خانه
مقالات
فیزیوتراپی سالمندان در منزل
فیزیوتراپی سالمندان در منزل
آخرین تاریخ به روز رسانی: 1399/10/28
ثبت رایگان درخواست
فیزیوتراپی، عصای دستان تو
بسیاری از سالمندان مشکلات زیادی را در زمینه‌ ضعف عضلانی و حرکتی تجربه می‌کنند. همچنین بسیاری از آن‌ها ممکن است دچار بیماری‌هایی نظیر آرتروز، سکته و .. شده باشند. راه حل بهبود بسیاری از آسیب‌ها، فیزیوتراپی است. در این مقاله‌ درباره‌ فیزیوتراپی سالمندان در منزل و خدمات هوم کا در این زمینه صحبت می‌کنیم

امروزه بیشترین متقاضی فیزیوتراپی در منزل، قشر سالمند می باشد چرا که سالمندان امکان رفت و آمد به مطب پزشک را مانند سایر افراد ندارند. بنابراین ترجیح می‌دهند که فیزیوتراپیست خود را به منزل دعوت کرده و فیزیوتراپی را در منزل انجام دهند. فیزیوتراپی سالمندان در منزل شامل موارد متنوعی می‌شود که در ادامه سعی می کنیم توضیحاتی درباره‌ی آن‌ها ارائه دهیم. در صورتی که به فیزیوتراپی سالمندان در منزل احتیاج داشتید، می توانید با مشاورین و متخصصین ما در هوم کا تماس گرفته و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

فیزیوتراپی سالمندان در منزل علاوه بر بهبودی برخی از بیماری‌های حرکتی در سالمندان، سعی دارد که توانایی انجام کارهای روزمره را نیز به آن‌ها بازگرداند. علاوه بر زمانی که فرد به علت آسیب دیدگی به فیزیوتراپی نیاز پیدا می کند، در سنین بالاتر، انجام فیزیوتراپی سالمندان در منزل، به بهبود کارکرد عضلات کمک ویژه‌ای می‌کند. در ادامه انواع روش‌های فیزیوتراپی سالمندان در منزل را توضیح داده و به سوالات شما در این زمینه پاسخ خواهیم داد.

فیزیوتراپی سالمندان در منزل

 

مزایای فیزیوتراپی سالمندان در منزل

در ابتدای مقاله‌ی فیزیوتراپی سالمندان در منزل مزیت‌های فیزیوتراپی سالمندان در خانه را ذکر خواهیم کرد. در صورتی که احساس نیاز به فیزیوتراپی در منزل داشتید، می توانید برای دریافت راهنمایی و مشاوره با متخصصین هوم کا در ارتباط باشید.

✔ کاهش هزینه های رفت و آمد
بارزترین مزیت فیزیوتراپی سالمندان در منزل، کاهش هزینه‌های رفت و آمد می‌باشد. بدیهی است که در منزل ماندن هزینه‌ی رفت و آمدی برای افراد نخواهد داشت.

✔ مصون ماندن از خطر سایر بیماری ها برای سنین بالاتر
وجود آلودگی هوا در سطح شهر و بیماری واگیر دار، باعث شده تا افراد ماندن در خانه و فیزیوتراپی سالمندان در منزل را به رفتن به مطب پزشک ترجیح دهند. ماندن در خانه، سالمندان عزیز را از ابتلا به سایر بیماری های خطرناک محافظت می کند.

✔ نبود سختی در رفت و آمد
سالمندان عزیز به علت کهولت سن و سختی حرکت، ترجیح می دهند فیزیوتراپی را در خانه انجام دهند.
با آمدن پزشک به منزل سالمند، مشکلات حرکتی سالمندان نیز نمی تواند مانع فیزیوتراپی آن ها شود.

✔ امکان حضور سایر اعضای خانواده در فیزیوتراپی سالمندان در منزل
حضور سایر اعضای خانواده در حین فیزیوتراپی و گوش دادن به توصیه های فیزیوتراپیست، باعث کمک به سالمند در صحیح اجرا کردن توصیه های پزشک می شود. در صورت نیاز به کمک برای پزشک نیز، حضور یکی از اعضای خانواده در منزل می تواند مفید باشد.

✔ حضور با تمام تجهیزات و امکانات لازم در منزل سالمندان
فیزیوتراپیست‌های ما در هوم کا، برای راحتی سالمندان و ارائه ی برترین خدمات به آن‌ها، با تمام امکانات لازم در منزل آن ها حضور پیدا کرده و تمام سعی خود را برای بهبود بیمار انجام خواهند داد.

 

 انواع روش های فیزیوتراپی سالمندان در منزل

روش‌هایی که متخصصین فیزیوتراپی سالمندان، به کمک آن ها فیزیوتراپی سالمندان در منزل را انجام می دهند، شامل موارد زیر می شود.

✔ ارائه ی تمرینات کششی به سالمندان
فیزیوتراپیست‌ها با ارائه‌ی تمرینات کششی به سالمندان، به بهبود کشش عضلات و تاندون‌های سالمندان که با افزایش سن کوتاه‌تر شده اند کمک می‌کنند.  کشش عضلات موجب احساس راحتی در مفاصل حرکتی سالمندان نیز خواهد شد.

✔ استفاده از آب درمانی
آب درمانی به صورت سرما درمانی و یا گرما درمانی یکی دیگر از روش‌هایی است که فیزیوتراپی سالمندان در خانه را شامل می شود. گرما و سرما درمانی می تواند با منقبص و منبسط شدن عضلات، به تقویت و بهبود عملکرد آن ها کمک کند.

✔ استفاده از ابزار برای تحریکات الکتریکی 
فیزیوتراپیست ها با داشتن ابزار‌های پزشکی و به کمک تحریک الکتریکی عضلات، به منعطف شدن عضلات و مفاصل کمک کرده و راه رفتن و انجام کار‌های روزانه در سالمندان را بهبود می بخشند.

✔ آموزش تمرینات ویژه و نکات لازم برای داشتن زندگی سالم تر
فیزیوتراپیست‌ها علاوه بر فیزیوتراپی، آموزش‌هایی را نیز در اختیار سالمندان قرار می دهند تا با تغییر روش زندگی ، به بهبود سلامتی سالمندان کمک کنند.

✔ ماساژ درمانی در منزل
روش دیگری که فیزیوتراپیست‌ها برای فیزیوتراپی سالمندان در منزل از آن کمک می گیرند، استفاده از درمان‌های دستی و ماساژ درمانی است. ماساژ درمانی یکی از پرکاربرد ترین روش‌های درمانی است که می تواند به بهبود گردش خود در افراد کمک کند. در صورت یادگیری سایر افراد در منزل، ماساژ درمانی می تواند توسط آن ها نیز انجام بگیرد.

✔ تکنیک انجام حرکات سریع
این تکنیک فقط می‌تواند توسط فیزیوتراپیست ماهر صورت بگیرد چرا که در آن از حرکات سریع برای تنطیم مفاصل و استخوان ها استفاده می شود. برای انجام این تکنیک به شما فیزیوتراپیست های هوم کا را توصیه می کنیم.

✔ روش درمان صوتی یا آلترا ساند
درمان صوتی یکی از روش های نوین درمانی در فیزیوتراپی محسوب می شود. این روش دارای دستگاه های خاصی است که در صورت نیاز به منزل بیمار نیز برده می شود. فیزیوتراپیست‌ها با این روش می‌توانند اسپاسم عضلات در سالمندان را کاهش دهند. بیشترین استفاده این شیوه‌ی درمان برای ورزشکاران حرفه ای است که قبل و بعد از ورزش صورت می گیرد.

✔ لیزر درمانی برای از بین بردن درد
لیزر درمانی روش دیگری است که از آن می‌توان برای از بین بردن درد در عضلات استفاده کرد.
به این صورت که فیزیوتراپ با فرستادن سیگنال‌هایی به نقاط مختلفی از ناحیه ی درد، برای از بین رفتن درد در بدن بیمار و احساس راحتی بیمار کمک می کنند.

✔ گرما و سرما درمانی بدون استفاده از آب
علاوه بر درمان به وسیله ی آب در فیزیوتراپی، گرما درمانی و سرما درمانی نیز می تواند تاثیر مشابهی را برای فرد داشته باشد.
فیزیوتراپیست‌های ما در هوم کا، با استفاده از یخ در سرما درمانی، تورم، درد و التهاب در برخی از بیماری‌ها را کاهش می‌دهند. با گرما‌درمانی نیز می‌توانند سفتی مفاصل را بهبود بخشیده و به افزایش جریان خون در رگ‌ها کمک کنند.

فیزیوتراپی سالمندان در منزل

 

مزایای جسمی فیزیوتراپی سالمندان

علاوه بر مزیت هایی که برای فیزیوتراپی سالمندان در منزل ذکر شد، خود عمل فیزیوتراپی نیز می تواند تاثیرات مثبت بسیاری بر جسم افراد سالمند داشته باشد که در این بخش می خواهیم به بررسی برخی از این تاثیرات مثبت بپردازیم.

✔ انجام دادن کارها به تنهایی بعد از توان بخشی
پس از اینکه سالمندان فیزیوتراپی شدند، در بسیاری از موارد می توانند کار های شخصی خود را به تنهایی انجام داده و نیاز به کمک سایر اعضای خانواده نداشته باشند.

✔ بهبود درد در ناحیه ی کمر 
سالمندانی که بر اثر حادثه‌ای دچار آسیب دیدگی در کمر شده‌اند و یا به علت کهولت سن، درد شدیدی را در کمر خود حس می‌کنند، می توانند به وسیله‌ی فیزیوتراپی، بخشی از درد در ناحیه‌ی کمر خود را بهبود ببخشند.

✔ کاهش درد بعد از عمل های ترمیمی
سالمندانی که دچار دردهای مزمن بعد از عمل می شوند، می توانند با فیزیوتراپی، به طور چشمگیری درد را در بخش‌هایی از بدن خود کاهش دهند.

✔ توانبخشی به عضلات پا و زانو
بسیاری از سالمندان پس از افزایش سن، دچار درد در نواحی مختلف پاهای خود می شوند و همین موجب می‌شود نیاز به عصا پیدا کرده و یا در رفت و آمد و حرکت خود دچار مشکل شوند. فیزیوتراپیست‌های متخصص ما در هوم کا با ارائه‌ی تمرینات ویژه به سالمندان، آن‌ها را در بازگشت توانایی به عضلات پا و زانو هایشان کمک می کنند.

✔ رفع و یا کاهش انحراف ستون فقرات
سالمندان در صورتی که دچار انحراف در ستون فقرات شده باشند، می توانند با انجام تمریناتی که به آن ها توصیه می‌شود، به کاهش یا رفع کامل انحراف ستون فقرات خود کمک کنند.

✔ کاهش درد سیاتیک در سالمندان
از مزیت‌های دیگر فیزیوتراپی سالمندان و یا سایر افراد، کاهش درد سیاتیک آن‌ها می باشد که بسیاری از افراد از آن رنج می برند. شما پس از فیزیوتراپی تاثیر مثبت کاهش درد را خواهید دید.

✔ استقلال در انجام کار های روزانه
بسیاری از سالمندان در اطراف ما وجود دارند که به علت کهولت سن و درد در نواحی مختلف بدنشان، نیاز به فردی برای انجام کار‌های عادی روزمره‌ی خود مانند خرید کردن دارند. فیزیوتراپی می تواند با بهبود وضعیت عضلانی سالمندان، به آن‌ها این امکان را بدهد که کار های خود را به صورت مستقل انجام دهند.


بیماری هایی که توسط فیزیوتراپی می تواند تا حدودی بهبود پیدا کند شامل موارد زیر می شوند:

✔ برخی از عوارض بیماری فلج مغزی می تواند توسط فیزیوتراپی بهبود پیدا کند.
البته این بسته به نوع فلج مغزی نیز دارد که در جلسات اول و دوم معاینه مشخص شده و تعداد جلسات لازم برای بهبودی آن تا حدودی مشخص می‌شود. فیزیوتراپیست‌های ما در هوم‌کا برای بیماری‌های سخت قول درمان کامل را نمیدهند اما تا جای ممکن به بهبود افراد کمک می کنند.

✔ بیماری ام اس
فیزیوتراپی یکی از عوامل بسیار مهم کمک کننده برای بیماران ام اس محسوب می شود.
افزایش توان حرکتی در بیماران و کمک به تقویت عضلات بیماران MS از جمله کارهایی است که فیزیوتراپیست‌ها می‌توانند انجام دهند.

✔ تسریع طول دوره ی درمان درد در بیماران بعد از عمل جراحی
فیزیوتراپی برای برگشت سریع تر افراد به روال زندگی عادی بعد از عمل جراحی می تواند موثر واقع شود.

✔ موثر برای بیماری های آلزایمر، دیابت و پارکینسون
درمان بیماری پارکینسون توسط فیزیوتراپی به این صورت است که به انعطاف پذیری عضلات و مفاصل افراد می کند.
با فیزیوتراپی بیماران پارکینسون، حرکت ربات‌گونه‌ی آن ها به مرور بهبود پیدا می کند.

✔ آرتروز
فیزیوتراپی می تواند برای درمان انواع آرتروز شامل آرتروز گردن، کمر، لگن و غیره موثر باشد.
روش‌های درمانی فیزیوتراپی برای آرتروز، شامل تحریک الکتریکی، گرما درمانی و ورزش های آبی است.

✔ بی اختیاری ادرار، عوارض ناشی از سکته ی مغزی و سر گیجه نیز می تواند با فیزیوتراپی درمان شود.
درمان عوارض ناشی از سکته ی مغزی در فیزیوتراپی، با روش ایجاد محدودیت حرکتی در اندام صورت می گیرد.
برای درمان بی اختیاری ادرار نیز فیزیوتراپیست‌ها با ارائه‌ی تمرینات ویژه، به بهبود برخی از عضلات مثانه کمک کرده و فرد می تواند اختیار خود در این زمینه را بدست بیاورد.

فیزیوتراپی سالمندان در منزل

 

کلام آخر درباره فیزیوتراپی سالمندان در منزل

همانطور که در بخش‌های مختلف این مقاله بیان شد، فیزیوتراپی برای سالمندان در منزل ترکیبی از روش های درمانی مختلف مانند استفاده از درمان های الکتریکی، درمان های کششی، درمان با استفاده از جاذبه آهنربایی، لیزر درمانی و ماساژ درمانی است که مجموع آن‌ها با هدف افزایش و بهبود عملکرد عضلات سالمندان انجام می‌شود. فیزیوتراپی سالمندان در نهایت تلاش برای افزایش توانایی سالمندان برای انجام کارهایشان به صورت مستقل است. اگر در اطراف خود سالمندی را می شناسید و فکر می کنید فیزیوتراپی در منزل می تواند برایش کمک کننده باشد، می توانید با ما در هوم کا تماس برقرار کرده و خدمت مورد نیاز خود را درخواست دهید. در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه نیز می توانید با ما تماس بگیرید.
از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید، از شما سپاسگزاریم.

 

دسترسی سریع
سوالات متداول
آیا فیزیوتراپ‌ها در فرایند فیزیوتراپی سالمندان در خانه نکات بهداشتی را رعایت می‌کنند؟
در این زمینه جای نگرانی نیست. تمام فیزیوتراپ‌ها آموزش‌دیده و با تجربه هستند و در هنگام مراجعه به منزل شما، تمامی پروتکل‌های بهداشتی را رعایت خواهند کرد و کمترین تماس را با وسایل خانه شما خواهند داشت.
آیا هوم کا مجوزهای لازم را برای انجام فیزیوتراپی سالمندان در منزل در اختیار دارد؟
بله. نام شرکت ما سفیران سلامت سپینود است و با برند هوم‌کا در حال فعالیت هستیم. مجوز مورد نیاز برای انجام چنین فعالیتی «مجوز ارائه خدمات و مراقبت‌های بالینی در منزل» است که مجموعه‌‌ی هوم‌کا آن را کسب کرده است.
مقالات مرتبط
درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.