استخدام پرستار سالمند
خانه
مقالات
استخدام پرستار سالمند

استخدام پرستار سالمند

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1401/05/17
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
خدمات مراقبت و پرستاری سالمند خود را از هومکا بخواهید.
هدف مجموعه هوم کا ارائه خدمات مراقبت و پرستاری از سالمند به گونه ای مطمئن و همراه با پشتیبانی است. تا شما بتوانید با اتکا به آن، راحتی و آسایش را برای سالمند و خانواده خود فراهم کنید. ضمن مطالعه این مقاله و آشنایی با این خدمت، می توانید با ثبت سفارش و یا تماس، از مشاوره کارشناسان هومکا بهره گیرید.

سالمندی دوره‌ای از زندگی است که غالبا انسان به دلیل کهولت سن قادر به انجام کارهای شخصی و نگهداری از خود نمی‌باشد. این دوره طبق تعاریف آماری از ۶۵ سالگی آغاز می‌شود. با توجه به تغییر هرم سنی ایران و رشد روز افزون جمعیت سالمندان، خطر کمبود شدید خدمات ویژه در جهت حفظ و ارتقا سلامت سالمندان وجود دارد. از طرف دیگر امروزه با توجه به مشغله‌های زیاد کاری و افزایش مسئولیت‌ها در زندگی افراد، امکان مراقبت از سالمند به شکل مناسب برای تمام خانواده‌ها وجود ندارد. در چنین شرایطی یکی از دغدغه‌های اصلی خانواده‌ها پیدا کردن یک فرد مناسب برای نگهداری از سالمند است. چرا که پیدا کردن یک پرستار سالمند مجرب و متعهد به اخلاق کاری دشوار است. یک پرستار سالمند باید ضمن ارائه خدمات مراقبتی درخور سالمند، نسبت به نیازها و حقوق سالمند نیز آگاه باشد. حق سالمند آن است که به دلیل کاهش توانایی‌هایش با وی به نرمی رفتار شود و از هرگونه رفتاری که منجر به پایین آمدن شان و منزلت وی می‌گردد، اجتناب شود. با توجه به اهمیت موضوع در این مقاله قصد داریم تا  برخی از نکات مهم در خصوص استخدام پرستار سالمند را بررسی کنیم. اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که به دنبال استخدام پرستار سالمند در منزل برای عزیزان سالمند خود هستید، در ادامه با ما همراه باشید تا راحت‌تر بتوانید از عهده‌ی انجام این کار برآیید.

استخدام پرستار سالمند

 

افراد نیازمند استخدام پرستار سالمند

با بالا رفتن سن، توانایی‌های جسمی افراد کاهش پیدا می‌کند و علاوه بر آن ممکن است دچار برخی اختلالات روانی نیز شوند. این افراد برای رفع نیازهای روزانه خود به صورت مستقل نمی‌توانند عمل کنند و یکی از گزینه‌های پیش روی خانواده‌ها استخدام پرستار سالمند است. پرستار سالمند شخصی است که وظیفه نگهداری و مراقبت از سالمند را به عهده دارد. نیازمندی به استخدام پرستار سالمند را می‌توان به سه دسته کلی تقسیم کرد:

✔ سالمندانی که قادر به انجام کارهای شخصی خود هستند و تنها به یک مراقب برای گفتگو و معاشرت نیاز دارند.

✔ افراد سالمندی که توانایی انجام کارهای روزمره‌شان را به علت کهولت سن ندارند و نیاز به یک پرستار سالمند دارند. وظایف پرستار سالمند با توجه به وضعیت فرد سالمند می‌تواند متغیر باشد. اما به طور معمول این وظایف عبارتند از:

- تهیه غذا

- کمک کردن به سالمند برای خوردن غذا

- انتقال سالمند و کمک به جابجایی‌های مورد نیاز در منزل

- دادن داروها طبق دستور پزشک

- کمک به انجام کارهای نظافتی مانند استحمام و استفاده از سرویس بهداشتی

این سالمندان ممکن است به برخی از بیماری‌های رایج سالمندی همچون اختلال‌های حرکتی، آلزایمر خفیف، بی اختیاری ادرار و غیره میتلا باشند. در این صورت خدماتی مانند فیزیوتراپی در منزل و کار درمانی در منزل می‌توانند نقش پر رنگی در رفع اختلالات فرد سالمند داشته باشند.

✔ افراد سالمندی که بیماری نسبتا حاد یا حادی دارند. به عنوان مثال سالمندانی که به عارضه آلزایمر حاد یا ام اس مبتلا هستند یا کسانی که به دلایل مختلفی چون سکته و حتی تصادف دچار معلولیت شده‌اند و قادر به حرکت نیستند. از دیگر وظایف پرستار سالمند می‌توان به پیگیری وضعیت بهبودی بیمار، حفاظت از بیمار در برابر عوامل محیطی مانند گرما و سرما و ارائه گزارشات به خانواده سالمند اشاره نمود.

سالمندان در صورت بروز مشکلات ناشی از بیماری، قابلیت بهره‌گیری از خدمات پزشک در منزل را دارند. پزشک در منزل برای تشخیص ممکن است نیاز به نتایج آزمایش‌های خاصی داشته باشد که در صورت تجویز، خدمات آزمایش در منزل برای فرد بیمار به راحتی و بدون نیاز به حضور بیمار در آزمایشگاه، انجام خواهد شد. تزریقات در منزل نیز خدمت دیگری است که توسط پرستاز به بیمار ارائه خواهد شد و به این ترتیب، بیمار می‌تواند تمام پروتکل‌های درمانی را در منزل بگذراند.

 

نکات استخدام پرستار سالمند 

چگونگی نگهداری و مراقبت از سالمندان از مهمترین فاکتورهایی است که در روحیه و همچنین کیفیت زندگی آن‌ها تاثیر چشم گیری دارد. از همین رو انتخاب پرستار سالمند مجرب بسیار حائز اهمیت است. برخی از مهمترین ویژگی‌های یک پرستار سالمند مناسب عبارت است از: 

✔ تجربه کافی در حوزه مراقبت و نگهداری از سالمندان

✔ برخورداری از صبر برای نگهداری از سالمند

✔ گذراندن دوره آموزشی سالمندیاری و مراقبت از سالمند

✔ توانایی جسمی لازم برای جابجایی سالمند

✔ گواهی عدم سوء پیشینه و عدم اعتیاد دارد. 

✔ تعهد و علاقه لازم را به این شغل را دارد. 


برخی از این ویژگی‌ها در مصاحبه‌های حضوری ارزیابی می‌شوند. مجموعه هوم کا قبل از استخدام پرستار و مراقب سالمند، تحقیقات گسترده در زمینه سوابق، شرایط زندگی، وضعیت روانی، روحیات و میزان تجربه افراد متقاضی انجام می‌دهد. پس از انجام مصاحبه‌های تخصصی، میزان توانایی آن‌ها در زمینه نگهداری از فرد سالمند در منزل ارزیابی می‌شود. افرادی که موفق به گذارندن این مراحل می‌شوند پس از دریافت آموزش‌های لازم در این مجموعه مشغول به کار می‌شوند. 

استخدام پرستار سالمند

 

مزیت های استخدام پرستار سالمند 

استخدام پرستار سالمند در منزل قدم بزرگی در بهبود وضعیت سلامت سالمندان از نظر روانی و جسمانی است. از جمله مزیت‌های استخدام پرستار سالمند در منزل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

✔ انجام کلیه امور بهداشتی سالمند
رعایت اصول بهداشتی از عوامل مهم حفظ سلامت سالمندان است. پرستار سالمند با توجه به آگاهی به اهمیت سبک زندگی سالم در دوران سالمندی، به او در انجام کارهای روزمزه و توجه به بهداشت فردی کمک می‌کند. 

✔ تمرکز بر امور درمانی و مراقبت 
برای سالمندانی که مبتلا به بیماری خاصی هستند، برای بهبود بیماری نیازمند رسیدگی‌های بیشتری هستند. استخدام پرستار سالمند با توجه به تمرکزی که پرستار سالمند نسبت به مراقبت سالمند دارد می‌تواند راهکار مناسبی برای تسریع در بهبود وضعیت سالمند بیمار باشد. همچنین در صورتی که فرد سالمند به علت بیماری و بستری بودن طولانی مدت دچار عوارضی مانند زخم بستر شده باشد،

✔ ایجاد آرامش خاطر برای خانواده 
از آن جایی که افراد خانواده می‌توانند به صورت مستقیم وضعیت فرد سالمند را پیگیری کنند از آرامش خاطر بیشتری برخوردار هستند. آن‌ها می‌توانند در هر زمان از روز که تمایل دارند به منزل مراجعه کرده و وضعیت نگهداری از فرد سالمند را مورد ارزیابی قرار دهند. 

✔کمک به انجام فعالیت‌های روزمره سالمند 
انجام امور شخصی سالمندان نیز از دیگر وظایفی است که بر عهده پرستار سالمند می‌باشد. پرستار با توجه به میزان مسئولیتی که برای او مشخص شده است، فرد مسن را در انجام فعالیت های روزانه همراهی می‌کند. به همین دلیل افراد سالمند می‌توانند با آرامش و راحتی بیشتری دوران سالمندی خود را سپری کنند. 

✔ حفظ استقلال فرد سالمند
با توجه به این که فرد سالمند در منزل نگهداری می‌شود و امکان مشارکت در برخی از کارها را دارد احساس استقلال و ارزشمندی بیشتری می‌کند. طبق مطالعات انجام شده افرادی که در خانه سالمندان نگهداری می‌شوند به دلیل از دست دادن استقلال دچار برخی از اختلالات روحی و روانی می‌شوند. از این رو نگهداری از سالمند در منزل در حفظ روحیه آن‌ها بسیار موثر است و شادابی او را به همراه دارد.

✔ مقرون به صرفه بودن
هر چند در سال‌های اخیر مراکز زیادی برای نگهداری از فرد سالمند در منزل دایر شده است، اما هزینه آن‌ها بسیار سنگین است و ممکن است هر ساله به طور چشم‌گیری افزایش پیدا کند. اما نگهداری از سالمند در منزل باعث کاهش هزینه‌های اضافی می‌شود. دستمزد استخدام پرستار سالمند در هوم کا مطابق با تعرفه نهادهای نظارتی مربوطه است. 

 

هزینه استخدام پرستار سالمند 

هزینه استخدام پرستار سالمند وابستگی زیادی به شرایط سالمند و انتظارات خانواده سالمند از پرستار دارد. در قسمت‌های قبلی به یک دسته بندی از سالمندانی که به استخدام پرستار سالمند نیاز پیدا می‌کنند اشاره شد. در عرف مراقبت در منزل برای قیمت گذاری، سالمندان را به دو دسته کلی سالم و بیمار که اصطلاحا به آن سالمند پوشکی گفته می‌شود، تقسیم می‌کنند. منظور از سالمند سالم در اینجا سالمندی است که امور مربوط به نظافت شخصی خود را انجام می‌دهد و برای امور منزل، آشپزی، هم‌صحبتی و همدمی نیاز به استخدام پرستار سالمند دارد. دسته دوم سالمندی است که از انجام امور شخصی و بهداشتی خود عاجز است و خانواده به دنبال شخصی هستند که این امور را انجام دهد. بازه‌ای در طول شبانه روز که پرستار سالمند ارائه خدمت می‌کند نیز در حقوق پرستار سالمند تاثیر گذار است. بازه‌های خدمتی به شبانه روزی، روزانه، شبانه و مقطعی تقسیم می‌شوند. علاوه بر این دو تقسیم بندی کلی، انتظارات خانواده در همراهی و مراقبت سالمند نیز به قیمت استخدام پرستار سالمند اضافه می‌کند.

استخدام پرستار سالمند

 

اعتماد به استخدام پرستار سالمند در آگهی ها درست یا غلط!

در سال‌های اخیر پلتفرم‌های آگهی و نیازمندی افزایش یافته است. در این پلتفرم‌ها افراد می‌توانند خدمت خود را معرفی کنند و به دنبال مشتری باشند. همچنین متقاضیان خدمت به دنبال افرادی می‌گردند که نیاز آن‌ها را برآورده کند. در خصوص خدماتی که از حساسیت بالایی برخوردار هستند، این روش ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند. در خصوص استخدام پرستار سالمند سابقه شخص، مهارت‌ها، مدارک هویتی، آموزش و نظارت و پشتیبانی از اهمیت بالایی برخوردار است. حساسیت این مسئله وقتی افزایش پیدا می‌کند که پرستار می‌بایست مدت طولانی را در خانه فرد سالمند زندگی کند و به نوعی نگهبان جان و مال یکی از افراد خانواده می‌باشد. بنابراین بهتر است استخدام پرستار سالمند توسط نهادهای تخصصی انجام شود. این شرکت‌ها در طول ارائه خدمت پرستاری سالمند نظارت و پشتیبانی دارند و خانواده می‌تواند مسائل خود را در خصوص پرستار سالمند با آن‌ها در میان بگذارد.

 

استخدام پرستار سالمند در هومکا 

همانطور که گفته شد سالمندان گروه خاصی از جامعه هستند که نیاز به توجه ویژه دارند. یکی از بهترین راه‌های نگهداری سالمند استخدام پرستار سالمند است. پرستار سالمند فردی است که به صورت علمی آموزش‌های لازم را در ارتباط با نگهداری و مراقبت از سالمند دیده است. این افراد خدمات خود را به صورت اصولی ارائه می‌دهند و خانواده‌ها به راحتی می‌توانند مراقبت از سالمند خود را به آن‌ها بسپارند. مجموعه هوم‌کا جهت کاهش نگرانی خانواده‌ها با تکیه بر تجربه و شناخت دقیق نسبت به نیازهای سالمند اقدام به ارائه خدمات با کیفیت پرستار سالمند نموده است. مشاوران و کارشناسان مجموعه هوم‌کا با صبر و حوصله کافی آماده ارائه مشاوره‌های رایگان در مورد چگونگی استخدام پرستار سالمند هستند. برای این کار می‌توانید سفارش خود را ثبت کنید یا با شماره تلفن‌های مجموعه هوم‌کا تماس برقرار کنید. در طول زمان استخدام پرستار سالمند کارشناسان هوم‌کا همراه شما هستند. به این صورت که پس از دریافت دقیق نیاز متقاضی استخدام پرستار سالمند (سرپرست سالمند)، پرستار مناسب سالمند پیشنهاد می‌شود. برای دریافت دقیق‌تر نیاز متقاضی و ایجاد اعتماد و اطمینان دو طرفه بین او، شرکت و پرستار جلسه‌ای حضوری ترتیب داده خواهد و مصاحبه‌ای با متقاضی صورت خواهد گرفت. در نهایت فرم قرارداد شرکت بین شرکت، سرپرست سالمند و پرستار طبق شرایط توافق شده امضا خواهد شد و در بازه‌های مشخص توسط تیم پشتیبانی هوم‌کا وضعیت پرستار رصد و رضایت سنجی از مشتری انجام می‌شود. شایان ذکر است تضامین و مدارک هویتی پرستار نیز نزد هوم کا محفوظ می‌باشد.

دسترسی سریع

سوالات متداول

خدمت پرستار سالمند در منزل، به چه کسانی توصیه می‌شود؟
خدمت پرستار سالمند در منزل می‌تواند برای افراد زیر مناسب باشد: ✔ سالمندانی که قادر به انجام کارهای شخصی خود هستند و تنها به یک مراقب برای گفتگو و معاشرت نیاز دارند. ✔ افراد سالمندی که توانایی انجام کارهای روزمره‌شان را به علت کهولت سن ندارند
رایج ترین وظایف پرستار سالمند در منزل چیست؟
وظایف پرستار سالمند در منزل با توجه به وضعیت سالمند متفاوت است. از رایج‌ترین وظایف این پرستاران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: - تهیه غذا - کمک کردن به سالمند برای خوردن غذا - انتقال سالمند و کمک به جابجایی‌های مورد نیاز در منزل - دادن داروها طبق دستور پزشک - کمک به انجام کارهای نظافتی مانند استحمام و استفاده از سرویس بهداشتی
برای استخدام پرستار سالمند در منزل به چه نکاتی باید توجه کنیم؟
تجربه کافی در حوزه مراقبت و نگهداری از سالمندان پرستار سالمند در منزل باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد: ✔ برخورداری از صبر برای نگهداری از سالمند ✔ گذراندن دوره آموزشی سالمندیاری و مراقبت از سالمند ✔ توانایی جسمی لازم برای جابجایی سالمند ✔ گواهی عدم سوء پیشینه و عدم اعتیاد دارد. ✔ تعهد و علاقه لازم را به این شغل را دارد.
مزیت استخدام پرستار سالمند چیست؟
مزیت‌های استخدام پرستار سالمند در منزل می‌تواند شامل موارد زیر باشد: ✔ انجام کلیه امور بهداشتی سالمند ✔ تمرکز بر امور درمانی و مراقبت ✔ ایجاد آرامش خاطر برای خانواده ✔کمک به انجام فعالیت‌
هزینه استخدام پرستار سالمند در منزل چقدر است؟
هزینه استخدام پرستار سالمند به شرایط سالمند و انتظارات خانواده سالمند از پرستار بستگی دارد. برای مثال هزینه نگهداری از سالمندان بیمار بیشتر از سالمندان سالم است. برای مشاوره در این زمینه با کارشناسان هوم‌کا تماس بگیرید.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...
دوست دارید درباره فاکتور CBC بیشتر بدانید؟
برای دریافت فایل راهنما، کافیست اطلاعات زیر را وارد نمایید.
request
دانلود فایل