نگهداری از سالمند
خانه
مقالات
نگهداری از سالمند

نگهداری از سالمند

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1401/03/01
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
در چه شرایطی نگهداری از سالمند در منزل انجام می شود؟
اغلب سالمندان به دلیل کاهش توانایی‌های حرکتی نمی‌توانند به تنهایی از خود نگهداری کنند. به همین دلیل نیاز به یک مراقب و پرستار دارند. هوم کا با مجرب ترین پرستاران آماده ارائه خدمات به سالمندان عزیز است. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان میتوانید با کارشناسان مجموعه هوم کا تماس بگیرید.

 بنر عدم ارائه خدمت

نگهداری از سالمند در سال‌های اخیر زمینه جدیدی از خدمات مراقبت‌های بهداشتی در ایران است. متاسفانه اغلب افراد در مورد نیازهای بهداشتی و چگونگی پاسخ به نیاز سالمندان اطلاعات کافی ندارند. با افزایش سن، برخی تغییرات طبیعی مانند کم شدن توانایی‌ها رخ می‌دهد. این تغییرات بیماری نیستند و در واقع روند طبیعی زندگی انسان هستند. این یک واقعیت است که سالمندی با نوعی ترس از مرگ همراه است. در صورتی که نگهداری از سالمند در شرایط مناسبی صورت نگیرد میزان نگرانی آن‌ها به طور چشم گیری افزایش پیدا می‌کند. حفظ سلامتی سالمندان یکی از وظایف مهم تمام اعضای خانواده است. سالمندان بیشترین احساس آرامش را در خانه خود دارند. از این رو بهتر است نگهداری از سالمند در منزل انجام شود. اما گاهی اوقات به دلیل مشغله‌های اعضای خانواده امکان نگهداری از سالمند در منزل به صورت 24 ساعته فراهم نیست. در این صورت خانواده‌ها می‌توانند برای نگهداری سالمند در منزل از خدمات پرستاری سالمند بهره مند شوند. استخدام پرستار سالمند در چنین شرایطی راه مناسبی برای نگهداری از سالمند است.


شرایط نگهداری از سالمند در منزل

اغلب سالمندان به دلیل کاهش توانایی‌های حرکتی نمی‌توانند به تنهایی از خود نگهداری کنند. به همین دلیل نیاز به یک مراقب و پرستار دارند. از آن جایی که سالمندان در خانه خود احساس امنیت بیشتری می‌کنند تمایل به ترک خانه خود ندارند. اما ممکن است نگهداری از سالمند در منزل برای همه خانواده‌ها امکان پذیر نباشد. به همین دلیل یکی از بهترین گزینه‌های پیش رو برای این افراد استخدام پرستار سالمند است. البته در شرایطی که سالمند نیاز به ننگهداری‌‌های خاص پزشکی داشته باشد، امکان حضور پزشک درمنزل و اندیشیدن تدابیر مورد نیاز نگهداری تخصصی از بیمار وجود دارد.

برای حفظ آرامش و افزایش روحیه‌ی سالمند، ایجاد محیطی امن و شاداب، یکی از وظایف اعضای خانواده سالمند می‌باشد. شرایط فیزیکی و جو حاکم بر منزل زمانی که پرستار در حال نگهداری از سالمند می‌باشد، بسیار اهمیت دارد. سالمند با دیدن رفتار و روی خوش از سوی اعضای خانواده‌ی خود، اعتماد به نفس بالایی کسب خواهد کرد.

نگهداری از سالمند

 

هزینه نگهداری از سالمند در منزل

هزینه خدمات نگهداری از سالمند در منزل با توجه به وظایف او و وضعیت جسمانی سالمند متفاوت است. اصلی‌ترین وظایف پرستار سالمند عبارتند از:

✔ نگهداری از سالمند در ساعات توافق شده

✔ پیگیری وضعیت سلامتی سالمند و دادن داروها طبق دستور پزشک

✔ رسیدگی به امور بهداشتی سالمند مانند استحمام

✔ هم صحبتی و ایجاد ارتباط عاطفی با سالمند

✔ توجه به وعدعه‌ها و رژیم غذایی سالمند

✔ همراهی سالمند برای پیاده روی در خارج از منزل در صورت نیاز

البته درصورتی که سالمند دارای بیماری‌هایی مانند آلزایمر و بی اختیاری ادرار باشد وظایف دیگری نیز به این لیست اضافه خواهد شد. مهم‌ترین فاکتور تاثیر گذار در هزینه پرستار سالمند، ساعات حضور و شرح وظایف او است. به عنوان مثال پرستاری از سالمندی که قادر به انجام کارهای روزانه خود است و تنها نیاز به یک مراقب دارد بسیار کمتر از هزینه پرستاری از یک سالمند ناتوان است.

همچنین پرستار سالمند در صورت تشخیص لزوم استفاده از برخی خدمات دیگر برای سالمند، پیشنهاد انجام خدمات را به خانواده‌ی سالمند خواهند داد. فیزیوتراپی در منزل و کاردرمانی در منزل برای سالمندان دارای اختلال حرکتی و تزریقات در منزل در صورت ابتلای سالمند به بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی، از جمله این خدمات می‌باشند.

نگهداری از سالمند

 

مزایای نگهداری از سالمند در خانه

اغلب سالمندان علاقه‌ای به ترک منزل خود ندارند و دوست دارند تا دوران سالمندی خود را در خانه خود سپری کنند. طبق مطالعات انجام شده نگهداری از سالمندان در منزل می‌تواند سبب بهبود شرایط جسمی و روحی آن‌ها شود. از طرف دیگر از دست دادن حس استقلال در اغلب موارد، تاثیرات بسیار منفی در سلامت روانی افراد سالمند دارد. بنابراین نگهداری از سالمند در منزل سبب تقویت حس استقلال در آن‌ها می‌شود. شاید در گذشته خدمات درمانی تا این حد تخصصی مانند درمان زخم در منزل، آزمایش در منزل و تست کرونا در منزل قابل انجام نبود یا به دلیل برخی باورها استخدام پرستار کودک، استخدام پرستار سالمند و استخدام پرستار بیمار ناپسند تصور می‌شد. اما امروزه انجام تخصصی‌ترین خدمات در منزل وجود دارد.
همچنین در سال‌های اخیر هزینه‌های نگهداری از افراد سالمند در مراکز درمانی و خانه سالمندان به شدت افزایش پیدا کرده است. در حالی که استخدام پرستار سالمند برای نگهداری از سالمند در منزل از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است. برخورداری از نگهداری اختصاصی یکی دیگر از مزایای نگهداری از سالمند در منزل است. چرا که پرستار وظیفه نگهداری از یک سالمند را برعهده دارد و به همین خاطر می‌تواند زمان بیشتری را برای رفع نیازهای سالمند اختصاص دهد. 
یکی از مهمترین نیازهای افراد سالمند برقراری ارتباط با آشنایان و اعضای خانواده است. در صورتی که متاسفانه در خانه سالمندان روابط آن‌ها محدود می‌شود. نگهداری از سالمند در منزل امکان رفت و آمد با نزدیکان و خویشان را برای آن‌ها فراهم می‌کند. حفظ روابط بیشترین تاثیر را در بهداشت روان سالمند دارد. نباید فراموش کرد که در آموزه‌های دینی ما نیز یکی از نکاتی که به آن توصیه شده است صله رحم با سالمندان است. نگهداری از سالمندان در منزل از قطع ارتباط سالمندان با سایر اعضای خانواده جلوگیری خواهد کرد. این تعاملات اجتماعی یکی از مهم‌ترین فاکتورهای اثرگذار در نشاط سالمندی است. 


 علت افزایش نیاز به نگهداری از سالمند در خانه

از آن جایی که میانگین عمر مفید انسان در سال‌های اخیر افزایش پیدا کرده است، تعداد افراد بیشتری پیری را تجربه می‌کنند. به علاوه جمعیت کشور ما رو به سالمندی است و سالمندان به مرور درصد بیشتری از جامعه را تشکیل می‌دهند.
نگهداری از افراد سالمند برای اغلب خانواده‌ها به دلیل مشغله‌های زندگی شهر نشینی کار سختی است. از این رو در سال‌های اخیر افرادی زیادی به دنبال دریافت خدمات پرستاری و نگهداری از سالمندان هستند. این خدمات با توجه به شرایط جسمی و روحی فرد سالمند می‌تواند متفاوت باشد. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره‌های رایگان مربوط به نگهداری از سالمندان در منزل با مجموعه هوم‌کا تماس بگیرید.

 

اهمیت نگهداری از سالمند در منزل

انسان در اثر گذشت زمان قوای روانی و جسمی خود را از دست می‌دهد و وارد دوران سالمندی می‌شود. هر چند در ایران تعریف درستی از سن سالمندی وجود ندارد اما در حالت کلی 60 سالگی را می‌توان آغاز سن سالمندی معرفی کرد. نیازهای سالمندان با توجه به شرایط جسمی و روحی آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. سالمندان را می‌توان به دو گروه تقسیم کرد. سالمندانی که توانایی انجام کارهای روزانه خود را دارند و گروم دوم سالمندانی که برای انجام کارهای شخصی خود نیاز به کمک دارند. نگهداری از سالمندان گروه دوم در منزل به مرور و با افزایش سن بسیار حیاتی است. یکی از بهترین روش‌ها برای نگهداری از سالمند در منزل استخدام پرستار سالمند است. 

نگهداری از سالمند

 

خدمات نگهداری از سالمند در محل با هوم‌کا

نگهداری از سالمند یکی از مشغولیت‌های ذهنی اغلب خانواده‌ها است. مجموعه هوم‌کا جهت آرامش خاطر مشتریان اقدام به ارائه خدمات نگهداری سالمند در منزل با کادری مجرب و دوره دیده کرده است. اصلی‌ترین خدمات هوم‌کا که به سالمندان ارائه می‌شود عبارتند از:

✔ نگهداری سالمند (روزانه، شبانه روزی و شبانه)

✔ امور درمانی سالمند در منزل شامل پرستاری، بهیاری و توانبخشی و امور پزشکی

✔ همراه سالمند 

مجموعه هوم کا جهت ارائه خدمات تخصصی مطابق با نیازهای سالمند و اطمینان از این که تمام نیازهای سالمند رفع خواهد شد از طریق مصاحبه و حتی حضور در منزل فرد سالمند اقدام به جمع آوری اطلاعات می‌کند. مهم‌ترین سوالاتی که مشاوران هوم کا از مشتریان خود می‌پرسند شامل موارد زیر است:

✔ سوابق پزشکی فرد سالمند 

✔ جزئیات فعالیت سالمند در طول روز

✔ نگهداری شخصی از سالمند شامل چه مواردی خواهد بود؟

✔ مشکلات بهداشتی سالمند

پس از تحلیل و بررسی اطلاعات به دست آمده مجموعه هوم‌کا اقدام به اعزام پرستار به منزل متناسب با شرایط سالمند می‌کند. یکی از مهم‌ترین اهداف این مجموعه ارائه خدمات نگهداری سالمند در منزل با بالاترین کیفیت ممکن است. تمام پرستاران این مجموعه افرادی هستند که دوره های آموزشی لازم را گذرانده‌اند و دانش لازم درباره نگهداری از سالمند را به دست آورده‌اند.

دسترسی سریع

سوالات متداول

اصلی‌ترین خدمات هوم‌کا به سالمندان چیست؟
✔ نگهداری سالمند (روزانه، شبانه روزی و شبانه) ✔ امور درمانی سالمند در منزل شامل پرستاری، بهیاری و توانبخشی و امور پزشکی ✔ همراه سالمند
آیا می‌توان از خدمت پرستار سالمند در منزل به طور نیمه وقت یا ساعتی استفاده کرد؟
بله. برای این منظور کارشناسان هوم کا شما را راهنمایی خواهند کرد.
مهم‌ترین وظیفه پرستار سالمند در منزل چیست؟
✔ نگهداری از سالمند در ساعات توافق شده ✔ پیگیری وضعیت سلامتی سالمند و دادن داروها طبق دستور پزشک ✔ رسیدگی به امور بهداشتی سالمند مانند استحمام ✔ هم صحبتی و ایجاد ارتباط عاطفی با سالمند ✔ توجه به وعدعه‌ها و رژیم غذایی سالمند ✔ همراهی سالمند برای پیاده روی در خارج از منزل در صورت نیاز
هزینه نگهداری از سالمند در منزل چگونه محاسبه می‌شود؟
هزینه خدمت نگهداری از سالمند در منزل با توجه به وظایف او و وضعیت جسمانی سالمند متفاوت است. برای این منظور با کارشناسان ما در هوم‌کا تماس بگیرید.
آیا خدمت پرستار سالمند درمنزل هوم‌کا از کیفیت مطلوبی برخوردار است؟
حفظ سلامتی شما، مهم‌ترین هدف مجموعه هوم‌کا است. به همین دلیل این مجموعه برای ارائه خدمات خود با کارشناسان باتجربه و کارآزموده همکاری دارد. هومکا پیشینه و مشخصات شخصیتی همه‌ی پرستاران‌ را بررسی می‌کند. بنابراین در این زمینه جای نگرانی نیست.همچنین این مجموعه تا اخرین لحظه از مخاطبان خود حمایت خواهد کرد.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...