نگهداری از کودک
خانه
مقالات
نگهداری از کودک

نگهداری از کودک

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1403/03/30
نگهداری از کودک و مهارت های آن را بهتر بشناسید.
اگر شما نیز جزو والدینی هستید که به علت گرفتاری روزمره فرصت نگهداری از کودک خود را ندارید، با ما همراه باشید تا در این مقاله راه حل این مسئله را بررسی کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در هوم کا تماس بگیرید.

 بنر عدم ارائه خدمت

از آن جایی که امروزه بیشتر زوج ها شاغل هستند و وقت کافی برای نگهداری از کودک خود ندارند، بنابراین ترجیح می ‌دهند که کسی را استخدام کنند تا از کودکشان در منزل نگهداری کند. نگهداری از کودک و یا نوزاد در منزل می تواند به والدین کمک کند تا نگرانی هایشان درباره نگهداری از کودک کاهش پیدا کند. 
نگهداری از بچه در منزل در برابر فرستادن بچه به مهد کودک می تواند فواید بسیار زیادی هم برای والدین و هم برای کودک داشته باشد. معمولاً خانواده‌ها کسی را که برای نگهداری از کودک استخدام می ‌کنند را به عنوان پرستار کودک می دانند. پرستار کودک نقش بسیار مهمی در نحوه ی رفتار و روند رشد کودک دارد.

استخدام پرستار کودک سبب می‌شود تا والدین به راحتی و با فراغ بال به امور و مشغله‌های فراوان خود بپردازند و شاهد رشد فرزند دلبند خود باشند.

 

 

وظایف پرستار موظف به نگهداری از کودک در منزل

وظایف پرستار کودک با توجه به سن کودک متفاوت می ‌باشد. ممکن است تصور کنید که نگهداری از نوزاد و نگهداری از کودک تفاوتی با هم ندارند و وظایف آن ها یکسان می باشد، اما باید به این نکته اشاره کرد که پرستار کودک علاوه بر این که وظیفه نگهداری از نوزاد را دارد باید وظایفی مانند تعویض پوشک، نظافت و حمام کردن، غذا دادن و همچنین خواباندن نوزاد را نیز انجام دهد.


  اما وظایفی که پرستار کودک برای نگهداری از کودک انجام می دهد شامل موارد زیر می باشد:
بازی کردن و پر کردن اوقات فراغت: کودکان بسیار فعال و پر تحرک هستند و به کسی نیاز دارند تا به طور مداوم با آن ها بازی کند. پرستار باید بتواند با سرگرمی هایی که برای کودک در نظر می گیرد اوقات فراغت او را پر کند. حتی می تواند بچه را به پارک ببرد و یا با تفریح ها و برنامه های آموزشی که برای کودک در نظر می ‌گیرد او را سرگرم کند. در حین انجام سرگرمی پرستار همچنین می تواند نحوه رفتار و چگونگی برخورد کودک را رصد کند. برخی از کودکان در این زمینه دچار مشکل هستند. در این صورت و با انجام مشورت با والدین کودک، ارائه خدمات گفتار درمانی در منزل و کاردرمانی در منزل برای کودک توصیه می شود.
 نگهداری از کودک: پرستار باید بتواند در حین نگهداری از کودک رابطه بسیار صمیمی و دوستانه ای را با بچه برقرار کند. این کار باعث می شود تا کودک بتواند به پرستار اعتماد کند و همچنین احساس امنیتی را برای بچه به وجود می ‌آورد.
 حمام کردن کودک و نظافت شخصی: حمام کردن و همچنین رسیدگی به نظافت شخصی کودکان از وظایف پرستار کودک است که باید آن ها را به نحو احسن انجام دهد. اگر پرستار وظیفه دارد تا از نوزاد مواظبت کند باید تعویض پوشک و همچنین حمام بردن و دستشویی بردن و حتی مسواک زدن نوزادان را نیز انجام دهد.
 انجام امور خانه: درست است که پرستار برای نگهداری از کودک استخدام شده است اما باید در اموری مانند تهیه غذا یا انجام خدمات در منزل نیز به والدین کمک کند و باید بتواند یک برنامه غذایی مقوی و مناسب را برای بچه‌ ها در نظر بگیرد و در غذا خوردن به آن ها نیز کمک کند.
پرستار کودک علاوه بر نگهداری از کودک وظیفه غذا دادن به آن ها را نیز بر عهده دارد.

 

مزایای نگهداری از کودک در خانه

 از آن جایی که روند نگهداری از کودک در منزل انجام می‌شود و همچنین پرستاری به صورت دائمی و خصوصی از کودک نگهداری می‌کند، می‌تواند مزایای بسیار زیادی برای کودکان و همچنین والدین داشته باشد. از مزایای نگهداری از کودک عبارت است از:

✔ همراه بودن پرستار کودک در گردش و یا بیرون با بچه

✔ کاهش نگرانی های والدین از بروز بیماری های مختلف در مهد کودک ها

✔ افزایش احساس آرامش و امنیت برای کودک

✔ افزایش مهارت های ارتباطی کودک

✔ تقویت مهارت های رشدی کودک

✔ تقویت روند رشد کودک 

در این میان در صورت بروز بیماری برای کودک، پرستار می تواند با انجام هماهنگی های لازم با مجموعه هوم کا، مقدمات لازم برای ارائه خدمات پزشک در منزل و پس از آن در صورت لزوم تزریقات در منزل را فراهم کند.

 

 

نگهداری از نوزاد در منزل

 معمولاً مادرانی که زایمان کرده اند و نیاز به استراحت دارند و یا بچه دو قلو به دنیا آورده‌اند نیاز به کسی دارند تا در نگهداری از نوزاد به ان ها کمک کند. روند نگهداری از نوزاد در مقایسه با نگهداری از کودک متفاوت می باشد. معمولا برای نگهداری از نوزاد سه مرحله طی می شود که عبارت است از:
نگهداری‌های اولیه: در این نگهداری‌ها والدین و یا پرستار باید درباره ی نحوه بغل کردن نوزاد و یا اروغ زدن نوزاد، شستن لباس های نوزاد، نگهداری های مربوط به بند ناف و یا نگهداری های مربوط به ختنه و حتی جلوگیری از عفونت ‌های قارچی و اولین حمام نوزاد اطلاعاتی داشته باشند تا بتوانند از نوزاد نگهداری کند و از بروز خطرات نیز جلوگیری کنند. پیشنهاد ما به شما این است که در صورتی که مادر تجربه کافی و بالایی در این امور ندارد بهتر است که پرستار نوزاد استخدام کنید.
 نگهداری های پزشکی: مرحله دیگر برای نگهداری از نوزاد نگهداری پزشکی است. نگهداری پزشکی به این منظور است که یک پزشک اطفال مورد اعتماد را پیدا کنید و برای زدن واکسن و یا آزمایش ها به پزشک مربوطه مراجعه کنید.
نگهداری جسمانی: نگهداری های جسمانی معمولاً شامل کوتاه کردن ناخن نوزاد، تمیز کردن گوش و یا تخلیه بینی نوزاد است که باید در انجام این امور نیز تخصص و آگاهی داشته باشید. زیرا در صورتی که مادر و یا پرستار درباره این امور آگاهی نداشته باشند می ‌توانند سلامت نوزتد را به خطر بیندازند.

 

نگهداری از کودک در خانه با هوم کا

مجموعه هوم کا جز مجموعه های ارائه خدمات بهداشتی و پرستاری بسیار معتبر است که تجربه و همچنین سابقه بسیار زیادی در ارائه‌ی این خدمات دارد. پرستاران این مجموعه دارای تخصص و تجربه بسیار بالایی هستند که می توانند در نگهداری از کودک به شما کمک کنند. پرستاران این مجموعه آموزش دیده اند و شما می توانید با خیال راحت بچه های خود را به این مجموعه بسپارید.

 

دلایل افزایش نگهداری از کودک در منزل

بسیاری از والدین تمایلی ندارند بچه های خودشان را به مهدکودک ها بفرستند زیرا بر این باورند که مهد کودک ممکن است بیماری های بسیار زیادی را به کودکان آن ها انتقال کند و یا حتی محیط مهد کودک به گونه‌ای باشد که کودک نتواند در آن احساس راحتی داشته باشد. 
بنابراین تصمیم می‌ گیرند که در خانه از کودک خود نگهداری کنند. این کار یا توسط خویشاوندان انجام می‌ گیرد و یا پرستارکودکی استخدام شود تا نگهداری از کودک را بر عهده بگیرد.

دلیل دیگری که باعث شده است تا نگهداری از کودک در منزل گسترش پیدا کند این است که بسیاری از والدین شاغل هستند و زمان کافی برای نگهداری از کودک ندارند و همچنین نمی ‌توانند وقت لازم را برای بازی کردن و سرگرم کردن کودکشان در نظر بگیرند.
 بنابراین تصمیم می ‌گیرند که پرستاری را استخدام کنند تا در خانه از کودکشان نگهداری کند.  نگهداری از کودک در منزل می تواند باعث شود که کودک بهتر و آسان تر ارتباط برقرار کند و همچنین به دلیل آشنایی که با محیط خانه دارد احساس امنیت بیشتری می کند.

 

 

هزینه نگهداری از کودک در منزل

هزینه نگهداری از کودک به عوامل مختلفی بستگی دارد. اینکه سن بچه شما چقدر باشد و یا پرستار باید چه وظایفی را انجام دهد و همچنین مدت زمانی که پرستار از کودک شما نگهداری می کند می تواند قیمت نگهداری از کودک را تعیین کند.

حتی وضعیت سلامت کودکان نیز می‌تواند بر روی قیمت نگهداری از کودک تاثیر داشته باشد. یعنی در صورتی که بچه دچار مشکلات فیزیکی و یا بیماری خاصی باشد، هزینه ی خاصی برای نگهداری او در نظر گرفته می شود. زیرا در این صورت والدین باید پرستار متخصص و همچنین آموزش دیده را استخدام کنند که با بیماری ها آشنایی داشته باشند و بتوانند در شرایط اضطراری سلامت کودک را کنترل کنند.

 

نکات نگهداری از کودک در محل

✔ نگهدار و یا پرستار باید با کودک و یا نوزاد بازی کند و تلاش کند تا بتواند اوقات فراغت کودک را پر کند.

✔ پرستار باید محیط آرام و همچنین شادی را برای بچه به وجود بیاورد.

 ✔ پرستار باید دارای مهارت های ارتباطی بالا باشد تا بتواند با کودک ارتباط بسیار صمیمی و دوستانه برقرار کند.

✔ پرستار باید در نگهداری از کودک علاقه نشان دهد تا در صورتی که بچه احساس غریبی کرد با دیدن علاقه پرستار به او جذب شود.

✔بهتر است که پرستار اطلاعاتی درباره اصول روانشناسی نیز داشته باشد.

✔ نگهداری از کودک و یا نوزاد باید به گونه‌ای باشد که کودک احساس امنیت کند.

پیشنهاد ما به شما این است که در صورتی که قصد دارید از خدمات نگهداری از کودک بهره مند شوید و یا می خواهید اقدام به استخدام پرستار کنید، پرستار کودکی را استخدام کنید که خود مادر باشد. 
زیرا پرستارانی که مادر هستند و صاحب بچه می باشند می توانند در نگهداری از کودک بسیار موفق تر عمل کنند. زیرا تجربه بچه‌داری را دارند و  نحوه برخورد با کودک را می دانند.

دسترسی سریع

سوالات متداول

وظایف پرستار کودک در منزل چیست؟
وظایف پرستار کودک در منزل با توجه به سن او تعیین می‌شود. از جمله وظایف پرستار کودک در منزل می‌توان به این موارد اشاره کرد: نگهداری از کودک بازی با کودک حفظ امنیت کودک حمام کردن کودک و نظافت شخصی بررسی سلامت کودک گزارش وضعیت جسمی و روحی کودک به والدین توجه به اصول تربیتی خانواده
نگهداری از نوزاد در منزل چگونه انجام می‌شود؟
برای نگهداری از نوزاد سه مرحله در نظر گرفته می شود: نگهداری‌های اولیه نگهداری های پزشکی نگهداری جسمانی
هزینه پرستار کودک در منزل چگونه محاسبه می‌شود؟
این امر به سن کودک، وضعیت سلامتی کودک، میزان ساعت حضور پرستار در منزل، وظایف پرستار و... بستگی خواهد داشت. کارشناسان هوم‌کا اطلاعات دقیق تری در این زمینه در اختیار شما قرار خواهند داد.
آیا می‌توان از خدمت پرستار کودک در منزل، ساعتی استفاده کرد؟
بله. هومکا این شرایط را برای شما فراهم کرده است. با کارشناسان ما تماس بگیرید.
خدمت پرستار کودک در منزل هوم کا در چه شهرهایی ارائه می‌شود؟
در حال حاضر این مجموعه خدمات خود را به سراسر استان تهران، کرج و حومه و مشهد ارائه می‌دهد.

پرسش و پاسخ با پزشک

Loading...
Loading...
دوست دارید درباره فاکتور CBC بیشتر بدانید؟
برای دریافت فایل راهنما، کافیست اطلاعات زیر را وارد نمایید.
request
دانلود فایل
interpretation-icon

تفسیر رایگان CRP

mg/L