متخصص چشم در منزل
خانه
مقالات
متخصص چشم در منزل

متخصص چشم در منزل

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1403/02/30
متخصص چشم در منزل
هوم‌کا مجموعه‌ای است که با هدف ارائه خدمات باکیفیت مراقبت و سلامت به افراد شکل گرفت که یکی از این خدمات ویزیت توسط متخصص چشم در منزل است. این خدمات به شما کمک می‌کند در صورتی که نیاز دارید توسط یک متخصص چشم ویزیت شوید و به دلایلی نمی‌توانید از خانه خارج شوید توسط پزشک در منزل ویزیت شوید.

عدم ارائه خدمت

چشم‌پزشکی مطالعه بیماری‌های پزشکی مربوط به چشم است. متخصصان چشم، پزشکانی هستند که در زمینه درمان پزشکی و جراحی چشم تخصص دارند. در صورت مشاهده علائم آب‌مروارید، عفونت چشم، مشکلات عصب بینایی یا سایر بیماری‌های چشمی، لازم است به چشم‌پزشک مراجعه کنید. همچنین، ازآنجایی‌که متخصصان چشم، پزشک هستند می‌توانند برخی اوقات بیماری دیگری را که مستقیما با چشم ارتباط ندارد تشخیص دهند و بیمار را برای درمان به پزشکی مناسب ارجاع دهند.
اگر علائمی مرتبط با چشمان خود مشاهده کرده‌اید که این علائم شما را نگران کرده است لازم است توسط متخصص چشم ویزیت شوید. همچنین، در صورتی که به دلایلی نمی‌توانید از خانه خارج شوید می‌توانید از خدمات ویزیت توسط متخصص چشم در منزل بهره‌مند شوید. برای درخواست خدمات تخصصی در منزل می‌توانید با شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ تماس بگیرید یا بر روی دکمه ثبت رایگان درخواست کلیک کنید.

 

پزشک متخصص چشم در منزل چه بیماری هایی را درمان می‌کند؟

چشم‌پزشکان وظیفه تشخیص، پیشگیری و درمان تقریبا همه بیماری‌های چشمی و مسائل بینایی را بر عهده دارند. در ادامه با برخی از بیماری‌هایی که این پزشکان درمان می‌کنند و بر آن‌ها نظارت دارند آشنا می‌شوید:

✔ بیماری گلوکوم (آب سیاه)

✔ بیماری‌های شبکیه، مانند تخریب ماکولا و رتینوپاتی دیابتی

✔ آب‌مروارید

✔ موارد مربوط به کودکان یا بیماری‌های چشم در کودکان

✔ مواردی با علل عصب شناختی مانند مشکلات عصب بینایی، حرکات غیرطبیعی چشم، دوبینی و برخی از انواع کم شدن بینایی

✔ مواردی شامل اقدامات پیچیده جراحی، مانند جراحی ترمیمی یا ترمیم پیشرفته بینایی

گذشته از مراقبت از چشم و بینایی، ممکن است آموزش پزشکی چشم‌پزشک نیز او را قادر به مشاهده علائم بیماری‌هایی کند که مستقیما به چشم ارتباط ندارند. در چنین مواردی، متخصص چشم می‌تواند فرد را برای درمان مناسب به پزشکی دیگر ارجاع دهد. همچنین، بسیاری از متخصصان چشم در انواع تحقیقات علمی با تمرکز بر علل مشکلات بینایی و همچنین درمان این مشکلات مشارکت دارند.

 

پزشک متخصص چشم در منزل از چه تست هایی استفاده می‌کند؟

پزشک متخصص چشم برای معاینه چشم و تشخیص مشکل، یک سری آزمایش را انجام می‌دهد که این آزمایشات عبارت‌اند از:

آزمون حدت بینایی: استفاده از نمودار چشم یا ابزارهای دیگر برای ارزیابی بینایی شما و مقایسه آن با استاندارد طبیعی بینایی

انکسارسنجی: با این تست، شماره دقیق چشم شما توسط پزشک متخصص چشم تعیین می‌شود. او دستگاهی به نام فوروپتر در را در جلوی چشم شما قرار می‌دهد و یا تعویض عدسی‌های دستگاه از شما می‌پرسد که با کدام عدسی بهتر می‌بینید. درنتیجه بهترین عدسی برای شما انتخاب می‌شود.

معاینه عملکرد مردمک: در این معاینه شکل ، اندازه و شدت واکنش مردمک ارزیابی می‌شود (اغلب با آزمایش چراغ‌قوه تابنده که برای ارزیابی پاسخ عصب بینایی استفاده می‌شود).

آزمایش حرکات چشمی: این آزمایش، قدرت عضلات چشم شما را اندازه‌گیری می‌کند، به این صورت که معمولا پزشک از شما می‌خواهد که با چشم‌های خود انگشت در حال حرکت او را دنبال کنید.

آزمایش میدان دید: این آزمایش، بینایی محیطی شما را بررسی می‌کند و از شما می‌خواهد تعداد انگشتان دستی که خارج از میدان دید مرکزی شماست را بشمارید.

معاینه با دستگاه اسلیت: این معاینه با استفاده از یک میکروسکوپ دوچشمی انجام می‌شود. متخصص چشم از طریق آن، ساختمان چشم شما را بزرگنمایی و بررسی می‌کند.


علاوه بر این معاینه‌های اولیه چشم، متخصص چشم در منزل ممکن است درخواست تست‌های تخصصی‌تری را نیز داشته باشد که در برخی از آن‌ها نیاز به تکنسینی آموزش‌دیده وجود دارد. برخی از این معاینات تخصصی چشم عبارت‌اند از:

تونومتری اپلاناسیون (Applanation tonometry): روشی است که در آن با استفاده از تونومتری برای اندازه‌گیری میزان فشار موردنیاز برای صاف کردن ناحیه‌ای از قرنیه استفاده می‌شود.

توپوگرافی قرنیه: در این روش، نقشه توپوگرافی قرنیه با استفاده از دستگاه تصویربرداری رایانه‌ای غیرتهاجمی ایجاد می‌شود.

سونوگرافی چشم: یک روش تصویربرداری غیرتهاجمی است که با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا یک تصویر زنده از ناحیه داخلی شما ایجاد می‌کند.

آنژیوگرافی فلورسین: در این روش، از یک رنگ فلورسنت و یک دوربین تخصصی برای ارزیابی گردش خون در چشم استفاده می‌شود.

توموگرافی انسجام نوری: یک روش تصویربرداری است که در آن از امواج نور برای ایجاد تصاویر دوبعدی و سه‌بعدی از ناحیه داخلی چشم استفاده می‌شود.

 

پزشک متخصص چشم در منزل از چه روش هایی استفاده می‌کند؟

بیشتر چشم‌پزشکان برای انجام طیف وسیعی از اقدامات پزشکی و جراحی آموزش‌دیده و دارای مجوز هستند. روش‌هایی که یک چشم‌پزشک مرتبا انجام می‌دهد به عوامل مختلفی ازجمله زمینه‌ای که پزشک در آن حرفه‌ای است و تخصص دارد بستگی دارد. برخی از معمول‌ترین اقدامات روزمره که یک چشم‌پزشک انجام می‌دهد شامل تشخیص بیماری‌های خفیف چشم و بینایی و نظارت بر آن‌ها است. 
همچنین، متخصصان چشم برای تجویز عینک و لنزهای تماسی برای اصلاح مشکلات بینایی نیز وقت می‌گذارند. چشم‌پزشکانی که فوق تخصص دارند معمولا عمل‌های کوچک‌تری را به صورت روزانه انجام دهند و در عوض بر روی درمان یک بیماری یا چند مورد مرتبط تمرکز کنند. متخصصان چشم‌پزشکی که فوق تخصص دارند معمولا از روش‌های جراحی زیر استفاده می‌کنند:

✔ تشخیص و نظارت بر بیماری‌های متوسط تا شدید چشم

✔ عمل جراحی آب‌مروارید

✔ جراحی گلوکوم

✔ جراحی انکساری برای اصلاح بینایی

✔ درمان سرطان

✔ جراحی ترمیمی برای ترمیم آسیب‌ها یا ناهنجاری‌های هنگام تولد، مانند لوچی

✔ عفونت یا انسداد مزمن یا شدید مجاری اشک

✔ برداشتن نئوپلاسم (تومور، کیست یا جسم خارجی)

✔ نظارت یا مشاوره در مورد مشکلات چشم ناشی از بیماری‌های دیگر مانند رتینوپاتی دیابتی یا بیماری‌های سیستم ایمنی

✔ تزریق در اطراف چشم و صورت برای تغییر عملکرد و شکل ظاهری صورت

✔ ترمیم شبکیه‌های پاره یا جداشده

✔ پیوند قرنیه

 

چه زمانی لازم است توسط پزشک متخصص چشم در منزل ویزیت شوید؟

بسیاری از افراد زمانی که علائم مزمن یا شدید بینایی با علائم بیماری چشم را تجربه می‌کنند به متخصص چشم مراجعه می‌کنند. اگر شما نیز چنین علائمی را تجربه کرده‌اید و می‌خواهید به چشم‌پزشک مراجعه کنید می‌توانید از امکان ویزیت توسط متخصص چشم در منزل بهره‌مند شوید. در ادامه به برخی از علائمی اشاره شده است که نشان‌دهنده لزوم ویزیت شما توسط متخصص چشم است.

✔ برآمده شدن چشم‌ها

✔ کاهش بینایی، کج و معوج دیدن اشیا، انسداد بینایی و دوبینی

✔ افزایش اشک

✔ ناهنجاری‌ها یا مشکلات پلک

✔ دیدن دایره‌های رنگی یا هاله اطراف چراغ‌ها

✔ انحراف چشم‌ها

✔ رشته‌ها یا حلقه‌های سیاه در میدان دید به نام لکه‌های شناور چشمی

✔ مشاهده چشمک‌های نور

✔ قرمزی چشم بدون دلیل

✔ از دست دادن بینایی محیطی


در صورتی که علائم زیر را تجربه می‌کنید لازم است فورا توسط متخصص چشم در منزل ویزیت شوید:

✔ از دست دادن یا تغییرات ناگهانی بینایی

✔ درد ناگهانی یا شدید چشم

✔ آسیب‌دیدگی چشم


همچنین، در صورتی که به بیماری‌هایی دچار باشید که می‌توانند خطر ابتلا به مشکلات بینایی را به همراه داشته باشند لازم است به چشم‌پزشک مراجعه کنید. این بیماری‌ها عبارت‌اند از:

✔ فشارخون بالا

✔ دیابت

✔ سابقه خانوادگی بیماری‌های چشمی

✔ HIV

✔ اختلالات تیروئید

متخصصان توصیه می‌کنند که افراد تا قبل از ۴۰ سالگی به متخصص چشم حداقل یک‌بار مراجعه کنند تا پزشک بتواند برای آن‌ها یک پرونده مشخصات اولیه ثبت کند. این امر به پزشک شما کمک می‌کند که تغییرات ظریف چشم یا بینایی شما را ردیابی کند. لازم است بدانید حتی افراد سالم نیز ممکن است ناگهان دچار مشکلات چشم شوند.

 

دیگر متخصصانی که با پزشک متخصص چشم همکاری دارند

برخلاف پزشکان چشم، متخصصان بینایی‌سنجی و عینک‌سازی، پزشک نیستند. با این حال، هر سه این متخصصان به صورت مجزا و با همکاری یکدیگر و معمولا در یک مطب مشترک کار می‌کنند. اپتومتریست‌ها یا متخصصان بینایی‌سنجی، مراقبت‌های اولیه بینایی را ارائه می‌دهند. آن‌ها دارای مدرک بینایی‌سنجی هستند. بیشتر متخصصان بینایی‌سنجی:

✔ آزمایش‌های بینایی و معاینات چشم را انجام می‌دهند

✔ لنزهای اصلاحی تجویز می‌کنند

✔ به مدیریت تغییرات بینایی و نظارت بر آن کمک می‌کنند

✔ علائم بیماری‌هایی مانند گلوکوم و آب‌مروارید که نیاز به مراقبت‌های چشم‌پزشکی دارند را تشخیص دهید

✔ برای کمک به مدیریت برخی بیماری‌ها دارو تجویز می‌کنند

متخصصین عینک‌سازی، نوعی تکنسین مراقبت‌های بهداشتی هستند. آن‌ها به‌طور ویژه برای کمک به طراحی، تایید، انتخاب یا تناسب دستگاه‌های دید اصلاحی ازجمله لنزهای تماسی، عینک و قاب آن، آموزش‌دیده‌اند. این متخصصان نمی‌توانند بیماری‌ها را تشخیص دهند یا درمان کنند و لازم است تجویزها و دستورالعمل‌های متخصصین چشم‌پزشکی و اپتومتریست‌ها را دنبال کنند. برخی دیگر از متخصصانی که با چشم‌پزشک و بینایی سنج همکاری می‌کنند عبارت‌اند از:

دستیاران چشم‌پزشکی: این تکنسین‌ها آزمایش‌های مختلفی را انجام می‌دهند و به چشم‌پزشکان کمک می‌کنند.

تکنسین‌های چشم: این دستیارهای پزشکی بسیار آموزش‌دیده و باتجربه هستند و به چشم‌پزشکان در انجام آزمایشات پیچیده‌تر و جراحی‌های کوچک مطب کمک می‌کنند.

تصویربردار چشم: این متخصصان از دوربین‌های ویژه و روش‌های عکاسی برای تصویربرداری از چشم استفاده می‌کنند که به ثبت شرایط چشم کمک می‌کند.

پرستار چشم: این متخصصان مراقبت‌های بهداشتی، آموزش‌های تخصصی پرستاری دیده‌اند و می‌توانند به چشم‌پزشکان در انجام کارهای فنی مانند کمک به جراحی‌ها یا تزریق داروها کمک کنند.

 

مزایای ویزیت توسط متخصص چشم در منزل

همان‌طور که مطرح شد متخصص چشم می‌تواند بسیاری از مشکلات بینایی را تشخیص دهد و درمان کند. در صورت وجود برخی علائم لازم است به چشم‌پزشک مراجعه کنید که در این موارد ویزیت توسط متخصص چشم در منزل می‌تواند مزایای بسیار زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. در ادامه با این مزایا آشنا می‌شوید.

۱. در وقت و انرژی شما صرفه‌جویی می‌شود
زمانی که متخصص چشم در منزل شما حضور پیدا می‌کند دیگر لازم نیست برای ویزیت شدن ساعت‌ها در ترافیک و همچنین اتاق انتظار برای رسیدن نوبت خود بمانید. این امر به شما کمک می‌کند که مطابق با برنامه خود ارزیابی پزشکی لازم را دریافت کنید و درنتیجه هم در وقت و هم در انرژی شما صرفه‌جویی شود.

۲. امنیت بیشتری دارد
زمانی که پزشک به منزل شما مراجعه می‌کند شما دیگر نگرانی‌ای از بابت مبتلا شدن به بیماری‌های واگیردار نخواهید داشت، به خصوص در شرایط امروزی که ویروس کرونا شیوع بسیار گسترده‌ای پیدا کرده است. همچنین، افرادی که با هوم‌کا در ارائه خدمات همکاری می‌کنند تمام سعی‌شان بر این است که کمترین تماس را با وسایل منزل شما داشته باشند.

۳. بررسی‌ها دقیق‌تر انجام می‌شوند
هنگامی‌که متخصص چشم در منزل شما برای انجام ویزیت حاضر می‌شود فرصت بیشتری برای ارزیابی شرایط شما دارد. در این موقعیت، شما تنها بیمار پزشک هستید و بنابراین او نیز می‌تواند تمرکز بیشتری بر وضعیت و شرح‌حالی که ارائه می‌دهید داشته باشید. این امر موجب می‌شود که نتایج بهتری نیز برای درمان دریافت کنید.

۴. راحت‌تر است
بسیاری از افرادی که لازم است به متخصص چشم مراجعه کنند افرادی هستند که سن بالایی دارند و به دلیل محدودیت‌های حرکتی و ناتوانی‌ها مراجعه به مطب پزشک می‌تواند برای این افراد دشوار باشد. درنتیجه ویزیت توسط متخصص چشم در منزل، آن‌ها آسایش و راحتی بیشتری خواهند داشت و همچنین از سلامت آن‌ها نیز مراقبت بیشتری می‌شود. در شرایط دیگر نیز مطمئنا استراحت کردن در فضای راحت خانه برای رسیدن پزشک، راحت‌تر از رفت‌وآمد طولانی به مطب و ساعت‌ها منتظر ماندن برای رسیدن به نوبت است.

 

هوم‌کا چگونه می‌تواند در زمینه خدمات ویزیت توسط متخصص چشم در منزل به شما کمک کند؟

هوم‌کا مجموعه‌ای است که با هدف ارائه خدمات باکیفیت مراقبت و سلامت به افراد شکل گرفته است. این خدمات به شما کمک می‌کند در صورتی که نیاز دارید توسط یک متخصص چشم ویزیت شوید و به دلایلی نمی‌توانید از خانه خارج شوید توسط پزشک در منزل ویزیت شوید و محدودیت‌ها باعث به خطر افتادن سلامتی شما نشوند.
در حال حاضر، خدمات هوم‌کا در استان‌های تهران، البرز و مشهد ارائه می‌شوند و هوم‌کا امیدوار است که در آینده بتواند این خدمات را در استان‌های دیگر ایران نیز ارائه دهد. در این مجموعه تلاش شده است که تعرفه‌ها و قیمت‌ها کاملا استاندارد و معقول باشند که برای آگاهی از این موضوع می‌توانید درخواست خود را به صورت رایگان در هوم‌کا ثبت کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.
همان‌طور که مطرح شد، خدمات ویزیت توسط متخصص چشم در منزل می‌تواند مزایای بسیار زیادی داشته باشد و موجب شود که بتوانید مراقبت بهتری از سلامت خود فراهم کنید. 

 

دسترسی سریع

سوالات متداول

گلوموم چیست؟
فشار بالای چشم منجر به اختلال در خون رسانی در عصب و فیبرهای عصب بینایی خواهد شد. به این ترتیب گلوکوم یا آب سیاه چشم بروز می کند.
آیا گلوکوم درمان می شود؟
اگر عصب چشم آسیب شدید دیده باشد، راه موثری برای درمان گلوکوم وجود ندارد. اما می‌توان با روش های پزشکی روند بیماری را کند کرد.
آیا دیابت می‌تواند منجر به گلوکوم شود؟
دیابت یکی از فاکتورهای بروز این بیماری است. به همین دلیل افراد دیابتی باید بیشتر مراقب باشند.
آیا گلوکوم همان آب مروارید است؟
خیر. این دو بیماری با یکدیگر متفاوت هستند.
آیا اختلالات تیروئیدی منجر به بروز گلوکوم می‌شوند؟
بله. افرادی که به اختلالات تیروئیدی مبتلا هستند، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.

پرسش و پاسخ با پزشک

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.
دوست دارید درباره فاکتور CBC بیشتر بدانید؟
برای دریافت فایل راهنما، کافیست اطلاعات زیر را وارد نمایید.
request
دانلود فایل
interpretation-icon

تفسیر رایگان CRP

mg/L