کاردرمانی بیش فعالی
خانه
مقالات
کاردرمانی بیش فعالی

کاردرمانی بیش فعالی

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1401/03/01
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
خدمات کاردرمانی بیش فعالی در منزل را از هوم کا بخواهید.
خدمات کاردرمانی بیش فعالی در منزل برای کودکانی است که طبق تجویز پزشک باید این دوره درمانی را بگذرانند و ترجیح می دهند این خدمت را در منزل دریافت کنند. در این مقاله ضمن آشنایی با این خدمت، با نحوه ارائه خدمت کاردرمانی در منزل در مجموعه هوم کا آشنا خواهید شد.

عدم ارائه خدمت

خدمت

قیمت (تومان)

کار درمانی

۲۵۰,۰۰۰ - ۲۰۰,۰۰۰

آیا فکر می‌کنید کودکتان بیش فعال است؟ اگر کودک شما مبتلا به بیش فعالی است، جلسات کاردرمانی در منزل می تواند برای رشد او بسیار مفید باشد. ادامه مطلب را بخوانید تا بفهمید چگونه می توانیم به کودک شما کمک کنیم.

 

بیش فعالی یا اختلال کم توجهی چیست ؟   

 این که فرزند شما گهگاهی تکالیف مدرسه را فراموش کند، سر کلاس حواس پرت باشد یا بدون فکر کردن کاری را انجام بدهد عادی است. اما بی توجهی ، تحریک پذیری و بیش فعالی نشانه هایی از اختلال کمبود توجه-بیش فعالی (ADHD) هستند که گاهی به عنوان اختلال کمبود توجه یا ADD شناخته می شوند. 
اختلال کمبود توجه-بیش فعالی یا ADHD نوعی اختلال رشد عصبی است که معمولاً در اوایل کودکی، معمولاً قبل از هفت سالگی بروز می کند.
بیش فعالی کنترل پاسخ های ناخودآگاه نسبت به عوامل گوناگون را برای کودکان دشوار میکند. این پاسخ ها میتوانند شامل جنب و جوش ،حرف زدن و یا هر چیز دیگری که جلب توجه کند باشد.
 همه ما کودکانی را می‌شناسیم که نمی‌توانند اصلا یک جا بنشینند ، و به نظر می‌رسد که هرگز هیچ حرفی را گوش نمی‌دهند . مهم نیست که به آنها چه می‌گویید آنها رفتاری غلط در شرایط نامناسب دارند.  گاهی این کودکان به عنوان دردسر ساز، تنبل و یا نامنظم و غیر قابل کنترل شناخته می‌شوند. این کودکان احتمالا بیش فعال هستند .

 

آیا رفتار کودک عادی است؟ یا کودک بیش فعال است؟

تشخیص تفاوت بین بیش فعالی و رفتار طبیعی کودکان دشوار است.  اگر کودکتان علائم کمی از بیش فعالی دارد و آنها فقط گاهی بروز میکنند، احتمالا کودکان عادی است. ولی اگر کودکتان علائم زیادی از بیش فعالی دارد و آنها در شرایط مختلف مانند خانه، مدرسه و هنگام بازی ظاهر میشوند لازم است نگاهی دقیق تر به این موضوع داشته باشید .
زندگی با فرزند دارای ADHD می تواند خسته کننده و پرتلاطم باشد ، اما به عنوان والدین می توانید کارهای زیادی برای کنترل علائم، غلبه بر چالش های روزانه و ایجاد آرامش بیشتر برای خانواده خود انجام دهید.

 

کاردرمانی بیش فعالی در چه زمینه هایی به کودکان کمک می‌کند؟ 

در هوم‌کا ما با والدین و معلمان کار می‌کنیم و راهکارهایی را برای کمک به کودکان مبتلا به ADHD یا اختلال کمبود توجه-بیش‌فعالی هستند در مدیریت زندگی روزمره ارائه می دهیم.
ما به کودکان مبتلا به بیش‌فعالی در موارد زیر کمک می کنیم:

✔ سازماندهی و برنامه ریزی
✔ مشکلات پردازش حسی
✔ پرورش مهارت های خودتنظیمی
✔ بهبود مهارت های حرکتی ظریف و بنیادی
✔ ایجاد استقلال در کارهای روزمره

بگذارید کمی دقیق تر به این پنج حوزه بپردازیم تا ببینیم چگونه می توانیم در کاردرمانی که به کودکان کمک می کند به کودک شما کمک کنیم.

۱. سازماندهی و برنامه ریزی
ما با کودکان کار می کنیم تا وظایف را به مراحل کوچک و قابل دستیابی تقسیم کنیم. این باعث می شود که آنها به علت اینکه نمی‌دانند از کجا شروع کنند احساس شکست در برابر  انجام آن کار نکنند.
 کارها می توانند کارهای ساده ای مانند مدیریت تکالیف روزمره ، انجام یک تکلیف یا تنظیم جدول برنامه هفتگی آنها باشند. ما متوجه شده‌ایم که استفاده از اطلاعات بصری بهترین راه برای کمک به کودکان مبتلا به اختلال کمبود توجه-بیش‌فعالی است. به عنوان مثال ، ممکن است از نمودارهای تصویری ساده، یادداشت‌های رنگی برچسبی، کدگذاری رنگی و یا چک لیست استفاده کنیم.

۲. مشکلات پردازش حسی
مطالعات نشان داده است كه ۴۰٪ كودكان مبتلا به اختلال کمبود توجه-بیش‌فعالی دارای اختلال پردازش حسی نیز هستند. کودکان مبتلا به اختلال پردازش حسی (SPD) ممکن است بیش از حد یا کمتر ار حالت عادی به اطلاعات حسی واکنش نشان دهند. آنها ممکن است اطلاعات حسی را به درستی تفسیر نکنند یا دارای یک اختلال حرکتی مبتنی بر حس باشند.
 ما به عنوان کاردرمانگر ، با کودکان مبتلا به SPD کار می کنیم تا پاسخ های مناسب به احساس را از راه های فعال ، هدفمند و سرگرم کننده ایجاد کنیم تا کودک بتواند کارهای روزمره خود را در خانه و مدرسه به پایان برساند.
 ما همچنین استراتژی هایی برای والدین جهت کمک به مدیریت رفتار فرزندانشان در خانه و معلمان برای مدیریت رفتار کودک در کلاس ارائه می دهیم. 

۳. ایجاد مهارت های خودتنظیمی
خودتنظیمی به این معنی است که ما قادر به تنظیم احساسات و رفتارهای خود هستیم. کودکی که خودتنظیمی ضعیفی دارد ممکن است در یک مشکل کوچک دچار نابسامانی شود، مثلا اینکه به او گفته شود وقتی خانواده بیرون می رود مجبور است دیگر با اسباب بازی مورد علاقه خود بازی نکند. در کاردرمانی که به کودکان کمک می‌شود تا مهارت خود تنظیمی را برای تنظیم عواطف و رفتارشان را بیاموزند. 
برای آموزش ممکن است از  ابزار تصویری Zones of Regulation استفاده شود که به چهار ناحیه رنگی مختلف تقسیم شده است که هر یک احساس متفاوتی را نشان می دهند. به عنوان مثال، منطقه آبی به عنوان منطقه ای غمگین و خسته دیده می شود و منطقه قرمز هنگامی است که احساس عصبانیت می کنند. به کودکان آموزش داده می شود که احساس خود و منطقه خود را تشخیص دهند. سپس آنها یک سری استراتژی ها را یاد می گیرند که به آنها کمک می کند دوباره به منطقه سبز برگردند، منطقه سبز منطقه زمانی است که آرام هستند ، توجه می کنند و از نظم خوبی برخوردار هستند.
 
۴. مهارت‌های حرکتی ظریف و بنیادی
مهارت‌های حرکتی ظریف عضلات کوچک دست را درگیر می کند. کاردرمانگرها به بهبود مهارت های نوشتاری، گرفتن مداد  قدرت دست، هماهنگی چشم و دست، مهارت انگشت و مهارت های دستی در کودکان کمک می کنند. بهبود مهارت های ظریف می‌تواند به کودک در استفاده از قاشق، کارد و چنگال کمک کند،  همچنین به کودک در بستن بند کفش خود و بهبود خوانایی دستخط کمک می‌کند.
مهارت حرکتی بنیادی یا درشت عضلات بزرگ بدن را به حرکت در می‌آورد مانند پاها، بازوها، گردن و تنه. ما به عنوان کاردرمانگر، به کودکان کمک می کنیم تا از هر دو طرف بدن خود به صورت هماهنگ استفاده کنند، وضعیت اندام خود را کنترل کند، تعادل و مهارت های هماهنگی عمومی خود را بهبود ببخشند. بهبود در این زمینه ها ممکن است به کودکان در انجام فعالیت هایی مانند دوچرخه سواری ، شنا، یا بهبود مهارت های فوتبال و شرکت در ورزش های تیمی کمک کند.

۵. ایجاد استقلال در کارهای روزمره
کاردرمانگرها با کودکان کار می کنند تا بتوانند کارهای متناسب با سن را انجام دهند. این می تواند آماده شدن صبح برای مدرسه ، تهیه میان وعده یا بسته بندی کیف مدرسه باشد. ما در زمینه تجزیه و تحلیل وظایف آموزش دیده ایم که وظایف را به مراحل کوچک و قابل دستیابی تقسیم می کند. به این ترتیب کودک همیشه احساس مثبت و تمایل به تسلط بر وظیفه دارد. ما به عنوان کاردرمانگر، از طیف وسیعی از استراتژی های مختلف برای رشد استقلال در کودکان استفاده می کنیم. اینها ممکن است شامل نمودارهای تصویری ، چک لیست ها ، دستورالعمل های تکراری و تکرارهای زیاد باشد.

اگر فرزند شما مبتلا به بیش فعالی است و احتیاج به حمایت دارد، لطفاً با هوم کا تماس بگیرید تا ببینیم چگونه می توانیم به بهترین شکل به کودک شما کمک کنیم.

 

در طول جلسات کاردرمانی بیش فعالی کودکان چه مراحلی طی می‌شود؟

اولین کاری که کاردرمانگر انجام می دهد ارزیابی کودک شماست. کاردرمانگر معمولاً این کار را با در نظر گرفتن نظرات شما و معلمان فرزندتان انجام می دهند.
در طول ارزیابی ، درمانگر نحوه تأثیر اختلال کمبود توجه-بیش فعالی بر فرزند شما را بررسی می‌کند:

✔ کارهای مدرسه
✔ زندگی اجتماعی
✔ زندگی خانگی

کاردرمانگر همچنین آزمایشاتی برای کشف نقاط قوت و ضعف کودک شما انجام می دهد. سپس کاردرمانگر روش هایی را برای حل این مشکلات پیشنهاد می‌کند.

در طول یک جلسه درمانی، کاردرمانگر و فرزند شما ممکن است فعالیت های زیر را انجام دهند:
✔ بازی هایی مانند گرفتن یا ضربه زدن به توپ برای بهبود هماهنگی بدن 
✔ فعالیت هایی برای رفع خشم و پرخاشگری 
✔ آموزش روش های جدید انجام کارهای روزمره مانند مسواک زدن ، لباس پوشیدن یا تغذیه 
✔ امتحان کردن تکنیک های بهبود تمرکز مانند استفاده از نشانه های دیداری 
✔ تمرین برای بهبود پردازش حسی که می تواند به کودک کمک کند تا برای مدت زمان بیشتری تمرکز خود را حفظ کند.
✔ تمرین دست خط 
✔ تمرین مهارت های اجتماعی 
✔ آموزش استراتژی های خوابیدن برای کاهش فعالیت شبانه و بیداری
✔ مدیریت زمان 
✔ تنظیم روشهایی برای نظم در کلاس و خانه 
✔ ارائه قیاس هایی که به کودک کمک می‌کند بیش فعالی و نحوه کنترل آن را درک کند. به عنوان مثال مقایسه "موتور گرم / موتور سرد" و نحوه خنک کردن موتور گرم.
✔ تعریف داستان های اجتماعی برای کمک به کودک که به چگونگی عمل در موقعیت های خاص کمک می‌کند. مانند شروع ارتباطات اجتماعی با همکلاسی ها 

 

هزینه کاردرمانی بیش فعالی 

کاردرمانی درمانی است که در جلسات متعددی انجام می‌شود و نتیجه می‌دهد. بنابراین هزینه کاردمانی با توجه به نیاز های هر فرد و تعداد جلسات درمانی متفاوت است. برای آگاهی از تعرفه ها با شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ تماس بگیرید.

 

کاردرمانی بیش فعالی با هوم‌کا 

تیم متخصص کاردرمانی کودکان هوم کا در کار با کودکان مبتلا به ADHD / ADD مهارت دارند. ما درک می کنیم که این شرایط به طور متفاوتی بر هر جوان و خانواده تأثیر می گذارد، بنابراین هدف ما ارائه یک رویکرد مشورتی برای کمک به شما در مدیریت زندگی روزمره است. هوم کا خدمات درمانی را در منزل ارائه می‌دهد و ای امر در بهبود اختلال بیش فعالی موثر است زیرا کودک در محل زندگی خود مهارت ها را می‌آموزد. همچنین این کار به والدینی که مشغله کاری زیادی دارند کمک میکند تا بهتر بتوانند زمانشان را مدیریت کنند و از اتلاف وقت خود در راه و یا در نوبت جلوگیری کنند. 
هوم کا با کاردرمانگرانی با تجربه و کارآزموده همکاری میکند و شما می‌توانید از کیفیت خدمات ما مطمئن باشید. 
اگر می‌خواهید بیشتر بدانید که چگونه ما به عنوان متخصص کاردرمانی می توانیم بر مشکلات مرتبط با اختلال بیش فعالی/کمبود توجه غلبه کنیم، با شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ تماس بگیرید تا اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار دهیم.
همچینین برای درخواست خدمات کاردرمانی بیش فعالی در منزل نیز میتوانید با ما تماس بگیرید یا از طریق سایت درخواست خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

دسترسی سریع

سوالات متداول

بیش فعالی یعنی چی؟
بیش‌فعالی یا نقص (‌کمبود) توجه از شایع‌ترین اختلالات روانپزشکی در کودکان به‌شمار می‌رود. این اختلال به اختصار ADHD خوانده می‌شود.
بیش فعالی در چه سنی در کودکان دیده می‌شود؟
این اختلال معمولا قبل از هفت سالگی بروز می‌کند.
علائم بیش فعالی چیست؟
کودک توجه و تمركز پایینی داشته و این امر منجر به افت تحصيلی می‌شود. فعالیت کودک غیر طبیعی به نظر می‌رسد. به طوریکه معمولا با تنبیه مواجه است. این امر زمینه را برای انزوطلبی کودک فراهم می‌کند. قبل از انجام کار یا هر عملی به آن فکر نکرده و معمولا باعث آسیب به خود و اطرافیانش می‌شود.
بیش فعالی چگونه درمان می‌شود؟
برای بیش فعالی از روش‌های دارویی و غیر دارویی مانند کاردرمانی استفاده می‌شود.
بیش فعالی در پسران شایع است یا دختران؟
پسران بیش از دختران در معرض بیش فعالی قرار دارند.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.