فیزیوتراپی زانو در منزل
خانه
مقالات
فیزیوتراپی زانو در منزل

فیزیوتراپی زانو در منزل

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/03/26
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
ثبت رایگان درخواست
فیزیوتراپی زانو در منزل
یکی از خدماتی که توسط گروه متخصصین هوم کا به افراد جامعه ارائه می‌شود فیزیوتراپی زانو در منزل است که ما در این مقاله سعی کردیم توضیحات جامع و البته مختصری را در رابطه با آن در اختیار شما قرار دهیم.
خدمت تعرفه هر جلسه (تومان)
فیزیوتراپی ۲۰۰.۰۰۰
فیزیوتراپی بعد از جراحی ۲۲۰.۰۰۰

 

وجود درد در قسمت زانوی پا، یکی از دردهای رایجی است که بسیاری از افراد به‌خصوص در سنین بالاتر، آن را تجربه می‌کنند. مشاورین و متخصصین ما در هوم کا در تلاش هستند تا با ارائه خدمات مورد نیاز به بیماران، به بهبود هر چه سریع‌تر درد در زانوی فرد کمک کنند. زانو درد ممکن است بر اثر کهولت سن، ورزش‌های سنگین مانند وزنه‌برداری، ورزش‌های پرشی و یا سایر اتفاقات روزانه برای هر فردی رخ دهد. در ادامه مزایای فییوتراپی زانو در منزل را بیان کرده و توضیحات کاملی درباره روش‌های فیزیوتراپی زانو در خانه ارائه خواهیم داد.

از آنجایی که زانو از مفاصل مختلف تشکیل شده است، آسیبی که به این قسمت از پا وارد می‌شود، موجب اختلال در حرکت فرد شده و پس از شدت یافتن، موجب دشواری در حرکت می‌شود. زانو متشکل از استخوان ران، استخوان ساق پا و استخوان کشکک می‌باشد که در صورت آسیب‌دیدگی حرکت فرد را دچار مشکل می‌کند. از آنجایی که زانو درد موجب اشکال در حرکت می‌شود، بنابراین انجام فیزیوتراپی آن برای افراد، بیشتر در منزل توصیه می‌شود. فیزیوتراپی زانو در خانه یکی دیگر از خدماتی است که توسط متخصصین هوم کا به بیماران ارائه می‌شود. در ادامه نحوه فیزیوتراپی زانو در منزل را بیان کرده و راه‌های پیشگیری از آن را معرفی خواهیم کرد.

فیزیوتراپی زانو در منزل

 

مزایای فیزیوتراپی زانو در منزل 

فیزیوتراپی زانو در خانه برای افرادی که قادر به حرکت نیستند در منزل، می‌تواند کمک کننده باشد. افراد کهن‌سالی که مشکل در رفت و آمد به مراکز درمانی دارند نیز می‌توانند خدمات فیزیوتراپی زانو در منزل را دریافت کنند. علاوه بر آن امروزه به علت وجود بیماری‌های مختلف در محیط بیرون از منزل، افراد ترجیح می‌دهند که فیزیوتراپی زانو را در خانه انجام دهند. فیزیوتراپی زانو در کاهش درد در زانو موثر بوده و دارای مزیت‌هایی است که در ادامه به بیان آن‌ها خواهیم پرداخت.

✔ کاهش درد در زانو و پیشگیری از احتمال عود بیماری بعد از عمل و یا آسیب جدی به زانو

✔ درمان زانوهای آسیب دیده که در گذشته رخ داده و فرد از آن بی‌اطلاع است
در این نوع درمان ممکن است فرد از وجود آسیب در زانوی خود با خبر نباشد و پس از رخ دادن آسیب، راهی برای درمان نیز وجود نداشته باشد. فیزیوتراپی با تقویت عضلات زانو، می‌تواند در پیشگیری از آسیب جدید موثر باشد.

✔ افزایش عمر مفصل زانوی آسیب دیده
با افزایش عمر مفصل زانوی آسیب دیده از طریق فیزیوتراپی، فرد برای درمان نیاز به عمل جراحی پیدا نخواهد کرد.

✔ رفع کامل مشکلات حرکتی زانو توسط فیزیوتراپی زانو در منزل در بسیاری از موارد

✔ تقویت عضلات پا و کاهش وارد شدن فشار به زانو

✔ درمان مرحله به مرحله ی زانو درد و کمک به تقویت عضلات زانو و برگشت فرد به حالت عادی زندگی

 

روش های فیزیوتراپی زانو در منزل

دلایل مختلفی می‌تواند وجود داشته باشد که موجب بروز زانو درد در فرد می‌شود. هنگامی که فرد دچار زانو درد شدید شود، باید در روش زندگی خود تغییراتی ایجاد کند تا از شدت یافتن درد در زانوی خود جلوگیری نماید. اما چنانچه درد در زانو غیر قابل تحمل شده و افزایش پیدا کرد، فرد باید با مراجعه به پزشک علت درد را در زانو تشخیص داده و جهت مداوای آن به فیزیوتراپی بپردازد. در ادامه روش‌های فیزیوتراپی زانو در منزل را توسط متخصصین هوم کا بیان خواهیم کرد.

✔ استفاده از روش گرما و سرما درمانی
این روش یکی از روش‌های جا افتاده درمان درد در زانو می‌باشد که برای فیزیوتراپی سایر بخش‌های بدن نیز از آن استفاده می‌شود. فیزیوتراپ با استفاده از کمپرس آب سرد برای سرما درمانی و کمپرس آب گرم یا دستگاه‌های گرمایشی برای گرمادرمانی درمان را انجام می‌دهد. گرما و سرما درمانی با منبسط و منقبض کردن عضلات، موجب افزایش گردش خون در رگ‌ها شده و درد را در قسمت‌های مختلف بدن کاهش می‌دهد.

✔ لیزر درمانی
استفاده از لیزر درمانی برای درمان زانو درد، توسط دستگاه‌های مخصوص صورت می‌گیرد که فیزیوتراپ می‌تواند برای راحتی فرد، آن را به خانه بیمار برده و درمان را در منزل انجام دهد.

✔ درمان دستی 
درمان‌های دستی یا به اصطلاح منوال تراپی، از روش‌های رایج فیزیوتراپی در منزل است. ماساژ درمانی یکی از روش‌های منوال تراپی است که باید توسط متخصص فیزیوتراپی صورت بگیرد. از آنجایی که ماساژ درمانی موجب نرم‌تر شدن عضلات فرد می‌شود، بنابراین بیشتر برای کسانی که دچار خشکی عضلات شده‌اند، می‌تواند مفید باشد. خشکی عضلات بیشتر بعد از باز کردن آتل‌بندی رخ می‌دهد که معمولا زمانی رخ می‌دهد که برای مدتی فرد اندام حرکتی خود را تکان نداده باشد.

✔ درمان الکتریکی
درمان الکتریکی با عبور دادن جریان الکتریکی کنترل شده از زانو، موجب کاهش درد و التهاب در زانو می‌شود. معمولا درمان TENS یا همان درمان الکتریکی به علت داشتن دستگاه‌های مختلف در مراکز درمانی صورت می‌گیرد اما در صورت ناتوانی بیمار برای مراجعه به مرکز، در خانه نیز انجام می‌شود. هوم کا خدمات الکترودرمانی را در منزل نیز برای بیماران ارائه می‌دهد.

فیزیوتراپی زانو در منزل

✔ ارائه تمرینات کششی
فیزیوتراپ در کنار انجام درمان‌های دستی و در کنار استفاده از دستگاه‌های مختلف برای فیزیوتراپی، تمریناتی را نیز به فرد ارائه می‌دهد که آن‌ها را در منزل انجام دهد. تمرینات کششی از جمله تمریناتی است که موجب افزایش گردش خون و کاهش درد در عضلات می‌شود.

✔ فیزیوتراپی پارگی رباط صلیبی زانو
این نوع از فیزیوتراپی صرفا برای درمان دردهای ناشی از پارگی رباط صلیبی زانو صورت می‌گیرد که به اصلاح فیزیوتراپی ACL  نیز نام گرفته است. رباط صلیبی زانو در میان استخوان ساق پا و ران قرار دارد که از لغزیدن استخوان‌ها روی هم جلوگیری می‌کند. با پارگی رباط صلیبی دامنه حرکتی زانو کمتر شده و بر پایداری و ثبات زانو تاثیر می‌گذارد. فیزیوتراپی پارگی رباط صلیبی در دو مرحله به کمک درمان می‌آید که در مرحله اول قبل از عمل و برای جلوگیری از تورم زانو بوده و در مرحله دوم بعد از عمل جراحی و برای کاهش درد در زانو می‌باشد.

✔ اوزون تراپی
اوزون تراپی یکی از روش‌های درمان نوین در فیزیوتراپی زانو در منزل است که با استفاده از تزریق اوزون به مفاصل، قابلیت ترمیم فیبروپلاست مفصل را تحریک می‌کند. اوزون تراپی با افزاش گردش خون موجب کاهش درد و التهاب در مفاصل فرد شده و در نتیجه موجب افزایش دامنه حرکتی در زانو می‌شود.

✔ آب درمانی
از روش‌های درمان زانو درد که بیشتر پس از عمل جراحی زانو به بیماران توصیه می‌شود، آب درمانی است. معمولا فیزیوتراپ به بیمار توصیه می‌کند که برای کاهش درد در زانوی خود به صورت آهسته در داخل آب استخر پیاده‌روی کرده و به صورت مداوم این کار را انجام دهد.

✔ موج درمانی
استفاده از امواج فراصوت از روش‌های دیگر درمان در فیزیوتراپی زانو در منزل محسوب می‌شود. درمان توسط امواج به اصلاح آلتراساند نامیده شده و در کاهش درد در نواحی مختلف بدن در حین فیزیوتراپی می‌تواند موثر واقع شود.

✔ مغناطیس درمانی
مگنت تراپی یا مغناطیس درمانی یکی از روش‌های نوین درمانی فیزیوتراپی زانو در منزل است. این درمان به وسیله میدان مغناطیسی تولید شده توسط آهنربا صورت می‌گیرد.

 

علل زانو درد در افراد متخلف چه چیزی می تواند باشد؟

افراد به دلایل مختلفی ممکن است به زانو درد دچار شوند. در ادامه به معرفی برخی از علل زانو درد در افراد خواهیم پرداخت.

✔ عفونت در ناحیه ‌ی زانو
عفونت مفصل زانو در اصطلاح پزشکی آرتریت سپتیک نامیده می‌شود. این اتفاق زمانی برای زانو رخ می‌دهد که عفونت ناشی از باکتری، ویروس و یا میکروب، به مایع اطراف مفصل زانو نفوذ پیدا کند. در این صورت است که فرد دچار عفونت در ناحیه زانو می‌شود. عفونت مفصل زانو معمولا پس از گسترش ممکن است موجب آسیب‌دیدگی شانه، زانو و یا لگن نیز بشود.

✔ پارگی رباط صلیبی زانو
پارگی رباط صلیبی معمولا دربین ورزشکاران بیشتر از سایر افراد جامعه رخ می‌دهد. هشتاد درصد از ورزشکارانی که دچار پارگی رباط صلیبی زانو می‌شوند، معمولا ضربه مستقیم به زانوی خود وارد نکرده‌اند. بلکه بر اثر فرود ناگهانی در ورزش‌هایی مانند والیبال و بسکتبال است که پارگی رباط صلیبی اتفاق می‌افتد.

✔ آسیب دیدگی و پارگی مینیسک زانو
پارگی مینیسک زانو یکی دیگر از علل زانو درد در افراد مختلف است که معمولا در صورت شدید شدن درد، فرد عمل جراحی آرتروسکوپی را انجام می‌دهد. این نوع آسیب‌دیدگی در هنگام حرکت ناگهانی زانو صورت می‌گیرد که بیشتر در ورزشکاران فوتبال، والیبال، بسکتبال، کشتی، اسکی، بیسبال و ورزشکارانی اتفاق می‌افتد که حرکات سریع پا و زانو در حین تمرین انجام می‌دهند. البته با افزایش سن نیز احتمال پارگی مینیسک در زانو به علت ضعیف‌تر شدن آن، افزایش می‌یابد.

✔ نرمی کشکک زانو
یکی دیگر از علل درد در زانو نرم بودن کشکک زانو می‌باشد که ممکن است بر اثر عوامل محیطی و یا ژنتیکی برای فرد رخ دهد. نرم شدن کشکک زانو دارای درجه‌بندی در شدت درد است که سطح یک آن ناشی از نرم شدن غضروف کشکک می‌باشد. در سطح دوم، غضروف زانو نرم‌تر شده و فرسایش آن نیز افزایش پیدا می‌کند. در سطح سه و چهار درد شدیدتر شده و احتمال بیرون‌زدگی استخوان افزایش پیدا می‌کند. نرمی کشکک زانو در خانم‌ها بیشتر از آقایان رخ می‌دهد و علاوه بر آن، سن نیز می‌تواند در نرم شدن کشکک زانو موثر باشد. سطح فعالیت بالای زانو و کف پای صاف نیز یکی دیگر از عوامل نرمی کشکک زانو می‌باشد.

✔ در رفتگی مفصل زانو، ضربه‌های شدید، شکستگی، آرتروز زانو و روماتیسم از سایر عوامل زانو درد می‌تواند باشد.

فیزیوتراپی زانو در منزل

 

نحوه تشخیص درد در زانو توسط فیزیوتراپ

در جلسه اول فیزیوتراپی، فیزیوتراپ‌های ماهر معمولا با پرسش سوال‌هایی از فرد، می‌توانند از نوع و شدت درد در زانوی بیمار مطلع شوند. این پرسش‌ها، شامل موارد زیر می‌باشد.

✔ در کدام قسمت از زانوی خود احساس درد دارید؟

✔ بیشترین درد را در چه صورتی احساس می‌کنید؟

✔ درد در کدام قسمت از زانوی شما به صورت دائمی وجود دارد؟

✔ آیا پیاده‌روی موجب احساس درد در زانوی شما شده است؟

✔ پس از رخ دادن چه عارضه‌ای زانو درد را در خود احساس کردید؟

✔ آیا می‌توانید بر روی یک زانوی خود بایستید یا خیر؟

✔ خم و راست کردن زانو تا چه حدی برایتان امکان‌پذیر است؟

✔ آیا در حفظ تعادل دچار مشکل می‌شوید یا خیر؟

✔ چه مدتی است که زانو درد شما شدیدتر شده است؟

معمولا فیزیوتراپ می‌تواند با شنیدن پاسخ سوال توسط بیمار، درد را در نواحی مختلف زانو تشخیص دهد اما چنانچه در بعضی موارد تشخیص علت درد در زانو دشوار باشد، فیزیوتراپ به کمک عکس از زانو، به طور دقیق نواحی و علل درد را تشخیص خواهد داد.

 

پیشگیری از زانو درد  

همیشه در علم پزشکی گفته شده است که پیشگیری از آسیب‌دیدگی بهتر از درمان است. اگر چنانچه ورزشکاران و افراد معمولی در نحوه صحیح ورزش کردن و انجام کارهای روزمره دقت کنند، امکان آسیب‌دیدگی زانو در آن‌ها کمتر شده و نیاز به فیزیوتراپی یا عمل پیدا نخواهند کرد. برای پیشگیری از رخ دادن عارضه زانو درد، رعایت چند نکته می‌تواند کمک کننده باشد.

✔ استفاده از کفش مناسب
کفش مناسب طبی برای افرادی که پیاده‌روی زیادی در طول روز انجام می‌دهند و استفاده از کفش‌های ورزشی مناسب برای ورزشکاران، در پیشگیری از زانو درد، حرف اول را می‌زند.

✔ زانو بند برای ورزشکاران ضروری است
حتی برای ورزشکاران حرفه‌ای نیز توصیه می‌کنیم که از زانو بند در حین ورزش استفاده کنند. بدون وجود زانو بند، فرود از ارتفاع برای ورزشکار، بسیار پر خطر خواهد بود.

✔ جلوگیری از افزایش وزن
بیشتر افراد معمولی که دچار زانو درد شده‌اند، از زیاد بودن وزن رنج می‌برند. زمانی که در طولانی مدت وزن زیادی روی زانوهای فرد بیافتد، طبیعی است که زانو تحمل وزن زیاد را نداشته و دچار آسیب خواهد شد.

✔ انجام نرمش قبل از ورزش کردن
نرمش کردن قبل از ورزش را فراموش نکنید. با شروع آهسته ورزش، بدن فرد گرم شده و احتمال آسیب در قسمت‌های مختلف کاهش می‌یابد. اگر توجه کرده باشید، همه ورزشکاران حرفه‌ای قبل از ورود به زمین بازی، با وجود آماده بودن بدنشان، به دقایقی نرمش می‌پردازند.

✔ اصلاح شیوه زندگی
شیوه زندگی صحیح که روی بدن فرد تاثیر می‌گذارد، شامل تغذیه مناسب، شیوه درست راه رفتن و نشستن می‌باشد. بسیاری از مشکلات در بدن فرد مانند درد در گردن، کمر، زانو، و شانه ها، ناشی از شیوه نادرست زندگی است.

فیزیوتراپی زانو در منزل

 

کلام پایانی درباره فیزیوتراپی زانو در منزل

یکی دیگر از خدماتی که توسط گروه متخصصین هوم کا به افراد جامعه ارائه می‌شود فیزیوتراپی زانو در منزل است که ما در این مقاله سعی کردیم توضیحات جامع و البته مختصری را در اختیار شما قرار دهیم. در صورتی که پس از مراجعه به پزشک و عکس برداری از زانوی خود متوجه شدید که برای درمان زانو درد نیاز به فیزیوتراپ دارید، می‌توانید با مرکز ما در هوم کا تماس گرفته و فیزیوتراپ مورد نیاز خود را به منزل ببرید. ما در این مجموعه سعی خواهیم کرد تا بهترین خدمات را با قیمت معقول و مناسب در منزل در اختیار شما قرار دهیم.
 

دسترسی سریع

سوالات متداول

آیا فیزیوتراپ‌ها در فرایند فیزیوتراپی زانو در خانه نکات بهداشتی را رعایت می‌کنند؟
در این زمینه جای نگرانی نیست. تمام فیزیوتراپ‌ها آموزش‌دیده و با تجربه هستند و در هنگام مراجعه به منزل شما، تمامی پروتکل‌های بهداشتی را رعایت خواهند کرد و کمترین تماس را با وسایل خانه شما خواهند داشت.
آیا هوم کا مجوزهای لازم را برای انجام فیزیوتراپی زانو در منزل در اختیار دارد؟
بله. نام شرکت ما سفیران سلامت سپینود است و با برند هوم‌کا در حال فعالیت هستیم. مجوز مورد نیاز برای انجام چنین فعالیتی «مجوز ارائه خدمات و مراقبت‌های بالینی در منزل» است که مجموعه‌‌ی هوم‌کا آن را کسب کرده است.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.