کاردرمانی در منزل برای کودکان اوتیسم
خانه
مقالات
کاردرمانی در منزل برای کودکان اوتیسم

کاردرمانی در منزل برای کودکان اوتیسم

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1401/03/02
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
کاردرمانی در منزل برای کودکان دارای اختلال اوتیسم
بر اساس آماری که از سوی انجمن اوتیسم ایران ارائه شده است، از هر ۱۵۰ کودک متولد شده، یک کودک به اختلال اوتیسم مبتلا است. اوتیسم اختلالی است که درمان قطعی ندارد ولی می‌توان با کار درمانی در منزل برخی از مشکلات کودکان مبتلا به اوتیسم را حل کرد.

عدم ارائه خدمت

خدمت

قیمت (تومان)

کار درمانی

۲۵۰,۰۰۰ - ۲۰۰,۰۰۰

علائم اوتیسم معمولا در کودکی خود را نشان می‌دهند و زمان کودکی بهترین زمان برای شروع کاردرمانی می‌باشد. کودکی که به اختلال طیف اوتیسم (ASD) مبتلا است اغلب در برقراری ارتباط و تعامل با سایر افراد مشکل دارد. علایق، فعالیت‌ها و مهارت‌های بازی او ممکن است محدود باشد. کاردرمانی در منزل ممکن است به افراد اوتیسم کمک کند تا این مهارت ها را در خانه و مدرسه رشد دهند.

کاردرمانی در منزل برای کودکان دارای اختلال اوتیسم

 

چرا کاردرمانی در منزل برای کودکان اوتیسم بهتر است؟

کاردرمانگران، رشد و تکامل انسان و تعامل فرد با محیط را از طریق فعالیت‌های روزمره مطالعه می‌‌کنند. آن‌ها در زمینه‌های اجتماعی، عاطفی و فیزیولوژیکی اثرات بیماری متخصص هستند. این دانش به آنها کمک می کند مهارت‌های زندگی مستقل در افراد مبتلا به اوتیسم و سایر اختلالات رشد را ارتقا دهند.
کاردرمانگرها به عنوان بخشی از تیمی متشکل از والدین ، معلمان و سایر متخصصان کار می‌کنند. آنها به تعیین اهداف مشخص برای فرد مبتلا به اوتیسم کمک می‌کنند. این اهداف اغلب شامل تعامل اجتماعی، رفتار و عملکرد کلاسی است.
از آنجایی که کاردرمانگران باید رفتار فرد را مشاهده و ارزیابی کنند وسپس با توجه به نتایج، اهدافی برای رشد کودک تعیین کنند، بهتر است کاردرمانی در منزل انجام شود تا کاردرمانگر بتواند رفتار کودک را در محیط زندگی او مشاهده کند.
همچنین گاهی پزشک‌ها استراتژی‌هایی را برای درمان کودک پیشنهاد می‌دهند که والدین توانایی انجام آن را ندارد، اینجاست که کاردرمانی در خانه می‌تواند بسیار مفید واقع شود. 
همچنین بسیاری از مواردی که کودک باید در طی کاردرمانی بیاموزد مواردی هستند که در طی روز در خانه انجام میدهد مانند حمام رفتن، لباس پوشیدن و... ، پس بهتر است روند کاردرمانی در منزل انجام شود تا موثرتر باشد.

 

کاردرمانی در منزل برای کودکان اوتیسم چگونه به درمان کمک می کند؟

کاردرمانی (OT) به افراد کمک می کند تا روی مهارت‌های شناختی، جسمی، اجتماعی و حرکتی کار کنند. هدف بهبود مهارت‌های روزمره است که به افراد امکان می دهد استقلال بیشتری پیدا کنند و در فعالیت های گسترده ای شرکت کنند.
برای افراد مبتلا به اوتیسم، برنامه‌های کاردرمانی در منزل اغلب بر مهارت های بازی، استراتژی های یادگیری و مراقبت از خود تمرکز دارند. استراتژی‌های کاردرمانی همچنین می توانند به مدیریت مسائل حسی کمک کنند.
کاردرمانگران می توانند به دو روش اصلی کمک کنند: ارزیابی و درمان.

۱- ارزیابی  رفتار کودک 
درمانگر کودکان را مشاهده می‌کند تا ببیند آیا آن‌ها می توانند از پس وظایفی را که انتظار می‌رود در سنین خود انجام دهند بر بیایند. برای مثال لباس پوشیدن یا بازی کردن. 
گاهی اوقات درمانگر از کودک در طول روز فیلم برداری می کند تا ببیند کودک چگونه با محیطش تعامل دارد تا بتواند نوع مراقبت کودک را بهتر ارزیابی کند. درمانگر ممکن است به یکی از موارد زیر توجه داشته باشد:

✔ دامنه توجه و استقامت

✔ انتقال به فعالیت های جدید

✔ مهارت‌های بازی

✔ نیاز به فضای شخصی

✔ پاسخ به لمس یا انواع دیگر محرک ها

✔ مهارت‌های حرکتی مانند حالت تعادل یا دستکاری اشیا کوچک

✔ پرخاشگری یا انواع دیگر رفتارها

✔ تعاملات بین کودک و مراقبان

✔ مراقبت از خود


✔ برقراری ارتباط با محیط 

✔ آموختن

این ارزیابی باعث شناسایی موانعی می‌شود که فرد را از شرکت در هر نوع فعالیت روزمره باز میدارد.
بر اساس این ارزیابی ، درمانگر اهداف و استراتژی هایی را ایجاد می کند که به فرد امکان می دهد مهارت‌های اصلی را کار کند.


۲- درمان 
هنگامی که یک متخصص کاردرمانی اطلاعات را جمع آوری کرد، می تواند برنامه‌ای را برای کودک شما تهیه کند. هیچ برنامه درمانی ایده آلی وجود ندارد. اما نشان داده شده است که مراقبت‌های زودهنگام، ساختار یافته و فردی به بهترین وجه عمل می کنند.
کاردرمانی ممکن است انواع مختلفی از استراتژی ها را برای درمان پیشنهاد دهند. این استراتژی‌ها می تواند به کودک شما کمک کند تا بهتر به محیط خود واکنش نشان دهد. برای مثال این استراتژی ها عبارتند از:

✔ فعالیت‌های بدنی، مانند انداختن مهره‌ها در نخ یا حل پازل برای کمک به کودک در ایجاد هماهنگی و آگاهی از بدن

✔ انجام فعالیت هایی که به تعامل و ارتباط کمک می‌کنند

✔ فعالیت‌های توسعه فردی، مانند مسواک زدن و شانه زدن مو

✔ استراتژی‌های انطباقی ، از جمله کنار آمدن با جا به جایی‌ها 

کاردرمانی در منزل برای کودکان دارای اختلال اوتیسم

 

تاثیر کاردرمانی در منزل برای کودکان اوتیسم

هدف کلی کار درمانی در خانه کمک به فرد مبتلا به اوتیسم در بهبود کیفیت زندگی خود در خانه و مدرسه است. درمانگر به حفظ و بهبود مهارت‌ها کمک می‌کند تا افراد مبتلا به اوتیسم بتوانند تا جای ممکن استقلال داشته باشند.
موارد زیر برخی از مهارت‌هایی است که کار درمانی ممکن است تقویت کند:

✔ مهارت‌های روزمره زندگی ، مانند آموزش حمام رفتن ، لباس پوشیدن ، مسواک زدن و سایر مهارت‌های نظافت

✔ مهارت‌های حرکتی ظریف لازم برای نگه داشتن اشیا هنگام نوشتن یا قیچی کردن

✔ مهارت‌های حرکتی بنیادی که برای راه رفتن ، بالا رفتن از پله ها یا دوچرخه سواری لازم است.

✔ نشستن ، طرز ایستادن یا مهارت‌های ادراکی، مانند گفتن تفاوت بین رنگها ، شکل و اندازه

✔ آگاهی از بدن خود و ارتباط آن با دیگران

✔ مهارت‌های بصری برای خواندن و نوشتن

✔ بازی کردن، کنار آمدن، مراقبت از خود، حل مسئله، ارتباطات و مهارت های اجتماعی
 

با کار بر روی این مهارت ها در حین کار درمانی در منزل کودک مبتلا به اوتیسم ممکن است قادر باشد:

✔ روابط خودش را با همسالان و بزرگسالان را توسعه دهد

✔ بیاموزد که چگونه روی وظایفش تمرکز کند

✔ احساساتش را به روش‌های مناسب‌تری بیان کند

✔ در بازی با همسالان خود شرکت کند

✔ کنترل نفس خود را بیاموزد

 

اختلال یکپارچگی حسی در کودکان اوتیسم

شاید در مورد درمان اختلال یکپارچگی حسی چیزهای زیادی شنیده باشید. اختلال یکپارچگی حسی (SID) یا اختلال پردازش حسی یک نوع اختلال عصبی است که در آن مغز توانایی یکپارچه‌سازی و پاسخ دادن به اطلاعاتی که از حواس ۵ گانه و همچنین حس تعادل و آگاهی از شرایط بدن در فضا (که روی هم ۷ حس می‌شود) را ندارد.
برخی از محققان تخمین می زنند که از هر ۱۰ کودک اوتیسم هشت نفر دارای اختلال پردازش حسی هستند. این اختلال علائم زیر را دارد:

✔ مشکلات در حفظ تعادل

✔ مشکلات درک موقعیت بدن در فضا

✔ حساسیت بیش از حد به لمس و پوشیدن انواع خاصی از لباس ها، مانند جوراب‌های پرز دار

✔ تکانشی بودن و نداشتن خود کنترلی

✔ بی دقتی

✔ حواس پرتی

✔ حساسیت بیش از حد به حرکت‌ها و صداها

✔ حساسیت به لمس شدن

✔ تاخیر در حرف زدن

✔ شناخت بدنی پایین از خود 

✔ ضعف در آرام کردن خود

در اختلال اوتیسم، مشکلات اجتماعی، رفتاری یا مشکلات توجه می‌تواند تا حد زیادی به علت این ناتوانی در یکپارچگی حسی باشد و با کاردرمانی این مشکلات میتوانند تا اندازه‌ای حل شوند. درمان اختلال یکپارچگی حسی احتیاج به زمان دارد و با توجه به توانایی ها وضعف های هر کودک متفاوت است.
نمونه هایی از درمان اختلال یکپارچگی حسی  عبارتند از:

✔ مسواک زدن یا ماساژ دادن 

✔ خم کردن آرنج‌ها و زانوها

✔ تاب خوردن

✔ چرخش روی اسکوتر

✔ پوشیدن جلیقه وزنه دار

کاردرمانی در منزل برای کودکان دارای اختلال اوتیسم

 

هزینه کاردرمانی در منزل برای کودکان اوتیسم

تعیین هزینه کاردرمانی در منزل برای بهبود و درمان اوتیسم، از فردی به فرد دیگر با توجه به شرایط و توانایی هایش متفاوت است. هزینه کاردرمانی در منزل به تعداد جلسات و مدت زمان هر جلسه بستگی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت کاردرمانی در خانه میتوانید با هومکا از طریق راه‌های ارتباطی در ارتباط باشید. 

درخواست کاردرمانی در منزل برای کودکان اوتیسم

اگر قصد دارید از این خدمت استفاده کنید کافیست از طریق دکمه ثبت رایگان درخواست یا تماس با شماره‌‌ی ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ درخواست خود را ثبت نمایید و بقیه‌ی موارد را به ما بسپارید. ما در هوم‌کا تمام تلاشمان را می‌کنیم که تجربه‌ی خوبی از این خدمت را برای شما بیافرینیم.

دسترسی سریع

سوالات متداول

بهترین موقع برای شروع کاردرمانی مبتلایان به اوتیسم، چه زمانی است؟
سنین کودکی بهترین زمان برای شروع کاردرمانی مبتلایان به اوتیسم است.
آیا علائم اوتیسم در کودکی ظاهر می‌شوند؟
بله. علائم این بیماری از دوران کودکی قابل تشخیص است.
کودکان مبتلا به اوتیسم با چه مشکلاتی مواجه هستند؟
کودکی که به اختلال طیف اوتیسم (ASD) مبتلا است اغلب در برقراری ارتباط و تعامل با سایر افراد مشکل دارد. علایق، فعالیت‌ها و مهارت‌های بازی او ممکن است محدود باشد.
کاردرمانی چگونه به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک می کند؟
کاردرمانی به تقویت مهارت‌های زیر در افراد مبتلا به اوتیسم کمک خواهد کرد: ✔ مهارت‌های روزمره زندگی ، مانند آموزش حمام رفتن ، لباس پوشیدن ، مسواک زدن و سایر مهارت‌های نظافت ✔ مهارت‌های حرکتی ظریف لازم برای نگه داشتن اشیا هنگام نوشتن یا قیچی کردن ✔ مهارت‌های حرکتی بنیادی که برای راه رفتن ، بالا رفتن از پله ها یا دوچرخه سواری لازم است. ✔ نشستن ، طرز ایستادن یا مهارت‌های ادراکی، مانند گفتن تفاوت بین رنگها ، شکل و اندازه ✔ آگاهی از بدن خود و ارتباط آن با دیگران ✔ مهارت‌های بصری برای خواندن و نوشتن ✔ بازی کردن، کنار آمدن، مراقبت از خود، حل مسئله، ارتباطات و مهارت های اجتماعی
اختلال پردازش حسی با چه علائمی همراه است؟
✔ مشکلات در حفظ تعادل ✔ مشکلات درک موقعیت بدن در فضا ✔ حساسیت بیش از حد به لمس و پوشیدن انواع خاصی از لباس ها، مانند جوراب‌های پرز دار ✔ تکانشی بودن و نداشتن خود کنترلی ✔ بی دقتی ✔ حواس پرتی ✔ حساسیت بیش از حد به حرکت‌ها و صداها ✔ حساسیت به لمس شدن ✔ تاخیر در حرف زدن ✔ شناخت بدنی پایین از خود ✔ ضعف در آرام کردن خود

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...