مراقبت از کودک
مراقبت از کودک خود را به مجرب‌ترین پرستاران هوم کا بسپارید.

با افزایش درگیری روزمره خانواده‌ها در شرایط کنونی، بسیاری از والدین زمان کافی برای پرداختن به امر مراقبت و تربیت کودک خود را ندارند. در این مقاله با نیازهای کودک و روش‌های نگهداری آشنا شوید. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در هوم کا تماس حاصل فرمایید.

مراقبت از کودک

مراقبت از بچه و نکات مهم

با توجه به این که سرعت رشد انسان در دوران کودکی بسیار بالا است، تجربیاتی که کودکان از محیط و انسان‌های اطراف خود دریافت می‌کنند بسیار حائز اهمیت است. طبق مطالعات انجام شده بیشترین زمان رشد هوشی کودک در بازه تولد تا چهار سالگی اتفاق می‌افتد، از این رو مراقبت از بچه یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که والدین باید به آن توجه ویژه داشته باشند. 
بچه هرچقدر در این دوران بتواند آموزش‌های مفید دریافت کند در بزرگسالی از خلاقیت و توانایی‌هایی بیشتری برخوردار خواهد بود. برخی از مهم‌ترین نکاتی که باید در مراقبت از بچه به آن توجه کرد عبارتند از:

✔ فردی که از بچه مراقبت می‌کند با فنون صحیح مراقبت از بچه آشنا باشد.

✔ مراحل رشد کودک همواره مورد پیگیری قرار بگیرد تا اختلالات ناشی از رشد در صورت وجود شناسایی و درمان شود.

✔ بچه در مقابل حوادث و سوانح مختلف محافظت شود.

✔ ارزش‌های اخلاقی و اجتماعی کودک تقویت شود.

✔ به کودک آموزش‌های لازم در جهت تقویت توانمندی‌های وی ارائه شود.

✔ کودک از تغذیه صحیح برخوردار باشد. 

✔ به کودک مسائل ایمنی آموزش داده شود.

✔ در صورت مشاهده هرگونه اختلال روانی به روانشناس و مشاوره کودک مراجعه شود.

✔ فعالیت ها و حرکات کودک مورد توجه و نظارت قرار بگیرد تا در صورت وجود مشکلاتی مانند نقص بینایی، ناشنوایی، دشواری های تکلمی، لکنت زبان، ناتوانایی های ذهنی و ... اقدامات احتیاطی جهت کنترل و بهبود آن اتخاذ شود. 

مراقبت از کودک

 

مراقبت از بچه در منزل یا مهد کودک 

امروزه اغلب کودکان به خاطر اشتغال مادر و پدر به مراکز مراقبت روزانه و مهد کودک سپرده می‌شوند. از طرف دیگر با توجه به این که خانه امن ترین محیط برای بچه است، اغلب خانواده ها ترجیح می‌دهند تا از کودکشان در منزل نگهداری شود. چرا که کودکانی که سال‌های ابتدایی عمر خود را با مراقبت مطلوب سپری کرده‌اند در مقایسه با کودکانی که به دلایل مختلف از این شرایط بهره‌مند نبوده‌اند از سلامت جسمی وروحی بیشتری برخوردار بوده‌اند. لذا کیفیت مراقبت از بچه بسیار مهم است.
یافته‌های علمی نشان می‌دهد که موفقیت انسان در بزرگسالی بستگی به محیطی دارد که در آن رشد یافته است. با توجه به این که مراقبت و نظارت بر رشد و تکامل اولیه کودک در منزل بیشتر از مهد کودک میسر است، مراقبت از بچه در منزل توصیه می‌شود.
از طرف دیگر نگهداری از بچه در منزل نسبت به نگهداری از کودک در مهد و یا سایر مراکز مراقبت کودک ارزان‌تر است و والدین متحمل هزینه‌های سنگین نخواهند بود. 

 

مزیت مراقبت از کودک در منزل

برخی از والدین با مهدکودک موافق نیستند و تمایل دارند تا از کودک خود در منزل نگهداری کنند. اما این امکان برای اغلب خانواده‌هایی که پدر و مادر هر دو شاغل نیستند فراهم نیست. یکی از گزینه‌های پیش رو برای مراقبت از کودک در منزل استخدام پرستار کودک است. با توجه به این که مزیت مراقبت از کودک در منزل نسبت به مهد کودک بیشتر است مشاورین کودک نیز پیشنهاد می‌کنند تا در صورت امکان مراقبت از کودک در منزل صورت بگیرد. برخی از مزیت‌های مراقبت از کودک در منزل:

✔ محدودیت ساعت ورود و خروج وجود ندارد. والدین می‌توانند ساعات حضور پرستار کودک را در منزل با توجه به شرایط خود تنظیم کنند. 

✔ کودک در منزل یک مراقبت شخصی دریافت می‌کند در صورتی که در مهد کودک برای تعداد زیادی کودک تنها یک مراقب وجود دارد.

✔ مراقبت از کودک در منزل احتمال ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی را در کودک کاهش می‌دهد.

✔ والدین می‌توانند برای مراقبت از کودک در منزل، پرستار کودک را با توجه به شرایط خود انتخاب کنند. به عنوان مثال اگر دوست دارند کودکشان سطح بالایی از آموزش را دریافت کند میتوانند اقدام به استخدام پرستار با تحصیلات بالا بکنند.

✔ کودک در منزل احساس آرامش و امنیت بیشتری می‌کند.

✔ والدین می‌توانند به صورت مستقیم بر نحوه مراقبت از کودک خود نظارت داشته باشند. 


مراقبت از کودک در هوم کا

با توجه به مزیت‌های مراقبت از کودک در منزل که به آن اشاره کردیم اغلب خانواده‌ها ترجیح می‌دهند تا با استخدام پرستار از کودک خود در منزل مراقبت کنند. یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های والدین پیدا کردن یک مرکز معتبر است. مجموعه هوم کا ارائه دهنده خدمات مراقبت و پرستاری از کودک است. این مجموعه جهت رفع تمام نگرانی‌های والدین خدمات مراقبت از کیفیت را با بالاترین کیفیت ممکن ارائه می‌دهد. یکی از مهمترین ویژگی‌های هوم کا این است که پرستار مجرب خود را با توجه به نوع درخواست و نیازها به شما تخصیص می‌دهد. خدمات مراقبت از کودک در هوم کا عبارتند از:

✔ مراقبت از کودک

✔ درمان کودک شامل توانبخشی، پزشکی و پرستاری

✔ کودک یار(مربی کودک- مراقبت حرفه‌ای)

✔ کودک آموز که صرفا امو آموزش کودک را به عهده دارد.

✔ همراه کودک که برای امور حمل و نقل و جابجایی و همراهی بیرون از منزل در نبود والدین به کودک کمک می‌کند.

مراقبت از کودک

 

مراقبت از نوزاد

دوره نوزادی  28 روز یا چهار هفته ی اول زندگی پس از تولد است.  به کودکی که کمتر از 28 روز سن داشتهباشد، نوزاد گفته می شود. با توجه به این که نوزادی مهم‌ترین مرحله زندگی انسان است. مراقبت از نوزاد از اهمیت بالایی برخوردار است و بر زندگی آینده ی او تأثیر می گذارد. مراقبت روزانه از نوزاد شامل موارد زیر است: 

✔ استحمام

✔ تنظیم ساعات خواب نوزاد

✔ تعویض کهنه

✔ تعویض لباس نوزاد

✔ رسیدگی به بهداشت گوش، مو و ناخن نوزاد 

✔ دادن شیر و یا غذای کمکی به نوزاد

البته در صورتی که نوازد دارای بیماری خاصی باشد شرایط مراقبت از نوزاد در آن صورت کمی تغییر خواهد کرد. 

 

نگهداری از نوزاد و نکات مهم کلی

نگهداری از نوزاد و رفع نیازهای او کار دشواری است. زیرا با توجه به این که نوزاد قادر به صحبت کردن درباره مشکلات خود نیست، فردی که از او مراقبت می‌کند باید قادر به درک نیازهای نوزاد باشد. از این رو کسی که به مراقبت از نوزاد استخدام می‌شود باید فردی دوره دیده و مجرب باشد. نکات مهمی که در نگهداری از نوزاد باید به آن دقت کرد عبارتند از:

✔ پرستار باید بتواند برای نوزاد احساس آسایش و راحتی ایجاد کند. 

✔ در صورتی که نوزاد غذای کمکی مصرف می‌کند، پرستار نوزاد باید به نکات مهم تغذیه‌ای دقت داشته باشد. به عنوان مثال نوزاد با توجه به این که در چندمین ماه از تولد خود قرار دارد، می‌تواند برخی ممنوعیت‌های غذایی داشته باشد.

✔ مراقبت از نوزاد باید در یک محیط آرام و به دور از سر و صدای بلند انجام شود.

✔ محیطی که نوزاد در آن قرار دارد باید  استریل باشد.

✔ پرستار نوزاد باید هنگام مراقبت از نوزاد به بهداشت فردی خود دقت فراوانی داشته باشد.

✔ با توجه به این که سیستم ایمنی نوزادان کمی ضعیف است از نوزاد در برابر گرما و سرمای بیش از اندازه محافظت شود.

✔ استحمام نوزاد به صورت منظم انجام شود.

 

نکات مراقبت از نوزاد تازه متولد شده

طبق مشاهدات انجام شده خطر مرگ در ساعات‌های اولیه پس از تولد بسیار زیاد است و بیشترین مرگ و میر کودکان متاسفانه در دوره ی نوزادی اتفاق می‌افتد. بنابراین مراقبت از نوزاد تازه متولد شده بسیار حائز اهمیت است. برخی از نکات مهمی که باید در مراقبت از نوزاد در روزهای اول پس از تولد به آن توجه ویژه داشت به شرح زیر است:

✔ مراقبت از بند ناف: بند ناف باید خشک و تمیز نگه داشته شود و دستکاری نشود. در صورت نیاز می‌توان یک گاز استریل را به حالت شل بر روی آن قرار دارد. 

✔ حفظ دمای بدن نوزاد: درجه حرارت مناسب برای اتاق نوزاد حدود 25 درجه  سانتی گراد است.

✔ مراقبت از اعضای بدن نوزاد: با توجه به این که اعضای بدن نوزاد بسیار آسیب پذیر می‌باشد باید هنگام به آغوش کشیدن و یا جابجا کردن نوزاد در حفاظت از آن‌ها دقت کرد. 

✔ پیشگیری از بروز هرگونه عفونت: افرادی که در تماس نزدیک با کودک هستند باید بهداشت فردی خود را رعایت کنند.

✔ کنترل ادرار و مدفوع نوزاد: نوزاد در 24 ساعت اول پس از تولد، ادرار و در 48 ساعت اول تولد، مدفوع خواهد کرد.

✔ تغذیه با شیر مادر: اولین شیری که از سینه مادر خارج می‌شود آغوز یا کلستروم نامیده می شود. این شیر برای نوزاد بسیار مفید است. شیردهی باید هر چه سریع‌تر پس از تولد شروع شود.

✔ علائم حیاتی نوزاد به صورت منظم کنترل شود.

مراقبت از کودک

 

مراقبت از نوزاد تازه متولد شده و ریسک‌های آن 

همان طور که قبلا اشاره کردیم بیشترین مرگ و میر کودکان در دوران نوزادی اتفاق می‌افتد. از این رو باید مراقبت از نوزاد تازه متولد شده توسط فرد با تجربه انجام شود.  یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در مراقبت از نوزاد تازه متولد شده به آن دقت شود، ظاهر نوزاد است.  رنگ پوست نوزاد سالم، صورتی است. ممکن است دانه‌های سفید و یا لکه‌های قرمز در قسمت‌هایی از پوست مشاهده شود. سر نوزاد ممکن است کمی بزرگ و متورم باشد اما نباید حالت غیرعادی داشته باشد. شکم نوزاد گرد و برآمده است. گوش نوزاد کمی پهن و برجسته است. دستگاه تناسلی خارجی در هر دو جنس دختر و پسر، بزرگ، متورم و کمی قرمز به نظر برسد. در صورت مشاهده هرگونه علائم غیرطبیعی باید به پزشک اطلاع داده شود. 
یکی از ریسک‌هایی که نوزاد تازه متولد شده را تهدید می‌کند خطر مرگ ناگهانی است. هر چند در حال حاضر علت این موضوع مشخص نیست اما کارشناسان مراقبت از کودک جهت محافظت از نوزاد از سندرم مرگ ناگهانی توصیه می‌کنند که نوزاد به پشت خوابیده شود.


روش نگهداری از نوزاد - چگونه از نوزاد خود باید مراقبت کنیم؟

مراقبت از نوزاد یکی از کارهای مهمی است که افراد باید در مورد آن آموزش دیده باشند. مراقبت روزانه نوزاد در حالت کلی به شرح زیر است:

✔ استحمام کودک بین دو تا سه بار در هفته انجام شود.

✔ از آن جایی که لمس کردن و نوازش باعث ایجاد رابطه عاطفی بین نوزاد و فرد مراقبت کننده از او می‌شود بهتر است به کودک ماساژ داده شود. ماساژ صحیح  باعث تقویت عضلات و مفاصل بدن می‌شود.

✔ لباس نوزاد باید نخی و کمی راحت باشد تا نوزاد بتواند دست و پای خود را در آن به راحتی حرکت دهد.

✔ کهنه های نوزاد باید نرم باشند و به خوبی آب را به خود جذب کنند. بعد از این که نوزاد ادرار و یا مدفوع کرد باید با آب ولرم شستشو داده شود. 

✔ بعد از بریدن بند ناف قسمتی از آن باقی می‌ماند. قسمت باقی مانده از بند ناف باید همیشه تمیز و خشک باشد.

✔ هرگز برای تمیز کردن داخل گوش از گوش پاکن استفاده نشود. و قسمت خارجی گوش نوزاد با استفاده از تکه‌ای پنبه، تمیز شود.

✔ مو و ناخن نوزاد در حالتی که نوزاد آرام است و در شرایط بیقراری قرار ندارد باید با قیچی کوچک انجام شود.
 

 

نگهداری از نوزاد توسط پرستار

در برخی از مواقع ممکن است که والدین برای نگهداری از نوزاد خود نیاز به یک پرستار داشته باشند. پرستار نوزاد برای ارائه خدمات مراقبت از نوزاد در منزل باید آموزش‌های لازم را دیده باشد، تا بتواند در شرایط بحرانی بهترین تصمیم را بگیرد.
از طرف دیگر پرستار نوزاد باید فردی مهربان و صبور باشد تا بتواند با نوزاد رابطه عاطفی ایجاد کند. همچنین پرستار نوزاد باید فردی قابل اعتماد  ودلسوز باشد تا تمام نیازهای نوزاد را بتواند با آرامش برطرف کند.
وظیفه پرستار نوزاد با توجه به شرایط خانواده می‌تواند متغیر باشد اما در حالت کلی پرستار نوزاد فردی است که وظیفه مراقبت روزانه از نوزاد را بر عهده دارد. پرستار باید بتواند رفتارهای عادی را از رفتارهای غیر عادی نوزاد تشخیص دهد و در صورت مشاهده مشکل به والدین اطلاع دهد تا در صورت لزوم به پزشک مراجعه کنند.

 

مراقبت از نوزاد یک روزه و نکات مهم آن 

با توجه به این که در اغلب موارد نوزاد اولین روز خود را در بیمارستان سپری می‌کند وظیفه مراقبت از نوزاد بر عهده پرستاران است. آن‌ها با دادن آموزش‌های لازم به مادر او را برای شیردهی و مراقبت از نوزاد آماده می‌کنند. اگرچه تعداد دفعات شیردهی با توجه به شرایط نوزاد تعیین می‌شود. اما در حالت کلی بین ۸ تا ۱۵ بار در روز اول باید به نوزاد شیر داده شود.
نوزاد یک روزه نوزاد ممکن است ۱۸ ساعت از ۲۴ ساعت را خواب باشد، مادر باید هر سه ساعت یکبار نوزاد خود را برای شیردهی بیدار کند. اتاق نوزاد نباید بیش از اندازه گرم و یا سرد باشد. یکی از دلایل سندرم مرگ ناگهانی می‌تواند دمای غیر استاندارد اتاق باشد. 
یکی از مشکلات رایج نوزادان زردی است. در صورت مشاهده زردی در نوزاد باید سریعا نسبت به کنترل آن اقدامات لازم صورت بگیرد. در غیر این صورت تبعات زیادی را به دنبال خواهد داشت. 

مراقبت از کودک

 

مراقبت از نوزاد دوماهه و نکات مهم آن 

 نوزاد در ماه دوم تولد خود آماده رشد جسمی و ذهنی است. او نسبت به صداهای اطراف خود واکنش نشان می‌دهد و حتی قادر به تشخیص صدای مادر خود است. برای تقویت نیروی تمرکز کودک دو ماهه برقراری تماس چشمی با او بسیار مهم است. نوزاد در دو ماهگی نسبت به دست و پای خود تسلط بیشتری دارد و می‌تواند برخی از حرکات خود را کنترل کند. ورزش دادن به دست و پای کودک در این دوران می‌تواند بسیار مفید باشد. 
دو ماهگی یکی از مهم‌ترین دوران برای تشخیص اختلال تاخیر در رشد است. در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر مراجعه به پزشک متخصص ضروری است:

✔ در صورتی که نوزاد در حالتی که بر روی شکم خوابیده است قادر به بالا آوردن سر خود نباشد.

✔ دستان خود را نتواند تا صورت و دهان خود بالا بیاورد.

✔ به اشیا رنگی، متحرک و جذاب بی تفاوت باشد و آن‌ها را با چشمان خود دنبال نکند.

✔ هیچ از صدایی از خود در نیاورد.

✔ در حالت نشسته قادر به نگه داشتن سر خود نباشد.

 

مراقبت از نوزاد سه ماهه و نکات مهم آن

نوزاد در سه ماهگی خود مهارت‌های دستی خود را تقویت می‌کند. دادن وسایلی مانند جغجغه به دست نوزاد در این دوران توصیه می‌شود. نوزاد باید بتواند جغجغه را برای زمان کوتاهی در دست خود نگه دارد. یکی دیگر از نکاتی که کارشناسان مراقبت از نوزاد آن را توصیه می‌کنند قرار دادن اسباب بازی های مختلف یا فرفره های رنگی  بالای تخت نوزاد است. 
برای تقویت عضلات و توانایی حرکتی نوزاد در سه ماهگی می‌توان نوزاد را به پشت خوابانده و با کشش بسیار آرام به او در نشستن کمک کرد. برای این که نوزاد را به کار تشویق کرد می‌توان بازی‌هایی مانند دالی را با او انجام داد. 
باید در مراقبت از نوزاد سه ماهه هوشیار بود و در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر در اسرع وقت با پزشک متخصص مشورت کرد:

✔ نوزاد قادر به درآوردن هیچ صدایی از خود نیست.

✔ نوزاد به چهره‌های آشنا مانند مادر خود لبخند نمی‌زند.

✔ نوزاد نمی‌تواند سر خود را کنترل کند.

✔ توانایی نگه داشتن چیزی را در دستان خود ندارد.

تغذیه نوزاد در سه ماهگی با شیر مادر یا شیر خشک است. ایجاد هرگونه تغییر در روند تغذیه باید با صلاحدید پزشک باشد.

مراقبت از کودک

 

نگهداری نوزاد تازه متولد شده توسط پرستار

 پرستار نوزاد تازه متولد شده باید با مراقبت‌های نوزاد در اولین روز تولد آشنایی داشته باشد. او باید شیوه به آغوش کشیدن نوزاد را به خوبی بلد باشد و در صورت لزوم به مادر نیز آموزش بدهد. پرستار نوزاد یک روزه باید با مراقبت از بند ناف آشنا باشد و آن را تمیز و خشک نگه دارد. هرچند شیردهی توسط کادر بیمارستان به مادر آموزش داده می‌شود اما بهتر است پرستار نوزاد در این زمینه نیز دارای تجربه کافی باشد تا در صورت نیاز به مادر کمک کند. اگر شرایط مادر برای شیردهی مساعد نبود، پرستار نوزاد تازه متولد شده باید نوزاد را با شیر خشک تغذیه کند. کمک به آروغ زدن نوزاد، خواباندن نوزاد و تعویض پوشک از دیگر وظایف پرستار نوزاد است. 

 

مراقبت از ناف نوزاد و نکات مهم 

بعد از آن که ضربان بند ناف متوقف می‌شود آن را گره زده و قطع می‌کنند. بهترین روش برای مراقبت از بند ناف این است که در معرض هوا قرار بگیرد. پوشک نوزاد باید به طوری بسته شود که زیر ناف قرار داشته باشد، تا ادرار کودک به بند ناف نرسد. زیرا استریل و خشک نگه داشتن بند ناف بسیار مهم است. 
در برخی موارد خانواده‌ها به صورت خودسرانه  بر روی بند ناف کودک برخی داروهای گیاهی را قرار می‌دهند که باعث ایجاد عفونت و دیر افتادن بند ناف می‌شود.

 

درمان خونریزی ناف نوزاد 

بعد از افتادن بند ناف کمی خونریزی در همان روز یا یک هفته بعد طبیعی است. اما در صورتی که این خونریزی زیاد باشد باید به پزشک اطلاع داده شود. به هیچ عنوان نباید برای قطع خونریزی بدون مشورت با پزشک اقدامی صورت بگیرد.
 


مراقبت های نوزاد در هوم کا

ارائه خدمت با کیفیت و استفاده از تیم پرستاری بسیار مجرب میتواند از مهمترین ویژگی های هوم کا باشد. مشاوران ما در هوم کا پس از انجام مصاحبه با شما و آگاهی از شرایط شما، بهترین و کارآمدترین پرستار و روش پرستاری را به شما ارائه خواهند داد. 
 

نظرات

شما هم می‌توانید درمورد این خدمت نظر دهید.

برای ثبت نظر کافیست ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

افزودن نظر


سوالات متداول

قیمت خدمات مراقبت و پرستاری در هوم کا چگونه تعیین می شود؟
کارشناسان هوم کا پس از دریافت نیازهای دقیق متقاضی بر اساس تعرفه های موجود، بازه قیمتی و پیشنهادات خود را به مشتری اعلام می کنند. این بازه قیمتی بسته به نیازهای مشتری متغیر است و لازم است تا کارشناسان به طور دقیق نیازهای متقاضی و شرایط سالمند، کودک و یا بیمار را بدانند. بدین منظور متقاضیان می توانند از مشاوره رایگان کارشناسان هوم کا استفاده کنند.
هوم کا چگونه افراد متخصص در مراقبت و پرستاری را جذب می کند؟
ثبت سفارش