شنیدن صدای قلب جنین
خانه
مقالات
شنیدن صدای قلب جنین

شنیدن صدای قلب جنین

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/05/12
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
شنیدن صدای قلب جنین با هوم کا
پیشرفت علم و تکنولوژی  امکان شنیدن صدای قلب جنین در منزل را فراهم کرده است. تیم هوم کا می‌تواند خدمات درمانی و مراقبتی را در منزل شما به بهترین نحو ارائه کند. برای شنیدن صدای قلب جنین در منزل می‌توانید از طریق دکمه‌ی ثبت رایگان درخواست یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ درخواست خود را ثبت و نهایی نمایید.

صدای ضربان قلب یک جنین یکی از هیجان انگیزترین صداهایی است که والدین می‌توانند قبل از تولد کودک دلبندشان بشنوند. از زمانی که فهمیدید باردار هستید، یکی از اولین نقاط عطفی که احتمالاً مشتاقانه منتظر آن هستید، شنیدن ضربان قلب جنین است. باور کنید این صدا یکی از آرامش بخش‌ترین صداهایی است که وجود دارد.
شنیدن ضربان قلب نوزاد متولد نشده برای اولین بار چیزی است که هرگز فراموش نمی‌کنید. به کمک سونوگرافی می‌توان این صدای زیبا را از هفته ششم بشنوید. همچنین می توانید با داپلر جنین، صدای قلب جنین را در هفته دوازدهم بشنوید. در اینجا در مورد چگونگی رشد این سیستم ضروری کودک صحبت خواهیم کرد.

 

صدای قلب جنین چگونه است؟

ضربان قلب جنین بین ۱۱۰-۱۶۰ ضربان در دقیقه است و می تواند ۲۵ ضربان در دقیقه باشد. ضربان قلب جنین شما می‌تواند بر اساس شرایط موجود در رحم شما تغییر کند. اگر ضربان قلب خارج از محدوده باشد، این می‌تواند به این معنی باشد که کودک شما اکسیژن کافی دریافت نمی‌کند یا مشکل دیگری دارد.

هنگامی که قلب کودک شما شروع به رشد می‌کند:
حتی اگر در ۴ هفته بارداری هنوز آن ضربان قلب شیرین را نشنیده‌اید، یک رگ خونی متمایز در داخل جنین شما تشکیل شده است که به زودی به قلب و سیستم گردش خون جنین تبدیل می‌شود. در مراحل اولیه، قلب شبیه لوله‌ای است که می‌پیچد و تقسیم می‌شود و در نهایت قلب و دریچه ها (که باز و بسته می شوند تا خون از قلب به بدن منتقل شود) تشکیل می‌شود. در حقیقت، تا هفته ۵م ، لوله قلب به طور خود به خود شروع به زدن می‌کند، هرچند که نمی‌توانید آن را بشنوید. در طی همان چند هفته اول‌، رگهای خونی پیش ساز نیز در جنین شروع به تشکیل می کنند.

 

شنیدن صدای قلب جنین از چه زمانی آغاز می شود؟

در هفته ششم، قلب جنین شما - که اکنون ۱۱۰ بار در دقیقه می زند - دارای چهار محفظه تو خالی است که هر کدام دارای یک ورودی و یک خروجی هستند تا خون بتواند از هر محفظه جریان داشته باشد. فقط در طی دو هفته دیگر، این تعداد به ۱۵۰-۱۷۰ ضربه در دقیقه خواهد رسید. این سرعت دو برابر سریعتر از ضربان قلب یک انسان بالغ است!
با تمام این رشد، احتمالاً می‌توانید برای اولین بار در حدود هفته نهم یا هفته دهم بارداری ضربان قلب جنین خود را بشنوید، اگرچه ممکن است از جنینی به جنین دیگر کمی متفاوت باشد. در این زمان حدود ۱۷۰ ضربان در دقیقه خواهد بود که از این به بعد سرعت آن کاهش می یابد. پزشک یا مامای شما یک دستگاه سونوگرافی دستی به نام داپلر را روی شکم شما قرار می دهند تا صدا را تقویت کند. اگر دوست دارید بدون به زحمت افتادن یا تردد در شهر صدای قلب جنین عزیزتان را بشنوید می‌توانید با تیم هوم کا تماس بگیرید تا تمام این خدمات را در منزل و در آرامش به شما ارائه کنند.

بین هفته ششم تا هفته نهم بارداری، پزشک و یا مسئول سونوگرافی، سونوگرافی سه ماهه اول شما را انجام می‌دهد. این نه تنها حاملگی و تخمین تاریخ تولد شما را تأیید می کند (همراه با تعداد نوزادانی که حمل می کنید و قرارگیری جنین) بلکه ضربان قلب را نیز بررسی می‌کند.
در طول سونوگرافی سه ماهه دوم یا اسکن آناتومی ۲۰ هفته‌ای، پزشک ساختار قلب کودک را بررسی می‌کند و اینکه آیا مشکلی (معروف به نقص مادرزادی قلب) وجود دارد یا خیر. سالانه حدود ۳۶۰۰۰ نوزاد (یا ۹ نوزاد از هر ۱۰۰۰ نوزاد) با نقص مادرزادی قلب متولد می شوند، و این را متداول ترین نوع اختلال بزرگ هنگام تولد می دانند. 
اگرچه هیچ دارویی وجود ندارد که بتواند نقص قلب در رحم را درمان کند حتی برخی نقص‌ها تا قبل از تولد قابل تشخیص نیستند، تشخیص در دوران بارداری به پزشکان کمک می‌کند تا تصمیم بگیرند که کودک شما را کجا تحویل دهند (معمولاً در یک مرکز بزرگ پزشکی، جایی که مراقبت های قلب کودکان بلافاصله پس از تولد در دسترس است). گاهی اوقات این مسئله باید با جراحی بلافاصله پس از تولد رفع شود، در حالی که سایر نقص ها ممکن است در سنین بالاتر رفع شوند یا با دارو درمان شوند. 
اگر پزشک شما مشکل ریتم قلب جنین را تشخیص دهد، ممکن است برای کاهش احتمال تولد زود هنگام کودک شما دارو تجویز کند. خبر خوب این است که در صورت تشخیص به موقع و درمان در زمان مناسب، بسیاری از نقایص مادرزادی قلب قابل ترمیم و مدیریت هستند. کودکان مبتلا به بیماری مادرزادی قلب در طول دوران کودکی و بزرگسالی خود نیاز دارند که به طور دوره ای به یک متخصص قلب مراجعه کنند.

 

ریتم صدای قلب جنین 

سیستم گردش خون جنین به آرامی و به طور مداوم رشد می‌کند، به طوری که تا ۴۰ هفتگی برای اولین بار در خارج از رحم آماده است. در حالی که سیستم گردش خون جنین در طول بارداری به سرعت توسعه می یابد، در واقع عملکرد آن در رحم کاملاً متفاوت از زمانی است که نوزاد متولد می شود. قبل از تولد، ریه‌های کودک هنوز کار نمی‌کنند، زیرا جنین در رحم نفس نمی‌کشد. تا زمانی که کودک شما متولد شود و اولین نفس‌های مستقل را بکشد، سیستم گردش خون در حال رشد او برای تأمین مداوم خون غنی از اکسیژن و مواد مغذی به بند ناف متکی است. سرخرگها و رگهای نافی آنچه جنین از شما احتیاج دارد به او منتقل می‌کنند ، سپس خون و مواد زاید بدون اکسیژن را برای خارج کردن به بدن خود حمل می‌کنید.
 چند تفاوت دیگر: قلب جنین دارای سه مانع یا میانبر است که خون را از ریه‌ها و کبد دور می‌کند (زیرا در رحم به سادگی مورد نیاز نیست). سرانجام، کوچولوی شما یک شکاف فقط برای رحم دارد که بین اتاق‌های فوقانی قلب قرار دارد (یک تخمدان سوراخ دار)، که بازهم خون را از ریه ها دور می کند. به محض تولد نوزاد تمام این اختلافات جنینی از بین می روند. وقتی بند ناف بریده می‌شود، ریه‌های کودک هوا می‌گیرند، سیستم گردش خون جنین خاموش می شود، شنت ها شروع به بسته شدن می کنند و همه سیستم‌ها برای نوزاد مناسب هستند.

چگونه قلب جنین خود را سالم نگه داریم:
هنگامی که کودک شما در رحم است، چیزهای زیادی در حال پیشرفت و تغییر است. در حالی که موارد خاصی خارج از کنترل شما نیستند که می‌توانند بر رشد قلب کودک شما تأثیر بگذارند - مانند ناهنجاری های ژنتیکی - مراحلی وجود دارد که می توانید برای اطمینان از سالم بودن صدای قلب کودک خود انجام دهید:

✔ به نظر می‌رسد مصرف اسیدفولیک قبل و حین بارداری به جلوگیری از بیماری مادرزادی قلب در نوزادان کمک می‌کند.

✔ اگر سیگاری هستید، ASAP را ترک کنید: محققان تخمین می‌زنند که سیگار کشیدن مادران در سه ماهه اول ممکن است تا ۲ درصد از نقص قلب را به خود اختصاص دهد.

✔ اگر دیابت نوع ۲ یا دیابت حاملگی دارید : قند خون خود را در دوران بارداری تحت کنترل داشته باشید، زیرا دیابت با افزایش خطر نقص قلب همراه است.

✔ Accutane ( برای آکنه ) مصرف نکنید، که همچنین می‌تواند باعث نقص قلب جنین شود.

✔ از مصرف الکل و داروهای تفریحی خودداری کنید.

حتی اگر همه اقدامات احتیاطی را انجام دهید و همه توصیه های پزشک خود را انجام دهید، ممکن است کودک شما هنوز با نقص مادرزادی قلب به دنیا بیاید. این تقصیر شما نیست. فاکتورهای زیادی وجود دارد - بیشتر از کنترل شما خارج است - که می تواند نقایص قلبی ایجاد کند، و پزشکان تازه شروع به یادگیری برخی از آن‌ها می‌کنند. خبر خوب این است که با تشخیص به موقع، کودک شما می تواند درمان لازم را برای افزایش احتمال زندگی طولانی و سالم خود انجام دهد.

 

شنیدن صدای قلب جنین در منزل

پیشرفت علم و تکنولوژی  امکان شنیدن صدای قلب جنین در منزل را فراهم کرده است. تیم هوم کا می‌تواند خدمات درمانی و مراقبتی را در منزل شما به بهترین نحو ارائه کند. برای شنیدن صدای قلب جنین در منزل مراحلی طی می‌شود.

✔ آماده شدن: تجهیزات را آماده کنید دستگاه سونوگرافی دستی (داپلر) یا فتوسکوپ.

✔ به بیمار بگویید که گوش دادن به قلب جنین او یک ارزیابی معمول است که شما به طور دوره‌ای برای بررسی وضعیت جنین انجام می دهید. دستگاه داپلر را به او نشان دهید و توضیح دهید که احتمالاً کاوشگر را به چندین قسمت از شکم او منتقل خواهید کرد تا بلندترین صداهای قلب جنین را پیدا کنید.

✔ بیمار را در حالت نیمه نشسته قرار دهید: در حالی که زانوها را خم کرده‌اید، او را در حالت نیمه نشسته قرار دهید. شکم او را در معرض دید قرار داده و یک گلوله از ژل محلول در آب را روی خط وسط، در نیمه راه بین سمفیز پوبیس و ناف قرار دهید. این به طور کلی مکان خوبی برای تعیین صدای قلب جنین است.

✔ دستگاه داپلر را روشن کنید: دستگاه داپلر را روشن کرده و میزان صدا را روی علامت نیمه راه تنظیم کنید. پروب را روی ژل قرار داده و برای صداهای قلب جنین گوش دهید، در صورت لزوم میزان صدا را تنظیم کنید.

✔ صداهای قابل شنیدن قلب را با نبض بیمار مقایسه کنید:  اگر میزان آن یکسان باشد، احتمالاً صدای قلب مادر را می‌شنوید و باید دستگاه را دوباره جابجا کنید. وقتی ضربان قلب جنین را پیدا کردید، آن را برای یک دقیقه کامل بشمارید و هرگونه افزایش یا کاهش سرعت را از نزدیک گوش دهید.

✔ بعد از ۳۰ هفته بارداری، صدای قلب جنین به بهترین وجه از طریق پشت جنین شنیده می شود. شما می توانید با لمس آرام شکم مادر برای یک خط میانی منطقه محکم در سمت چپ یا راست آن را پیدا کنید. (قبل از ۳۰ هفته، جنین بسیار کوچک است و می‌تواند به راحتی موقعیت خود را تغییر دهد.) اگر در یافتن صداهای قلب جنین مشکل دارید، شکم بیمار خود را در چهار ربع تصویر کنید. قبل از اقدام به مرحله بعدی ژل بزنید و در هر ربع گوش دهید.

✔ از یک حوله یا گاز تمیز برای پاک کردن ژل از شکم بیمار خود استفاده کنید. پروب داپلر را طبق پروتکل کنترل عفونت مرکز خود، برای تمیز کردن تجهیزات زیست پزشکی آماده کنید. تاریخ و زمان ارزیابی، ضربان قلب و ریتم جنین، افزایش یا کاهش، ضربان قلب و ریتم مادر، دستگاه مورد استفاده، اقدامات انجام شده در نتیجه یافته ها و آموزش بیمار را ثبت کنید.

 

شنیدن صدای قلب جنین با آزمایش داپلر 

داپلر جنین آزمایشی است که با استفاده از امواج صوتی ضربان قلب جنین شما را بررسی می‌کند. این نوعی سونوگرافی است که از دستگاه دستی برای تشخیص تغییرات حرکتی استفاده می‌کند که به عنوان صدا ترجمه می‌شوند.
آزمایش داپلر جنین به طور معمول در سه ماهه دوم بارداری (هفته های ۱۳ تا ۲۸ بارداری) انجام می‌شود. برخی از تولیدکنندگان داپلرهای جنینی در خانه می‌گویند شما ممکن است از ۸-۱۲ هفته بارداری بتوانید ضربان قلب جنین خود را بشنوید. اما متخصصان سونوگرافی می‌گویند که آنها سعی نمی‌کنند قبل از ۱۳ هفته به ضربان قلب جنین گوش دهند زیرا رحم شما در سه ماهه اول در لگن شما است و بنابراین دستگاه به درستی کار نخواهد کرد. برخی از دستگاه‌های خانگی می‌گویند قبل از ۱۶ هفته از آن استفاده نکنید.
 اما اگر می‌خواهید ضربان قلب کودک خود را در خانه بشنوید چه می‌کنید؟ آیا می‌توانید از گوشی پزشکی یا دستگاه دیگری استفاده کنید؟ بله اما چگونه؟

 

چه زمانی می توانید ضربان قلب کودک را با استفاده از استتوسکوپ (گوشی پزشکی) تشخیص دهید؟

خبر خوب این است که تا زمانی که به مرحله خاصی از بارداری خود می رسید ، لازم نیست منتظر ملاقات بعدی قبل از تولد در دفتر OB-GYN خود باشید تا صدای ضربان قلب کودک خود را بشنوید. شنیدن ضربان قلب در خانه با استفاده از استتوسکوپ امکان پذیر است. متأسفانه، نمی توانید هرچه زودتر با سونوگرافی یا داپلر صدای قلب جنین آن را بشنوید. با استفاده از استتوسکوپ، ضربان قلب جنین اغلب بین هفته هجدهم و بیستم قابل تشخیص است. استتوسکوپ ها برای تقویت صداهای کوچک طراحی شده‌اند. این قطعه سینه دارد که به لوله متصل می شود. قطعه قفسه سینه صدا را ضبط می‌کند و سپس صدا از لوله به سمت گوش می‌رود. 

 

استتوسکوپ در منزل

نگران این موضوع نباشید. تیم هومکا می‌تواند استتوسکوپ را به منزل شما بیاورد. نیازی به مراجعه حضوری به مرکز درمانی و سونوگرافی برای انجام این کار نیست.

 

نحوه استفاده از استتوسکوپ برای شنیدن صدای قلب جنین در منزل 

در اینجا نکات گام به گام استفاده از استتوسکوپ برای شنیدن ضربان قلب کودک شما آورده شده است:

مکانی آرام پیدا کنید: هرچه محیط اطراف شما ساکت و آرام باشد، شنیدن ضربان قلب جنین شما راحت‌تر خواهد بود. در یک اتاقی که تلویزیون و یا رادیو خاموش است، بنشینید. 

روی یک سطح نرم دراز بکشید: می‌توانید به تپش قلب جنین خود در رختخواب یا حالت نشسته روی مبل گوش دهید.

اطراف شکم خود را احساس کنید و پشت کودک خود را پیدا کنید: پشت کودک مکانی ایدهآل برای شنیدن ضربان قلب جنین است. این قسمت از معده شما باید احساس سخت، در عین حال صاف داشته باشد.

قطعه سینه استتوسکوپ را روی این قسمت از معده خود قرار دهید: اکنون می توانید از طریق گوشی گوش دهید.

ممکن است بلافاصله صدای آن را نشنیده باشید. در این صورت، استتوسکوپ را به آرامی به سمت بالا یا پایین حرکت دهید تا زمانی که بتوانید صدا را بردارید. ضربان قلب جنین می‌تواند مانند ساعت در زیر بالش صدا کند.

 

اگر صدای ضربان قلب جنین را نمی شنوید چه باید کرد؟

اگر نمی توانید ضربان قلب جنین خود را بشنوید وحشت نکنید. استفاده از استتوسکوپ یکی از روش های شنیدن ضربان قلب در خانه است ، اما نیاز به متخصص در این کار دارید. موقعیت جنین شما می تواند شنیدن را دشوار کند یا ممکن است در طول بارداری ضربان به اندازه کافی برای تشخیص با استفاده از استتوسکوپ نباشد. قرار دادن جفت نیز می تواند تفاوت ایجاد کند: اگر جفت قدامی دارید، یافتن صدایی که به دنبال آن هستید سخت تر است. می توانید در زمان دیگری دوباره امتحان کنید. اگر هر گونه نگرانی دارید، دریغ نکنید و با تیم هوم‌کا تماس بگیرید. تیم هوم‌کا صدها - بلکه هزاران - ضربان قلب جنین شنیده است.

فتوسکوپ
راهی دیگر برای شنیدن صدای قلب جنین استفاده از فتوسکوپ است. فتوسکوپ ترکیبی مدرن از استتوسکوپ و شاخ Pinard است. این ماده برای استفاده در زنان باردار طراحی شده است و از پیشانی پزشک برای انتقال صدا استفاده می‌کند که اغلب نتایج بهتری می‌دهد. در این روش از سونوگرافی استفاده نمی‌شود.
انواع مختلفی از فتوسکوپ ها وجود دارد، از جمله برخی از آن‌ها برای راحتی استفاده از پزشک در بالای سر قرار می گیرند. ظاهری مدرن تر، از فلز و پلاستیک ساخته شده است. برخی از تمرین کنندگان دوست دارند از هر هفته از هفته ۱۲ از این استفاده کنند، اگرچه بسیاری از آنها ضربان قلب را زود نمی‌شنوند. استفاده از این دستگاه مهارت می خواهد، اما پزشکان باتجربه می‌توانند آنچه را که گوش می دهند تشخیص دهند. صدای ضربان قلب جنین مانند ساعت زیر بالش به نظر می رسد، در حالی که جفت بیشتر صدای هوس کننده تولید می کند.

شاخ پینارد
شاخ پینارد، ساخته شده از چوب، دستگاه قدیمی گوش دادن به صدای قلب جنین است. انتهای صاف آن روی گوش پزشک قرار می‌گیرد در حالی که از قسمت شاخ برای حرکت در اطراف شکم مادر باردار استفاده می‌شود. این برای گوش دادن مستقیم به کودک از طریق بدن مادر و بدون استفاده از برق استفاده می‌شود. از شاخ Pinard می توان از حدود هفته های ۱۸ تا ۲۰ بارداری استفاده کرد. همچنین دیگر در قرارهای مراقبت های دوران بارداری به طور معمول استفاده نمی‌شود.

مانیتور جنین
از مانیتور جنین گاهی اوقات در مراقبت‌های قبل از تولد استفاده می‌شود، اما معمولاً پزشکان از آن برای نظارت بر جنین در اواخر بارداری، مانند آزمایش غیر استرس یا حین زایمان استفاده می‌کنند، همچنین توانایی نظارت بر انقباضات را دارد. مانیتور می‌تواند با مانیتور خارجی یا مانیتور داخلی جنین استفاده شود. این فناوری از فناوری سونوگرافی استفاده می‌کند و نیاز است کسی در حین کار با دستگاه بماند. پزشک یا مامای شما فقط برای انجام این آزمایشات ممکن است یک دستگاه قدیمی نظارت بر جنین در مطب خود داشته باشد.

 

آیا نظارت بر ضربان قلب جنین بی خطر است؟

این یک سوال پیچیده است. استفاده از استتوسکوپ ( گوشی پزشکی )، فتوسکوپ یا شاخ پینارد هیچ خطری از نظر جسمی ندارد. داپلر جنین خانگی در صورت استفاده بیش از حد به طور بالقوه می تواند آسیب برساند و توسط FDA3 توصیه نمی‌شود. استفاده از مانیتور جنین معمولاً در بیمارستان یا عمل پزشکی محدود می‌شود. با استفاده از هر یک از این ابزارها، در صورتی که ضربان قلب جنین خود را نشنوید و یا نتوانید آن را پیدا کنید، احتمال بالقوه آسیب‌های روحی یا روانی وجود دارد. این ممکن است بی ضرر به نظر برسد، اما می تواند باعث ایجاد استرس نابجا شود که در بارداری برای شما خوب نیست.  گوش دادن به ضربان قلب جنین شما می تواند برای بسیاری از والدین راحت باشد. بعضی اوقات ممکن است بخواهید سعی کنید بین بازدیدهای مراقبت های دوران بارداری به حرف های جنین گوش دهید. با پزشک خود در مورد ایمنی و دقت روشهای موجود صحبت کنید تا بیش از حد لازم اضطراب در خود ایجاد نکنید.

دسترسی سریع

سوالات متداول

آیا هوم کا مجوزهای لازم را برای انجام خدمات مراقبت، درمان و آزمایش در منزل در اختیار دارد؟
بله. نام شرکت ما سفیران سلامت سپینود است و با برند هوم‌کا در حال فعالیت هستیم. مجوز مورد نیاز برای انجام چنین فعالیت‌هایی «مجوز ارائه خدمات و مراقبت‌های بالینی در منزل» است که مجموعه‌‌ی هوم‌کا آن را کسب کرده است.
برای ثبت درخواست و کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات هوم کا باید چه کاری انجام دهم؟
شما می‌توانید از طریق دکمه‌ی ثبت رایگان درخواست یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ با ما در ارتباط باشید.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.