مراقبت در منزل
خانه
خدمات
مراقبت در منزل

مراقبت در منزل

مراقبت در منزل
در این مقاله قصد داریم درباره مراقبت در منزل که توسط مجموعه هومکا ارائه می‌شود سخن بگوییم، با ما همراه باشید

 بنر عدم ارائه خدمت

در این مقاله به بررسی و توضیح تمام خدمات مراقبتی در منزل توسط هومکا خواهیم پرداخت. در صورتی که به هر کدام از خدمات مراقبتی درمانی در خانه، از جمله مراقبت از سالمندان، مراقبند از کودکان بیمار، مراقبت از افراد افسرده و سایر مراقبت های درمانی در منزل احتیاج داشتید، کافی است تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید تا به تمام سوالات و نیازهای شما در این زمینه پاسخ داده شود.

 

مراقبت در خانه

مراقبت از بیمار در شرایط و بیماری‎های مختلف، ممکن است در منزل یا در بیمارستان صورت بگیرد. برای مثال، برخی از افراد پس از عمل جراحی ممکن است به مدت چند روز در بیمارستان بستری بوده و پس از آن به منزل منتقل شوند، در این صورت ممکن است به مراقبت نیاز داشته و یا اینکه پس از مرخصی از بیمارستان بتواند کارهای خود را به تنهایی انجام دهد. در هر صورت، زمانی که فرد به هر علتی نیاز به دریافت خدمات مراقبتی در منزل داشته باشد، میتواند از خدمات مراقبتی درمانی هومکا در خانه فقط با یک تماس استفاده کند.

مراقبت در منزل

 

چه زمانی نیاز به دریافت خدمات مراقبت در منزل نداریم؟

شاید در ابتدای مقاله ای که در مورد مراقبت از بیمار در منزل است، برای شما این تیتر مورد سوال باشد. اما لزوما تمام بیمارانی که در منزل هستند، نیاز به دریافت مراقبت در منزل ندارند و آن هم در شرایطی است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.


✔ اگر فردی در منزل دارید که بتواند به صورت ۲۴ ساعته از بیمار شما مراقبت کند، نیاز به دریافت خدمات مراقبت در منزل نخواهید داشت. توجه کنید که فرد مورد نظر لازم است که تمام اطلاعات اولیه در مورد خدمات درمانی و نحوه‎ی کمک رسانی به بیمار در شرایط حاد را باید داشته باشد تا در شرایط ضروری و اورژانسی، بتواند کمک های لازم را برای بیمار بکند.

✔ اگر همراه بیمار در طول روز برای خرید یا کارهای دیگری به بیرون از منزل نرود، بیمار نیازی به دریافت خدمات درمانی در منزل نخواهد داشت.

✔ اگر چنانچه در همسایگی یکی از مرکز درمانی قرار دارید، که به سرعت با پیش آمدن مشکل، بتوانند برای درمان و رفع خطر در بیمار شما به منزلتان مراجعه کنند، احتمالا نیاز مبرمی به دریافت خدمات مراقبتی در منزل نخواهید داشت.

✔ اگر بیمار شما بتواند برخی از کارهای شخصی خود را انجام داده و در هنگام خطر و رخ دادن مشکل خاص، به شما خبر بدهد، نیاز به مراقبت در منزل نخواهد بود اما به شرطی که فردی که در کنار این بیمار قرار دارد، اطلاعات و توانایی های لازم در زمینه‎ی خدمات درمانی را داشته باشد.

✔ چنانچه پزشک متخصص بیمار، این تشخیص را بدهد که بیمار برای بهبودی، نیاز به داشتن پرستار یا مراقبت ۲۴ ساعته در منزل ندارد.
در ادامه‎ی مقاله پس از پرداختن به اینکه چه زمانی نیاز به دریافت خدمات درمانی در منزل وجود ندارد، به افرادی اشاره خواهیم کرد که برای بهبودی بیماری‎اشان، نیازمند دریافت خدمات مراقبت در خانه خواهند بود.

 

افرادی که نیازمند خدمات مراقبت در منزل هستند

بسیاری از افراد در جامعه‎ی ما وجود دارند که در صورتی که به طور اصولی مراقبت های درمانی آن ها در منزل انجام شود، امکان حادتر شدن بیماری برای آن ها وجود نخواهد داشت و علاوه بر آن نیز، روند بهبودی بیمار‎ی‎اشان با سرعت بیشتری جلو خواهد رفت. در ادامه افرادی را که مراقبت در منزل، میتواند برای آن ها مفید باشد را معرفی کرده و توضیحات مورد نیاز در مورد آن ها را ارائه خواهیم داد.

✔ ورزشکارانی که دچار حادثه‎ی جسمی در ورزش شده باشند
معمولا ورزشکاران حرفه‎ای ممکن است در طول سال، دچار چند حادثه‎ی جسمی از ناحیه‎ی پا، لگن و یا دست شده باشند که نیاز به مراقبت در منزل داشته باشند. حضور فردی متخصص برای مراقبت اینگونه افراد در منزل میتواند با ارئه‎ی تمرینات و خدمات درمانی مختلف در صورت نیاز مفید بوده و موثر واقع شود.

✔ سالمندانی که برای انجام کارهای روزمره‎ی خودشان، نیاز به مراقبت ویژه دارند
هنگامی که فردی پا به سن میگذارد و به اصطلاح سالمند می‎شود، طبیعی است که از عهده‎ی انجام برخی از کارهای خود نتواند بر بیاید. اینجاست که مراقبت از سالمند در منزل اهمیت می‎یابد به خصوص زمانی که کسی به عنوان همراه در زندگی وی وجود نداشته باشد که بتواند خدمات درمانی و سایر کارهای مورد نیاز وی را برایش انجام دهد.

✔ کودکانی که والدین آن ها شاغل هستند
به غیر از کودکان بیماری که والدین آن ها توانایی یا علم کامل مراقبت از آن ها را ندارند، کودکان سالمی که پدر و مادرشان شاغل هستند نیز، نیازمند دریافت خدمات مراقبتی در منزل خواهند بود. اینکه والدین در هنگام تب شدید کودک چه کاری را انجام دهد یا در اوایل تولد نوزاد که مادر آشنایی کاملی در مورد نحوه‎ی نگه داری فرزند خود در خانه ندارد، از جمله مواردی است که مراقبت در منزل توسط هومکا را می‎طلبد.

✔ بیمارانی که از مشکل افسردگی رنج می‎برند
افسردگی موضوعی است که امروزه ممکن است گریبان افراد زیادی از جامعه را گرفته باشد. نحوه‎ی برخورد با اینگونه افراد نیازمند تخصص خاصی است که هر کسی از عهده‎ی آن نمی‎تواند بر بیاید. برای مثال اینکه در هنگام حاد تر شدن افسردگی و به وجود آمدن حملات عصبی، چه کاری لازم است انجام دهید، تنها از عهده‎ی یک فرد متخصص در این زمینه بر‎می‎آید.

✔ افراد دارای مشکلات جسمی مادرزادی
بسیاری از کودکانی که متولد میشوند، دارای بیماری های جسمی مادرزادی هستند که از همان ابتدا قادر به انجام مستقل کارهای خود نمی‎باشند. خدمات مراقبتی اینگونه افراد در منزل موجب می‎شود بیماری مادرزادی آن‎ها با گذشت زمان حاد تر نشود و در کنار آن حضور فرد متخصص در منزل، میتواند کمکی برای والدین کودک بیمار نیز بشود.

✔ افراد دارای مشکلات ذهنی
اینگونه افراد در صورتی که به طور مرتب تمرینات ذهنی را انجام ندهند، به مرور زمان، شرایطشان حاد تر و پیچیده تر خواهد شد به طوری که در اکثر موارد و در سنین بالاتر موجب مرگ آن ها می‎شود. برای اینکه این اتفاق نیافتد، مراقبت افراد دارای مشکلات ذهنی در منزل، با اصول آن، میتواند در پیشرفت بیماری ذهنی آن ها موثر واقع باشد.

✔ مراقبت از فرزندان چند قلو
مورد خاصی که خدمات مراقبت در منزل می‎تواند به عهده بگیرد، برای کمک به مادرانی خواهد بود که فرزند چند قلو به دنیا آورده اند و برای بزرگ کردن و انجام کارهای ابتدایی فرزندانشان، نیازمند فردی در منزل هستند که به آنها کمک کند. مراقبت در منزل در مورد فرزندان چند قلو، امتیازی است که میتواند از مشغله‎ی والدین دارای فرزند چند قلو بکاهد.

مراقبت در منزل

 

مزایای مراقبت در منزل

مزیت‎هایی که موجب می‎شود بسیاری از افراد، ترجیح دهند که خدمات مراقبت را در منزل دریافت کنند، باعث شده تا امروزه، افراد بیشتری متقاضی دریافت خدمات و مراقبت های درمانی در خانه باشند. در ادامه، به بررسی و بیان برخی آنها خواهیم پرداخت.

✔ امکان دریافت خدمات توانبخشی در منزل
مراقبت کردن از بیمار در خانه، شامل بسیاری از خدمات از جمله خدمات توانبخشی می‎شود. برای افرادی که توانایی حرکتی خود را در طی حادثه‎ای از دست داده باشند، مراقبت در منزل می‎تواند موجب تسریع روند درمان آن‎ها شده و توان حرکتی را به آن‎ها بازگرداند. یکی از خدمات توانبخشی در منزل، ارائه‎ی خدمات فیزیوتراپی و تمرینات دوره‎ای برای بهبود حرکتی بیمار می‎باشد.

✔ کاهش هزینه‌‎های رفت و آمد به مراکز درمانی

✔ کاهش تعداد افراد بستری در بیمارستان
با افزایش فرهنگ مراقبت در منزل، تعداد افرادی که در بیمارستان‎ها بستری می‎شوند نیز کاهش خواهد یافته و مراقبت از بیماران از بیمارستان به منزل شخصی‎اشان انتقال می‎یابد.

✔ کاهش زحمت اطرافیان برای رفت و آمد به بیمارستان ها و مراکز درمانی
هنگامی که فردی در بیمارستان بستری می‎شود، اطرافیان نزدیک وی، لازم است که در دوره‎های متوالی به بیمارستان برای رسیدگی به بیمار خودشان رفت و آمد کنند. اما در صورتی که مراقبت بیمار در منزل انجام شود، خانواده بیمار نیز در کنار وی هستند و نیازی به رفت و آمد به بیمارستان وجود ندارد.

✔ انجام گرفتن کارهای بیمار به صورت مستقل
هنگامی که فردی دچار بیماری بشود، ممکن است استقلال عملکردی خود را از دست بدهد و در این شرایط لازم است تا فردی را به طور دائم یا حداقل در زمان‎هایی که سایر افراد خانواده در منزل نیستند، در کنار خود داشته باشد تا کارهای وی را انجام دهد. خدمات مراقبت در منزل برای اینگونه افراد باعث می‎شود که بتوانند کارهای خود را بدون ایجاد مزاحمت برای دیگران به طور مستقل انجام دهند.

✔ کاهش هزینه‎های مراقبتی
شاید برای شما جالب باشد بدانید که هزینه‎ی مراقبت از بیمار در بیمارستان به علت اینکه از خدمات بیمارستان استفاده کرده و تختی در بیمارستان را اشغال کرده است، به نسبت دریافت خدمات مراقبت در منزل زیاد است. بنابراین بهترین انتخاب در این شرایط این است که فردی را برای مراقبت از بیمار خود از یک موسسه‎ی معتبر درمانی به منزل آورده و هزینه‎های خود را کمتر کنید. یکی از موسسات معتبری که در این زمینه برای ارائه‎ی خدمات مراقبت در منزل میتوان به شما پیشنهاد داد، هوم‎کا میباشد که هزینه‎های دریافتی آن نیز نسبت به سایرین معقول تر است.

✔ تمرکز پرستار بر روی یک بیمار در منزل
هنگامی که فردی برای مراقبت بیمار شما به منزلتان می‎آید، طبیعی است که تمرکز و توجه بیشتری بر روی بیمار شما خواهد داشت و با خاطر آسوده تری میتواند به بیمار در منزل رسیدگی کند.

✔ حضور سایر اعضای خانواده در کنار بیمار
با انجام مراقبت های درمانی در منزل، سایر اعضای خانواده نیز در کنار بیمار حضور دارند و این باعث می‎شود که بیمار و خانواده وی با دقت بیشتری به توصیه‎های پزشک عمل کنند.

✔ دریافت خدمات مراقبتی در محیط آرام و به دور از استرس
اینکه بیمار بتواند خدمات مراقبتی درمانی خود را در منزل دریافت می‎کند، موجب آرامش خاطر وی و خانواده‎ی بیمار می‎شود که امکان وجود آن در بیمارستان ها و مراکز درمانی وجود نخواهد داشت.

✔ مصون ماندن از آلودگی‎ها، بیماری و شلوغی های بیرون از منزل
فردی که مراقبت های درمانی خود را در منزل دریافت کند، مجبور به ماندن در ترافیک شهر برای رسیدن به بیمارستان نخواهد بود و از آلودگی ها و انواع بیماری‎هایی که ممکن است برای بیمار خطرناک باشد، در امان خواهد بود.

✔ ایجاد صمیمیت ما بین بیمار و فردی که مراقبت از او را بر عهده دارد
مراقبت از بیمار در منزل، همدلی و صمیمیت را ما بین بیمار و پرستار ایجاد کرده و موجب تقویت روحیه‎ی بیمار می‎شود.

✔ امکان نظارت بر رژیم غذایی بیمار
حضور فردی برای مراقبت از بیمار در منزل باعث می‎شود که رژیم غذایی بیمار کاملا تحت نظر بوده و بر اساس توصیه‎های پزشک باشد.

✔ مدیریت مصرف داروی بیمار
فردی که به مراقبت از بیمار در منزل می‎پردازد، در درست مصرف کردن داروهای وی نظارت کرده و مدیریت مصرف آن ها توسط بیمار را نیز بر عهده خواهد داشت.

مراقبت در منزل

 

معرفی انواع مراقبت در منزل

به نظر شما، مراقبت در منزل می‌تواند شامل چه خدماتی باشد؟

در ادامه با ارائه‎‌ی چند مورد، به معرفی انواع مراقبت در منزل خواهیم پرداخت.
✔ اگر در خانه فردی را دارید که برای حرکت کردن نیاز به کمک دارد، و جهت انجام کارهای خود نیازمند کمک دیگری می‎باشد، میتوانید از خدمات مراقبت در منزل بهره‎مند شوید.

✔ چنانچه احساس می‎کنید برای انجام برخی از کارها مانند مراقبت از فرزند در منزل نیازمند یک دستیار شخصی هستید، می‎توانید روی کمک هوم‎کا حساب کنید.

✔ انجام مراقبت های اورژانسی برای بیمارانی که دارای شرایط ویژه‎ای هستند، از انواع مراقبت در منزل محسوب می‎شود.

✔ اگر در نزدیکان خود فردی را دارید که به تازگی از بیمارستان مرخص شده و یا عمل جراحی را پشت سر گذاشته است، میتوانید خدمات مراقبت در منزل هوم‎کا را به وی پیشنهاد دهید.

✔ انجام مراقبت‌های روزانه برای کودکان، سالمندان و افراد کم توان ذهنی و حرکتی نیز همه و همه از انواع مراقبت در منزل محسوب می‌‎شود.

✔ مراقبت‎‌های شخصی و بهداشتی بیمار نیز جز خدمات مراقبت در منزل است.

✔ مراقبت از فرزند هنگام بیرون بودن والدین از خانه

✔ ارائه‎‌ی خدمات مراقبت ۲۴ ساعته نیز توسط هوم‎کا برای بیماران در منزل قابل پذیرش است.

✔ مراقبت از خانم باردار در منزل نیز در حوزه‎ی خدمات مراقبتی در خانه قرار میگیرد.

در صورتی که نیاز به دریافت سایر خدمات مراقبتی درمانی در منزل داشته باشید که در این بخش از مقاله به آن ها اشاره نشده است، میتوانید برای دریافت راهنمایی های لازم با مشاورین ما در هومکا تماس بگیرید و سوالات خود در این زمینه را بپرسید.

 

مراقبت از کودک در منزل

مراقبت از فرزند شما در منزل شامل چند نوع مختلف می‎شود که امکان ارائه‎ی تمامی خدمات مربوط به مراقبت از کودک در منزل توسط هومکا وجود دارد. در ادامه به بررسی انواع مراقبت در منزل در مورد کودکان خواهیم پرداخت.

✔ مراقبت از کودکان چند قلو تازه متولد شده
در این نوع مراقبت والدین کودک هنگامی که صاحب فرزند چند قلو می‎شوند، برای مراقبت بهتر از فرزندان خود فردی را استخدام میکنند تا بتوانند به سایر کارهای خود نیز رسیدگی کنند. حضور پرستار در منزل در اینگونه مواقع، میتواند کمک حال مادر در خانه باشد.

✔ مراقبت از فرزند در خانه برای افرادی که والدین آن ها شاغل است
اینگونه مراقبت شامل کودکانی می‎شود که هنوز به مدرسه نمی‎‌روند. معمولا بسیاری از والدین فرزندان خود را در این شرایط به مهدکودک برده و سپس به محل کار خود می‎روند. حضور پرستار برای مراقبت از فرزند باعث می‎شود که فرزند شما در منزل خودتان تا زمان رسیدن شما بماند و نیازی به ثبت نام در مهد کودک نمی‎باشد.

✔ مراقبت از کودکان کم توان ذهنی و جسمی
یکی دیگر از انواع مراقبت از کودک در منزل، اختصاص به کودکانی دارد که کم توان ذهنی و جسمی می‎باشند. اینگونه کودکان نیاز به مراقبت ۲۴ ساعته از سمت والدین خود دارند و در صورتی که والدین نتوانند به صورت تمام وقت مراقب فرزندان خود باشند، لازم است فردی را برای مراقبت از آن ها در منزل استخدام کنند.

 

مراقبت از سالمندان 

یکی از مزیت‎های مراقبت از سالمند در منزل، کاهش حضور آن ها در خانه‎ی سالمندان است. بدیهی است که اگر فردی برای مراقبت از آن ها بتواند به منزلشان برود، مجبور به ماندن در خانه سالمندان نخواهند بود و همین مورد نیز موجب افزایش روحیه‎ی آنها می‎شود. اگر چنانچه فرصت ماندن با والدین خود به صورت تمام وقت را ندارید، کافی است تا با مشاورین ما در هوم‎کا تماس گرفته و فردی را به عنوان دستیار خود برای رسیدگی به پدر و مادر گرامیتان استخدام کنید.

مراقبت در منزل

 

مراقبت از بیماران افسرده در منزل

بیماران افسرده جز اقشار آسیب پذیر در اجتماع امروزی محسوب می‌‎شوند که با پیشرفت تکنولوژی و توجه نکردن به اینگونه افراد، ممکن است بیماری آنها شدیدتر شود. پرستاری از بیماران افسرده در منزل هنگام حملات عصبی، نیازمند تخصص ویژه‎ای است که خانواده‎‌ی بیمار به احتمال زیاد آن تخصص ها را ندارند. برای اینکه بیماری در اینگونه افراد بهبود یابد و یا در کمترین حالت شدید تر نشود، مراقبت از آن ها در منزل میتواند گزینه‎‌ی مناسبی باشد. بیماران افسرده در هر سنی می‌توانند باشند، از کودکی تا نوجوانی و یا در سنین بالاتر که نیازمند مراقبت در منزل هستند. علاوه بر آن، مجروحین جنگی نیز جز اقشاری هستند که آسیب‌های عصبی در آنها ممکن است باعث شود تا نیاز به مراقبت در مراکز درمانی داشته باشند اما اگر در خانه نگه داری شوند، برای روحیه‌‎ی این عزیزان بهتر خواهد بود.

 

کلام آخر درباره مراقبت در منزل

در آخر باید بگوییم که هومکا با در نظر گرفتن تمام نیاز های مردم در زمینه مراقبت های درمانی در منزل، افرادی را استخدام کرده تا بتواند پاسخگوی نیازهای هموطنانمان در این زمینه باشد. مرکز درمانی هومکا از ابتدای تاسیس خود، هدف را رضایت مردم از طریق ارائه‎‌ی خدمات درمانی با هزینه‌‎ی معقول در نظر گرفته تا بتواند مشتریان بیشتری به سمت این موسسه جلب کند. مراقبت در منزل یکی از خدمات مفید و موثر هومکا است که برای هر قشری متخصصین مربوط به خود را جهت مراقبت از بیماران و کودکان به منزل افراد می‎‌فرستد. در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه‎‌ی خدمات مراقبتی با ما در این موسسه تماس گرفته و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

دسترسی سریع

سوالات متداول

خدمات مراقبت در منزل برای چه کسانی مناسب است؟
افرادی که بیمار بوده و به مراقبت ۲۴ ساعته نیاز دارند. افرادی که شاغل بوده و به هر دلیلی نمی‌توانند به طور ۲۴ ساعته از بیمار خود مراقبت کنند. سالمندان بیمار سالمندان تنها کودکان و افراد معلول افرادی که از بیمار‌ی افسردگی رنج می‌برند. مادرانی که باید از کودکان چند قلو مراقبت کنند.
مزایای مراقبت در منزل چیست؟
✔ امکان دریافت خدمات توانبخشی در منزل ✔ کاهش هزینه‌‎های رفت و آمد به مراکز درمانی ✔ کاهش تعداد افراد بستری در بیمارستان ✔ کاهش زحمت اطرافیان برای رفت و آمد به بیمارستان ها و مراکز درمانی ✔ انجام گرفتن کارهای بیمار به صورت مستقل ✔ کاهش هزینه‌های مراقبتی ✔ تمرکز پرستار بر روی یک بیمار ✔ حضور سایر اعضای خانواده در کنار بیمار ✔ دریافت خدمات مراقبتی در محیط آرام و به دور از استرس ✔ مصون ماندن از آلودگی‎ها، بیماری و شلوغی های بیرون از منزل ✔ ایجاد صمیمیت ما بین بیمار و فردی که مراقبت از او را بر عهده دارد. ✔ امکان نظارت بر رژیم غذایی بیمار ✔ مدیریت مصرف داروی بیمار
آیا خدمت مراقبت در منزل به صورت ۲۴ ساعته ارائه می‌شود؟
این موضوع به درخواست متقاضی بستگی دارد. شما می‌توانید با توجه به وضعیت خود از خدمات مراقبت در منزل به صورت ۲۴ ساعته استفاده کنید.
آیا خدمت مراقبت در منزل هومکا از کیفیت خوبی برخوردار است؟
متخصصان و کارشناسان هومکا برای ارائه خدمات خود دارای سابقه مفید کاری بوده و شرایط سخت گزینشی را برای همکاری با هومکا طی کرده‌اند. به همین دلیل خدمات این مجموعه از کیفیت مطلوبی برخوردار است.
در زمینه خدمت مراقبت در منزل به مشاوره نیاز دارم، آیا امکان مشاوره با کارشناسان هومکا وجود دارد؟
بله. شما می‌توانید به سایت هومکا مراجعه کرده و بر روی دکمه مشاوره رایگان کلیک کنید.

پرسش و پاسخ با پزشک

Loading...
Loading...