مشاوره روانشناسی کودک
خانه
مقالات
مشاوره روانشناسی کودک

مشاوره روانشناسی کودک

آخرین تاریخ به روز رسانی: 1400/07/26
مدت زمان تقریبی مطالعه: دقیقه
مشاوره روانشناسی کودک
هوم‌کا مجموعه‌ای است که با هدف ارائه خدمات باکیفیت مراقبتی به افراد راه‌اندازی شده است. یکی از این خدمات، مشاوره روانشناسی کودک در منزل است که اگر می‌خواهید این خدمت را برای یکی از اعضای کودک خانواده دریافت کنید کافیست دکمه ثبت درخواست رایگان هوم‌کا را فشار دهید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.

بنر عدم ارائه خدمت

وقتی متوجه می‌شوید فرزندتان به کمکی بیش از آنچه شما برایش فراهم می‌کنید نیاز دارد احتمالا احساس ترس و اضطراب را تجربه می‌کنید. برخی از والدین حتی احساس گناه می‌کنند و فکر می‌کنند که اشتباهی از سمت آن‌ها باعث شده است که کودک دچار مشکلات عاطفی شود. با این حال لازم است بدانید احساس گناه هیچ کمکی به شما نمی‌کند و آنچه کمک‌کننده است دریافت مشاوره روانشناسی کودک است.
روانشناسان کودک آموزش دیده‌اند تا به کودکان کمک کنند آنچه در ذهن، بدن و زندگی آن‌ها اتفاق می‌افتد را درک کنند. در ادامه با موضوع مشاوره روانشناسی کودک بیشتر آشنا می‌شوید. همچنین لازم است بدانید هوم‌کا این امکان را برای شما فراهم کرده است که از خدمات مشاوره در منزل خود بهره‌مند شوید.

 

مشاوره روانشناسی کودک چیست؟

مشاوره روانشناسی کودک، نوعی درمان است که روی کودکان خردسال، کودکان بزرگ‌تر و نوجوانانی انجام می‌شود که دچار یک یا بیشتر از یک مسئله روانشناختی هستند. این مشاوره همچنین به کودکانی که ضربه روحی را تجربه کرده‌اند یا در خانه‌ای استرس‌زا زندگی می‌کنند کمک می‌کند.
بسیاری از مسائلی که این کودکان با آن‌ها روبرو هستند همانند مشکلات بزرگسالان در زندگی روزمره است. برخی از این مسائل معمول شامل اضطراب، افسردگی و اندوه است. هدف مشاوره روانشناسی کودک، تجزیه مشکلات به بخش‌هایی قابل‌کنترل است تا کودکان بهتر می‌توانند آن‌ها را درک کنند و با آن‌ها کنار بیایند.

 

مشاوران کودک چه کسانی هستند؟

مشاوران کودک متخصصان سلامت روان هستند که بینش خوبی نسبت به رشد اجتماعی، عاطفی و سلامت روان کودکتان به شما ارائه می‌دهند. در بسیاری از مواقع مشکلاتی که در این حوزه‌های زندگی کودکان وجود دارد توسط افراد نزدیک به کودک تشخیص داده نمی‌شود. در اینجاست که مشاور کودک می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.
این افراد دانش و تخصص لازم را برای شناسایی، تعیین دقیق، ارزیابی، تشخیص و درمان طیف وسیعی از مشکلات سلامت روان، مشکلات در سازگاری (طلاق، رفتن به مدرسه جدید، قلدری، غم و اندوه و ...) و ناراحتی‌های روانی دارند. به‌طور خاص، مشاور کودک که به او روانشناس یا روان‌درمانگر کودک نیز گفته می‌شود برای ورود به ذهن کودکان آموزش دیده است. بنابراین این افراد می‌توانند به کودک کمک کنند که متوجه شود در ذهن، بدن و زندگی او چه می‌گذرد.

 

انواع مشاوره روانشناسی کودک

انواع مختلفی از مسائل روانشناختی در کودکان ممکن است اتفاق بیفتد که هر کدام نیاز به درمان متفاوتی دارند. مشاوره روانشناسی کودک، انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن‌ها پرداخته شده است. لازم است بدانید هوم‌کا این امکان را برای شما فراهم کرده است که از انواع مشاوره روانشناسی کودک بسته به مسئله‌ای که فرزندتان با آن روبروست بهره‌مند شوید.

✔ درمان شناختی رفتاری: در این شکل مشاوره، به کودکان آموزش داده می‌شود که چگونه افکارشان می‌توانند بر احساس و رفتار آن‌ها تاثیر بگذارند. به کودکان نشان داده می‌شود که چگونه الگوهای فکری منفی یا تحریف‌شده را شناسایی کنند و با آن‌ها کنار بیایند. این نوع درمان برای رفع اختلالات خلقی مانند اضطراب و افسردگی مفید است.

✔ بازی درمانی: در این نوع درمان به کودکان اسباب‌بازی داده می‌شود تا با آن‌ها بازی کنند و یک روان‌درمانگر بازی آن‌ها را تماشا می‌کند تا مسائل روحی آن‌ها را بهتر درک کند. انواع مختلف بازی به کودک کمک می‌کند تا احساسات خود را بشناسد و آن‌ها را بروز دهد. بازی درمانی می‌تواند به کودکانی که افسردگی و اضطراب دارند کمک کند. همچنین کودکانی که با یک مشکل استرس‌زا در زندگی‌شان روبرو شده‌اند نیز از می‌توانند از این درمان بسیار بهره‌مند شوند.

✔ روان‌درمانی روان‌تحلیلی: این نوعی از روان‌درمانی مبتنی بر گفتگو در بزرگسالان است که به کمک آن یک روان‌درمانگر به کودک در کشف مسائلی که بر نحوه تفکر یا عملکرد او تاثیر می‌گذارند کمک می‌کند. این درمان بر اساس این تئوری انجام می‌شود که وقتی کودک در یک فضای امن، تعارضات درونی خود را نشان می‌دهد، رفتار او بهبود می‌یابد. این درمان می‌تواند به کودکی که دچار اضطراب یا افسردگی، اختلال تغذیه یا اختلال سلوک است کمک بسیار زیادی کند.

✔ رفتاردرمانی: ازآنجایی‌که این درمان بر اصلاح رفتار متمرکز است با درمان شناختی رفتاری متفاوت است. برخی از رفتارهای کودک لازم است تقویت شوند یا کاهش یابند. در این درمان والدین یاد می‌گیرند چگونه با تغییر شرایط محیطی، این کار را انجام دهند و همچنین برای رفتارهای نامطلوب کودک، پیامد تعیین کنند. این درمان برای کودکانی که دچار بیش فعالی هستند یا نیاز به اصلاح رفتار دارند بسیار مفید است.

✔ خانواده درمانی: خانواده درمانی در جهت بهبود تعاملات میان اعضای خانواده انجام می‌شود. این رویکرد بر این امر تاکید می‌کند که نحوه تعامل اعضای خانواده با یکدیگر، عامل مهمی در سلامت روانشناختی است و بهبود این نحوه تعامل، سلامت روان همه اعضای خانواده ازجمله کودکان را بهبود می‌بخشد. معمولا خانواده درمانی در کنار یک درمان فردی برای کودک انجام می‌شود و معمولا شامل حمایت از کودک برای روبرو شدن با چالش‌هاست.

 

چه زمانی دریافت مشاوره روانشناسی کودک الزامی است؟

اینکه چه زمانی لازم است کمک بگیرید یکی از مهم‌ترین درس‌هایی است که در زمان مشکلات عاطفی و روحی فرزندتان یاد می‌گیرید. لازم است بدانید در مشاوره روانشناسی کودک، هدف درک کودک است نه قضاوت شما به عنوان والدین فرزندتان. یکی از اصلی‌ترین نشانه‌ها برای اینکه به روانشناس کودک مراجعه کنید این است که رفتار کودک باعث اختلال در عملکرد روزانه او شده باشد.
هنگامی‌که کودکی علائم پریشانی را در تمام زمینه‌های زندگی نشان می‌دهد، ممکن است وقت آن فرارسیده باشد که از متخصصان کمک بگیرید. اعتماد به حس ششم در والدگری بسیار مهم است. در ادامه به چند علامت اشاره کرده‌ایم که ضرورت دریافت مشاوره روانشناسی کودک برای فرزندتان را نشان می‌دهند.

✔ غم یا ناامیدی فراگیر

✔ نگرانی یا ترس بیش از حد و نامتناسب با موقعیت

✔ تجربه وحشت‌زدگی

✔ خشم مداوم یا واکنش بیش از حد به مسائل

✔ از دست دادن علاقه به فعالیت‌های شادی‌آور قبلی

✔ شنیدن صداهایی که وجود ندارند

✔ مطرح کردن افکار خودکشی

✔ مشکل در تمرکز

✔ شستن وسواسی دست‌ها یا نیاز بیش از حد به نظم و ترتیب

✔ دل‌مشغولی با بیماری جسمی

✔ دل‌مشغولی به ظاهر

✔ منزوی کردن خود

✔ اختلال در الگوی خواب یا تجربه کابوس‌های منظم

✔ تغییر در عادات غذایی

 

کاربرد مشاوره روانشناسی کودک 

مشاوران کودک خدمات زیادی را به کودکان آسیب‌پذیر ارائه می‌دهند. از همه مهم‌تر، این روانشناسان با داشتن دانش کافی در زمینه کمک به کودک به فرزندتان در حل مشکلات کمک می‌کنند و باعث می‌شوند که او زندگی سالم و پربار خود را از سرگیرد. درک این نکته مهم است که در بسیاری از موارد، کودکان نمی‌خواهند نگرانی خود را با والدینشان مطرح کنند. این مسئله به این دلیل نیست که آن‌ها شما را دوست ندارند، بلکه آن‌ها نگران‌اند که شما را ناامید کنند.
بنابراین، هدف روانشناس‌های کودک این است که مسائلی که کودکان با آن‌ها روبرو هستند را بهتر درک کنند و همچنین به آن‌ها کمک کنند که این مسائل را پردازش و درک کنند. وقتی مسائل اجتماعی و عاطفی و روحی کودک درمان نشود، می‌تواند بر عملکرد و رشد او تاثیر منفی بگذارد. همچنین این مشکلات می‌توانند تا بزرگسالی ادامه پیدا کنند. درنهایت، مشاوره روانشناسی کودک به فرزندتان کمک می‌کند که بر روی احساسات خود کار کند و زندگی سالم و طبیعی داشته باشد.

 

مشاوره روانشناسی کودک چه مشکلاتی را درمان می کند؟

مشاوران کودک، مسائل مختلفی را درمان می‌کنند. به‌عنوان‌مثال آن‌ها می‌توانند به کودکانی که اتفاقات ناراحت‌کننده‌ای مثل مرگ یکی از عزیزان، مرگ حیوان خانگی، تغییر محل زندگی، کودک‌آزاری و غیره را تجربه کرده‌اند کمک کنند. همچنین این درمان برای کودکانی که شاهد آزار یا ارعاب بوده‌اند نیز بسیار مفید است.
اصولا مشاوران کودک، هرگونه مسئله‌ای که باعث مشکلات اجتماعی و عاطفی در کودک و همچنین مشکلات روانشناختی در او شده باشد را درمان می‌کنند. هدف این درمان این است که به کودکان کمک کند آنچه موجب پریشانی‌شان شده است را شناسایی کنند و یاد بگیرند چگونه آن را به صورتی سالم پردازش و درک کنند. برخی از رایج‌ترین مشکلاتی که در مشاوره روانشناسی کودک درمان می‌شوند عبارت‌اند از:

✔ طلاق والدین

✔ غم و اندوه ناشی از مرگ یکی از عزیزان، حیوان خانگی، تغییر خانه و ...

✔ مشاهده یا تجربه یک واقعه بسیار ترسناک

✔ مشکلات روانشناختی مثل اضطراب و افسردگی

✔ قلدری

✔ آزار جنسی، عاطفی یا جسمی کودک

✔ غفلت از کودک

✔ مسائل مربوط به جابجایی (نقل‌مکان به محله، شهر یا کشوری دیگر)

✔ سوءمصرف یا اعتیاد به مواد مخدر در یکی از اعضای خانواده

 

در مشاوره روانشناسی کودک چه اتفاقی می افتد؟

در ابتدا روان‌درمانگر کودک با شما و فرزندتان ملاقات می‌کند و با شما صحبت می‌کند. او سوال‌هایی را می‌پرسد و به حرف‌های شما نیز گوش می‌دهد. این کار به او کمک می‌کند که در مورد شما و فرزندتان اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری کسب کند. درنهایت، مشاور کودک به شما خواهد گفت که چگونه به فرزندتان کمک می‌کند. پس ‌از آن فرزندتان نیاز به شرکت در جلسات بعدی دارد. در این جلسات موارد زیر اتفاق می‌افتد:

✔ صحبت کردن: صحبت کردن راهی سالم برای ابراز احساسات است. وقتی به جای عمل کردن به احساسات، آن‌ها را به زبان می‌آورند، می‌توانند عملکرد مناسب‌تری داشته باشند. وقتی کسی به کودک گوش می‌دهد و می‌داند او چه احساسی کودک نیز آمادگی بیشتری برای یادگیری دارد.

✔ انجام فعالیت‌ها: روان‌درمانگران از برخی فعالیت‌ها برای آموزش احساسات و همچنین روش‌های کنار آمدن با آن‌ها به کودک استفاده می‌کنند. آن‌ها ممکن است از بازی یا نقاشی برای این کار استفاده کنند. همچنین ممکن است ذهن آگاهی و تنفس آرام به کودک برای کنترل استرس آموزش داده شود.

✔ تمرین مهارت‌های جدید: درمانگران به بچه‌ها کمک می‌کنند آنچه را می‌آموزند تمرین کنند. آن‌ها ممکن است بازی‌هایی را انجام دهند که بچه‌ها در آن باید منتظر بمانند، از خودکنترلی استفاده کنند، صبور باشند، دستورالعمل‌ها را دنبال کنند، گوش دهند، به اشتراک بگذارند، دوباره امتحان کنند یا با باختن کنار بیایند.

✔ حل مشکلات: مشاور کودک با کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان در مورد مشکلاتی که بر آن‌ها تاثیر گذاشته صحبت می‌کند و پس‌ازآن در مورد بهترین راه‌حل برای این مشکلات با یکدیگر همفکری می‌کنند.

 

مشاوره روانشناسی کودک چقدر طول می کشد؟

مدت زمان درمان بستگی به اهدافی دارد که شما و درمانگر کودک از جلسات درمان دارید. همچنین، نوع درمانی که برای فرزندتان انتخاب شده است نیز بسیار موثر است. بیشتر اوقات، مشاور کودک می‌خواهد جلسات درمانی را هفته‌ای یک جلسه و برای چند ماه داشته باشد.

 

چگونه می‌توانید مشاوره روانشناسی کودک را برای فرزندتان توضیح دهید؟

فراهم کردن یک فضای حمایتی اولین گام در توضیح مشاوره روانشناسی کودک برای فرزندتان است. گفتگو با کودکان در مورد درمان در زمانی که اوضاع آرام است باعث می‌شود کودکان مشاوره را بهتر درک کنند. در ادامه با چند نکته دیگر در این مورد آشنا می‌شوید.

✔ برای صحبت با بچه‌های کوچک‌تر استفاده از کلماتی که درک آن‌ها برای کودک راحت‌تر است اهمیت دارد.

✔ بچه‌ها بعضی اوقات از تردیدی که در مورد روانشناس دارند می‌ترسند. در این مواقع، صحبت کردن در مورد توانایی‌ها و دانش روانشناس می‌تواند به آن‌ها اطمینان خاطر بدهد.

✔ کمک به کودکان در درک بهتر انواع کارهایی که در جلسات درمانی انجام می‌دهند می‌تواند نگرانی آن‌ها را کاهش دهد.

✔ اینکه به کودک خود بگویید که در پیگیری روند درمان تنها نیست بسیار مهم است.

✔ با بچه‌های کوچک‌تر، صحبت درباره اسباب‌بازی‌ها و بازی‌هایی که می‌توانند با آن‌ها در جلسات درمان بازی کنند می‌تواند تصویری جالب از جلسات مشاوره به آن‌ها نشان دهد.

✔ همچنین به کودک خود نشان دهید که در این جلسات مشاوره شما نیز موضوعات مختلفی را یاد خواهید گرفت. در این صورت، کودک اشتیاق بیشتری برای مراجعه به روانشناس خواهد داشت.

✔ بچه‌های بزرگ‌تر به ویژه نوجوانان معمولا مقاومت بیشتری برای شرکت در درمان دارند. در این شرایط، اگر خانواده‌ها بتوانند حمایت و پشتیبانی خود را به فرزندشان نشان دهند می‌توانند مقاومت او را نیز کاهش دهند.

 

مشاوره روانشناسی کودک با هوم کا

هوم‌کا با هدف ارائه خدمات باکیفیت مراقبت و سلامت به شهروندان راه‌اندازی شد. یکی از خدمات این مجموعه، ارائه مشاوره روانشناسی کودک است که حتی می‌توانید در منزل از این امکان بهره‌مند شوید. بنابراین، اگر در فرزندتان نشانه‌هایی می‌بینید که شما را نگران کرده است و می‌خواهید در مورد آن مشاوره بگیرید می‌توانید درخواست خود را به صورت رایگان ثبت کنید و بقیه‌اش را به ما بسپارید.

 

تعرفه مشاوره روانشناسی کودک 

هزینه خدماتی که توسط هوم‌کا ارائه می‌شوند بستگی به نوع و شرایط درخواست شما دارند. بنابراین، برای آگاهی از این امر لازم است درخواست مشاوره روانشناسی کودک را در هوم‌کا ثبت کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند و اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند.

 

هوم‌کا چه مناطقی را برای خدمات مشاوره روانشناسی کودک تحت پوشش قرار می‌دهد؟

در حال حاضر خدمات هوم‌کا برای شهروندان شهرهای تهران و کرج ارائه می‌شود. بنابراین اگر ساکن یکی از این شهرها هستید می‌توانید درخواست خود را در هوم‌کا ثبت کنید تا بتوانید از روانشناس کودک، مشاوره بگیرید.
درنهایت، همان‌طور که مطرح شد مشاوره روانشناسی کودک در برخی شرایط و در صورت وجود برخی نشانه‌ها بسیار ضروری است. با انجام این مشاوره شما می‌توانید از سلامت روان فرزندتان مراقبت بیشتری خواهید داشت. بنابراین اگر می‌خواهید از این مشاوره بهره‌مند شوید کافیست دکمه ثبت رایگان درخواست را در هوم‌کا فشار دهید یا با شماره ۰۲۱۹۱۰۲۵۵۹۵ تماس بگیرید.

دسترسی سریع

سوالات متداول

مشاوره روانشناسی کودک به چه معناست؟
مشاوره روانشناسی کودک، نوعی درمان است که روی کودکان خردسال، کودکان بزرگ‌تر و نوجوانانی انجام می‌شود که دچار یک یا بیشتر از یک مسئله روانشناختی هستند. این مشاوره همچنین به کودکانی که ضربه روحی را تجربه کرده‌اند یا در خانه‌ای استرس‌زا زندگی می‌کنند کمک می‌کند.
هدف مشاوره روانشناسی کودک چیست؟
هدف مشاوره روانشناسی کودک، تجزیه مشکلات به بخش‌هایی قابل‌کنترل است تا کودکان بهتر می‌توانند آن‌ها را درک کنند و با آن‌ها کنار بیایند.
چند نوع مشاوره روانشناسی کودک داریم؟
مشاوره روانشناسی کودک می‌تواند در حوزه‌های زیر باشد: ✔ درمان شناختی رفتاری ✔ بازی درمانی ✔ روان‌درمانی روان‌تحلیلی
بازی درمانی چگونه به درمان مشکلات روحی و روانی کودک کمک می‌کند؟
در این نوع درمان به کودکان اسباب‌بازی داده می‌شود تا با آن‌ها بازی کنند و یک روان‌درمانگر بازی آن‌ها را تماشا می‌کند تا مسائل روحی آن‌ها را بهتر درک کند. انواع مختلف بازی به کودک کمک می‌کند تا احساسات خود را بشناسد و آن‌ها را بروز دهد. بازی درمانی می‌تواند به کودکانی که افسردگی و اضطراب دارند کمک کند. همچنین کودکانی که با یک مشکل استرس‌زا در زندگی‌شان روبرو شده‌اند نیز از می‌توانند از این درمان بسیار بهره‌مند شوند.
چه مشکلاتی باعث می‌شود تا کودکان به مشاوره روانشناسی نیاز داشته باشند؟
مشکلات زیر می‌توانند باعث بروز ناراحتی‌های روانی در کودکان شوند: ✔ طلاق والدین ✔ غم و اندوه ناشی از مرگ یکی از عزیزان، حیوان خانگی، تغییر خانه و ... ✔ مشاهده یا تجربه یک واقعه بسیار ترسناک ✔ مشکلات روانشناختی مثل اضطراب و افسردگی ✔ قلدری ✔ آزار جنسی، عاطفی یا جسمی کودک ✔ غفلت از کودک ✔ مسائل مربوط به جابجایی (نقل‌مکان به محله، شهر یا کشوری دیگر) ✔ سوءمصرف یا اعتیاد به مواد مخدر در یکی از اعضای خانواده

پرسش و پاسخ

Loading...
Loading...

مقالات مرتبط

درباره‌ی این حوزه بیشتر بخوانید.