مراقبت از بیمار
خانه
مقالات
مراقبت از بیمار

مراقبت از بیمار

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1403/05/03
مراقبت از بیمار و الزامات آن را بهتر بشناسیم.
در برخی از شرایط مانند سن بالای بیمار و بروز برخی بیماری‌های خاص، مراقبت از بیمار در خانه بسیار کارآمدتر از حضور بیمار در فضای بیمارستان است. مجموعه هوم کا آماده ارائه خدمات مراقبت توسط پرستاران با‌تجربه خود است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در هوم کا تماس بگیرید.

 بنر عدم ارائه خدمت

مراقبت از بیمار عبارت است از ارائه خدمات بهداشت و درمانی به بیمار جهت ارتقای سطح زندگی بیماران در منزل.  در این سیستم بیمار تحت نظارت پرستار و یا مراقب بیمار در محل زندگی از این خدمات بهره‌مند می‌شود. 
مهم ترین هدف مراقبت از بیمار ارائه خدمات به بیمار در راستای کمک به توانمندسازی وی در زندگی شخصی است. این امر با ارائه خدمات مراقبتی به صورت کوتاه مدت و یا طولانی مدت صورت می‌گیرد. 
در حالی که خدمات پرستاری توسط فردی ارائه می‌شود که دوره آموزش پرستاری را طبق ضوابط شوراي عالي در يكي از دانشكده‌هاي مصوب شوراي گسترش دانشگاه‌ها گذارنده باشد. هزینه پرستار بیمار نسبت به مراقب ساده بیمار بیشتر است و در بیشتر موارد خدمات پرستاری به صورت ساعتی و یا شیفتی ارائه می‌شود. استفاده از خدمات این چنینی سبب می شود تا در صورت بروز مشکل برای بیمار، شرایط حضور پزشک در منزل بر بالین بیمار سریع تر و راحت تر فراهم شود. از سوی دیگر برای انجام امور پرستاری تخصصی که در درمان و بهبودی بیمار تاثیر بسیاری دارد، پرستار در منزل بسیار کمک کننده خواهد بود.
با توجه به این که مراقبت از بیمار برای اغلب خانواده‌ها یک چالش بسیار مهم است در این مقاله به چگونگی مراقبت از بیمار توسط مراقب ساده بیمار می‌پردازیم. اما از آن جایی که مراقب ساده بیمار در بیشتر موارد با نام پرستار بیمار نیز شناخته می‌شود ما نیز در این مطلب از کلمه پرستار به جای مراقب استفاده می‌کنیم. 

مراقبت از بیمار

 

شرایط مراقبت از بیمار در منزل

مراقبت از بیمار در منزل نسبت به مراقبت از بیمار در محیط بیمارستانی دارای مزایای بسیار زیادی است. یکی از مهم‌ترین فواید استخدام پرستار بیمار این است که بیمار با توجه به این که در منزل خود مراقبت می‌شود احساس امنیت و آرامش بیشتری دارد. از طرف دیگر شلوغی و آلودگی محیط بیمارستان ممکن است باعث بروز برخی از مشکلات جدی شود.
یکی از مهم‌ترین شرایط مراقبت از بیمار در منزل این است که یک فرد وظیفه مراقبت از فرد بیمار را به عهده بگیرد. از آن جایی که این امکان برای تمام خانواده‌ها فراهم نیست، بهترین گزینه پیش رو استخدام پرستار بیمار است.
پرستار بیمار با توجه به این که در زمینه مراقبت از بیمار دارای تجربه و تخصص کافی است می‌تواند در کنار حفظ شرایط سلامتی بیمار باعث بهبود عملکرد وی شود.
البته توجه به این نکته حائز اهمیت است، درصورتی که بیمار به علت اختلالات حرکتی و معلولیت نیازمند خدمات درمانی مانند فیزیوتراپی در منزل و کار درمانی در منزل باشد، این خدمات باید توسط پرستار یا نرس (که تحصیلات دانشگاهی در رشته پرستاری دارند) در منزل ارائه شود.

مراقبت از بیمار

 

مراقبت شبانه روزی از بیمار در خانه

مراقبت از بیمار با توجه به شرایط بیمار می‌تواند ساعتی، شیفتی و یا به صورت شبانه روزی باشد. در اغلب موارد پرستار شبانه روز بیمار  جهت مراقبت از سالمند بیمار نیاز است. اما خدمات مراقبت از بیمار در منزل به تمام گروه‌های زیر ارائه می‌شود:

✔ مراقبت شبانه روزی از معلولان ذهنی و حرکتی

✔ مراقبت از کودکان بیمار

✔ مراقبت از بیمارانی که دارای محدودیت حرکتی هستند (به عنوان مثال بیماران نخاعی)

وظایف پرستار شبانه روزی شامل مراقبت از بیمار، استحمام بیمار و رسیدگی به نظافت شخصی، پیگیری وضعیت درمانی بیمار، دادن داروهای بیمار مطابق با دستور پزشک، کمک به حرکت بیمار و ... است. البته این وظایف با توجه به شرایط سلامتی بیمار می‌تواند تغییر پیدا کند. 
پرستار بیمار شبانه‌ روز با توجه به آن که وقت زیادی را با بیمار سپری می‌کند باید سعی کند تا نیازهای بیمار را به درستی بشناسد و برای رفع آن‌ها تلاش کند. از طرف دیگر پرستار شبانه روزی باید فردی صبور و با تجربه باشد تا بتواند در شرایط بحرانی اقدام به تصمیم گیری‌های صحیح بکند. 

در صورت عود کردن علائم بیماری در فرد، امکان انجام آزمایش در منزل برای فرد بیمار مهیا می‌گردد و دیگر نیازی به خروج بیمار از منزل برای انجام آزمایش نخواهد بود.

 

مزایای مراقبت از بیمار در محل 

مهم‌ترین مزیت مراقبت از بیمار فراهم کردن احساس آرامش و امنیت برای بیمار است. از طرف دیگر با توجه به این که پرستار وظیفه مراقبت از یک نفر را بر عهده دارد، کیفیت مراقبت از بیمار به طور چشم‌گیری افزایش پیدا می‌کند. کاهش هزینه‌های درمان نسبت به هزینه مراقبت از بیمار در بیمارستان از دیگر مزایای مراقبت از بیمار در منزل است.
همچنین با توجه به این که رفت و آمد و آلودگی در محیط منزل نسبت به بیمارستان کم است خطر ابتلا به عفونت‌های بیمارستانی نیز کاهش پیدا می‌کند. مراقبت از بیمار در منزل باعث اطمینان خاطر خانواده بیمار نیز می‌شود زیرا خانواده بیمار می‌توانند به صورت مستقیم پروسه بهبودی بیمار را پیگیری کنند. 

مراقبت از بیمار

 

هزینه مراقبت از بیمار در منزل

هزینه خدمات مراقبت پرستاری از بیمار در منزل به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. در صورتی که بیمار نیاز به دریافت خدمات تخصصی پرستاری داشته باشد، پرستار به محل زندگی بیمار اعزام میشود. اما در صورتی که بیمار نیازمند دریافت خدمات مراقبتی باشد مراقب ساده برای بیمار انتخاب می‌شود که نسبت به پرستار قیمت پایین‌تری دارد.
از طرف دیگر با توجه به این که مراقبت بیمار به صورت شیفتی، ساعتی و یا شبانه روزی خدمات خود را ارائه می‌دهد، هزینه مراقبت از بیمار تعیین می‌شود. شرح وظایف پرستار بیمار نیز از دیگر موارد تاثیرگذار در قیمت و دستمزد پرستار بیمار در منزل است. یکی از مهم‌ترین مزایای استخدام پرستار از مجموعه هوم کا این است که تعرفه دستمزد پرستار بیمار مطابق با قیمت تصویب شده از سمت نهادهای نظارتی مربوطه است. به همین علت پرستار بیمار نمی‌تواند پس از مدتی انجام وظیفه بدون هماهنگی با مرکز درخواست افزایش حقوق داشته باشد. شما می‌توانید با تماس با مشاوران هوم کا درباره قیمت مراقبت از بیمار اطلاعات لازم را کسب کنید. مجموعه هوم‌کا با بررسی شرایط و محل زندگی بیمار توسط کارشناس و در نظر گرفتن بودجه شما بهترین پرستار بیمار را برای مراقبت از بیمار اعزام می‌کند. 
 

مراقبت از بیمار در محل با مجموعه هوم‌کا

همان گونه که عنوان شد، مراقبت از بیمار در منزل از اهمیت بالایی برخوردار است و مزایای فراوانی دارد. اما این مزایا تنها مشمول افراد و خانواده‌هایی می‌شوند که از یک مجموعه‌ی معتبر اقدام به استخدام پرستار نموده باشند.

برای مراقبت از بیمار با پرستاران مجموعه هوم‌کا، کافیست تا با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید. پرستاران مجموعه بر اساس اطلاعات و شرایط بیمار، پرستار بیمار مناسب را به سوی محل اعزام می‌کنند.

دسترسی سریع

سوالات متداول

از کجا بدانم که پرستار قابل اعتماد است؟
پرستاران ما جزو پرستاران متخصص و دوره‌‌دیده در این زمینه هستند و هوم کا پیشینه و مشخصات شخصیتی همه‌ی پرستاران‌مان را بررسی می‌کند. بنابراین در این زمینه جای نگرانی نیست.
خدمت پرستار در منزل چگونه ارائه می‌شود؟
پرستار در منزل با توجه به شرایط بیمار می‌تواند ساعتی، شیفتی و یا به صورت شبانه روزی ،‌ خدمات ارائه دهد.
خدمت مراقبت از بیمار در منزل مناسب چه کسانی است؟
مراقبت از بیمار در منزل به تمام گروه‌های زیر ارائه می‌شود: ✔ مراقبت شبانه روزی از معلولان ذهنی و حرکتی ✔ مراقبت از کودکان بیمار ✔ مراقبت از بیمارانی که دارای محدودیت حرکتی هستند (به عنوان مثال بیماران نخاعی)
وظایف پرستار شبانه روزی در منزل چیست؟
وظایف پرستار شبانه روزی شامل مراقبت از بیمار، استحمام بیمار و رسیدگی به نظافت شخصی، پیگیری وضعیت درمانی بیمار، دادن داروهای بیمار مطابق با دستور پزشک، کمک به حرکت بیمار و ... است. البته این وظایف با توجه به شرایط سلامتی بیمار می‌تواند تغییر پیدا کند.
خدمت پرستار در منزل هوم‌کا چه شهرهایی را پوشش می‌دهد؟
در حال حاضر ساکنین استان تهران، کرج و حومه و مشهد می‌توانند از خدمات این مجموعه استفاده کنند.

پرسش و پاسخ با پزشک

Loading...
Loading...
دوست دارید درباره فاکتور CBC بیشتر بدانید؟
برای دریافت فایل راهنما، کافیست اطلاعات زیر را وارد نمایید.
request
دانلود فایل
interpretation-icon

تفسیر رایگان CRP

mg/L