آموزش گفتار درمانی در منزل
خانه
مقالات
آموزش گفتار درمانی در منزل

آموزش گفتار درمانی در منزل

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1401/03/02
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
آموزش گفتار درمانی در منزل
آموزش گفتار درمانی در منزل نه‌تنها موثر است بلکه می‌تواند نسبت به مراجعه به کلینیک گفتار درمانی نیز اثربخشی بیشتری داشته باشد. اگر می‌خواهید از این خدمات بهره‌مند شوید کافیست دکمه ثبت رایگان درخواست را در هوم‌کا فشار دهید یا با شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ تماس بگیرید.

عدم ارائه خدمت

خدمت

قیمت (تومان)

گفتار درمانی

۲۵۰,۰۰۰ - ۲۰۰,۰۰۰

گفتار درمانی، ارزیابی و درمان مشکلات ارتباطی و اختلالات گفتاری است. این اقدام توسط آسیب شناسان گفتاری زبان انجام می‌شود که اغلب از آن‌ها به عنوان گفتاردرمانگر یاد می‌شود. از تکنیک‌های گفتار درمانی برای بهبود تعامل استفاده می‌شود و شامل فن بیان، فعالیت‌های مداخله‌ای در زبان و سایر مواردی که بسته به نوع اختلال گفتاری یا زبانی متفاوت است.
گفتار درمانی ممکن است برای اختلالات گفتاری که در کودکی یا اختلالات گفتاری در بزرگسالان ناشی از آسیب یا بیماری مانند سکته مغزی یا آسیب مغزی موردنیاز باشد. در برخی مواقع، افراد برای شرکت در جلسات گفتار درمانی به دلایل مختلفی امکان ترک منزل را ندارند که در این شرایط، آموزش گفتار درمانی در منزل می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. در ادامه با این موضوع بیشتر آشنا می‌شوید.

 

چرا شما به آموزش گفتار درمانی در منزل نیاز دارید؟

چندین اختلال زبانی و گفتاری وجود دارند که با آموزش گفتار درمانی در منزل قابل‌درمان هستند. در ادامه به این اختلالات اشاره کرده‌ایم.

✔ اختلالات مفصلی: یک اختلال مفصل ناتوانی در شکل‌گیری صحیح اصوات خاص کلمه است. کودک مبتلا به این اختلال گفتاری ممکن است صداهای کلمه‌ای را رها کند، عوض کند، تحریف کند یا اضافه کند.

✔ اختلالات روانی کلام: این اختلال بر جریان، سرعت و ریتم گفتار تاثیر می‌گذارد. لکنت و بریده گویی جزء این اختلال محسوب می‌شوند. فردی که دچار لکنت زبان است در بیرون آوردن صدا مشکل دارد و ممکن است گفتارش مسدود یا قطع شود یا ممکن است بخشی از کل کلمه را تکرار کند. فردی که دچار بریده گویی است اغلب سریع صحبت می‌کند و کلمات را باهم ادغام می‌کند.

✔ اختلالات تشدید: اختلال تشدید زمانی اتفاق می‌افتد که وجود یک گرفتگی یا مانع در مسیر منظم جریان هوا در حفره‌های بینی یا دهان، ارتعاشات مسئول کیفیت صدا را تغییر دهد. همچنین اگر دریچه ولوفارنکس به درستی بسته نشود، این اختلال اتفاق می‌افتد. اختلالات تشدید اغلب با شکاف کام، اختلالات عصب‌شناختی و تورم لوزه‌ها همراه است.

✔ اختلالات درکی: فرد مبتلا به اختلال درکی در درک و پردازش گفته‌های دیگران مشکل دارد. این مسئله می‌تواند باعث شود وقتی شخصی صحبت می‌کند بی‌علاقه به نظر برسید، در پیروی از دستورالعمل‌ها مشکل داشته باشید یا واژگانتان محدود باشد. سایر اختلالات زبان، اوتیسم، کم شنوایی و آسیب به سر می‌تواند منجر به اختلال درکی شود.

✔ اختلالات بیانی: این اختلالات مربوط به مشکل در انتقال یا بیان اطلاعات هستند. اگر به اختلال بیانی مبتلا هستید، ممکن است در ایجاد جملات دقیق مانند استفاده از زمان فعل درست با مشکل مواجه باشید. برخی از اختلالات رشد مانند سندرم داون و کاهش شنوایی با این اختلالات همراه هستند. همچنین می‌توانند ناشی از ضربه به سر یا یک بیماری پزشکی باشند.

✔ اختلالات شناختی ارتباطی: مشکل در برقراری ارتباط به دلیل آسیب‌دیدگی در بخشی از مغز که توانایی تفکر شما را کنترل می‌کند اختلال شناختی ارتباطی نامیده می‌شود. این اختلال می‌تواند منجر به مشکلات حافظه، حل مسئله، مشکل در صحبت کردن یا گوش دادن شود. همچنین این اختلال می‌تواند به دلیل مشکلات بیولوژیکی ازجمله رشد غیرطبیعی مغز، برخی شرایط عصب‌شناختی، آسیب مغزی یا سکته مغزی ایجاد شود.

✔ آفازی: این یک اختلال ارتباطی اکتسابی است که توانایی فرد در صحبت کردن و درک دیگران را تحت تاثیر قرار می‌دهد. همچنین اغلب بر توانایی خواندن و نوشتن فرد تاثیر می‌گذارد. سکته مغزی شایع‌ترین علت بروز آفازی است، اگرچه سایر اختلالات مغزی نیز می‌توانند باعث این مسئله شوند.

✔ دیس‌آرتری: نشانه‌های این اختلال، ضعف یا عدم توانایی در کنترل عضلات مورداستفاده برای گفتار و همچنین گفتار کند یا نامفهوم مشخص می‌شود. این بیماری معمولا به دلیل اختلالات سیستم عصبی و شرایطی است که باعث فلج صورت یا ضعف گلو و زبان می‌شود، مانند مولتیپل اسکلروزیس (MS)، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) و سکته مغزی.

 

در آموزش گفتار درمانی در منزل چه اتفاقی می‌افتد؟

گفتار درمانی معمولا با ارزیابی توسط گفتاردرمانگر آغاز می‌شود که از این طریق، نوع اختلال ارتباطی و روش درمان آن مشخص می‌شود. آموزش گفتار درمانی در منزل برای کودکان و بزرگسالان متفاوت است که هوم‌کا امکان هر دو را برای شما فراهم کرده است. در ادامه با این موضوع آشنا می‌شوید که در آموزش گفتاردرمانی چه اتفاقی می‌افتد.


گفتار درمانی برای کودکان
تمرینات و فعالیت‌های گفتار درمانی بسته به اختلال، سن و نیازهای کودک شما متفاوت است. در حین گفتاردرمانی کودکان، گفتاردرمانگر از روش‌های زیر استفاده می‌کند.

✔ برای تحریک رشد زبانی کودک از بازی، کتاب‌ها، تصاویر و اشیاء برای تعامل با کودک استفاده می‌کند.

✔ در هنگام بازی متناسب با سن کودک، به عنوان الگو، صداها و هجاهای صحیح را برای کودک تلفظ می‌کند تا نحوه تولید صداهای خاص را به کودک بیاموزد.

✔ راهکارها و تکالیفی را برای کودک و والدین مشخص می‌کند تا در خانه انجام دهند.


گفتار درمانی برای بزرگسالان
گفتار درمانی برای بزرگسالان نیز با ارزیابی برای تعیین نیازهای فرد و همچنین بهترین روش درمانی آغاز می‌شود. تمرینات گفتاردرمانی برای بزرگسالان می‌تواند به شما در گفتار، زبان و تعامل شناختی کمک کند. تمرینات گفتار درمانی بزرگسالان شامل موارد زیر است.

✔ تمرینات حل مسئله، حافظه و سازمان‌دهی و سایر فعالیت‌هایی که در جهت بهبود ارتباط شناختی است.

✔ روش‌های مکالمه برای بهبود ارتباطات اجتماعی

✔ تمرینات تنفسی برای درمان اختلالات تشدید

✔ تمرینات تقویت عضلات دهان

 

چه مدت به آموزش گفتار درمانی در منزل نیاز دارید؟

مدت زمانی که افراد به آموزش گفتار درمانی در منزل نیاز دارند به عوامل مختلفی بستگی دارد که این عوامل عبارت‌اند از:

✔ سن

✔ نوع و شدت اختلال گفتاری

✔ تکرار درمان

✔ مسئله پزشکی زیربنایی و درمان آن

برخی از اختلالات گفتاری از کودکی شروع می‌شوند و با افزایش سن بهبود می‌یابند، درحالی‌که برخی دیگر تا بزرگسالی ادامه دارند و به درمان طولانی مدت نیاز دارند. یک اختلال ارتباطی ناشی از سکته مغزی یا سایر مشکلات پزشکی ممکن است با درمان مشکلات زیربنایی، بهبود پیدا کند.

 

آیا آموزش گفتار درمانی در منزل موثر است؟

چه نیاز به گفتار درمانی ناشی از بیماری باشد چه ناشی از یک حادثه، گفتاردرمانگران می‌توانند بیشتر خدمات خود را در خانه ارائه دهند. بسیاری از افرادی که در حال بهبود هستند هفته‌ها یا ماه‌ها در بیمارستان بستری بوده‌اند و از بازگشت به خانه خود بسیار هیجان‌زده‌اند.
افراد دیگری ممکن است در بیمارستان بستری نشده باشند اما وسیله رفتن به کلینیک گفتاردرمانی را نداشته باشند. عده‌ای دیگر نیز بیشتر سعی می‌کنند از خدمات در منزل بهره‌مند شوند. در همه این موارد، آموزش گفتاردرمانی در منزل می‌تواند بسیار مفید باشد و مزایای بسیار زیادی را برای افراد به همراه داشته باشد.

 

مزایای آموزش گفتار درمانی در منزل

همه افراد در خانه خود احساس راحتی بیشتری دارند و هرچه می‌خواهند نیز در دسترسشان است. به همین دلیل آموزش گفتار درمانی در منزل می‌تواند مزایای بسیار زیادی داشته باشد که اگر می‌خواهید از این مزایا بهره‌مند شوید کافیست درخواست خود را در هوم‌کا برای دریافت خدمات آموزش گفتاردرمانی در منزل ثبت کنید. در ادامه با این مزایا آشنا می شوید.

۱. افزایش آگاهی مراقبین
در خانه، گفتاردرمانگر اغلب با اعضای خانواده یا مراقبین فردی که نیاز به گفتار درمانی دارد روبرو می‌شود. این افراد می‌توانند درمان را مشاهده کنند و در مورد تکنیک‌های مورداستفاده توسط گفتاردرمانگر آموزش و مشاوره دریافت کنند. اعضای خانواده و مراقبین نسبت به گفتاردرمانگر در کنار بیمار حضور دارند. بنابراین، آن‌ها نقش موثری در استفاده از تکنیک‌ها در طول هفته دارند. این امر با افزایش زمان و شدت درمان می‌تواند به اثربخش بودن درمان کمک کند.

۲. استفاده از وسایل بیمار
یکی دیگر از مزایای آموزش گفتار درمانی در منزل این است که می‌توان از وسایل خود بیمار در درمان استفاده کرد. به‌عنوان‌مثال، در درمان گفتار یا حافظه فرد می‌توان تصاویر خانوادگی یا آلبوم‌های عکس به عنوان موارد محرک استفاده کرد. در درمان اختلال بلع، گفتاردرمانگر می‌تواند از ظروف نقره‌ای واقعی بیمار استفاده کند. این کار می‌تواند دقت دستورالعمل‌ها و ایمنی بیمار در هنگام بلع را افزایش دهد.

۳. استرس کمتر و انرژی بیشتر
بیماران در هنگام بیماری یا در طی بهبود از آن، دچار خستگی می‌شوند. آموزش گفتار درمانی در منزل، بار رفت‌وآمد و فعالیت بدنی را از روی دوش بیمار برمی‌دارد و باعث صرفه‌جویی در انرژی او می‌شود. درنتیجه فرد انرژی بیشتری در جلسه خواهد داشت و توانایی‌اش برای بهبود نیز افزایش می‌یابد.

 

هوم‌کا چگونه می‌تواند در زمینه خدمات آموزش گفتار درمانی در منزل به شما کمک کند؟

ممکن است شما یا فرزندتان نیاز به گفتار درمانی داشته باشید و امکان ترک خانه برای رفتن به کلینیک برای شما میسر نباشد. همچنین ممکن است با خواندن مزایای این خدمات در منزل، بیشتر ترغیب شده باشید که در خانه تحت درمان قرار بگیرید. در این صورت می‌توانید از خدمات هوم‌کا برای آموزش گفتار درمانی در منزل استفاده کنید.
هوم‌کا با هدف ارائه خدمات باکیفیت مراقبتی و سلامتی به شهروندان راه‌اندازی شد که در حال حاضر در شهرهای تهران و کرج خدمات خود را ارائه می‌دهد. تعرفه‌ها و قیمت‌های خدمات این مجموعه بستگی به نوع درخواست شما دارد اما تلاش شده است که این قیمت‌ها معقول و استاندارد باشند. اگر می‌خواهید از امکان آموزش گفتاردرمانی در منزل بهره‌مند شوید تنها لازم است درخواست خود را به صورت رایگان در هوم‌کا ثبت کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.
درنهایت همان‌طور که مطرح شد آموزش گفتاردرمانی در منزل نه‌تنها موثر است بلکه می‌تواند نسبت به مراجعه به کلینیک گفتار درمانی نیز اثربخشی بیشتری داشته باشد. اگر می‌خواهید از این خدمات بهره‌مند شوید کافیست دکمه ثبت رایگان درخواست را در هوم‌کا فشار دهید یا با شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ تماس بگیرید.

 

دسترسی سریع

سوالات متداول

آیا گفتار درمانی برای بیماران سکته مغزی موثر است؟
بله. از این شیوه برای درمان و کاهش عوارض ناشی از سکته مغزی استفاده می شود.
در کنار گفتار درمانی از چه روش‌های دیگری برای کاهش عوارض سکته مغزی می‌توان استفاده کرد؟
تکنیک‌های فیزیوتراپی و کاردرمانی نیز می‌توانند برای این گروه از بیماران مفید باشند.
گفتار درمانی به چه معناست؟
گفتار درمانی، ارزیابی و درمان مشکلات ارتباطی و اختلالات گفتاری است. این اقدام توسط آسیب شناسان گفتاری زبان انجام می‌شود که اغلب از آن‌ها به عنوان گفتاردرمانگر یاد می‌شود. از تکنیک‌های گفتار درمانی برای بهبود تعامل استفاده می‌شود و شامل فن بیان، فعالیت‌های مداخله‌ای در زبان و سایر مواردی که بسته به نوع اختلال گفتاری یا زبانی متفاوت است.
گفتار درمانی به درمان چه اختلالاتی کمک می کند؟
گفتار درمانی می‌تواند در درمان اختلالات زیر موثر باشد: اختلالات مفصلی اختلالات روانی کلام اختلالات تشدید اختلالات درکی اختلالات بیانی اختلالات شناختی ارتباطی آفازی
آفازی چیست و چرا بروز می‌کند؟
آفازی یک اختلال ارتباطی اکتسابی است که توانایی فرد در صحبت کردن و درک دیگران را تحت تاثیر قرار می‌دهد. همچنین اغلب بر توانایی خواندن و نوشتن فرد تاثیر می‌گذارد. سکته مغزی شایع‌ترین علت بروز آفازی است، اگرچه سایر اختلالات مغزی نیز می‌توانند باعث این مسئله شوند.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.