تست کرونا از طریق بزاق
خانه
مقالات
تست کرونا از طریق بزاق

تست کرونا از طریق بزاق

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1399/12/13
ثبت رایگان درخواست
بزاق دهان و مخاط بینی، جایی مناسب برای کمین ویروس‌های زیرک!
نمونه‌گیری از بزاق دهان و مخاط بینی دو روش برای انجام تست کرونا می‌باشد. آیا تابحال به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا نمونه‌گیری از این دو ناحیه صورت می‌گیرد؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا با دلیل اصلی این موضوع آشنا شوید.

همه‌ی ما امروزه نگران ابتلا یا ناقل بودن کرونا هستیم. ویروسی کوچک و میکروسکوپی که مشکلات زیادی در دنیا به وجود آورده است . با آگاهی از علائم اولیه و دردهای کرونا، ما بیشتر مراقب هستیم تا به این بیماری مبتلا نشویم. اما اگر نشانه‌های اولیه ابتلا به این بیماری را داشتیم، به کجا مراجعه کنیم تا تستی مطمئن گرفته‌شده و پس از آگاهی، برای قرنطینه به خانه برویم؟
شیوع گسترده کرونا و علائم مختلف و دردهای فراوان آن نیز به دغدغه بسیاری از مردم جهان تبدیل‌شده است که کشورها را به این داشته است تا روش‌های سریع‌تر انجام تست کرونا را امتحان و پیشنهاد دهند. کنترل کویید ۱۹ کار آسانی نیست اما با آگاهی به‌موقع از نتیجه تست کرونا، می‌توانیم مانع از ابتلای دیگران به این بیماری شویم. به همین دلیل روش‌های مختلفی برای انجام تست کرونا آزمایش می‌شود تا سریع‌ترین و مؤثرترین روش ممکن شناسایی و بر اساس تجهیزات آزمایشگاه‌ها به کشورهای دیگر نیز پیشنهاد داده شود. 

ثبت رایگان درخواست تست کرونا در منزل

مراکز درمانی و کلینیک‌های پزشکی برای انجام تست کرونا از کیت های بهداشتی ویژه‌ای استفاده می‌کنند که با بررسی علائم اولیه و ترشحات بینی و بزاق دهان، انجام آزمایش خون و یا سنجش میزان اکسیژن خون ، به شما در مورد ابتلا بودن یا نبودن به کرونا  گزارش می‌دهند . اما امروزه که رفت‌وآمد به مراکز درمانی بسیار دشوار بوده و ترافیک شهری نیز مشکل بیشتری در وقت و انرژی ما ایجاد می‌کند از چه تستی استفاده کنیم که در زمان کمتری نتیجه دقیق‌تری از کرونا را به ما نشان دهد؟ تست کرونا از طریق بزاق یکی از جدیدترین و کارآمدترین روش‌های پیشنهادی در کنار تست ترشحات حلق و بینی است که مورد تایید سازمان غذا و داروی امریکا هم واقع شده است زیرا  امروزه در کشورهای زیادی مورد آزمایش قرارگرفته است. سرعت انجام این تست با کمترین وسایل آزمایشگاهی در کنار ارائه نتیجه‌ی دقیقی از ابتلا به کرونا، از ویژگی‌های مثبت ابتدایی این تست است.
در ادامه  با ما همراه باشید تا در مورد این روش تست کرونا در منزل بیشتر صحبت کنیم.

چرا تست کرونا از طریق بزاق؟

تست کرونا از طریق بزاق که به نام RT-LAMP نیز مشهور است،  یکی از تست های تائید شده توسط سازمان غذا و داروی آمریکا است که با توجه به همه‌گیری کرونا و اثربخشی این تست ، در بسیاری از کشورهای غربی مانند انگلستان و آمریکا اجرایی شده است. این تست ابتدا در انگلستان و کانادا مورد آزمایش قرارگرفته بود که نتایج قابل قبولی را ارائه کرده است. کارآمد بودن این تست و دقت اندازه‌گیری آن از مزیت‌های ویژه این تست است. انجام این آزمایش با حدود ۱۴ هزار مشارکت‌کننده ، تست کرونا از طریق بزاق را جزو کاربردی‌ترین تست های کرونا قرار داده است .  نمونه‌ی بزاق نیز در سریع ترین زمان ممکن با تجهیزات لازم  مورد آزمایش قرارگرفته و نتیجه تست اطلاع‌رسانی خواهد شد . آسان بودن انجام این تست و تطبیق نتیجه با تست ترشحات بینی و دهان از دیگر ویژگی‌های مثبت این تست است . این تست با قدرت شناسایی بالا پس از تست PCR که میزان اکسیژن شما را می‌سنجد ، می‌تواند میزان و شدت و مثبت با منفی بودن ابتلای شما به کرونا را مشخص کرده و شرایط قرنطینه را یادآور شود . انجام این آزمایش توسط پرستاران و پزشکانی است که کاملاً سالم و سلامت بوده و در چند لحظه این تست به پایان می‌رسد . 

تست کرونا از طریق بزاق

پس از انجام تست کرونا از طریق بزاق معمولاً دو حالت پیش می‌آید:
 
۱. تست کرونای شما منفی است : پس از ۲۴ یا ۴۸ ساعت حداکثر نتیجه تست کرونای شما مشخص می‌شود. بنابراین از طریق پیامک یا مراجعه به سایت نیز می‌توانید از این نتیجه باخبر شوید . در صورت منفی بودن نتیجه تست، کافی است  با آرامش بیشتر مراقب خود و اطرافیانتان بوده و با رعایت پروتکل‌های بداشتی، به زندگی خود بپردازید.
 
۲. تست کرونای شما مثبت است: در این صورت، باید به خانه مراجعه کرده و شرایط قرنطینه را برای خود فراهم کنید. از سایر اعضای خانواده هم بخوا هید تا با رعایت نکات بهداشتی، به این فاصله توجه کرده و بیشتر مراقب سلامتی خود باشند تا به کرونا مبتلا نشوند.  پس از انجام شرایط قرنطینه ، کافی است ظرف و لیوان خود را از سایرین جدا کرده و با مشورت یکدیگر، غذاهایی پرانرژی و آبمیوه‌های طبیعی نوش جان کنید تا پس از گذشت دوره بیماری، سلامتی خود را به دست آورید.

call button submit

مقایسه تست کرونا از طریق بزاق با سایر تست های موجود

این تست به علت آسانی انجام و تطبیق زیاد با نتایج تست ترشحات حلق و بینی، امروزه در بیشتر کشورها برای سنجش ابتلا به کرونا انجام می‌شود. تست‌های متفاوتی امروز برای کرونا اعلام می‌شود که یکی از اصلی‌ترین و موثق‌ترین ستت ها برای سنجش کرونا است زیرا نتیجه دقیق‌تری را نشان می‌دهد و مورد تائید وزارت بهداشت نیز است.
 تست های دیگری مانند تست خون نیز انجام می‌شود که با نشان دادن میزان پادتن ترشحی بدن در بیماران کرونایی، آگاهی نسبی به آن‌ها می‌دهد اما دقیق‌ترین نتیجه را تست کرونا از طریق بزاق  به دست آورده است. تست خون با ارائه اطلاعاتی در مورد سطح اکسیژن بدن نیز می‌تواند تا حدودی نتایج مشابهی با تست بزاق نشان دهد . البته گزارش هایی دریافت شده است که آزمایش خون برای تست کرونا را ضروری نداشته و بیشتر به انجام تست ترشحات حلق و بینی تاکید کرده‌اند. طبق گفته پزشکان، این آزمایش برای اطمینان از مصونیت افراد در مقابل نوع خاصی از کرونا بسیار مفید خواهد بود. 
تست PCR با سنجش میزان اکسیژن نیز در  ترشحات حلق و بینی ، در مراحل دشوار ابتلا به کرونا، به شما کمک می‌کند تا از میزان اکسیژن موجود در ریه‌ها و میزان درگیر شدن ریه‌ها با کرونا آگاه شوید. در صورت حاد بودن و رشد گسترده‌ی کرونا در ریه و مجاری تنفسی، پزشک شما احتمالاً دستور بررسی در بیمارستان را داده تا شرایط جسمی‌تان بهبود یابد. دردناک بودن لحظه ورد وسیله آزمایش به بینی و دهان نیز از نکات منفی این تست است که در مقابل کارآمدی و اعلام سریع نتیجه‌ی تست و ارزان بودن آن، نکته‌ی زودگذری به شمار می‌آید. در این تست که نمونه از پشت بینی برداشته می‌شود ، بخشی از مخاط فرد نیز آزمایش می‌شود تا اعلام ابتلا به کرونا سرعت بیشتری داشته باشد.

call button consult

در خصوص نحوه نمونه‌گیری برای انجام تست کرونا، سایت کنترل و پیشگیری بیماری‌ها (CDC)، توصیه‌هایی بر اساس دستورالعمل‌ها و تحقیقات انجام شده، داشته است که در ادامه به مهمترین آن‌ها اشاره شده است:

نمونه‌گیری مناسب و دقیق، مهمترین مرحله در انجام آزمایشات تشخیصی برای آزمایشات بیماری‌های عفونی می‌باشد. نمونه‌گیری نادرست سبب به دست آمدن نتیجه‌ی نادرست خواهد شد.
توصیه می‌شود تا نمونه‌گیری از بخش فوقانی حلق یا بینی و توسط سواپ استریل گرفته شود.
برای افرادی که دچار سرفه‌های مکرر شده‌اند، می‌توان نمونه‌گیری را از خلط بخش انتهایی حلق انجام داد.

مزایای انجام تست کرونا از طریق بزاق

با توجه به همه‌گیری کرونا، لازم است تا پس از مشاهده‌ی علائم اولیه و یا شک به این علائم، در اولین فرصت به مراکز درمانی مخصوص مراجعه کرده و خدمات تست کرونا از طریق بزاق را درخواست کنیم. انجام این آزمایش بر نمونه‌های گسترده‌ای از آمریکایی‌ها و اعلام زودهنگام نتیجه، سرعت زیادی به روند درمان بیماران دادده است و به‌سرعت در سایر کشورها نیز در حال اجرا است. از مزیت‌های این طرح می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

✔ آگاهی از قطعیت ابتلا به کرونا نسبت به سایر روش‌های تست کرونا در زمان کمتر،  که میزان پیشرفت بیماری را نیز نشان می‌دهد .این جواب دهی کوتاه‌مدت، شما را نسبت به رعایت نکات بهداشتی هوشیارتر می‌کند. 

✔ تست کرونا از طریق بزاق، بدون درد است و آسیبی به شما نمی‌رساند. 

✔ در این روش نیازی نیست که حتماً پرستاران عمل نمونه‌گیری را انجام دهند و خود بیماران نیز می‌توانند نمونه بزاق خود را تحویل بخش آزمایشگاه دهند. 

تست کرونا از طریق بزاق
 

✔ به علت قیمت کمتر و سهولت انجام ، از تست های دیگر کارآمدتر بوده و لزوم رعایت نکات بهداشتی و قرنطینه در خانه در صورت ابتلا به کرونا را دقیق‌تر هشدار می‌دهد.

✔ خطای تست‌های ترشحات بینی و دهان در این تست وجود ندارد. زیرا تست کرونا از طریق بزاق دهان بسیار دقیق‌تر است و از روش‌های دیگر حساس‌تر است. 

✔ انجام سریع این تست به آسانی ریختن بزاق دهان در ظرف آزمایش است. بنابراین در زمان کمتر ، تعداد بیشتری از افراد می‌توانند تست بدهند. 

تست کرونا از طریق بزاق دهان نیازی به ابزارهای بسیار دقیق و تجهیزات پزشکی حساس  برای سنجش ندارد. 

✔ با سرعت بیشتری انجام‌شده و پاسخگویی سریع‌تری از نتیجه آزمودن نیز دارد. 

ثبت رایگان درخواست تست کرونا در منزل

با اطلاع از نتایج کرونا، مانع از انتقال این بیماری به سایرین می‌شوید. با توجه به‌سرعت پخش گسترده این بیماری و ابتلای افراد اطراف شما، پس از آگاهی از نتیجه تست با قرنطینه کردن خود رد خانه، می‌توانید سلامت اطرافیان، عزیزان و سایر شهروندان را حفظ کنید. زیرا بدن‌های مختلف مقاومت‌های مختلفی نسبت به این تست دارند که با جلوگیری از انتشار این ویروس ، سلامتی افراد کهن‌سال و افراد دارای بیماری خاص را نیز حفظ خواهید کرد. بنابراین کافی است با مشاهده علائم اولیه کرونا مانند سردرد، بدن درد، آبریزش بینی، سرفه‌های خشک و گلودرد درد به مراکز درمانی مراجعه کنید  تا خدمات درمانی لازم را دریافت کنید. 

افرادی که نتیجه تست کرونا برای آن‌ها مثبت است، بنا بر دستورالعمل‌های موجود، می‌بایست خود را قرنطینه نمایند. در طول دوران قرنطینه، ممکن است خدمات درمانی مانند پزشک در منزل، تزریقات در منزل و آزمایش در منزل مورد نیاز فرد بیمار باشد که مجموعه‌ی هوم‌کا توانایی ارائه‌ی این خدمات به فرد بیمار را دارد.

دسترسی سریع
سوالات متداول
آیا هوم کا مجوزهای لازم را برای انجام خدمات مراقبت، درمان و آزمایش در منزل در اختیار دارد؟
بله. نام شرکت ما سفیران سلامت سپینود است و با برند هوم‌کا در حال فعالیت هستیم. مجوز مورد نیاز برای انجام چنین فعالیت‌هایی «مجوز ارائه خدمات و مراقبت‌های بالینی در منزل» است که مجموعه‌‌ی هوم‌کا آن را کسب کرده است.
برای ثبت درخواست و کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات هوم کا باید چه کاری انجام دهم؟
شما می‌توانید از طریق دکمه‌ی ثبت رایگان درخواست یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ با ما در ارتباط باشید.
مقالات مرتبط
درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.