آزمایش ژنتیک
خانه
مقالات
آزمایش ژنتیک

آزمایش ژنتیک

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/09/15
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
تو منحصر به فردی!
تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که تمام برنامه‌های مراقبتی و درمانی که به شما ارائه می‌شود کلی است؟ چه می‌شد اگر هر برنامه‌ی مراقبتی یا درمانی، دقیقا متناسب با شرایط و ویژگی‌های منحصر به فرد ما تدوین و ارائه می‌شد؟ چنین چیزی دور از ذهن نیست! کافی است این مقاله را بخوانید تا متوجه منظورمان بشوید.

بنر عدم ارائه خدمت

هر کدام از ما یک انسان متمایز با ویژگی‌های منحصر به فرد خودمان هستیم. این فقط گفته‌ی ما نیست بلکه دی ان ای (DNA) ما نیز این را به ما می‌گوید. DNA هر انسانی خاص و منحصر به اوست. همین خاص بودن باعث ایجاد تفاوت و تمایز شما با دیگری می‌شود. تمایز‌هایی که بسیارشان قابل مشاهده هستند ( مانند رنگ چشم، رنگ مو، رنگ پوست و .. ) و بسیاری از آن‌ها فقط با انجام تست زنتیک مشخص می‌شوند (مانند توانایی سم‌زدایی بدن). این آزمایش نوعی آزمایش خون است و زیر مجموعه آزمایش خون در منزل قرار می‌گیرد. حال بیایید اندکی بیشتر درباره‌ی آزمایش ژنتیک حرف بزنیم.

برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص آزمایش ژنتیک بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

دکمه تماس برای مشاوره رایگان

 

هدف آزمایش ژنتیک چیست؟

هدف آزمایش ژنتیک این است که ویژگی‌های منحصر به فرد و خاص شما را (که مانند رنگ پوست و مو قابل مشاهده نیستند) به شما ارائه کند. شاید برایتان این سوال به وجود بیاید که ارائه‌ی این ویژگی‌ها چه فایده‌ای دارد؟ باید به شما بگوییم که این اطلاعات بسیار ارزشمند هستند چرا که می‌توانید بر اساس آن‌ها سالم‌ترین سبک زندگی را انتخاب کنید. ژنتیک و DNA در انسان، ثابت هستند و در گذر زمان تغییر نمی‌کنند. به همین دلیل اگر شما بتوانید ویژگی‌های خوب و بد ژن خود را تشخیص دهید، می‌توانید تا آخر عمر خود بر اساس این ویژگی‌ها، برای سبک زندگی سالم خود برنامه‌ریزی کنید. برای مثال اگر در آزمایش‌های شما ژن‌های پرخطر تشخیص داده شود، می‌توانید با تغییر برنامه‌ی غذایی خود، ریسک ابتلا به چاقی و بیماری‌های پر خطر را کاهش دهید. سایت مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها(CDC) نیز در این مورد می‌گوید:

انجام آزمایش ژنتیک به دلایل زیر توصیه می‌شود:

  • برای بررسی این که آیا بیماری ژنتیکی در خانواده شما وجود دارد یا خیر
  • برای بررسی این احتمال که بارداری فعلی یا آینده شما با بیماری ژنتیکی همراه خواهد بود یا خیر
  • برای تشخیص بیماری ژنتیکی در شما یا فرزندتان
  • برای بررسی و راهنمایی شما در خصوص برنامه پیشگیری از سرطان و یا درمان سرطان شما

در ادامه درباره‌ی انواع تست ژنتیک، بیشتر خواهیم گفت. ابتدا بهتر است کمی درباره‌ی چگونگی انجام تست ژنتیک در منزل صحبت کنیم.

 

آزمایش ژنتیک چگونه انجام می‌شود؟

DNA ما در تمامی سلول‌های بدنمان و حتی در بزاق، پوست، مو و خون ما نیز وجود دارد. چگونگی انجام این آزمایش نیز ساده‌تر از چیزی است که فکرش را بکنید. کافیست با استفاده از دکمه‌ی ثبت رایگان درخواست یا از طریق تماس با ما درخواستتان را ثبت کنید. پس از ثبت درخواست، نمونه‌گیر مورد نظر به منزل یا محل کارتان اعزام می‌شود و نمونه‌ی خون یا بزاق شما را جمع آوری می‌کند.
سپس نمونه‌ی جمع‌آوری شده را به آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی ( که مجهز‌ترین آزمایشگاه ژنتیک کشور است ) ارسال می‌شود. در این آزمایشگاه DNA موجود در بزاق جداسازی شده و تا ۷۰ ژن مرتبط با تغذیه، ورزش، پوست و آلزایمر و شخصیت بررسی خواهد شد و پس از بیست روز کاری، نتیجه‌ی این آزمایشات، در قالب گزارشاتی مستند، برایتان ارسال خواهد شد. 

https://www.homeca.ir/services/genetic-testing-at-home

 

خدمت تست ژنتیک در منزل هومکا

همان‌طور که بالاتر به این موضوع اشاره کردیم، همکار ما در این زمینه آزمایشگاه ژنتیک دکتر زینلی است. ما در هوم‌کا تلاش می‌کنیم تا فرایند تست ژنتیک در محل را برای شما ساده‌ترکنیم تا نیازی به حضور در مراکز شلوغ و پر رفت و آمد نداشته باشید. خدمت تست ژنتیک در منزل شامل چهار بخش مهم است که در زیر به توضیح هریک از آن‌ها خواهیم پرداخت. برای ورود به صفحه ثبت درخواست آزمایش ژنتیک در منزل بر روی نوار زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

تست ژنتیک ورزشی

آیا برایتان پیش آمده است که از فعالیت‌های ورزشی‌تان آن‌طور که باید جواب نگرفته‌باشید؟ اگر چنین تجربه‌ای داشته‌اید یا اگر می‌خواهید چنین اتفاقی را هیچ وقت تجربه نکنید، تست ژنتیک ورزشی می‌تواند برای شما بسیار موثر باشد. در تست ژنتیک ورزشی، با بررسی DNA شما، می‌توانید متوجه شوید که چه تمریناتی و با چه شدتی بیشترین سازگاری را با بدن شما دارد، بهترین زمان برای هر جلسه تمرینتان چقدر است، چه میزان استعداد قدرتی و استقامتی دارید و .. . به طور کلی خدمات تست ژنتیک ورزشی در موارد زیر خلاصه می‌شود.

✔ مشخص شدن پتانسیل‌های ورزشی و برنامه‌ی تمرینی

✔ میزان نیاز به مکمل‌ها و تقویت‌کننده‌ها

✔ مراقبت‌های ورزشی

 

تست ژنتیک تغذیه

شاید دانستن این نکته برایتان جالب باشد که بر اساس تحقیقات، افرادی که بر اساس ژنتیک خود از رژیم غذایی مشخصی پیروی می‌کنند، تقریبا دوبرابر بیش از دیگران وزن خود را کاهش داده‌اند! در اصل هیچ نسخه‌ی یکسانی برای همه وجود ندارد. در تست ژنتیک ورزشی موارد زیر برای هر فرد مشخص می‌شود:

✔ تاثیر غذاهای مختلف بر بدن انسان

✔ احتمال چاقی

✔ میزان نیاز به مکمل‌ها و تقویت‌کننده‌ها

✔ حساسیت‌های غذایی

✔ برنامه‌ی غذایی و توصیه‌های اختصاصی تغذیه

در واقع در این تست تلاش می‌شود که به جای استفاده از یک رژیم کوتاه‌مدت، به سمت سبک زندگی اختصاصی خودتان حرکت کنید.

تست ژنتیک در منزل

 

تست ژنتیک پوست و زیبایی

مراقبت اصولی از پوست و داشتن یک پوست جوان و شاداب، دغدغه‌ی بسیاری از ما است. به همین دلیل  محصولات آرایشی و بهداشتی زیادی را امتحان می‌کنیم تا به خواسته‌ی خود نزدیک و نزدیک‌تر شویم. اما بسیار پیش آمده است که این محصولات رضایت ما را به دست نیاورده است. پس باید چه کنیم؟ پیشنهاد می‌کنیم از روشی که در آن هیچ آزمون و خطایی وجود ندارد و متناسب با شما و ویژگی‌های منحصر به فرد شما ارائه می‌شود، استفاده کنید. در تست ژنتیک پوست و زیبایی، متخصصان با استفاده از گزارش‌های تست شما، برنامه‌های مراقبتی پوست را به صورت اختصاصی به شما ارائه خواهند داد. به طور کلی نتایج گزارش این تست شامل موارد زیر است:

✔ جلوگیری از چروک شدن و پیری پوست

✔ رفع لک پوست ناشی از آفتاب

✔ جلوگیری از پیری زودرس ناشی از آلاینده‌ها

✔ رفع مشکلات پوستی

✔ برنامه‌ی اختصاصی جامع

✔ امکان تهیه‌ی کرم‌های اختصاصی دست‌ساز

یادتان باشد که شناسایی احتمال‌های مختلف آسیب به پوست، می‌تواند نقش مهمی در جلوگیری از آن آسیب‌ها و مراقبت از پوستتان ایفا کند. پس منتظر چه هستید؟ همین حالا با ما تماس بگیرید. برای ثبت درخواست آزمایش ژنتیک در منزل بر روی دکمه تماس زیر کلیک کنید.

تماس برای ثبت درخواست رایگان

 

تست ژنتیک پیشگیری از آلزایمر

آلزایمر هم از جمله بیماری‌هایی است که بسیاری از افراد دچار آن می شوند. یکی از مورادی که می‌تواند احتمال ابتلای افراد به آلزایمر را افزایش دهد وجود دو جهش در ژن APOE است. اما این موضوع به این معنا نیست که هر فردی که دارای این جهش باشد، به آلزایمر مبتلا خواهد شد. در کنار این مورد، یک مورد بسیار مهم دیگر نیز در ابتلا به آلزایمر نقش اساسی ایفا می‌کند و آن سبک زندگی سالم است. تست ژنتیک پیشگیری از آلزایمر به شما کمک می‌کند تا با آگاهی از شرایط ژنتیکی خود، برنامه‌ای اختصاصی به منظور پیشگیری از آلزایمر و حرکت به سمت سبک زندگی سالم داشته باشید. به طور کلی تست ژنتیک پیشگیری از آلزایمر شامل خدمات زیر است:

✔ آنالیز ژن APOE

✔ ارائه‌ی برنامه‌ی پیشگیری

معمولا توصیه می‌شود افرادی که سابقه‌ی بیماری آلزایمر در خانواده‌شان وجود دارد یا خودشان دارای علائم فراموشی هستند، این تست را انجام بدهند.

تست ژنتیک در منزل

 

هزینه تست ژنتیک 

در جدول زیر می‌توانید هزینه‌ی هر خدمت را به صورت جداگانه مشاهده کنید. اگر پس از دیدن هزینه‌ها تمایل به ثبت درخواست داشتید، کافیست از طریق دکمه‌ی ثبت رایگان درخواست این‌ کار را انجام دهید یا با ما تماس بگیرید.

خدمت

قیمت (تومان)

تست ژنتیک ورزشی

۱.۴۹۹.۰۰۰ تومان

تست ژنتیک تغذیه

۱.۰۹۹.۰۰۰ تومان

تست ژنتیک ورزشی + تغذیه

۱.۴۹۹.۰۰۰ تومان

تست ژنتیک پوست و زیبایی

۹۹۹.۰۰۰ تومان

تست ژنتیک پیشگیری از آلزایمر

۵۹۹.۰۰۰ تومان

پکیج کامل تست‌ها

۲.۸۹۹.۰۰۰ تومان

 

ثبت درخواست آزمایش ژنتیک

کافی است با استفاده از دکمه‌ی ثبت رایگان درخواست، خدمت، زمان و مکان مورد نظر خود را ثبت کنید و بقیه‌ی موارد را به ما بسپارید. پس از ثبت درخواست توسط شما، همکاران ما در هوم‌کا با شما تماس خواهند گرفت و پس از مشاوره‌، درخواست شما نهایی خواهد شد. پس از ثبت نهایی درخواست، متخصصان ما در همان زمان و مکانی که شما تعیین کرده‌اید حضور پیدا خواهند کرد و نمونه‌ گیری را انجام داده و نمونه را برای انجام آزمایش ژنتیک به آزمایشگاه خواهند فرستاد. 
در ضمن اگر میانه‌ی خوبی با فرایند ثبت رایگان درخواست به صورت اینترنتی ندارید می‌توانید با ما تماس بگیرید (شماره‌ی تماس : ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵) و درخواست خود را به صورت تلفنی برای ما ثبت کنید. برای ورود به صفحه ثبت رایگان درخواست آزمایش ژنتیک در منزل بر روی آیکون زیر کلیک کنید.

دکمه ثبت درخواست رایگان

 

خدمت آزمایش ژنتیک در منزل چه مناطقی را پوشش می‌دهد

در حال حاضر خدمت تست ژنتیک در منزل هوم‌کا تهران و کرج را پوشش می‌دهد. یعنی هرکجای تهران و کرج که باشید می‌توانید درخواستتان را به صورت رایگان برای ما ثبت کنید و بقیه‌اش را به ما بسپارید. حتی اگر در شهرک‌های اطراف تهران مانند پرند و پردیس هم سکونت دارید جای نگرانی نیست. این مناطق نیز جزو مناطق تحت پوشش هوم‌کا است و می‌توانید بدون هیچ نگرانی درخواستتان را برای ما ثبت کنید. 

تست ژنتیک در منزل

 

در آخر : فراموش نکنید که شما منحصر به فرد هستید!

کافیست بیشتر به خودتان بنگرید. از رنگ پوست و چشم و مو گرفته تا هندسه‌ی صورت و بینی و بدن تا حتی ویژگی‌های درونی که قابل مشاهده نیستند. همه‌ی این ویژگی‌ها از شما یک انسان منحصر به فرد و متمایز ساخته است. همین تمایز باعث به وجود آمدن نیازها و ترجیحات منحصر به فرد برای شما می‌شود. شاید برای شخص شما یک ترکیب غذایی مناسب باشد در صورتی که همین ترکیب غذا برای برادرتان بدترین ترکیب ممکن باشد! 
به همین دلیل است که وجود برنامه‌های تغذیه‌ای و ورزشی یکسان نمی‌تواند نیاز همه‌ی انسان‌ها را برطرف کند. دلیلش هم واضح است! چون ما انسان هستیم با پیچیدگی‌های بسیار. هرکدام از ما چیزهایی در درونمان داریم که متفاوت از دیگری است. پس چقدر خوب است اگر بتوانیم هر برنامه‌ای را به صورت اختصاصی و بر اساس نیاز‌ها و ترجیحاتمان تهیه کنیم. 
ما در هوم‌کا به کمک مای‌ژن تلاش کرد‌ه‌ایم در این زمینه گامی موثر برداریم. ما می‌دانیم که شما منحصر به فرد هستید و تمام تلاشمان را می‌کنیم تا مسیر سلامتی را برای یکایک شما هموارتر کنیم. در صورت نیاز به پزشک برای تفسیر نتایج آزمایش ژنتیک و بررسی آن می‌توانید از خدمات پزشک در منزل مجموعه هوم‌کا استفاده کنید. هوم‌کا برای راحتی شما عزیزان انواع خدمات آزمایشی، درمانی و مراقبتی را در منزل و با کمترین هزینه انجام می‌دهد. از دیگر خدمات این مجموعه می‌توان به پرستار در منزل، فیزیوتراپی در منزل، تزریقات در منزل و ... اشاره کرد.

دسترسی سریع

سوالات متداول

هدف آزمایش ژنتیک چیست؟
هدف آزمایش ژنتیک این است که ویژگی‌های منحصر به فرد و خاص شما را (که مانند رنگ پوست و مو قابل مشاهده نیستند) به شما ارائه کند. شاید برایتان این سوال به وجود بیاید که ارائه‌ی این ویژگی‌ها چه فایده‌ای دارد؟ باید به شما بگوییم که این اطلاعات بسیار ارزشمند هستند چرا که می‌توانید بر اساس آن‌ها سالم‌ترین سبک زندگی را انتخاب کنید. ژنتیک و DNA در انسان، ثابت هستند و در گذر زمان تغییر نمی‌کنند. به همین دلیل اگر شما بتوانید ویژگی‌های خوب و بد ژن خود را تشخیص دهید، می‌توانید تا آخر عمر خود بر اساس این ویژگی‌ها، برای سبک زندگی سالم خود برنامه‌ریزی کنید. برای مثال اگر در آزمایش‌های شما ژن‌های پرخطر تشخیص داده شود، می‌توانید با تغییر برنامه‌ی غذایی خود، ریسک ابتلا به چاقی و بیماری‌های پر خطر را کاهش دهید.
آزمایش ژنتیک چگونه انجام می‌شود؟
DNA ما در تمامی سلول‌های بدنمان و حتی در بزاق، پوست، مو و خون ما نیز وجود دارد. چگونگی انجام این آزمایش نیز ساده‌تر از چیزی است که فکرش را بکنید. کافیست با استفاده از دکمه‌ی ثبت رایگان درخواست یا از طریق تماس با ما درخواستتان را ثبت کنید. پس از ثبت درخواست، نمونه‌گیر مورد نظر به منزل یا محل کارتان اعزام می‌شود و نمونه‌ی خون یا بزاق شما را جمع آوری می‌کند. سپس نمونه‌ی جمع‌آوری شده را به آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی ( که مجهز‌ترین آزمایشگاه ژنتیک کشور است ) ارسال می‌شود. در این آزمایشگاه DNA موجود در بزاق جداسازی شده و تا ۷۰ ژن مرتبط با تغذیه، ورزش، پوست و آلزایمر و شخصیت بررسی خواهد شد و پس از بیست روز کاری، نتیجه‌ی این آزمایشات، در قالب گزارشاتی مستند، برایتان ارسال خواهد شد.
خدمات تست ژنتیک ورزشی کدام‌اند؟
مشخص شدن پتانسیل‌های ورزشی و برنامه‌ی تمرینی میزان نیاز به مکمل‌ها و تقویت‌کننده‌ها مراقبت‌های ورزشی
خدمات تست ژنتیک پوست و زیبایی کدام‌اند؟
جلوگیری از چروک شدن و پیری پوست رفع لک پوست ناشی از آفتاب جلوگیری از پیری زودرس ناشی از آلاینده‌ها رفع مشکلات پوستی برنامه‌ی اختصاصی جامع امکان تهیه‌ی کرم‌های اختصاصی دست‌ساز
آیا خدمت آزمایش در منزل هوم‌کا در سراسر تهران ارائه می‌شود؟
بله. ساکنین سراسر استان تهران،‌ کرج و حومه و مشهد می‌توانند از این خدمت استفاده کنند.

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...