسیر، موثر واقع شوند. 
-    آزمایش خون
-    شمارش سلول‌های خونی یا CBC
-    آزمایش کامل ادرار
-    آزمایش تومورمارکرها

ثبت درخواست رایگان

 

غربالگری سرطان

غربالگری سرطان، شامل چند دسته آزمایش است که با توجه به تشخیص پزشک متخصص، برای فرد متقاضی، تجویز می‌شوند. همان‌گونه که گفته شد، نمونه‌گیری برای غربالگری سرطان، بر اساس تشخیص پزشک متخصص انجام می‌شود. نمونه‌های خون و ادرار، در ابتدا برای انجام تست‌هایی که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم، مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

 

شمارش کامل سلول های خونی 

این آزمایش، یکی از رایج‌ترین آزمایشاتی است که برای سنجش میزان سلامتی افراد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر مقدار سلول‌های مورد ارزیابی در خون، خیلی کمتر یا بیشتر از رنج مجاز باشد، یا روند غیر عادی در تغییرات این فاکتور آزمایشی مشاهده شود، ممکن است نشانه‌هایی از سرطان خون باشد. 

 

سیتولوژی ادرار یا سلول شناسی ادرار 

در این روش، نمونه ادرار گرفته شده از فرد متقاضی، در زیر میکروسکوپ مورد برسی قرار می‌گیرد و در صورت وجود و شناسایی سلول‌های سرطانی در نمونه‌ی مورد نظر، فرآیند درمانی بر روی فرد آغاز می‌شود. سلول‌های سرطانی مشاهده شده، ممکن است مربوط به مثانه، کلیه یا رحم باشند. 

 

آزمایش پروتئین خون

در این آزمایش، انواع پروتئین‌های موجود در خون (الکتروفورز) نمایش داده شده و توسط پزشک متخصص مورد بررسی قرار می‌گیرند. در این آزمایش، همچنین به بررسی پروتئین‌های خاص سیستم ایمنی بدن (ایمونوگلوبین‌ها) پرداخته می‌شود و تغییرات غیر عادی این دسته از پروتئین‌ها، می‌تواند نشان دهنده‌ی ابتلای فرد آزمایش دهنده به نوع خاصی از سرطان باشد. در صورت مشاهده‌ی تغییرات غیر عادی در روند افزایش یا کاهش ایمونوگلوبین‌ها، برای کسب اطلاعات دقیق‌تر، سایر آزمایشات، مانند نمونه‌گیری از مغز استخوان انجام خواهد شد. 

 

آزمایش نشانگر تومور

نشانگر تومور، ماده یا مواد شیمیایی هستند که توسط سلول‌های تومور ایجاد شده در فرد آزمایش‌دهنده تولید می‌شوند. این مواد، در خون ظاهر می‌شوند. برخی از این مواد، می‌توانند توسط سلول‌های عادی نیز تولید شده و در موارد غیر سرطانی نیز افزایش یابند. 
نمونه‌هایی از نشانگر تومورها عبارتند از: آنتی ژن کلسیتونین برای سرطان تیروئید مدولار، آلفا فوتو پروتئین برای سرطان کبد و گنادوتروپین جفتتی انسان برای تومور سلول‌های تخمک، سرطان بیضه و تخمدان. 

موضوعی که در این میان از اهمیت بالایی برخوردار است، این است که نتایج این آزمایشات که در بیشتر مواقع به صورت ترکیبی مورد استفاده قرار می‌گیرند، نیاز است تا با دقت تحلیل شوند. چرا که عوامل متعددی می‌توانند بر روی نتیجه هر کدام از آزمایشات، تاثیر بگذارند. 

 

آزمایش سرطان در منزل با مجموعه هومکا

همانگونه که دانستیم، انجام به موقع آزمایش سرطان و تشخیص زود هنگام بسیاری از انواع سرطان، می‌تواند سبب درمان این بیماری در بسیاری از افراد شود. آغاز درمان مناسب از سوی پزشک متخصص، شانس فرد مبتلا به سرطان را به مراتب بالاتر خواهد برد. آزمایش در منزل، به معنای انجام نمونه‌گیری در منزل می‌باشد. با ثبت درخواست از سوی فرد متقاضی انجام آزمایش، پرستار نمونه‌گیر به محل حضور فرد متقاضی اعزام خواهد شد و پس از آن، نمونه به آزمایشگاه‌ها مورد تایید وزارت بهداشت انتقال داده خواهد شد تا تست‌های تخصصی سرطان‌‌شناسی بر روی نمونه یا نمونه‌ها انجام شود. در نهایت، نتیجه‌ی آزمایش به اطلاع فرد آزمایش‌دهنده خواهد رسید. 

برای دریافت خدمات آزمایش سرطان در منزل، کافیست روی دکمه‌ی زیر کلیک نمایید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

دسترسی سریع

سوالات متداول

آزمایش شمارش کامل سلول های خونی چیست؟
این آزمایش همان آزمایش خون CBC است که خود دارای چندین مولفه است.
آیا می‌توان به خدمت آزمایش در منزل هوم‌کا اعتماد کرد؟
هوم‌کا برای ارائه خدمات خود دارای «مجوز ارائه خدمات و مراقبت‌های بالینی در منزل» است. این مجموعه با کارشناسان کارآزموده و آزمایشگاه‌های معتبر همکاری دارد.
آیا ناشتا بودن برای انجام تمامی آزمایشات الزامی است؟
خیر. در آزمایشاتی مانند قند، چربی، آهن سرم، ویتامین B12، ,ویتامین B کمپلکس، پنل کلیه و کبد نیاز به ناشتا بودن نیاز است.
آیا انجام آزمایش فقط در صورت داشتن نسخه پزشک ممکن است؟
خیر. انجام بسیاری از آزمایشاتی که افراد برای اطلاع از سلامتی و سنجش پارامترهایی مانند قند و چربی در نظر دارند، نیازی به داشتن نسخه ندارد. مجموعه هوم‌کا در چنین شرایطی رسید و فاکتور با هدف اقدام برای دریافت هزینه از بیمه تکمیلی، در اختیار متقاضی قرار می‌دهد.
مدت زمان ناشتایی چقدر است؟
مدت زمان ناشتایی معمولا بین ۸ تا ۱۲ ساعت متغیر است.

پرسش و پاسخ با پزشک

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.