آزمایش اسپرم
خانه
مقالات
آزمایش اسپرم

آزمایش اسپرم

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1403/04/03
آزمایش اسپرم در منزل
در حال حاضر، مردان می‌توانند بدون نیاز به مراجعه به آزمایشگاه، تعداد و کیفیت اسپرم خود را در منزل بررسی کنند. تعداد اسپرم موجود در مایع منی و تحرک آن‌ها دو عامل مهم در باروری مردان است. نتایج آزمایش اسپرم مشخص می‌کند که آیا برای ارزیابی کامل باروری به پزشک مراجعه کنید یا خیر.

آزمایش اسپرم که یکی از زیرمجموعه‌های خدمات آزمایش در منزل می‌باشد، از آن دست تست‌های پزشکی است که بسیاری از مردان تمایل زیادی برای انجام دادن آن در محیط کلینیک را ندارند. این آزمایش معمولا برای بررسی علل ناباروری تجویز خواهد شد. یکی از بهترین‌ راه‌حل‌ها، نمونه‌گیری در منزل است. این امر شرایط را برای مردان به مراتب راحت‌تر خواهد کرد، چرا که می‌توانند از همسران خود کمک بگیرند. برای این منظور کافی است یک نمونه سالم برای آزمایشگاه تهیه نمایید. کارشناسان هومکا در این زمینه می‌توانند شما را راهنمایی کنند.

 

آزمایش اسپرم چیست؟

از آزمایش اسپرم به عنوان اسپرموگرام نیز یاد می‌شود. در طی آن به بررسی و تجزیه و تحلیل مایع منی پرداخته خواهد شد. منظور از منی، مایع چسبناک و کشداری است که به رنگ سفید، طوسی و یا زرد  بوده،  که در زمان انزال از آلت تناسلی مردان خارج می‌شود. این مایع دارای مواد پروتئینی، قندی و اسپرم است. اسپرم در بارور کردن تخمک نقش اساسی را بازی می‌کند. برای این منظور مایع منی باید حجم مناسبی داشته باشد. همچنین اسپرم باید با سرعت مناسبی حرکت کند تا بتواند خود را به تخمک برساند و در عین حال باید شکل و کیفیت مطلوبی نیز داشته باشد، تا نطفه سالمی تشکیل شود. در طی آزمایش اسپرم این موارد مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

گفته می‌شود در هر میلی لیتر از مایع منی، میلیون‌ها اسپرم وجود دارد. رنگ قرمز در این مایع به معنای وجود خون بوده و باید برای بررسی بیشتر، حتما به پزشک متخصص در منزل مراجعه کنید. برای این منظور لازم است تا نمونه‌ایی از مایع منی در اختیار آزمایشگاه قرار گیرد تا تحقیقات در مورد  آن انجام شود. البته هر نمونه‌‎ای مناسب نبوده و باید شرایط خاصی برای نمونه‌گیری وجود داشته باشد.

اسپرموگرام، از جمله تست‌هایی است که علت ناباروری زوج‌های جوان را به درستی نشان خواهد داد. چنانچه پس از گذشت یکسال، بارداری به طور طبیعی اتفاق نیفتد، آزمایش اسپرم برای مردان، اولین قدم برای تشخیص علت ناباروری در آن‌ها خواهد بود. با استفاده از آن، متخصصان با ضریب بسیار بالایی قادر به یافتن مشکل بوده و می‌توانند راه‌حل‌های مناسبی را برای آن ارائه دهند. در هر ناباروری تخمین زده می‌شود زن حدود یک سوم دخالت داشته و دو سوم آن مربوط به مردان است.

 

زمان آزمایش اسپرم 

 

برای انجام آزمایش اسپرم لازم است از آخرین انزال دو تا سه روز گذشته باشد. اگر زودتر و یا دیرتر از این زمان برای نمونه‌گیری اقدام کنید، احتمال بروز خطا وجود خواهد داشت. نمونه‌هایی که در کمتر از دو روز تهیه می‌شوند زرد رنگ بوده و معمولا منی در این زمان داری اسپرم‌های جوان و تازه است. این امر می‌تواند باعث بروز خطا شود. در واقع نمونه‌هایی که زودتر از این زمان تهیه می‌شوند، ممکن است در تحرک مشکلی را نشان ندهند. به طور کلی توصیه می‌شود این زمان نباید بیشتر از ۷ روز به طول بیانجامد. بهترین زمان، همان دو تا سه روز پس از آخرین انزال خواهد بود.
زمانی که نمونه دیرتر تهیه می‌شود (پس از گذشت دو تا سه روز)، حجم مایع منی و اسپرم‌ها زیاد است، اما بیشتر آنها از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند. در این شرایط تعداد زیادی از آنها از بین رفته‌اند و هیچ تحرکی در آنها دیده نمی‌شود.
بنابراین لازم است این آزمایش را در زمان تعیین شده انجام دهید. در غیر این صورت نمی‌توان به نتیجه‌ی آن اعتماد کرد. در صورتی که پزشک متوجه مشکلی در جواب آزمایش شود، برای تایید تشخیص و رد سایر دلایل احتمالی، تکرار تست را تجویز خواهد کرد. به این ترتیب با مقایسه نتایج دو آزمایش، بهتر و دقیق‌تر می‌تواند مشکل را یافته و بررسی کند. برای نمونه‌گیری می‌توانید در کلینیک حضور داشته باشید  و یا در منزل اقدام به تهیه آن نمایید. برای این منظور می‌توانید از خدمات پزشکی درمانی هوم کا بهره ببرید.  

چنانچه عمل وازکتومی را انجام داده‌اید، باید حداقل دو ماه از آن گذشته باشد تا شرایطی مناسبی برای انجام آزمایش اسپرم داشته باشید. منظور از عمل وازکتومی، همان بستن لوله در مردان است.

برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص آزمایش اسپرم در منزل بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

 

آمادگی لازم قبل از انجام آزمایش اسپرم 

✔ اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید، حتما موضوع را به پزشک و کادر درمانی اطلاع دهید. مصرف برخی از داروهای خاص بر کیفیت اسپرم تاثیر خواهند گذاشت. همچنین آنها می‌توانند نتیجه تست را غیر طبیعی نشان دهند. در این شرایط شاید لازم باشد، مصرف را محدود و یا قطع کنید. این موضوع باید تحت نظر پزشک متخصص انجام شود.  برای مثال دارویی مانند سایمتیدین باعث کاهش تعداد اسپرم‌ها خواهد داشت، به همین دلیل باید مصرف آن قطع شود.  اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید، هرگز آن را به طور خودسرانه کم و یا قطع نکنید.

✔ توصیه می‌شود، شب قبل از نمونه‌گیری تغذیه عادی خود را داشته باشید واز رفتن به حمام، سونا و جکوزی خودداری نمایید.

✔ چنانچه به خوردن مواد کافئین‌دار عادت دارید، باید مصرف آن را چند روز قبل از نمونه‌گیری قطع کنید.

✔ برخی تصور می‌کنند، مصرف داروهای گیاهی تاثیری بر آزمایش نخواهد داشت. باید بدانید این گیاهان همانطور که از نام آنها پیدا است، خاصیت درمانی دارند. بنابراین می‌توانند با داروهای دیگر تداخل داشته و در عین حال بر نتیجه آزمایش نیز تاثیر بگذارند. بسیاری داروهای گیاهی، بر کیفیت و سطح هورمون‌ها در بدن تاثیر خواهند گذاشت. بنابراین قدرت آنها را دست کم نگیرید.

✔ برای انجام این آزمایش نیازی به رعایت کردن رژیم غذایی خاصی نبوده و همچنین لازم نیست ناشتا باشید.

✔ اگر مواد دخانی مصرف می‌کنید، باید چند روز قبل از نمونه‌گیری آنها را ترک نمایید.

✔ اگر در ناحیه آلت تناسلی، زخم و یا ناراحتی وجود دارد، حتما موضوع را به پزشک اطلاع دهید.

 

مزایای اصلی آزمایش اسپرم در منزل

قبلاً برای بررسی وضعیت باروری خود، مردان مجبور بودند به پزشک مراجعه کنند و این ممکن بوده که برای بسیاری از آنها یک فرایند خجالت‌آور باشد. در صورتی که همسر شما بعد از یک سال نزدیکی بدون استفاده از روش‌های محافظتی باردار نشده باشد، این می‌تواند نشانه ورود به مرحله ناباروری باشد و برای تشخیص علت ناباروری، نیاز به آزمایش‌های لازم توسط هر دو طرف وجود دارد. با پیشرفت فناوری هوش مصنوعی، اکنون می‌توان با دقت بالا کیفیت اسپرم در خانه را به سادگی و بدون هیچ فشاری ارزیابی کرد و متوجه شد که آیا دلیلی برای نگرانی وجود دارد یا خیر.

برخی از مزایای اصلی آزمایش اسپرم در منزل عبارتند از:

 • راحتی و ارزانتر بودن: انجام آزمایش اسپرم در منزل نیاز به مراجعه به آزمایشگاه را از بین می‌برد و شما می‌توانید آزمایش را به راحتی در خانه انجام دهید. همچنین، هزینه آزمایش در منزل معمولاً کمتر از آزمایش در آزمایشگاه است.
 • حفظ حریم خصوصی: برخی از مردان ممکن است احساس ناخوشایندی و خجالت در مراجعه به آزمایشگاه داشته باشند. با امکان انجام آزمایش اسپرم در منزل، شما می‌توانید حریم خصوصی خود را حفظ کنید و بدون استرس اطلاعات خود را به دست آورید.
 • سرعت دریافت نتایج: با انجام آزمایش اسپرم در منزل، معمولاً می‌توانید در عرض چند دقیقه نتایج آزمایش را دریافت کنید، در حالی که در آزمایشگاه‌های سنتی، ممکن است برای دریافت نتایج برخی روزها زمان لازم باشد.
 • اطمینان بیشتر: فناوری های مورد استفاده در آزمایش اسپرم در منزل بسیار پیشرفته هستند و نتایج آنها به صورت دقیق و قابل اعتماد ارائه می‌شوند. در صورتی که نتیجه غیرعادی باشد، همچنین توصیه می‌شود به پزشک مراجعه کنید تا ایشان ارزیابی کاملتری انجام دهند.

با این حال، باید توجه داشت که آزمایش اسپرم در منزل فقط یک ارزیابی اولیه است و در صورتی که نتیجه غیرعادی باشد یا شما نگرانی دیگری درباره سلامت خود دارید، توصیه می‌شود به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند با توجه به سابقه پزشکی شما و نتایج آزمایش‌های دیگر، تشخیص و درمان مناسب را ارائه کند.

به عنوان ادامه، برخی از مزایای دیگر آزمایش اسپرم در منزل عبارتند از:

 • زمانبندی مناسب: با انجام آزمایش اسپرم در منزل، شما می‌توانید آن را در زمانی انجام دهید که برای شما مناسب است. این امر برای افرادی که در شرایط خاصی مانند سفر، کار فشرده یا دسترسی محدود به آزمایشگاه هستند، بسیار مفید است.
 • راهنمایی و پشتیبانی آنلاین: بسیاری از آزمایشگاه‌های ارائه دهنده آزمایش اسپرم در منزل، خدمات مشاوره و پشتیبانی آنلاین را نیز ارائه می‌دهند. شما می‌توانید با پرسش‌های خود از طریق تلفن، ایمیل یا چت آنلاین، به راحتی از تیم متخصص پشتیبانی آنها استفاده کنید.
 • مشارکت همسر: با انجام آزمایش اسپرم در منزل، همسر شما نیز می‌تواند در فرآیند آزمایش شرکت کند. این باعث می‌شود که همسران بتوانند به صورت مشترک به درک و تفسیر نتایج بپردازند و در صورت لزوم با هم به پزشک مراجعه کنند.
 • تعامل بیشتر با فرآیند باروری: با انجام آزمایش اسپرم در منزل و درک بهتر از ویژگی‌ها و عملکرد اسپرم خود، می‌توانید به طور مستقیم در فرآیند باروری خود شرکت کنید و از تغییرات ممکن در سبک زندگی و درمان‌های مربوطه آگاه شوید.

با این حال، برای اطمینان حاصل کردن از دقت و صحت نتایج، مهم است آزمایش را با دقت و صحیح انجام دهید و در صورت وجود هرگونه نگرانی، به پزشک مراجعه کنید.

 

نحوه آزمایش اسپرم 

برای انجام آزمایش اسپرم، چندین روش وجود دارد. در هر صورت باید سعی کنید نمونه‌ایی پاک و بدون آلودگی در اختیار آزمایشگاه قرار دهید. برای این منظور روش‌های زیر به متقاضیان پیشنهاد می‌شود:

✔ استمناء: در این شیوه نباید از مواد مرطوب کننده و یا لغزنده استفاده نمایید. به همین دلیل، از این روش به عنوان یکی از ایمن‌ترین شیوه‌های نمونه‌گیری یاد می‌شود. چرا که مایع منی در تماس با هیچ ماده دیگری نخواهد بود. با این حال بسیاری از مردان، با این شیوه مشکل داشته و ترجیح می‌دهند از روش‌های دیگر استفاده کنند.
مردان زیادی هستند که به سختی تحریک شده و نمی‌توانند این کار را به درستی انجام دهند. در چنین مواقعی استرس نیز بر آنها غلبه خواهد کرد. چرا که معمولا این کار در محیط آزمایشگاه انجام می‌شود، به همین دلیل علاوه بر استرس ممکن است احساس خجالت و شرمندگی نیز داشته باشند. نمونه‌گیری برای آنها در منزل بسیار راحت‌تر خواهد بود. 

برای این منظور می‌توانید با کارشناسان هوم کا تماس بگیرید، تا به طور رایگان در این زمینه به شما مشاوره دهند. کارشناسان ما در مورد چگونگی گرفتن نمونه، نگهداری و انتقال آن اطلاعات دقیقی را در اختیار شما قرار می‌دهند تا نمونه قابل استفاده برای آزمایشگاه باشد. در غیر این صورت آزمایشگاه از پذیرفتن نمونه خودداری خواهد کرد.

 

دیگر روش های انجام آزمایش اسپرم در منزل 

✔ در روش دوم انزال با کاندوم انجام خواهد شد. در این روش مرد اقدام به تحریک خود نخواهد کرد، به همین دلیل بسیاری از مردان ترجیح می‌دهند از این روش استفاده کنند. در طی آن رابطه جنسی وجود دارد و مایع  منی در کاندوم ریخته خواهد شد. متخصصان به بیماران توصیه می‌کنند برای این منظور از روش اول استفاده نمایند. چرا که محیط کاندوم می‌تواند حاوی مواد اسپرم‌کش باشد. همچنین گاهی اوقات سوراخ شدن آن، نمونه را فاقد ارزش خواهد کرد. بنابراین اگر می‌خواهید از این روش استفاده کنید، لازم است تا کاندوم مناسب در اختیار داشته باشد. وجود هر گونه آلودگی، شما را مجبور خواهد کرد تا آزمایش را  دوباره تکرار کنید. همچنین بسیاری از آزمایشگاه‌ها این روش را فاقد ارزش می‌دانند و از پذیرفتن نمونه خودداری خواهند کرد.

✔ در روش بعدی رابطه جنسی بدون کاندوم انجام می‌شود، اما انزال در خارج از بدن زن رخ خواهد داد. این روش شاید برای بسیاری از مردان مناسب باشد، اما احتمال آلودگی آن با مایع ترشح شده در واژن وجود خواهد داشت. از سویی دیگر برای بسیاری از زوجین داشتن رابطه جنسی در محیط کلینیک چندان خوشایند نیست، به همین دلیل ترجیح می‌دهند در منزل، اقدام به نمونه‌گیری کنند.

✔ انزال تحریک شده توسط الکتریسیته از دیگر روش‌هایی است که برای تحریک مردان و گرفتن نمونه اسپرم انجام می‌شود.

 

نحوه آزمایش اسپرم در منزل

در واقع منظور از نحوه آزمایش اسپرم در منزل این است که نمونه خوب و باکیفیتی را تهیه کرده و در اختیار آزمایشگاه قرار دهید، برای این منظور باید به چند نکته مهم دقت داشته باشید تا مجبور به تکرار آن نباشید.

✔ در مرحله اول، حتما به زمان نمونه‌گیری دقت کرده و براساس دستورالعمل‌ها اقدام نمایید.

✔ در مرحله بعدی، شیوه‌ای مناسب برای گرفتن نمونه انتخاب نمایید. بهترین روش استمناء است.

✔ باید همه حجم مایع منی در ظرف نمونه‌گیری ریخته شود.

✔ مایع منی باید در ظرفی مناسب ریخته شود که معمولا این ظرف از سوی آزمایشگاه در اختیار شما قرار خواهد کرد. لازم است ظرف را از هر گونه آلودگی و تغییرات دمایی ( گرم و سرد بودن)  به دور نگه دارید. در ظرف را تا زمان نمونه‌گیری باز نکنید.

✔ نمونه مایع منی باید در دمای مناسب نگهداری شود. هوای سرد و یا گرم، نمونه را فاقد ارزش خواهد کرد. متخصصان هوم کا توصیه می‌کنند نمونه را در دمای بدن یعنی ۳۶ تا ۳۷ درجه نگهداری نمایید. قرار گرفتن نمونه در دمای کمتر از صفر درجه و بیشتر از ۴۰ درجه، آن را بی‌ارزش خواهد کرد.

✔ حتما ساعت و زمان نمونه‌گیری را بر روی ظرف به صورت خوانا یادداشت کنید. معمولا مشخصات فردی از سوی آزمایشگاه بر روی ظرف نمونه درج خواهد شد. در غیر این صورت حتما مشخصات فردی خود را به طور کامل و واضح یادداشت نمایید.

✔ پس از تهیه نمونه، مدت زمان محدودی در اختیار دارید تا آن را به آزمایشگاه برسانید. اگر شرایط نگهداری از نمونه مهیا باشد باید در مدت زمان ۳۰ تا ۶۰ دقیقه آن را به آزمایشگاه برسانید. ممکن است بپرسید آیا برای انتقال نمونه به تجهیزات خاصی نیاز است؟ از آنجا که نمونه باید متناسب با دمای بدن باشد، بنابراین در دست گرفتن نمی‌تواند ایجاد خطر کند، به شرطی که در مدت زمان گفته شده، نمونه به محیط آزمایشگاه منتقل شود.

 

آزمایش اسپرم فاقد ارزش است اگر...

 برخی از فاکتورها وجود دارند که بر نتیجه آزمایش اسپرم تاثیر گذاشته و نتیجه آن را بی‎اعتبار می‎کند. در این رابطه موارد زیر بیان شده است:

✔ تماس مایع منی با هر نوع آلودگی. از آن جمله می‌توان به مواد اسپرم کش اشاره کرد. از آن‌ها در بسیاری از کاندوم‌ها، اسپری و پمادها استفاده می‌شود.

✔ وجود اضطراب و استرس در فرد

✔ اگر سه روز قبل از نمونه‌گیری به تب دچار شده باشید، باید انجام آزمایش را به زمان دیگری موکول نمایید.

✔ مصرف الکل و دخانیات، حتی به صورت تفریحی و سرگرمی

 

آزمایش اسپرم سالم در منزل چگونه است؟

اولین آزمایش اسپرم در منزل برای آقایان در سال ۲۰۱۲ ساخته و مورد تایید قرار گرفت. امروزه پس از گذشت ۱۰ سال چندین کیت آزمایشی به صورت تست شده و مورد تایید وجود دارند که می‎توانند عمل آزمایش اسپرم در منزل را به سادگی فراهم آورند. هر یک از این دستگاه‎ها از مکانیسم‌های متفاوتی برای آزمایش استفاده می‌کنند. برخی از این دستگاه‎ها وجود یا عدم وجود اسپرم را گزارش می‌دهند و برخی دیگر غلظت اسپرم مرد را اندازه گیری می‌کنند. برخی دیگر نیز تعداد اسپرم‎های متحرک را نشان می‎دهند.

دستگاه های آزمایش اسپرم با هوش مصنوعی پیشرفته‌تر از انواع دیگر هستند. تحلیل آزمایش توسط اپلیکیشنی که بر روی گوشی هوشمند نصب می شود طی چند دقیقه انجام شده و  امکان مشاهده نتایج فراهم می شود. آقایان می‎توانند با استفاده از یک قطره چکان نمونه‌ای از مایع منی خود را بر روی یک لام قرار داده و سپس آن را داخل دستگاه قرار دهند. پس از آن با کمک مراحلی که در دستور العمل توضیح داده شده، اپلیکیشن می‎تواند تعداد، تحرک و شکل اسپرم‎ها را گزارش کند.

چرا انجام  آزمایش اسپرم در خانه مهم است؟

برآوردها نشان می دهد که از هر شش زوج یک زوج در دنیا با مشکل ناباروری مواجه هستند. متاسفانه روش های سنتی تشخیص ناباروری مردان  بدون توجه به وضعیت روحی آن ها بوده و استرس بالایی را به آن ها تحمیل می نماید.  این آزمایش فقط باید در کلینیک یا آزمایشگاه یا مطب پزشک انجام می گرفت. از این رو دستگاه های آزمایش اسپرم در منزل هم به دلیل  ارزان تر بودن و هم سادگی  با استقبال خوبی مواجه شده اند. طبق گفته محققان با اندازه گیری معیارهای تحرک و تعداد اسپرم می توان ناباروری آقایان را با دقت ۹۸ درصد شناسایی کرد.

 

آزمایش اسپرم در منزل چه فاکتورهایی را بررسی می کند؟

در طی آزمایش اسپرم فاکتورهای زیر مورد بررسی قرار خواهند گرفت:

✔ حرکت اسپرم

✔ حجم منی

✔ تعداد اسپرم

✔ شکل اسپرم

✔ میزان PH

✔ گلبول‌های سفید

✔ میزان فروکتوز

حرکت اسپرم
برای بارورسازی تخمک، لازم است تا اسپرم مسیری طولانی را طی کند تا به تخمک برسد. در این راستا حرکت اسپرم‌ها در چهار درجه و یا گرید معرفی خواهند شد. در حالت طبیعی بیش از ۵۰ درصد اسپرم‌ها، پس از گذشت یک ساعت باید حرکتی پیش‌رونده داشته باشند.

✔ گرید A به اسپرم‌هایی اشاره می‌کند که به صورت مستقیم حرکت کرده و شرایط خوبی برای باروری دارند. میزان آنها باید حداقل ۱۶ درصد باشد.

✔ گرید B اسپرم‌هایی هستند که می‌توانند منجر به باروری شوند. میزان آنها نیز باید حداقل ۱۶ درصد باشد.

✔ گرید C اسپرم‌هایی هستند که به صورت درجا حرکت خواهند کرد، بنابراین نمی‌توان از آنها انتظار بارورسازی داشت و باید تحت درمان قرار بگیرند.

✔ در گرید D نیز اصلا حرکتی دیده نمی‌شود.

حجم منی
حجم منی از دیگر فاکتورهایی است که در آزمایش اسپرم مورد توجه قرار می‌گیرد. به طور طبیعی حجم منی باید بیش از ۲ میلی لیتر باشد. هر چقدر حجم آن کمتر باشد، به همان میزان دارای اسپرم مناسب برای بارورسازی خواهد بود. حجم زیاد مایع منی نیز نمی‌تواند به معنای شرایط ایده‌آلی باشد. حجم بالا به معنای رقیق بودن اسپرم‌های موجود در آن است.
مایع منی هنگام انزال به شکل لخته خواهد بود. پس از آن بواسطه وجود برخی آنزیم‌ها به حالت آبکی تغییر شکل خواهد داد. برای این تغییر، حدود نیم ساعت زمان نیاز است. زمانی که غلظت آن زیاد باشد، نمی‌تواند از حالت لختگی به حالت آبکی تبدیل شود، به همین دلیل به اندازه کافی قدرت تحرک نخواهد داشت و به تخمک نخواهد رسید. در نتیجه باروری اتفاق نخواهد افتاد. دراین حالت معمولا از مردان درخواست می‌شود تا در طول روز به میزان کافی آب و مایعات بنوشند. همچنین مصرف برخی داروها نیز منجر به افزایش غلظت مایع منی خواهد شد.

نتایج غیر طبیعی و خارج از بازه نرمال در آزمایش اسپرم به چه معنی است؟ در صورتی که نتایج آزمایش خارج از بازه نرمال شد چه باید بکنیم؟ سایت خط سلامتی(Health Line) در این مورد می‌گوید:

اسپرم غیرطبیعی در رسیدن و نفوذ به تخمک‌ها مشکل خواهد داشت و این امر باعث سخت شدن بارداری می‌شود. نتایج غیر عادی می‌تواند نشان دهنده موارد زیر باشد:

 • ناباروری
 • عفونت
 • عدم تعادل هورمونی
 • بیماری مانند دیابت
 • نقص ژن
 • قرار گرفتن در معرض اشعه

اگر نتایج شما غیر طبیعی باشد و در بازه نرمال قرار نداشته باشد، احتمالاً پزشک از شما می‌خواهد که آزمایشات دیگری را نیز انجام دهید. این آزمایشات شامل موارد زیر است:

 • آزمایشات ژنتیکی
 • آزمایش هورمون
 • تجزیه و تحلیل ادرار پس از انزال
 • گرفتن نمونه بافت از بیضه‌ها
 • آزمایش سلول‌های ایمنی ضد اسپرم

برای ثبت درخواست آزمایش اسپرم در منزل بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

 

بررسی فاکتورها در آزمایش اسپرم 

تعداد اسپرم
تعداد اسپرم از دیگر فاکتورهایی است که در این آزمایش مورد توجه قرار می‌گیرد. برای باروری موفق تعداد آنها باید بین ۲۰ تا ۲۰۰ میلیون باشد. اگر تراکم آنها از این میزان کمتر باشد، احتمال بارداری کاهش خواهد یافت.

شکل اسپرم
شکل اسپرم نیز در باروری تاثیرگذار است. در طی انجام این آزمایش سر، ناحیه میانی و انتهای اسپرم مورد بررسی قرار خواهند گرفت. وجود هرگونه ناهنجاری در این نواحی، شانس بارداری سالم در زوجین را کاهش خواهد داد. اگر تنها ۲۰ درصد آنها شکل سالمی داشته باشند، بارداری رخ خواهد داد.

میزان PH
بررسی میزان PH نیز در این آزمایش انجام خواهد شد. به طور طبیعی سطح آن باید بین ۷.۲ تا ۷.۸ باشد. اگر میزان PH بیشتر از ۸.۰ باشد احتمالا فرد با عفونت مواجه است، چنانچه این عدد کمتر از ۷.۰ باشد، احتمال انسداد مجاری انزالی مرد وجود خواهد داشت.

گلبول‌های سفید
مایع منی ساختار مشخص و شناخته شده‎ای دارد. وجود گلبول سفید در آن طبیعی نیست و باید مورد بررسی قرار گیرد. این امر می‌تواند ناشی از عفونت باشد.

میزان فروکتوز
اسپرم برای انجام فعالیت‌های خود به انرژی نیاز دارد. این انرژی از طریق فروکتوز که نوعی قند است، تهیه خواهد شد.

 

چند نکته برای داشتن اسپرم سالم

✔ اگر می‌خواهید با نتایج مثبت آزمایش اسپرم مواجه شوید، می‌توانید از طریق تغییر سبک زندگی به این هدف برسید. متخصصان هوم کا به شما توصیه می‌کنند، نسبت به اضافه وزن خود حساس باشید. اضافه وزن زمینه را برای بروز بیماری‌های زیادی فراهم خواهد کرد. با کاهش وزن، حجم مایع منی و میزان تحرک آنها افزایش پیدا می‌کند. در این صورت اسپرم‌های بیشتری می‌توانند خود را به تخمک برسانند. بنابراین اگر اضافه وزن دارید بهتر است به فکر برنامه ورزشی و غذایی مناسب و سالم باشید.

✔ مکمل‌های خود را به درستی مصرف کنید. وجود برخی ویتامین‌ها برای سلامتی اسپرم ضروری است که از آن جمله می‎توان به ویتامین D ، C  و E اشاره کرد. برای اینکه بدانید در طی روز چه میزان ویتامین نیاز دارید، می‌توانید از خدمات پزشکی هوم کا بهره ببرید. برای بررسی سطح آنها تنها لازم است یک نمونه خون ساده دهید. متخصصان ما با حضور منزل و یا محل مورد نظر شما، نمونه‌گیری را انجام خواهند داد. برای این منظور کافی است، سفارش خود را به صورت رایگان در سایت ثبت کنید، کارشناسان ما در کوتاه‌ترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.

✔ به محیط زندگی و کار خود توجه بیشتری داشته باشید. قرار گرفتن در معرض برخی سموم و اشعه‌ها می‎تواند بر کیفیت اسپرم‌ها تاثیر بگذارد. همچنین مشاغلی که شما را مجبور به بی‌تحرکی می‎کنند، می‌توانند عاملی برای کاهش قدرت باروری باشند.

 

تعرفه آزمایش اسپرم

قیمت آزمایش اسپرم در منزل، بستگی به تعرفه‌ای دارد که برای آن تعیین شده است. برای اطلاع از هزینه دقیق آن با کارشناسان هوم کا  تماس بگیرید تا جزییات به طور کامل در اختیار شما قرار گیرد. این مجموعه برای متعادل‌سازی قیمت، از گرفتن حق کمیسیون خودداری کرده است، به همین دلیل هزینه کمتری برای برخورداری از خدمات درمانی و پزشکی آن در منزل، پرداخت خواهید کرد. توصیه ما به شما این است که در صورتی که مایل هستید از سلامت خود به طور کامل مطلع شوید، از خدمات چکاپ در منزل استفاده کنید. همچنین انجام آزمایش پروستات نیز می‌تواند در پیشگیری از ابتلا به سرطان نقش مهمی داشته باشد.

 

آزمایش اسپرم در منزل با هومکا

تیم تخصصی هومکا سعی کرده است خدمات خود را در سه گروه اصلی مراقبت، درمان و آزمایش در محل، ارائه نماید. در همین راستا، این مجموعه با آزمایشگاه و موسسات پزشکی معتبری همکاری دارد. همچنین برای جذب کادر پزشکی و مراقبتی خود از مصاحبه‌های تخصصی بهره می‌برد. به همین دلیل خدمات خود را با بالاترین کیفیت ارائه خواهد داد.
در حال حاضر ساکنین استان‌های تهران و کرج امکان استفاده از خدمات متنوع این تیم پزشکی را دارند، اما در آینده‌ای نزدیک سایر استان و شهرهای کشور نیز از این خدمات بهره‌مند خواهند شد.
ساکن هر نقطه از استان کرج و تهران که باشید کافی است برای ثبت درخواست بر روی دکمه ثبت رایگان درخواست کلیک کرده یا با شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس بگیرید. کارشناسان ما به سوالات و مشکلات شما با دقت پاسخ خواهند داد. 

دسترسی سریع

سوالات متداول

هنگام آزمایش اسپرم چه اتفاقی می‌افتد؟
این معاینه کل بدن شما را مورد بررسی قرار می‌دهد، اما بر روی دستگاه تناسلی متمرکز می‌شود. معمولاً سریع و بدون درد است. علاوه بر معاینه بدنی، چند آزمایش وجود دارد که ممکن است اکثر پزشکان در اولین ویزیت انجام دهند. ابتدا پزشکان درخواست تجزیه و تحلیل مایع منی رابرای بررسی اسپرم شما می‌کنند.
قبل از آزمایش اسپرم چه باید کرد؟
برای بدست آوردن بهترین نمونه بهتر است از انزال به مدت ۲۴ تا ۷۲ ساعت قبل از آزمایش خودداری کنید. دو تا پنج روز قبل از آزمایش از مصرف الکل، کافئین و داروهایی مانند کوکائین و ماری جوانا خودداری کنید.
علائم اسپرم ناسالم چیست؟
مشکلات عملکرد جنسی به عنوان مثال، میل جنسی کم یا مشکل در حفظ نعوظ (اختلال نعوظ). درد، تورم یا توده ای در ناحیه بیضه. کاهش موهای صورت یا بدن یا سایر علائم اختلال کروموزوم یا هورمون.
علائم ناباروری بالقوه در مردان چیست؟
تغییر در رشد مو، تغییر در میل جنسی، درد ، توده یا تورم در بیضه ها، مشکلات نعوظ و انزال، بیضه‌های کوچک و محکم.
در چه سنی بدن تولید اسپرم را متوقف می‌کند؟
بیشتر مردان هر روز میلیون‌ها اسپرم جدید تولید می‌کنند ، اما مردان بالای ۴۰ سال اسپرم سالم کمتری نسبت به مردان جوان دارند. مقدار مایع منی و تحرک اسپرم به طور مداوم در سنین ۲۰ تا ۸۰ سالگی کاهش می‌یابد.

پرسش و پاسخ با پزشک

Loading...
Loading...
دوست دارید درباره فاکتور CBC بیشتر بدانید؟
برای دریافت فایل راهنما، کافیست اطلاعات زیر را وارد نمایید.
request
دانلود فایل
interpretation-icon

تفسیر رایگان CRP

mg/L